Самостоятелно хранене с лъжица

  • 2 365
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 236
С две лъжици се храни от 11 месечен а някъде от месец яде напълно сам. Той е злояд и не дава да го храня вече та ако искам да яде въобще нещо трябва да се примиря с цапането. С лъжица ако иска да яде нещо си уцелва устата добре,но в повечето случаи става мацаница.

# 16
  • Мнения: 764
Малко преди годинка започна да се опитва да хваща лъжицата сам - давах му я, но за кратко. Впоследствие изведнъж започна упорито да иска да се храни сам - беше около 2 г. и малко. Увивах го целия с лигавници и кърпи и седях до него докато се храни.  Струва ми се, че бях улеснена в това начинание, защото синът ми е от ящните деца и много внимаваше всичко да му отива в устата, а не по крачетата. Сега вече си се храни изцяло сам, единствено, когато яде супа, му помагам, защото иначе има малко цапотене.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Давам лъжица на малката и друга за мен  Laughing . За я храня с едната с другата се опитва сама. Вече дори успява, ама става мазало навсякъде  Mr. Green

# 18
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Още не сме пробвали, но вече посяга да я взима.Скоро време ще си направя един опит, но той още не иска да се храни в столчето си.А извън него ситуацията ще е още по-омазана , отколкото иначе...

# 19
  • Palma de Mallorca (Baleares)
  • Мнения: 155
От година и два месеца някъде ако не бързаме за нещо и сме си удома ядем с две лъжици една за мен и една за него малко търпение и ще свикнат няма как  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 3 205
Първият ми син никога не е посягал към лъжицата, което впоследствие доведе до над две години хранене с лъжица от друг. Хранеше се сам с вилица и пръсти, но не можеше да хване лъжица (хваща лъжичката в края на дръжката, посяга, гребва и обръща лъжицата точно пред устата си и всичко се изспива на масата). Вторият започна да посяга преди годинка и му давах лъжичка да бърка в манджата, а аз го хранех с друга. Научи се много бързо - на година и месец не позволяваше вече друг да го храни. Кажи-речи  започнаха да ядат самостоятелно двамата с брат си  Mr. Green Много е удобно, защото веднага разбирам кога са се нахранили. Престанаха и да цапат (като почнат да мажат целенасочено, взимам чиниите и край с храненето  Naughty ).

# 21
  • Мнения: 2 149
Че какво му е лошото 2 годишно дете да го хранят с лъжица,не виждам нищо срамно.Йоана може и сама,но ужасно се бави,и когато разсипе ме кара да го бърша и скоро загубва интерес и не иска да яде.За това съм поела инициативата и си я храня аз,поне си хапва.Последно и приказки четем заедно с храната,че не иска да вечеря иначе LaughingНа мен не ми пречи да си я храня,докато не видя,че е напълно способна и най-важното,че иска да се справя сама Wink

# 22
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Моя син още не яде сам, но се опитвам да го науча.
Давам му една лъжица или вилица за него, а с друга аз го храня, докато той прави опити да сложи нещо в приборите си и да го навре в устата си. За моя огромна радост страшно е задобрял.  Mr. Green Heart Eyes Да видим кога ще хапва сам.  Laughing

Аз гледам да му избирам храни, които да може да ядем сам - нарязвам му парченца плодове или зеленчуци и му ги слгам в една купичка. Пък той де с ръце, де с вилица, ама си ги хапва без проблем. Е, после събирам от пода остатъците, ама на мен въобще не ми пречи.
С вилица му е много по-лесно, отколкото с лъжица.

# 23
  • София
  • Мнения: 12 114
Преди да навърши годинка започна да проявява интерес и при хранене му давах една лъжичка и на него. Предимно мажеше с нея и разхвърляше храна наоколо, но от няколко седмици твърдо се храни сам и пищи при всеки опит друг да го нахрани. Интереса към самостоятелно хранене също е преходен, та ако не се възползваме от него може да ги храним докато станат на десет години.Няма какво да се лъжем- докато се научат мазало е голямо, наистина голямо.

# 24
  • Мнения: 3 205
Че какво му е лошото 2 годишно дете да го хранят с лъжица,не виждам нищо срамно.Йоана може и сама,но ужасно се бави,и когато разсипе ме кара да го бърша и скоро загубва интерес и не иска да яде.За това съм поела инициативата и си я храня аз,поне си хапва.Последно и приказки четем заедно с храната,че не иска да вечеря иначе LaughingНа мен не ми пречи да си я храня,докато не видя,че е напълно способна и най-важното,че иска да се справя сама Wink

Не става въпрос за срамно или лошо. Просто това е половин час, който ми се освобождава за други дейности. Понякога просто седя при тях на масата и им се радвам как се хранят сами, като големи хора.

# 25
  • Мнения: 4 555
Давах и лъжицата винаги, щом посегне към нея. На годинка вече си ядеше сама и аз се радвах на 20-30 минути свободно време. Обаче на 15 месеца започна да яде толкова бързо, че докато отворя форума и прочета една-две теми и тъкмо се наканя да пиша нещо и тя вече е приключила  Laughing за няма и 10 минути.
В момента яде по този начин само нещата, които и харесват. Ако нещо не и харесва, започва да го плеска по масата или да го хвърля по пода и стените  Rolling Eyes и се налага да я наглеждам, така че приключи се със свободното време.

# 26
  • София
  • Мнения: 15 219
докато не видя,че е напълно способна и най-важното,че иска да се справя сама Wink

Това-последното, при Иво се случва веднъж месечно (въпреки че е почти на 6 вече  ooooh! ), така че не разчитай особено на него.
Според мен ще е погрешно.  Peace

# 27
  • Мнения: 9 973
давам отскоро и то ако яденето го позволява.Има време кога да се учи

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Давай я щом иска.И аз изтървах този момент,но вече се научи и се справя много добре.

# 29
  • Мнения: 2 149
Да,Йоана вчера пожела сама да вечеря.Хапна с вилица,и то доста сръчно Wink
Да ви кажа при нас не храненето с прибори е проблем,по-скоро пасирането на храната.За обяд иска месната й супа да е пасирана,идея нямам защо. ThinkingНо вечер си хапва както трябва,на парченца,не мога да го разбера това дете с тези вечни претенции Laughing Но засега я следвам Heart Eyes Мисля си скоро ще ходим на почивка на морето,там няма как да й пасирам храната,ще яде с нас,дано там свикне най-накрая.И преди се е случвало да яде с нас на заведение,опитва от тук от там,но ми струва малко като количество,но пък от друга страна,ако е гладна ще яде нали така Wink

Общи условия

Активация на акаунт