Дайте хубави рецепти с патладжани

  • 60 138
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 085
Обожавам бюрек от патладжан

Обеленият и нарязан на шайби патладжан се наръсва със сол и престоява 2 -3 часа. След това шайбите се овалват в брашно и се изпържват. Приготвя се плънка от яйце и сирене и подправки по желание. Намазва се една шайба с плънката и се покрива с друга. Тази сглобка овалваме в брашно и яйце и пържим. Бюреците се поднасят с подлучено кисело мляко.
Това ми харесва,но ако махна подлученото кисело мляко (не го обичам) дали ще си промени вкуса? Thinking

То е само гарнитура, нещо като дийп. Спокойно можеш да минеш и без него.

# 16
  • В сърцето на живота!
  • Мнения: 3 160
corset мерси.  bouquet

# 17
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Аз обичам да си ги изпека на скарата, като изстинат ги прибирам в хладилника и на другия ден си ги овкусявам със зехтин, сол, малко оцет, смлян чесън и магданоз и стават супер.
Иначе бюрек, или оформени като мини пици със домат и сирене и запечени на фурна , харесваме ги и запечени за 15 минути във фурна и после поляти с дом. сос с чесън и магдазоз за още 20 мин.
Днес най накрая ще правя и пармиджаната за която все ме врънкат в къщи,
Патладжани нарязани на ленти се изпържват или изпичат за по здравословно на скарата и се редят в тавичка, ред патладжани, ред дом. сос врял 20 мин с лук, моркови и босилек, ред моцарела  и ръсим със сирене пармезан или бяло или кашкавал. Така до изчерпване на количествата. Най отгоре се завършва с дебел пласт сирене и се запича до коричка.

# 18
  • Мнения: 68
От патладжани у дома се хапват следните неща:
Кьопоолу
Икра
Имамбаялдъ
Мусака с патладжани( с кайма)
Пържени патладжани с доматен сос...


Ако нещо от тези изброените е интересно и представлява интерес-ще напиша рецепта.... Hug

здравей TheNMaster , мерси за рецептите.
за мен голям интерес представлява и икрата от патладжани
по-горе има написана рецепта, но бих искала да видя и твоята, мерси предварително

# 19
  • Мнения: 5 001
Може ли ма ми кажете какво е Икра и съответно и рецептатата.
Ами аз лично съм срещала няколко варианта на Икра....Но да кажа нашия вариант в къщи,който се прави...Баба ми беше украинка(Бог да я прости!) и от нея сме се учили...

Икра

Печени и обелени чушки и патладжан се смилат,добавя се 1 малка главичка настърган лук.Настъргват се 2 средни домата,изцежда се водата и се добавят към сместа.Всичко то ва се разбърква с олио,оставя се да поотлежи 1/2 час и е готово за салта или за мазане на филийка.
Ето написала съм я....  Hug Hug Hug

# 20
  • Мнения: 503
ТОРТА С ПАТЛАДЖАН И КАЙМА

Продукти:3 големи патладжата/по дълги/,250-300гр. кайма,100гр. кашкавал,1 пушено пилешко бутче/или друг пушен колбас/,1 малка глава лук,200гр. сварени макарони/може и без тях,подправки-сол, черен пипер, червен пипер,тарос/естрагон/,магданоэ,чесън-5-6 скил.,2-3 яйца.

Патладжаните се нарязват надълго на филии,осоляват се ,престояват ок.30 мин,оцеждат се от отделилия се сок,овалват се в брашно и се изпържватдо златисто.В тиган с малко олио се запържва счукания чесън, лука, каймата с подправките .Прибавят се накъсаното обезкостено  бутче и сварените макарони.Докато е топла сместа се слага настърганият кашкавал и се оставя на страна да се поразтопи.Като изстине се прибавят разбитите яйца.
Във форма за кекс-тефлонова с дупка се нареждат филиите патладжан като лодки/по стените на формата/ малко трябва да се застъпват.Върху тях се изсипва пълнежа.
Пече се в предварително загрята фурна,докато стегне сместа.Обръща се върху поднос след като поизстине малко.
В средата на тортата /в дупката/ се поставят наредени като цвете по голими резенчета домат.Върху него се щприцова по-гъста майонеза.

# 21
  • Мнения: 3 268
Патладжаните най ги обичам пържени и посолени,с нищо друго.Ако ми се готви обаче,правя страхотна мусака с патладжани.Просто към обикновената мусака,прибавям и патладжани,нарязани на кубчета и запържени с каймата.

# 22
  • Мнения: 7 474
Мусака с патладжани и кьопоолу само от патладжани с чесън (може и майонеза по желание)

# 23
  • Мнения: 3 268
Искам само да споделя с вас как ям пържения патладжан.Препичам филийка пълнозърнест хляб и отгоре слагам току що изпържения патладжан,ама така да е мазничък и го хапвам. Simple Smile

# 24
  • Мнения: 804
У дома патладжана най-често го пържа,като тиквичките,след това се поднася със смес от оцет,сол и счукан чесън.Винаги нарязаният патладжан го оставям посолен да престои,попивам отделената горчива вода и пържа.Напоследък все по често ползвам не лилавият,а белият патладжан - той не горчи толкова,колкото познатият син домат.

# 25
  • Мнения: 673
  Е току що направих имамбаялдъ / по собствена рецепта/.
 Всяка есен си купувам около 5-6 кг патладжани, нарязвам ги на филии , изпържвам ги в тиган и от там във фризера. Във фризера също винаги слагам и печени чушки, а пък във бутилки слагам млени домати. Така цяла зима си има продукти за моето си имамбаялдъ.
  Запържвам кромит лук, морков,нарязаните печени чушки, малко чесън. След като са се запържили слагам една чаена лъжичка брашно, сол на вкус, малко захар и изсипвам една бутилка/бирена/ домати. На дъното на средно голяма йена подреждам предварително изпържените патладжани, поръсвам с нарязан чесън, заливам със приготвената смес от чушки и домати, най-отгоре отново редя ред патладжани, чесън и магданоз. Опитах веднъж да го запека във фурната , но ми стана тежко и от тогава си го ядем така.
  От Иван Звездев знам, че патладжаните трябва да се киснат в подсолена вода за да им излезе горчивото.

# 26
  • Мнения: 42
Това е рецепта на постна мусака , която много харесваме. Продукти: 1кг . патладжани, 4-5 моркова, 4-5 глави лук, 4-5 домата, 1 глава чесън, 1 връзка магданоз, 2-3 яйца и кисело мляко.
Приготвяне: Патладжаните се нарязват на филийки като преди това им махам кората, осоляват се и се оставят2-3 часа .След това се отцеждат хубаво и се пържат в олио без брашно. За да са по- малко мазни ги слагам на домакинска хартия.Отделно но в малко мазнина се пържат на филийки лук и морковите на дребно , прибавят се доматите, нарязания магданоз и чесън и сол на вкус. Да остане на мазнина. След което в тавичка се слагат половината патладжани .Върху тях се  разстила запържената смес. Отгоре се нареждат и останалите  патладжани. Слага се да се запече и си залива с разбитите яйца и кисело мляко, слагам и една супена лъжица брашно.Допича се до получаването на червена коричка.

# 27
  • Мнения: 6 031
Предлагам ви едно предястие от патладжани, което знам от една гъркиня.
Изпичаме колкото искаме патладжани/аз го правя с 4-5 бр./Печа ги на оребрения тиган така както са цели.След това ги обелвам, нарязвам ги на малки парченца/кубченца/ и подправям с оцет, зехтин, чесън и малко сол.
Слагам ги в плато за сервиране и отгоре настъргвам обилно със сирене.Добър апетит на всички, решили да опитат тази рецепта.

# 28
  • Мнения: 868
Много обичам патладжани.  Ето какво се прави най-често:

1. лазаня с патладжани
2. патладжани parmigiana
3. салата от патладжани с чушки и домати
4. просто патладжани на грил

Патладжаните в лазанята или parmigiana могат или да се запържат (и да се изцедят от мазнина много добре на дом. хартия след това) или да зе запекат на фурна с малко зехтин за по-бързо.

# 29
  • Мнения: 1 777
Пикси добре ,че ме подсети утре ще направя лазаня с патладжани.
Аз не ги пържа или пека ,слагам ги направо сурови. Simple Smile


Снимката ми е стара.

Общи условия

Активация на акаунт