До мамите-юристки

  • 2 211
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 336
Само че владението е юридически термин, който няма нищо общо с ползването - включва освен фактическото владение и намерението за своене, т.е. да го държи като свой като демонстрира спрямо всеки заинтересуван това свое намерение - смея да твърдя, че в конкретната хипотеза е почти невъзможно да се придобие имот по давност.
Към автора - проблемът ти е житейски, а не юридически - говори с родителите си какви са намеренията им - едва когато разбереш това, тогава можеш да се притесняваш за правата си.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 276
2ри вариант - брат ти владее добросъвестно 10години ,завежда дело,докарва съседите,които казват,че 10години е владял имота и си изкрва констативен нотар.акт за собственост-увисвате и ти, и родителите ти.

А мен ме заинтригува този вариант. Наистина ли по закон може някой да отнеме чужд имот по този начин? Кой е законът?

добросъвестно е владеенето на основание, което е годно да го направи собственик. в случая евентуално ще се касае за недобросъвестно владеене.
(и в двата случая се касае за нещо различно от обезпокоявано/необезпокоявано владеене).
По принцип да, може да се отнеме имот по този начин.

# 17
  • Мнения: 1 668
Собствеността на родителите ти има запазени части за двамата с брат ти.Т.е. те с дарение на него и да му прехвърлят апартамента,ти имаш запазена част,която не може да му се прехвърли. Единственият начин е да прикрият дарението с привидна продажба,там нямаш шанс.

Можеш ли да ми кажеш, къде мога да прочета повече   bouquet

3. ЗАПАЗЕНА ЧАСТ И РАЗПОЛАГАЕМА ЧАСТ
Чл. 28. (1) Когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството.

(2) Частта от наследството вън от запазената част е разполагаемата част на наследодателя.

Чл. 29. (1) Запазената част на низходящи (включително и осиновените), когато наследодателят не е оставил съпруг, е: при едно дете или низходящи от него - 1/2, а при две и повече деца или низходящи от тях - 2/3 от имуществото на наследодателя.

(2) Запазената част на родителите или само на преживелия от тях е 1/3.

(3) Запазената част на съпруга е 1/2, когато наследява сам, и 1/3, когато наследодателят е оставил и родители. Когато наследодателят е оставил низходящи и съпруг, запазената част на съпруга е равна на запазената част на всяко дете. В тия случаи разполагаемата част при едно дете е равна на 1/3, при две деца е равна на 1/4, а при три и повече деца е равна на 1/6 от наследството.
 
4. ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЗАПАЗЕНАТА ЧАСТ
Чл. 30. (1) Наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения с изключение на обичайните дарове.

(2) Когато наследникът, чиято запазена част е накърнена, упражнява това право спрямо лица, които не са наследници по закон, необходимо е той да е приел наследството по опис.

От Закона за наследството.

Съгласна съм за доказването на добросъвестното владение,но повярвайте ми не е толкова трудно да се докаже,без дори собствениците да разберат ,че е заведено такова дело-от личен опит го казвам.  Peace

Авторката,наистина кажи какво точно те притеснява,защото само гадаем!

# 18
  • Мнения: 25 614
Аз продължавам да недоумявам. Наистина ли човек може да изгуби имота си, ако пусне някой роднина да живее в него (син, брат, родител...) и онзи за благодарност заведе дело за добросъвестно владение? А ако го даде под наем за по-дълъг период от време? Пак ли така могат да му го измъкнат под носа даже и чужди хора?
Дано аз не схващам правилно нещата...  Thinking

# 19
  • Мнения: 592
Аз продължавам да недоумявам. Наистина ли човек може да изгуби имота си, ако пусне някой роднина да живее в него (син, брат, родител...) и онзи за благодарност заведе дело за добросъвестно владение? А ако го даде под наем за по-дълъг период от време? Пак ли така могат да му го измъкнат под носа даже и чужди хора?
Дано аз не схващам правилно нещата...  Thinking
Да, затова договор за наем повече от 10 г. е невалиден, щото води до това. Не се шашкай!

# 20
Здравейте! Родителите ми имат два апартамента-в единият живеят те в момента, другият е празен. Родителите ми искат брат ми да ползва празния, без да му се прехвърля собствеността засега на него. Въпросът ми е има ли начин моите интереси да бъдат защитени по някакъв начин? Как да уредим помежду си отношенията, без на този етап да се извършва прехвърляне на собствеността?


Тук ми намисрисва на скандали за имоти ха ха  Mr. Green

# 21
  • Варна
  • Мнения: 276
А ако го даде под наем за по-дълъг период от време? ..  Thinking
Да, затова договор за наем повече от 10 г. е невалиден, щото води до това. Не се шашкай!

да, за това е и Агенцията по вписванията. Там се вписват не само нотариални актове, но и договори за наем (при определени условия - именно като по-дълъг срок например),
Как` Сийка, не се плаши, има и средства за противодействие  Peace

# 22
  • Мнения: 2
yaya За какво говориш?

Открито наследство НЯМА.

Никой не е умрял. Родителите са собственици. Никой няма запазени части.

Bona fides (добра воля, термин от правото) обясни много добре какво представлява владението.

Де да можеше имот да се придобие толкова лесно...Ама, не!

# 23
  • Мнения: 25 614
Да, затова договор за наем повече от 10 г. е невалиден, щото води до това. Не се шашкай!

Да разбирам ли, че има разлика между 1 десетгодишен договор за наем и 10 едногодишни договора, подписвани всяка година с едни и същи хора?  Thinking

# 24
  • Мнения: 592
Да, затова договор за наем повече от 10 г. е невалиден, щото води до това. Не се шашкай!

Да разбирам ли, че има разлика между 1 десетгодишен договор за наем и 10 едногодишни договора, подписвани всяка година с едни и същи хора?  Thinking
има - доста!

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 336
При наем давност не тече, не тече давност и при съсобственост по отношение на останалите съсобственици (с изключение на случаите когато дадения съсобственик е заявил - с думи или действия, че владее имота изцяло за себе си)
Давността не е просто някакъв срок, който изтича и хоп- ставаш собственик.

# 26
  • Мнения: 592
При наем давност не тече, не тече давност и при съсобственост по отношение на останалите съсобственици (с изключение на случаите когато дадения съсобственик е заявил - с думи или действия, че владее имота изцяло за себе си)
Давността не е просто някакъв срок, който изтича и хоп- ставаш собственик.

Доста си далеч от практиката, която за съжаление е майка на закона. Макар и да си права  Peace

# 27
  • Мнения: 1 668
yaya За какво говориш?

Открито наследство НЯМА.

Никой не е умрял. Родителите са собственици. Никой няма запазени части.

Bona fides (добра воля, термин от правото) обясни много добре какво представлява владението.

Де да можеше имот да се придобие толкова лесно...Ама, не!

Сега чета и се съгласявам,че не съм се изразила напълно ясно...но да,ти го обясни,за дарението идеята ми беше,ако родителите един ден се споминат и т.н.
Все още не мога да разбера какъв е действителният проблем на момичето и защо толкова я е страх,че брат й ще взема апартамента,а тя ще остане на сухо?! Thinking

# 28
  • Мнения: 592
Все още не мога да разбера какъв е действителният проблем на момичето и защо толкова я е страх,че брат й ще взема апартамента,а тя ще остане на сухо?! Thinking
обичайни БГ /селски/ прояви на обич мужду брат и сестра! Нищо ново, когато става въпрос за пари!

# 29

Общи условия

Активация на акаунт