Малта

  • 170 793
  • 836
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: X
Предполагам, че трябва да се регистрира в Health office и да ѝ издадат национален осигурителен номер. Или може би да си направи частна застраховка, може и от България. Европейската карта е само за спешни случаи.

# 451
  • Мнения: 837
За малтийска карта ние имаме аз от 2011г ,съпруга ми от 2007г сменихме ги с новите карти -най добре във Валета да пита какво е нужно ,нас ни връщаха за някакви документи обаче не помня точно ,снимките не са ни били със заверка ,на нас и док.за наем не ни искаха ама сега май искат -та за да не ви подведем най-добре е инфо на място.За какво служи картата -в Мадърдей като ходим ни я искат ,за имунизациите на бебето,мисля ,че и за банкова сметка ако си откриват искат ,иначе няма кой знае какви привилегии то е документ ,че живееш тук и имаш адрес в Малта ,за детските също искат карта за да ти отпуснат -общ взето в институциите ако и се наложи да ходи .Синята Европейска карта е за спешни случай само .
Валидността на картите ни е до 2018г -5г изд са ни на 01.10.2013г .

# 452
  • Мнения: 15
За малтийска карта ние имаме аз от 2011г ,съпруга ми от 2007г сменихме ги с новите карти -най добре във Валета да пита какво е нужно ,нас ни връщаха за някакви документи обаче не помня точно ,снимките не са ни били със заверка ,на нас и док.за наем не ни искаха ама сега май искат -та за да не ви подведем най-добре е инфо на място.За какво служи картата -в Мадърдей като ходим ни я искат ,за имунизациите на бебето,мисля ,че и за банкова сметка ако си откриват искат ,иначе няма кой знае какви привилегии то е документ ,че живееш тук и имаш адрес в Малта ,за детските също искат карта за да ти отпуснат -общ взето в институциите ако и се наложи да ходи .Синята Европейска карта е за спешни случай само .
Валидността на картите ни е до 2018г -5г изд са ни на 01.10.2013г .

Благодаря много за информацията. А срока на валидност за всички 5 години ли е ? Защото на нея са и казали ,че е за една година. Тя точно във Валета е ходила и от там са и казали какви документи са нужни.Само не можахме да разберем каква е тази застраховка и къде да я направи.Но пак ще пита .Те вече 2-3 пъти я връщат.

# 453
  • Мнения: 2 646
Картите важат по пет години, но тя като студент може да се "радва" и на по-кратки срокове.
Иначе за документите общо взето логиката е следната: те искат от нея да докаже постоянен адрес в Малта, къде учи, достатъчно средства, за да се издържа сама и внесени здравни осигуровки.
Първите две са лесни. Снимки сме носили заверени от работодател, а когато ни загубиха документите във Валета и се наложи да минем цялата процедура наново, просто се снимахме там, на място.
За здравното осигуряване тя може да си донесе документи според каквато е ситуацията при нея. Понеже те реално не знаят тя къде и как се осигурява, вероятно стрелят на посоки и я връщат за каквото им хрумне в момента. Ако я осигурява университета, да вземе документ от там. Ако  я осигуравяте в България, вземете й от България и го преведете. Ако е в частен фонд - да си вземе от него. А ако тя не знае дали някой я осигурява въобще, би могла да започне да разпитва първо през администрацията на университета и после да се посъветва в Sigurta Socjali по местоживеене. Но предполагам, че все някъде й текат здравни осигуровки, вие си знаете, просто да си извади документ, който ги доказва.

# 454
  • Мнения: 15
Картите важат по пет години, но тя като студент може да се "радва" и на по-кратки срокове.
Иначе за документите общо взето логиката е следната: те искат от нея да докаже постоянен адрес в Малта, къде учи, достатъчно средства, за да се издържа сама и внесени здравни осигуровки.
Първите две са лесни. Снимки сме носили заверени от работодател, а когато ни загубиха документите във Валета и се наложи да минем цялата процедура наново, просто се снимахме там, на място.
За здравното осигуряване тя може да си донесе документи според каквато е ситуацията при нея. Понеже те реално не знаят тя къде и как се осигурява, вероятно стрелят на посоки и я връщат за каквото им хрумне в момента. Ако я осигурява университета, да вземе документ от там. Ако  я осигуравяте в България, вземете й от България и го преведете. Ако е в частен фонд - да си вземе от него. А ако тя не знае дали някой я осигурява въобще, би могла да започне да разпитва първо през администрацията на университета и после да се посъветва в Sigurta Socjali по местоживеене. Но предполагам, че все някъде й текат здравни осигуровки, вие си знаете, просто да си извади документ, който ги доказва.

Благодаря на всички , които се включиха и отговориха на въпросите ми. Всичко казано ще ми е от помощ.

# 455
  • Мнения: 1
Здравейте!Искам да вмъкна едно допълнение относно заверката на снимки за карта-да има токова изискване вече.Синът ми (понеже навърши 18 г) се напожи подмяна  на малт.карта.Изискват заверка и вариянтите са няколко-лекар,адвокат,църква,работодател, и т.н..Ние избрахме лекар-в клиниката в Моста без проблем един лекар е направил заверката.

# 456
  • Мнения: X
Ето ги новите изисквания, не виждам да пише ново нищо за снимките:
https://homeaffairs.gov.mt/en/MHAS-Information/Services/Pages/Residence.aspx

Не че е голямо затруднение да се завери снимка. По-сложното е превод на всички документи при лицензиран преводач и копие от личната карта на наемодателя.

# 457
  • Мнения: 15
 А при нас нотариуса е взел 20 евро за заверка.

# 458
  • Мнения: X
Колко да вземе?

# 459
  • Мнения: 15



Нямам представа ,затова споделям колко е взел. Останах с впечатление , че заверката от лекаря е била безплатна.

# 460
  • Мнения: X
Единият е лекар, другият нотариус. Нотариусите това работят - правят заверки.  Peace

# 461
  • Мнения: 837
Заверка на снимка -предната простотия ,а при първите ни карти снимаха ни там направо и ни ги даваха веднага на деня -всяка година по нещо ново измислят  newsm78

# 462
  • Мнения: 3
Някой има ли информация какви документи са нужни за детски надбавки и как и къде се подават те в
Малта?

# 463
  • Мнения: 2 646
Някой има ли информация какви документи са нужни за детски надбавки и как и къде се подават те в
Малта?

В социално осигуряване (Sigurta Socjali) по местоживеене. Искат много и различни документи, според ситуацията, затова никой не може да даде правилен списък на някой друг. Отивате там, питате, разказвате си случката и те казват.

# 464
  • Мнения: 837
В социалното осигуряване както е писала Врабец-поне един от двамата родители трябва да е с осигуровки за да получите и да не получавате от БГ това го доказвате с документ от БГ издаден и преведен на англ.-там на място ще ви обяснят даже дават списък с нужните документи .Въръжете се с търпение и успех ,нас ни викаха поне 2 пъти дпълнително за нещо,което ще е било нужно.

Общи условия

Активация на акаунт