За бащиното име на детето

  • 25 364
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 581
И при мен се налага да го запиша на мое име, но по други причини.
Обаче аз се казвам Нели и просто никак не ми звучи добре. Някакви идеи??

# 16
  • София
  • Мнения: 93
И при мен се налага да го запиша на мое име, но по други причини.
Обаче аз се казвам Нели и просто никак не ми звучи добре. Някакви идеи??
само като идея ти го давам-на голямата ми дъщеря баща и се казва Марио и в декларацията за припознаване(която аз скъсах,но това е друга тема Crazy ) беше я записал Габриела Марио .........А брат ми от вторият брак на баща ми се казва Кристо Валентин-т.е.без наставки,просто за презиме се пише името на бащата(респективно,щом чакаш мома можеш да я запишеш.........Нели.......,не би трябвало да има проблем Peace )

# 17
  • Мнения: 18
Днес трябваше да отида в общината, но ме хвана страх, предимно от суеверие и реших да отложа решаването на този проблем за неопределено време. Всъщност отидох до общината, но дори не влязох в сградата.
За мой късмет срещнах моя съученичка, с която не се бяхме виждали повече от 10 години и си прекарахме много добре.
Като се замисля, въобще нямам нужда от таткото, поне не и от нашия, който е ненадминат егоист и темерут.
Като изключа бащиното име на детето, други притеснения нямам за сега.
И тук възниква въпросът: Това не е ли дискриминация? Защо по закон все още детето трябва да носи бащиното име в условията на едно нормално семейство? Същото важи и за фамилията.
Или, по закон, детето може да носи имената на майката и нейната фамилия само ако остане без законен баща.


# 18
  • Мнения: 395
и аз това си мислех и си говорехме с една приятелка наскоро
ето някои мисли, които обменихме
1/ аз съм дете на самотна майка, но съм родена през 70те, когато на това се гледаше с много лошо око, да не се впускам в подробности какви подигравки съм преживяла
2/ в момента живеем на семейни начала с нашия татко, който е англичанин и сега големия купон
3/ синът е роден в чужбина и поради тази причина е само с лично и фамилно име, макар че е признат навсякъде от баща си
4/ щерката е родена в Бг и естествено има бащино име, но на таткото му се струва много смешно и непонятно, че редом с нейните женски имена стои едно мъжко
и по този повод аз също смятам, че е време да се поправи тази дискриминация -защо въобще да се пише бащино име, ако има само лично и фамилия никой няма да знае дали това дете има баща или няма и то няма да се чувства отхвърлено от обществото така, както аз се чувствах години наред

# 19
  • Varna
  • Мнения: 191
По повод последните постове май сме една от страните изключения, в които се изписват и имената на бащата, при това коренувани. Имам много приятели от различни страни, на които им е много странно, когато им обяснявам образуването на нашите имена. Но наскоро срещнах дете с "бащино" име Деницова, което ме навежда на мисълта за подобна ситуация като твоята. Но както се казва - "бели грижи".

# 20
ZDRAVEI PETQ.AZ SUM V SU6TOTO POLOJENIE.S BA6TATA NE SME ZAEDNO OT 2 MESECA.PROSTO LUBOVTA MU KUM PRIQTELITE I ERGENSKIQ MU JIVOT MI PISNAHA I GO IZGONIH OT VKU6I.SEGA SUM V O4AKVANE,VE4E SUM V 9-IQ MESEC I VSEKI MOMENT MOJE DA RODIA.TA AKO SI RAZBRALA KAK STOQT NE6TATA S IMETO MOJE DA ME PROSVETI6.
IMA LI VUZMOJNOST DETETO DA NOSI MOETO BA6INO I FAMILNO IME-IVANOVA IVANOVA?T.E. VSE EDNO MI E SESTRA,ZA6TOTO LI4NOTO MI IME 6TE ZVU4I DOSTA SRTANNO KATO BA6INO?

# 21
  • Мнения: 18
   Ако твоят баща е жив и е съгласен, идете с него при нотариус да подпише една декларация, че е съгласен неговото име да е бащино за детето. Дори бях намерила в нета готова декларация, но не откривам къде съм я запазила на компютъра. Като я открия, ще ти я пратя. Другият вариант е баща ти да отиде лично при записването на детето. Но аз мисля, че с декларация е по-лесно.
  А биологичният татко на детето ти, щом е толкова безотговорен, предполагам няма да се грижи за него.  Вписвайки го като баща, само ще си създадеш проблеми, т.к. той става пълноправен родител след време може да се наложи да искаш от него разрешение за всичко - да изведеш детето в чужбина, да го запишеш на екскурзия, да го запишеш на училище.
  Издръжките, които съдът присъжда на бащите са повече от смешни и дори не стигат да покрият адвокатските хонорари, ако решиш да заведеш дело.
  Аз бях много ядосана на нашия татко отначало, но после си казах, че не аз, а той ще бъде самотният. Аз поне ще си имам дете. Мина ми през мисълта, че може да не съм първата, която ще роди дете от него и може би детето ми си има братчета или сестричета.
   Пожелавам ти безпроблемно раждане и най-вече да ти е здраво детенцето.

   Предполагам, че баща ти ще се радва на внучето си и с удоволствие ще даде името си на твоето дете.
Моят баща е толкова доволен, че ще си има внуче, че дори вече започна ремонт и още от сега се размотава по магазините да гледа за кошче, столче за кола и др. такива дреболии, въпреки че моето раждане е далече.
   Най-много ми е жал за родителите на мъже, като моя и твоя. Най-вероятно и те копнеят за внуче, но са лишени от тази радост заради егоизма и ината на синовете си.

# 22
  • Мнения: 18
По повод бащиното име на детето, се сетих, че преди години второто име се водеше "презиме", а не "бащино".
Може би в следващия парламент ще поправят тази несправедливост и вместо "бащини", децата ще си имат "презимена".

# 23
  • Мнения: 6 274
Няма да можеш да запишеш детето Петров/а, защото ти не си Петра.
Ще бъде или Петев/а или Петьов/а.
Това вече ще е по твое желание.
Другата мама, която е Нели.
Детето или ще бъде Нелиев/а или Нелев/а.
За Нели не знам, не за друго, а защото се правят на интересни понякога.
Имам приятелка, чието първо детенце е с бащино име Андриан, а за второто й бяха казали, че трябвало да е Андрианова, та големи фурори правиха, докато го запишат както баткото (все пак са брат и сестра).
Иначе, за вземане на името на дядото, аз лично съм малко скептично настроена.
И какво - в акта за раждане ще пише името на дядо му?
А пък да не говорим, че имената ви ще звучат, все едно сте сестри на собствените си деца.
Не знам, на мен лично не ми харесва, но всеки сам си решава.
Имам приятелка, която точно поради тази причина, все пак реши да запише детенцето си на свое име, без значение, че името й е странно и не звучи много добре като бащино име, но все пак тя така избра, от колкото детето да й е като сестричка.

# 24
  • Мнения: 27
Здравейте,
Да споделя и аз опита си по въпроса. Преди два месеца родих като самотна майка. Исках да запиша детето на мен, в смисъл "бащиното" да е моето име, без -ева/-ова накрая и името на детенце да е, както е споменат пример в един от предишните постове, като две собствени имена и накрая фамилното ми име. От общината ни /Оборище/ ме препратиха към ритуалната зала, а там служителките ми обясниха, че няма да стане така, тъй като съм очаквала момиче. За момче ставало, защото звучало добре, но за момиче - не! Вариантът, който ми предложиха беше да я запиша на баща ми /той почина преди 16 години/. Така и направих. По имена с детенцето сме сестри, дори се шегувам, че близо 80-годишната ми майка може да кандидатства за социални помощи като многодетна майка. В болницата, когато трябваше да давам данните за имената на бебелина, ме накараха да напиша молба за записването й на името на починалия ми баща. А момичето, с което бях в една стая, не беше омъжено за бащата на детето си и за припознаването му той трябваше да плати 50 лв. и на място в болницата да попълни някакви документи. Един вид ходенето при нотариус за припознаване на детето вече не се практикува. Освен това някой в болницата обясни, че припознаването можело да стане без нотариус, само с подаване на съответните документи до 3 години, след раждането на детето, но не съм сигурна доколко е вярно. 

# 25
  • София
  • Мнения: 1 120
Мен лично ме притеснява да не попадна на някоя заядена служителка, която да държи да запише детето ми с окончание -ин/ина.
Например при Петев/а няма да се различава особено от другите деца в училище, но бащино име като Петин/а ще поражда въпроси у съучениците му.
Нашите депутати много се бяха загрижили децата да си имат бащи, та се чудеха какви ли глупости да измислят като фактическо съжителство  др. Но в същото време не правят нищо да задължат тези бащи да се грижат за децата си.
Също и за бащините имена на децата, което за мен е крайна форма на дискриминация на майката.

# 26
  • Мнения: 6 274
Мен лично ме притеснява да не попадна на някоя заядена служителка, която да държи да запише детето ми с окончание -ин/ина.
Например при Петев/а няма да се различава особено от другите деца в училище, но бащино име като Петин/а ще поражда въпроси у съучениците му.
 

Няма да е, не се притеснявай.
Можеш да си убедена на 100%
.

# 27
  • Мнения: 74
Да,според мен ще е Петев/а.
А другата мама-100%Нелиев ,защото имам една приятелка Нели,която и тя е така.
И аз съм на тоя хал,баща ми не щя.Разбрах ,че може и на майка ти-ако майка ти се казва например Гергана-ще е Георгиев.Само ,че моята е Соня и от всякъде си завързах ръцете.

# 28
  • Мнения: 6 274
.....Разбрах ,че може и на майка ти-ако майка ти се казва например Гергана-ще е Георгиев.Само ,че моята е Соня и от всякъде си завързах ръцете.

Това пък откъде го измисли?!  Shocked ooooh!
Няма такова нещо, писахме вече няколко пъти:  Naughty

Вариант 1 - на името на майката;
Вариант 2 - на името на таткото (което няма как да стане в този случай);
Вариант 3 - на името на дядото (по майчина линия);



Това са вариантите, други няма.
Не говорете неща, от които нямате понятие.
Нека помогнем, ако можем, а не да объркваме момичето.



П.С. Това пък с Гергана и Георгиев изобщо няма да го коментирам!  Tired Crossing Arms
Пълни глупости!
  ooooh!

# 29
  • Мнения: 11 010
Имам позната, която е самотна майка и тъй като личното й име с окончание -ов/-ова звучи много смешно и странно, презимето на детето е името на дядо му по майчина линия. Вярно, че така майката и детето все едно са брат и сестра, но в техния случай този вариант се е оказал по-удачен.

Общи условия

Активация на акаунт