Примерна схема на захранване (16)

  • 28 880
  • 470
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11


Adel аз направих точно така (овесена каша на Хип но 3-4 седмици и сега почвам 7 зърна на Милупа), но това не е отг. на въпроса ти защото и аз доста се чудех как да продължа с даването на глутенови храни. Само споделям и ще следя отговорите.
А тъй като дечицата са ни на една възраст, моля те, ако имаш време да драснеш в общи линий какъв е режима ви на хрнене и по колко като количество?

# 31
  • Мнения: 122
@бутикон , благодаря ти! Hug

# 32
  • Мнения: 1 152
Аз ли много искам и бързам или моето дете просто е такова - преди 2 седмици започнах захранване с картоф. 5 дена се мъчихме взаимно и спрях за седмица. От 3 дни започнах с морков и пак е една мъка - затваря си устата, гнуси се, но поне гълта. Пробвах с различни лъжички, на гладно, на сито и успяваме да й бутнем едва 2-3 лъжички. А и се запече от моркова...и купих круша и тиква. Бъркам ли някъде?

# 33
  • Мнения: 2 111
Най-накрая си довърших схемата на захранване и я качих на новия мейл.

Flying ,проблемът на черешите не са нитратите,а пестицидите.
От Косе Босе:
Черешите са сред 12-те вида плодове и зеленчуци, които задържат най-много пестициди.
Ако са купени, трябва да се измият обилно с вода или да се махне ципата.




# 34
  • Мнения: 362
Аз ли много искам и бързам или моето дете просто е такова - преди 2 седмици започнах захранване с картоф. 5 дена се мъчихме взаимно и спрях за седмица. От 3 дни започнах с морков и пак е една мъка - затваря си устата, гнуси се, но поне гълта. Пробвах с различни лъжички, на гладно, на сито и успяваме да й бутнем едва 2-3 лъжички. А и се запече от моркова...и купих круша и тиква. Бъркам ли някъде?
И аз зададох преди няколко дни подобен въпрос Peace Малкият е опитвал(пиша опитвал,защото това според мен изобщо не е ядене) тиква,картоф,картоф с морков.Изобщо не му харесват!Реших да пробвам с ябълка-още по-зле Cry Преди 2 дни опита ябълка с морков,а вчера изобщо не искаше да си отвори устата.
Направо се отчайвам!До тук нищо не му харесва,едвам успявам да му мушна 2-3 лъжички в устата и след това настава страшен рев!Пробвах да му дам и цял сварен морков-той всичко пъха в устата,обаче това само си го допря до устичката,направи една погнусена физиономия и го изхвърли.
За сега мисля да спра с опитите-направо се чувствам виновна,все едно си мъча детенцето ooooh! Ще пробвам след няколко дни пак.

# 35
  • Мнения: 2 401
Аз ли много искам и бързам или моето дете просто е такова - преди 2 седмици започнах захранване с картоф. 5 дена се мъчихме взаимно и спрях за седмица. От 3 дни започнах с морков и пак е една мъка - затваря си устата, гнуси се, но поне гълта. Пробвах с различни лъжички, на гладно, на сито и успяваме да й бутнем едва 2-3 лъжички. А и се запече от моркова...и купих круша и тиква. Бъркам ли някъде?
И аз зададох преди няколко дни подобен въпрос Peace Малкият е опитвал(пиша опитвал,защото това според мен изобщо не е ядене) тиква,картоф,картоф с морков.Изобщо не му харесват!Реших да пробвам с ябълка-още по-зле Cry Преди 2 дни опита ябълка с морков,а вчера изобщо не искаше да си отвори устата.
Направо се отчайвам!До тук нищо не му харесва,едвам успявам да му мушна 2-3 лъжички в устата и след това настава страшен рев!
Моята дъщеря прояде преди един-два месеца, дотогава взаимно се мъчехме, аз настоявах единствено заради ниския хемоглобин, просто има деца, които по-късно стават готови за твърдата храна, а и ми се струва че не всички харесват идеята за пюретата. Може да се пробва да се дават  с ръка малки парченца от сварен зеленчук, за да се предизвика интереса към храната, а пък след извесно време пак може да се пробва с пюретата.

# 36
  • Мнения: 770


Adel аз направих точно така (овесена каша на Хип но 3-4 седмици и сега почвам 7 зърна на Милупа),

И аз така направих давах околи 2-3седмици овесена каша на Хип и след това дадох същата 7 зърнена каша на Милупа.

# 37
  • Мнения: 245
Най-накрая си довърших схемата на захранване и я качих на новия мейл.

Flying ,проблемът на черешите не са нитратите,а пестицидите.
От Косе Босе:
Черешите са сред 12-те вида плодове и зеленчуци, които задържат най-много пестициди.
Ако са купени, трябва да се измият обилно с вода или да се махне ципата.



erota  и аз това го бях срещала за черешите, но не можах да си спомня тук ли беше Wink)))
Много благодаря!

# 38
  • Мнения: 161

...
А тъй като дечицата са ни на една възраст, моля те, ако имаш време да драснеш в общи линий какъв е режима ви на хрнене и по колко като количество?


Здравей fietla,

В общи линии и много условно режимът на моя беб е следния:
  • 7-8 кърмене, около 1 час след това плодово пюре около 125 г (едно малко бурканче)
  • 12-13 кърмене, около 1 час след това зеленчуково или месно, пак около 125, но понякога хапва и повече
  • 17-18 кърмене, после  каша с плодово пюре кашата я разтварям в 40-50 мл. кърма или вода
  • кърмене колкото поиска
Захраних на 6 месеца с оризова каша.
До сега съм въвела няколко плода (ябълка, банан, праскова, круша), основните зеленчуци, месо - пуешко и заешко, кашите - ориз, елда и овеса (от няколко дни).
Всеки месец добавях по едно "хранене", но не съм се стремила да заместя кърмене. Поне докато мога ще се опитам първо да се кърмим, пък после колкото му се яде.
Количествата твърда храна достигнахме след почти 2 месеца захранване, иначе в началото хич не беше възхитен, но и аз не съм го насилвала.
А и виждаш, че не сме от най-ящните и сме по-фини 8.500 кг. Давам само готови пюрета, иска ми се вече да дам и сурови плодове, но нещо не мога да се престраша.

Та това е ... Приемам критики Simple Smile



# 39
  • Мнения: 561
Здравейте
Някой приготвял ли е каша от царевично брашно, вместо от царевично нишесте (т.нар. кисел)?Не мога да разбера дали царевично брашно е едно и също като царевично нишесте  newsm78.

# 40
  • Мнения: 60
Здравейте , виждам, че и други майки са се оплаквали,че дечицата не искат пюрета.
Ние започнахме преди три дни с морков,дъщеря ми широко си отваря устата ,но като усети вкуса прави една погнусена физиономия и всичко съхранява в бузите,после раздава усмивки и цялото пюре излиза навън.Имам чувството,че нищо не е преглътнала за тези три дни  ooooh!, идеята ми беше да и давам морков 7 дни след това да мина на тиква.
Страх ме е , че ако съм много настоятелна ще се откаже и ще стиска устни щом види лъжицата, та затова сега се чудя да продължавам ли с моркова или да мина на друго пюре и какво?Купихме цяла торба с пюрета - морков,тиква,моркови с картофи,тиква с картофи,пащърнак,тиквички с картофи,мисля, че избрах и качествени марки  пюрета newsm78.
Явно съм очаквала детето да следва моята схема и сега ме хвърля в шах  Laughing

# 41
  • София
  • Мнения: 438
Здравейте,

скоро ще стане месец откакто се захранваме (оризова каша, тиква, круша, морков, картоф) и имам няколко въпчосчета:

Какво минимално количество от даден плод/зеленчук трябва да давам, за да го броя за въведен и да знам, че нямаме алергия към него? Разглеждах двукомпонентни пюренца, в които единия плод/зеленчук вече ми е въведен, но новия е около 10% от съдържанието. Аз давам до половин бурканче пюре с 20-30 мл. кърма. За бурканче от 125 грама се получава, че ще дам около 7 грама нов продукт. Такова количество давано за 5 дни достатъчно ли е или да си комбинирам еднокомпонентните храни?

Има ли ограничение от кога мога да давам суров плод/зеленчук (вместо пюрето)? Опитах с круша(био) и не забелязах да има проблем.

Кога мога да започна да давам ситно настъргана храна? Мисля си, ако суровите плодове не са проблем да ги стържа на ситното на рендето и така да му ги давам. Бебока ще стане след няколко дни на 7 месеца и ми се струва, че може да опитаме.

Диня и пъпеш от каква възраст се дават с оглед на алергии?

Предварително благодаря на всички отзовали се   bouquet

vanilla80 моркова макар и в пюре има малко специфичен вкус и мирис. Затова аз започнах с тиква първо, разредена в кърма (40 мл кърма, 1 лъжица тиква) и постепенно увеличих тиквата и намалих кърмата(половин пюре и 20 мл. кърма). На моркова първите дни доста му се чуди и чист всъщност така и не го дадох, дадох го с тиква и круша, които вече бях въвела.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 365
 smihesorry за спама, но и моето детенце е от НЕящните, само мога да си мечтая да изяде повече от няколко лъжички....пък камо ли 125 грама. Лошото при нас е, че хапне ли дори 2 лъжички пюре или каша, после си отказва млякото...и хем не е сита, хем и мляко не ще...дано да прояде защото си е леко изнервящо  Confused Вярно, че няма възраастен човек, който да я кара само на мляко  hahaha но все пак... Rolling Eyes

# 43
  • Мнения: 718
Vanilla80 Ние се захранваме от около месец. В началото започнах с тиква, която едвам близваше, изобщо не я хареса. След това дадох морков, разреден с доста кърма, като постепенно намалявах кърмата и увеличавах пюрето. След няколко дни спрях да разреждам и кърмех 1/2 час преди твърдото хранене. Така се получи плавен преход и не усети разликата. Сега хапва повечето пюрета с голямо удоволствие Peace

абел Това имам за динята, пъпеша и суровите плодове от Косе Босе:

Диня
- 7-9 м.
- подходяща непосредствено след като са въведени първите плодове
- слаб алерген (от едно семейство с пъпеша – едно наум при кръстосани алергии)
- добра, но не незаменима хранителна ценност (витамини А и С, фолиева киселина, някои минерали)
- високо количество лесноусвояеми захари (6-10%)
- средноцелулозна, съдържа пектин (внимание при чувствително стомахче и колики)
- може да запълни стомахчето за сметка на друга по-ценна храна
- диуретичен ефект (и предимство, и недостатък в детското хранене)
- подходяща за хранене с пръсти (почистена от семките)
- възрастта за въвеждане на диня съвпада с тази за пъпеш
- нитратите се натрупват в близост до кората


Пъпеш
- възраст: когато се въведат пресните плодове (може от 6 м., най-добре от 8 м.)
- може сред първите плодове
- добра хранителна ценност в детското хранене (бета-каротин, витамин С, минерали и др.)
- лесносмилаем за нежното стомахче (над 90% вода)
- невисоко съдържание на фибри
- тъй като се предлага в сравнително ранна възраст, трябва да се внимава при разрязването да не попадне замърсяване от кората (расте върху земята)
- не се прави разграничение между видовете (може с гладка кора, може с мъхеста)

Сурови плодове


Може след 6 м.
- само някои плодове (банан; авокадо; грозде; пъпеш; ябълка - спорен плод; манго - евентуално)
- не трябва да предизвикват никакъв стомашен дискомфорт

Най-добре след 8 м.
- всички гореизброени могат да се включат и от 8 м.
- суровите плодове са по-силен алерген от термично обработените
- плодовите киселини стимулират двигателната активност на стомахчето (проблемите идват в по-късна възраст)
- суровите плодове съдържат доста фибри (товарят храносмилането)
- в много схеми на захранване сурови плодове се предлагат именно след 7-8 м. (с някои изключения)

Първите пресни плодове, независимо от възрастта, трябва да бъдат нискокиселинни и слабоалергизиращи:
- ябълка (сладка)
- круша (сладка, не много твърда)
- грозде (обелени зърна)
- банан (да не се прекалява с количеството, съдържа хистамин)
- авокадо (съдържа много мазнини, зависи кога и как се предлага)

Избягва се смесването на пресни плодове, поне в началото. Причините са две: за да опознае детенцето 'чистия' вкус на даден плод и за да не се претовари храносмилането поради различната смилаемост на плодовете.

Допълнение за ябълката: в някои схеми се препоръчва сурова, но по-често се среща мнението да е леко термично обработена. Ако е прясно пюрирана, ябълката не е лесносмилаема (заради целулозата и пектина). Ако е под формата на сок, той също може да бъде агресивен за стомаха.

Консумират се до 15-20 мин. след разрязването, почистването и пасирането, след това пресните плодове имат много малко витамини в резултат на окислителните процеси.

Има и научно обосновани теории, че е добре да се предлагат за начало пресни плодове, типични за местните географски ширини, но практиката по-скоро не доказва правотата на тези теории.

Последна редакция: пн, 15 юни 2009, 14:51 от felicidad17

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 326
Привет!
Започнах да въвеждам тиква, морков и ябълка. За моя изненада хареса повече моркова от тиквата. Grinning
Купих готово пюре от манго. Пише, че е от 4 месец, а ми казаха, че е хубаво да се даде по-късно. Мога ли да го дам след въведени ябълка, круша, сини сливи, шипка, банан, вишни, кайсия и праскова? А защо има готови пюрета от 4 месец от ягоди и горски плодове като те трябва да се въвеждат по-късно? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт