Да се научим да работим с Excel

  • 127 194
  • 737
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 641
Кalaka , може да направиш цяла колона или ред неподвижни. Маркираш и даваш от менюто Window Freeze Panes/замразявам/
A ако са едновременно и ред и колонка първо се сплитва и тогава freez нали?
Добро утро, точно така се прави.Принципно се прави за големи и дълги таблици да се виждат основните показатели Hug

# 16
  • Мнения: 3 916
Да, аз за такава таблица точно го исках. Но понеже хич ме няма веднъж съм го направила и после забравя как ставаше. Искам и друго да питам. Когато искам да спилтвам хоризонтално и вертикално с цел freez после, да разбирам ли, че програмата сплитва от горната лява част на клетката, в която съм застанала? (Извинявайте ако не обяснявам хубаво. Embarassed)

И друго. В една таблица си разширих много последната колонка. Не знам какво съм направила обаче дали заради това разширяване прекалено на колоната, сега не мога да застана така в карая на въпросната последна колона, че да мога да хвана стрелкичката (за да използвам филтър от Data - filter - auto filter). Местейки се надясно в един момент просто я подминава. Но не искам да намалявам цялостно размера на таблицата.
Пак се извинявам за лошите обяснения, но съм голям невежа

# 17
  • Мнения: 1 369
Стефка, маркираш колоната(направо от името и), десен бутон, от падащото меню избираш Column Width... и задаваш нова стойност за ширината на колоната.

И аз имам въпрос. Как мога да сравня две таблици, като едната има и новопопълнени редове, и промяна в стойностите на клетките в едната колона? Евентуално искам да разбера кои са новите редове и какви промени има в стойностите на вече съществуващите.

# 18
  • Мнения: 85
Вижте каква табличка сътворих провокирана от една друга темичка http://4storing.com/9ar0vo/63afc4f20d2a114b515169fc1b50c14c.html
Не е форматирана, но кажете като функция дали би ви била полезна.

# 19
  • София
  • Мнения: 17 301
Другата в мен - VLOOKUP е функцията, която ти трябва, ама хич ме няма в обясненията  Embarassed
Но ако  искаш виж си хелп-а  Peace

# 20
  • Мнения: 550
гледам, че са ти отговорили вече, но най-лесно е да вписваш разходите със знак минус и то просто ще си ги вади... това вместо запис Simple Smile иначе накратко обясненията за функциите- пишеш равно и после можеш да ползваш знаците от клавиатурата като посочваш клетки... +, -, * (умножение), /(деление), ^ (повдигане на степен)... май това са основните. така могат да се направят сложни формули, съдържащи много действия... други тънкости: внимаваш формата на клетката да не е текст, десетичната запетая да е точка или запетайка (това зависи от настройките на уиндоуса) и така. ще прегледам табличките, и на мен ми трябва нещо такова.... а се мъча с една програма сложна, сложна... друго си е любимия стар excell Simple Smile

уффф обърках се малко, беше за другата тема, ама айде и тук става Simple Smile не мога да го изтрия...

# 21
  • Мнения: 3 216
И аз се записвам, уж съм го учила тоя Ексел и в училище и в университета ,а сега като го  отворих ....  Embarassed

Ще правя една табличка ,та ще ми е нужна помощ.

# 22
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Много ми хареса видео урока.
Ще се опитам да направя нещо

# 23
  • Мнения: 388
Да се запишаи аз, че от години работя с него и все още незнам много неща...

# 24
  • Мнения: 3 916
Стефка, маркираш колоната(направо от името и), десен бутон, от падащото меню избираш Column Width... и задаваш нова стойност за ширината на колоната.

Пробвах това, което ми каза, но искам да питам само следното: стойността, която ще задам по този начин в какво се измерва? Защото нали големината на клетката в ексел се измервала в пиксели? Или греша? Тук става дума да ширина на колона - та пак ли в пиксели или?
Извинявам се за въпросите. На вас сигурно ви се виждат елементарни, но... Когато имате време. Не ми е спешно.
И друго. Когато създавам нов sheet как да направя така, че последният, създаден от мен, да отиде съответно като последен, а не да се появи между предходните? Иначе като ги rename-на със съответните номера ще се наредят както аз искам, но може ли още първоначалното създаване на поредния sheet той да си бъде последен?

# 25
  • София
  • Мнения: 6 210
stefka.k, да, в пиксели се измерва ширината на колоната в ексел. А новият sheet, който ти се вмъква някъде между другите, можеш да преместиш, като стъпиш върху него с мишката и с влачене го пуснеш в края /или там, където би желала да се намира/.

# 26
  • Мнения: 1 369
Бърди, благодаря за информацията   bouquet. Само че не можах да го схвана, да си призная честно  Blush и реших да опитам с IF(Logical_test,"Value_if_true","Value_if_false"). На някой може и да му свърши работа. Напр. колоните, които искам да сравня са В и Е, зададох IF(B2=Е2,"ОК","New"), резултатът да ми е някъде отстрани и ако стойностите са еднакви връща ОК, а ако са различни New. Надявам се по този начин да успея да хвана и новите редове, или поне откъде почва разминаване  ooooh!
А някой може ли да обясни повече за пивот таблиците, че са ми пълна и абсолютна мъгла  Simple Smile

# 27
  • София
  • Мнения: 17 301
Пивотките само с показване, надали могат да се обяснят в пост  Thinking

Иначе добре си го измислила варианта с ИФ Simple Smile

# 28
  • Мнения: 4 916
Спешен въпрос - как се прави таблица тип "торта"?

# 29
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Спешен въпрос - как се прави таблица тип "торта"?

какво разбираш под торта ?

Общи условия

Активация на акаунт