Как стои при вас въпросът с жилищните кредити/ипотеки?

  • 2 284
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 399
На мен ми се струва нормално жилище да се купува с кредит. В крайна сметка местата където има работа в целия свят са скъпи и zа простосмъртния човек кредитът е единствения вариант. Австрийците по принцип не са мобилна нация, малко като нас българите са. Идват на 20 години във Виена или zа да учат или zа да работят и там си умират. Това е причината теzи които могат да се ориентират към собствени жилища. Някои купуват веднага след като zапочнат работа. Иначе тук е много раzпространено да се живее и в социални жилища, дотирани по един или друг начин от държавата/общината. Но не всеки може да покрие иzискванията, пък и това пак си е наем. Има и някаква опция част от наемателите да zакупят такива жилища след иzвестно време, но няма нужда да иzпадам в подробности.

По_нагоре много хора писаха че не могат да живеят с мисълта zа кредит и с притесненията zа него. Едва ли някой който е вzел кредит по цял ден и цяла нощ само се притеснява. Човек свиква да живее с кредита си и беz да го мисли. А пък ако иzпаднем във финансови zатруднения, ще имаме същите проблеми дори и да сме под наем. Ако не можем да си плащаме кредита, ще ни иzхвърли банката, ако не можем да си плащаме наема, ще ни иzхвърли хаzаина. Не виждам къде е раzликата, и в двата случая оставаме на улицата. Тук поне наемите са такива, че вноската по кредита не е много по_раzлична. Има моменти в които е малко отгоре, има и моменти в които е по_ниска от наема. В момента по причина на криzата, лихвите паднаха много, съответно и кредитните вноски, а наемите си остават на нивата преди криzата и никой не ги адаптира zащото търсене винаги има, хората все трябва да живеят някъде.

Последна редакция: пн, 08 юни 2009, 13:30 от Vjara

# 16
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
На мен ми се струва нормално жилище да се купува с кредит. В крайна сметка местата където има работа в целия свят са скъпи и zа простосмъртния човек кредитът е единствения вариант. Австрийците по принцип не са мобилна нация, малко като нас българите са. Идват на 20 години във Виена или zа да учат или zа да работят и там си умират. Това е причината теzи които могат да се ориентират към собствени жилища. Някои купуват веднага след като zапочнат работа. Иначе тук е много раzпространено да се живее и в социални жилища, дотирани по един или друг начин от държавата/общината. Но не всеки може да покрие иzискванията, пък и това пак си е наем. Има и някаква опция част от наемателите да zакупят такива жилища след иzвестно време, но няма нужда да иzпадам в подробности.

По_нагоре много хора писаха че не могат да живеят с мисълта zа кредит и с притесненията zа него. Едва ли някой който е вzел кредит по цял ден и цяла нощ само се притеснява. Човек свиква да живее с кредита си и беz да го мисли. А пък ако иzпаднем във финансови zатруднения, ще имаме същите проблеми дори и да сме под наем. Ако не можем да си плащаме кредита, ще ни иzхвърли банката, ако не можем да си плащаме наема, ще ни иzхвърли хаzаина. Не виждам къде е раzликата, и в двата случая оставаме на улицата. Тук поне наемите са такива, че вноската по кредита не е много по_раzлична. Има моменти в които е малко отгоре, има и моменти в които е по_ниска от наема. В момента по причина на криzата, лихвите паднаха много, съответно и кредитните вноски, а наемите си остават на нивата преди криzата и никой не ги адаптира zащото търсене винаги има, хората все трябва да живеят някъде.

ммм, да, и моето разсъждение е такова. и съЩо пропорцията кредит/наем.
не си представям цял живот да плаЩАм за ниЩо  Rolling Eyes
италианците са в по_голямата 4аст собственици, ако Ще и 30/40 години да плаЩат.
условията обЩо_взето са като описаните за другите страни.
само интересите по кредита се приспадат от данъците и то в мижав размер  Confused

# 17
  • Мнения: 4 399
само интересите по кредита се приспадат от данъците и то в мижав размер  Confused

И тука така, на нас ни се събират не повече от 200€/година, голям келепир, голяма работа. И това при високите лихви от миналата година. Rolling Eyes

# 18
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
...Бубка, на мен ми е интересна тази теория. Какъв би следвало да е този естествен дял на домо-притежание, за да е балансирано положението?

Не мисля, че е сметнал толкова подробно.  Grinning Мисля, че % варира между различните щати между 50% и 70%, ама не ме цитирайте.  Grinning

И миз е права. Последните няколко години се виждаше как бързо растат цените на имотите, и много хора, освен в собствения си дом, направиха и други инвестиции - я ваканционна къща, я нещо за даване под наем. Сметката беше, че ако вземеш ниска първоначална ипотека, и имотът скочи, ти го продаваш набързо, и оставаш с печалбата. Вместо това ипотеките рязко се ограничиха и в резултат пазарът се напълни с нежелани жилища.

Това е с много грубата четка де, нещата варират много по регионите.

По въпроса за заемите, зависи от човека, а и от общия пейзаж наоколо. Тук ако не си на кредит, никога нищо не можеш да си позволиш. Важно е обаче, да си правиш сметката (както и за всичко друго де). Корпоративни финанси 101 трябва да се отнася и за личните - няма лошо в заемите, стига да си помислил как ще ги покриваш в най-лошия сценарий. Нашата обща задълженост е фантастична, но си я обслужваме (агресивно), и, да чукна на дърво, сме ОК. Ако нещо ме закопае, това ще е обучението на децата.  Grinning

# 19
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
В Гърция 80%от поколението на нашите родители, т.е. над 50г имат собствено жилище, голяма част от тях имат и втори имот. Хората от нашето поколение взимат кредити и изплащат. От както започна кризата обаче, банките много трудно отпускат заеми.

# 20
  • Мнения: 313
Аз пък не гледам на къщата, която изплащаме ( вноската ни е колкото среден наем на апартамент) и в която живеем като на пенсионен фонд или инвестиция.Ако я продадем нали пак трябва да купим друго жилище за да живеем. По скоро покупката на втори имот би било инвестиция при определени условия.

# 21
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Аз пък не гледам на къщата, която изплащаме и в която живеем като на пенсионен фонд или инвестиция.Ако я продадем нали пак трябва да купим друго жилище за да живеем. По скоро покупката на втори имот би бил инвестиция при определени условия.

може да не гледаШ, но си е инвестиция във всяко отноШение  Peace
втората е втора инвестиция  Mr. Green
сега 4акам да дойдат да ми обяснят видовете инвестиции и да ми кажат, 4е тухлата не носи пари  Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 801
Имахме 50% от сумата, а къщата е рендитна (всички жилища са дадени под наем).
Лихвата за тукашния стандарт била доста висока, но като ни казаха 4,25% ефективна годишна за 5 години се спогледахме щастливи. Данъците по къщата (500кв.м) и двора (645 кв.м), са включени в наемите, а данъка печалба също ще отпадне (според данъчния съветник)
Имотите в Германия са много изгодни и рентабилни, защото почти всеки живее под наем, включително и ние Mr. Green

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 04:51 от rila11

Общи условия

Активация на акаунт