моля, познаващите английските нрави да помагат!

  • 3 382
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 965
Аз само за таратора предупреждавам-предлагали сме го като традиционно българско ястие на чужденци, но без никакъв успех. Казват, че им е странна тази студена супа с краставици и мляко, което е със солен вкус.
Иначе всички остават във възторг от шопската салата примерно.

Специално за таратора - аз пък съм го поднасяла на чужденци, както и снежанка - специално на французи, белгийци, немци и румънци (на англичани не съм) и са оставали във възторг - даже за таратора румънката си записа как се прави  Mr. Green и после се обади да каже, че вкъщи вече им е любимото хапване.

# 16
  • Мнения: 1 897
azaf , честно казано, таратора и аз не съм го предлагала на англичани.  Rolling Eyes
Моите наблюдения са върху японци и италианци.
Японката по същия начин си записа рецептата за мусака, но пък незнам дали  мусаката е типично българско ястие.

# 17
  • Мнения: 4 651
Мусаката е гръцка май. Нашата е вариант, защото оригиналната се прави с патладжани и други зеленцуци и без месо, а ние слагаме месо и картофи.

# 18
  • Мнения: 4 965
Ето нещо за мусаката:
http://stigmes.gr/br/brpages/articles/recipes/mousaka.htm
Оригиналът е гръцки и турски. Всъщност, нашето е много близко до гръцката макаронада (поне така й казват моите близки) - същото, но слагат макарони, а не картофи. Sunglasses

# 19
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
А гювечът е турско ястие. Simple Smile

Много трудно е да се каже кое ястие е типично българско. Даже ето тук какво прочетох:

http://www.pokazatel.net/index.php?option=com_content&task=v … 562&Itemid=35

# 20
  • Мнения: 432
То доста зависи и те от кой край са точно. Иначе обичат да експериментират и в повечето случаи са всеядни. Единствено, наистина можеш да пропуснеш лютото. И са големи, големи любители на бирата!

# 21
  • Мнения: 156
според мен, извади някакви домашни (ама баш домашни) неща и хората ще се побъркат от кеф. винаги като водя в нас небългари на вечеря си разчитам времето така, че докато пият по едно, аз да довършвам някое ястие и те да се мотат около мен. направо много се впечатляват в добрия смисъл. даже имам една колежка германка, която след първия път искаше да идва по-рано, за да участва в целия процес. няма да забравя физиономията й като я заведох в кварталния плод-зеленчук Laughing. не съм била никога в германия (само на едно летище за 2 часа, но това не се брои), но ще речеш, че гладни ги държат... англичани в нас нядоха сирене по шопски - искаха още newsm78. идвали са двойка ирландци, и то ненадейно - поканих ги в последния момент. изсипахме се в нас и им направих пълнени чушки с яйца и сирене за по-лесно. наложи се да слагам втова тава... друг ирландец веднъж в нас яде картофена яхния и май малко преяде Blush. като виждам как се кефят на тия обикновени неща, сигурно на гювеч още по-добре ще реагират.

не им се плаши много, не прекалявай с лютото и смело напред!

# 22
  • Мнения: 18
Живяла съм в четири държави (БГ не е включена) и мога само да ти кажа, колкото по традиционно и битово, толкова по-добре. Аз примерно съм им приготвяла: мусака, боб по манастирски, пълнени чушки, кюфтета, салата Снежанка, баница, сърми с лозови листа, супа топчета, гювеч, постни пълнени чушки и др. Естествено най-налитат на скарата, защото им е позната, но като не им дадеш такава опция и си облизват пръстите. Американците умират за нашата версия на мусаката, боба и сърмите с лозовите листа. Имам един комшия като ме срещне все ме пита кога ще му готвя пак, защото жена му не слагала подправки в манджата и все си проси ядене...вече ни е неудобно от жена му  Embarassed. Англичаните и белгийците много обичат кюфтета и кебапчета, пържени картофки със сирене, салатки и тем подобни; от традиционна гледна точка налитат на сърми с лозови листа и гювеч (които са може би гръцки и турски, но аз си им викам БГ). В Египет пък бях готвила на едни (тъй като нямах нищо друго) картофена манджа (огромна тава) с люти наденички и не ми остана нищо за следващия ден за нас - само им досипвах и те само ми се радваха. Тази манджа беше импровизация, но се получи добре благодарение на великите подправки (Слава Богу  Praynig). Така, че не се притеснявай. А искам да кажа, че ако има кой да направи една баница със спанак и сирене (домашно приготвена), и я сложиш нарязана на малки парченца като предястие с аперитивче няма да сбъркаш. Няма значение къде и в коя държава, но хората си умират за пустата ни баница.  Grinning

П.П. Относно това, че имат друг вкус за зеленчуци и подправки - това е нормално! Не се шашкай и ти да си в друга държава и ти ще си търсиш познатите ти на теб храни.  Peace

# 23
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Не се 6а6кай... по добре им приготви не6та от българската кухня...Все пак сте в България.
Мисля 4е не е подходя6то да им прави6 "английска кухня" 6том не я познава6 е възможно в старанието си да не приготви6 не6тата добре...
Представи си   да покани6 италианец на спагети(без да си на ти с подробностите по приготвянето).....

# 24
  • Мнения: 592
Всеки европеец яде всичко - само аванта да е! Само стой и гледай сеир, ама и достатъчно приготви и скоро не ги кани, че им става навик, а с наште табаети бързо свикват, щото са по-човешки!

# 25
  • София
  • Мнения: 175
Не препоръчвам таратор, гледат го странно, за останалото подкрепям  Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 71
A аз не разбрах само, тунайт ли ще бъде ДЪ найт? Така де, да чуем отзиви. Hug  Grinning

# 27
  • до морето
  • Мнения: 2 284
Тези наши съседи не са "типични" англичани , ако мога така да се изразя, мъжът е на 63, а жената наближава 60, децата им са наша възраст т.е. около 30, много са "тежки" и много възпитани. Ядоха от всичко , жената почти не пи алкохол- малко бяло вино, а мъжът ракия и бира #Crazy . Харесаха салатата и тиквичките със сос чесън и копър , за които се притеснявах , и от месото ядоха също, но не мога да кажа , че са му се нахвърляли . Взимаха си от мезетата и ядките.
   Разговорът се въртеше около футбол, алкохол, политика, времето(разбира се ), за себе си не говорят. Жената се закачаше с децата, гледа снимки и т.н. Вечерята продължи от 8 до 23:30 , като се съобразиха с това, че децата трябва да лягат.
Благодаря на всички, които се включиха в темата , особено интересни ми бяха отговорите за английските порядки.  Smile

# 28
  • Мнения: 4 965
... мъжът ракия и бира #Crazy . ...

Не се учудвай - не е нещо странно - много българи пият ракия + бира. Аз също, между другото пийвам ракия + бира, бира + мента (даже тези двете ги смесвам в коктейл "Жабешко око" - има такъв наистина) или бира + уиски.

# 29
  • Мнения: 562
Аз само за таратора предупреждавам-предлагали сме го като традиционно българско ястие на чужденци, но без никакъв успех. Казват, че им е странна тази студена супа с краставици и мляко, което е със солен вкус.
Иначе всички остават във възторг от шопската салата примерно.

Да - и ние сме предлагали таратор на една румънка (при все, че с тях не сме толкова далеч в традициите). Не го яде много, много, а когато мама я попита дали й харесва, тя каза: "E bine", т. е. "Хубаво е", но го каза с една интунация колкото да не ни обиди и дори половината не изяде.  Simple Smile  Но пък четох, че по-горе някаква мама го е поднасяла на румънци и други чужденци и им е харесвало. Явно всичко зависи от индивидуалните вкусове на хората и не е като в България - всички да харесват таратор. Или поне аз не знам за човек тук, който да не го обича, но не отричам, че може да има и такъв.  Simple Smile


А за тиквичките - знам, че вечерята е минала, но да кажа как ги правя аз (научих се от мама) - хубаво разбърквам или разбивам киселото мляко и направо в него добавям чесън, нарязан копът и магданоз (магданозът аз си го добавих) и добавям това към изпържените тиквички (явно и авторката го прави почти така). Чесънът може да е пресен или не (или съчетани) според сезона и предпочитанията. Много ми харесва така!  Heart Eyes

Чудесно е, че са харесали вечерята! Поздравления!!!  Party

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 11:25 от Pavlina Nikolova

Общи условия

Активация на акаунт