Спешно питане за вадене на паспорт на дете?

  • 6 377
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 481
И аз и Мария К сме дали същия съвет.Мързел това  наистина е начинът,които се прилага в подобни случаи.Сигурна съм,че Марси ще обмисли внимателно ситуацията и ще вземе правилното решение и ще пътува спокойна до България.

# 16
  • Мнения: 3 804
И аз и Мария К сме дали същия съвет.Мързел това  наистина е начинът,които се прилага в подобни случаи.Сигурна съм,че Марси ще обмисли внимателно ситуацията и ще вземе правилното решение и ще пътува спокойна до България.

видях   bouquet,просто и бях обещала,че ще говоря с посолството. Peace

# 17
dnes mi se slu4i nehto,koeto samo v bg moje da stane. tragnaxme s maja mi do bukureht, na bg granicata uj vsi4ko e ok oba4e rumancite ni varnaxa zaradi decata(2), zahtoto nqmali 4erveni pasporti.nosixme aktovete za rajdane oba4e ne stana s tqx i ni varnaxa ujas. trqbvahe 2 pati da plahtame taksa most-na dunav most.... ne moga da razbera hto za logika e tova-nosih si li4nata karta, dvamata roditeli sa tam, nosih i aktovete za rajdane i te vrahtat, nali sme evropeici, kakvo e tova nehto nezma

# 18
  • Мнения: 3 804
Децата ,  не могат да пътуват без червените-т.е м/у народни паспорти,и това не е ново Peace

# 19
  • далечно
  • Мнения: 1 029
mima13, актът за раждане не е документ за самоличност. Факт е, че в БГ децата нямат документ за самоличност преди да навършат 16 г (нали на толкова се вадеше лична карта?). Много ясно, че ще ви върнат при паспортен контрол, не разбирам за какво се сърдиш.  Ако пътуваш с кола в Шенген е друга работа, тъй като няма паспортен контрол.

П.С. И да не се бърка ЕС с Шенген. Това, че сме в ЕС и имаме право да се движим като бели хора, не ни прави част от Шенгенското пространство (все още). Повече за 25-те страни в Шенген: http://en.wikipedia.org/wiki/Schengen_Area (от ЕС минус БГ, Ро, Великобритания и Ирландия)

П.С.С. В други държави децата имат лична карта, но пък в БГ ако се въведе всички ще надуят гайдите какво обирджийство е това.

# 20
  • Мнения: 703
И на мен не ми се е случвало никога да ми искат каквито и да е декларации от съпруга ми,когато пътувам със сина ни.Той е на 5 год.,няма бълг.гражданство,и на финландския му паспорт е със снимка,когато беше на близо 3 месечна възраст.Сега е на 5...и изобщо прилика никаква няма,но нито финландците на Вантаа,нито българите на София и Бургас са ме питали даже... Thinking

# 21
  • Мнения: 3 804
mima13, актът за раждане не е документ за самоличност. Факт е, че в БГ децата нямат документ за самоличност преди да навършат 16 г (нали на толкова се вадеше лична карта?).


От известно време личните карти се вадят след навършване на 14 години . Peace

# 22
qd me e 4e na bg granicata ni pusnaxa bez problem, vapreki, 4e vidqxa decata i ne iskaxa dokumenti za tqx, a rumancite ne ni pusnaxa, zahto tuka si zatvorixa o4ite- naro4no li behe. Tova mi behe misalta, 4e na bg granicata mai naro4no ni pusnaxa 4e posle da platim 2 pati taksa most kato ni varnat

# 23
  • Мнения: 2 849
qd me e 4e na bg granicata ni pusnaxa bez problem, vapreki, 4e vidqxa decata i ne iskaxa dokumenti za tqx, a rumancite ne ni pusnaxa, zahto tuka si zatvorixa o4ite- naro4no li behe. Tova mi behe misalta, 4e na bg granicata mai naro4no ni pusnaxa 4e posle da platim 2 pati taksa most kato ni varnat

mima13 ,

На българо-румънската граница ГКПП "Дунав мост" проверката на документи е съвместна и само от едната страна на границата:
- при излизане от България, ти проверяват личните документи на румънска територия и от един български и един румънски гранични служители;
- съответно при пътуване от Румъния към България, проверката става на територията на България.

За съжаление България и Румъния не са още част от Шенгенското пространство. Планирано е март 2011г. България да се присъедини към Шенгенското пространство. Но дори и тогава, ако пътуваш със самолет с малки деца могат да ти поискат акт за раждане/документ, удостоверяващ, че си родител на детето; / пълномощно от родител(и) в случай, че детето пътува, придружавано от трети лица, различни от негов(и) родител(и); паспорт/или документ за самоличност - "бяла карта" за деца до 12/14г. (тъй като нямат още лична карта).

Всичко това е в интерес на сигурността на децата.

Когато се присъединим към Шенген ще можете да пътувате с децата с кола до Румъния или Гърция без проверка на вътрешните ни граници и съответно без представяне на документ за самоличност на децата.

Не се ядосвай излишно и извадете паспорти на децата (за първи паспорт и до 14г. таксата е много ниска, дори и за бързата и за експресната поръчка).

Знаеш ли колко разделени/разведени родители не могат да извадят паспорт на детето си защото другият родител се е запънал и не разрешава детето да отиде на ексрузия напр. до Букурещ дори за ден...

# 24
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 833
Имам един въпрос и ще съм много признателна, ако някой успее да ми разясни: синът ми е на 16 години. Има издадена лична карта, но паспорт (международен) не сме вадили. Може ли само с личната карта и естествено (все пак сме в БГ) със заверено пълномощно от баща му да пътуваме извън страната. Съпругът ми работи в чужбина и искаме през ваканцията да отидем при него. Когато аз пътувах, от туристическата агенция ми казаха, че мога да пътувам (със самолет) само с личната карта, нямало проблем. Но за детето не знам как стоят нещата. Забравих да уточня, че пътуването е в границите на ЕС.

# 25
  • Мнения: 2 849
Имам един въпрос и ще съм много признателна, ако някой успее да ми разясни: синът ми е на 16 години. Има издадена лична карта, но паспорт (международен) не сме вадили. Може ли само с личната карта и естествено (все пак сме в БГ) със заверено пълномощно от баща му да пътуваме извън страната. Съпругът ми работи в чужбина и искаме през ваканцията да отидем при него. Когато аз пътувах, от туристическата агенция ми казаха, че мога да пътувам (със самолет) само с личната карта, нямало проблем. Но за детето не знам как стоят нещата. Забравих да уточня, че пътуването е в границите на ЕС.

YanaDG ,

Дъщеря ми пътува с лична карта. Тя е на 14г. Ние живеем в Белгия. Последно на ГПКК летище София представи лична карта.
Ако пътувате със самолет в рамките на ЕС, личната карта е достатъчна (също можете да пътувате и с лична карта и до страните от Шенгенското пространство). Но ако например пътувате през Сърбия с кола/автобус и на двамата ще ви е необходим паспорт.

Ще трябва да преставите и декларация-съгласие от бащата. (направете си копие, което да оставите на ГКПП; там им показвате оригинала на декларацията и оставяте копие).

Приятна ваканция.

# 26
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 833
zon , много благодаря за разяснението!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт