Има ли възвръщаемост от сватбата?

  • 16 732
  • 266
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 804
Хм, преди 100 години почти, когато ние се бракосъчетавахме, се смяташе за проява на много лош вкус и тежка селения да ти дадат пари на сватбата. Ако случайно в рода имаше баби и бабаити, които държат твърдо на това да блеснат с пачка, се намираше деликатен начин да си поднесат подаръка без да се почувстват обидени но и без младоженците да се превръщат в просяци.
Явно времената се менят... Жалко!
Възвращаемост!
Ми що не направите едно ООД вместо да се жените?

# 16
  • Мнения: 60
не знам чие куче си ближе задника.....

Но искам да ви кажа, че примерно баба ми ми подари 2 комплекта чаршафи, които "о, боже" - ползвам.... Сигурно са от неизвестно кое лето господне, но не съм й ги върнала...

А тези, които са ми са се обадили с идеята "пари или сервиз" искаш - вие какво бихте отговорили....
СЛедвайки модните тенденции (хммм...предстои ми да ходя на  сватба и ми казаха, като питах, по-добре пари - май не само моето куче си ближе задника), може да получиш или сервизи 102 във формата на сърчица и комплекти ароматни свещи, или пари....ти избирай.

И какъв подарък вие бихте направили?? Примерно в тая финансова криза, като знаете, че влюбените бленуват за малка кола, на старо купена, мда...по-удачно да им подарите (както родата от Пловдив примерно) едно тиганче със сгъваема дръжка и книжка с рецепти! Но....това е по Вашия вкус...Аз (като булка) ще се съобразя с Вашия вкус и нищо, че мразя розово, ще нося пижамата от сатен, която така прилежно са ви подарили на предния Ви рожден ден  Rolling Eyes

......................ама нали главнто е да е весело и да става купон.
Peace

# 17
  • Мнения: 7 474
Не знам за възвращаемост, ама спомените и прекрасното чувство нищо не може да ми плати. Все ми е било какво ще получим.
Надявам се, че авторката пита не с цел наистина възвръщаемост, а че те ще си плащат сватбата и иска да си направи горе долу сметка какъв заем примерно да тегли. ooooh! Обаче в зара винаги има и 10 броя сервизи, 3 ютии и 5 прахосмукачки-освен, ако с поканата не им упоменавате да са пари, което пък би било много грозно.

# 18
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
не знам чие куче си ближе задника.....

Но искам да ви кажа, че примерно баба ми ми подари 2 комплекта чаршафи, които "о, боже" - ползвам.... Сигурно са от неизвестно кое лето господне, но не съм й ги върнала...


Най-ценни са ми подаръците.
Нищо нямах, което да се повтори.
Всичко си спомням кой ми го е подарил. Чувството е неописуемо.

А това, което ми подариха двете ми баби и двамата ми дядовци, ми е най-скъпо, независимо от кое лето господне е.

Тези които ми дадоха пари, не че не съм доволна, но не остава спомен.
Похарчих ги за нещо, но какво беше даже не си спомням.

# 19
  • Мнения: 4 380
Аз като твърд противник на подобни мероприятия нямам личен опит. От приятелките и роднините които минаха по този път /само за България/ си върнаха около 25-35 %+ определен брой сервизи и др. подобни, повечето от които дори не разопаковаха Mr. Green. С парите можеха да почерпят най-близките в някое заведение и да си направят чудесно пътешествие в чужбина или да си купят нещо по свой вкус вместо да ги дават за рокли, прически, балони, диджеи, и т.н. Сватбата по стара традиция се е правила да се подпомогне младото семейство, което започва от нулата , да се допълни посудата която е липсвала в чеиза и да се събере някоя пара за бъдещите деца, а сега се е превърнала в разоряващо събитие, за което често са теглени и заеми за да не се ''изложат''. Разбира се, ако има кой да ти я плати и смяташ да каниш по- така гости може и да не се вълнуваш от финансовия резултат. Laughing


Нещо си в грешка скъпа. И по стара и по нова традиция сватба се прави за да се сподели радостта от създаването на семейство с близки и познати.

Което противоречи на каквито и да било сметки за чеизи, сервизи или възвръщаемост.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 4 518
Около една трета от разходите получихме под формата на пари, чаши,чинии и купи-бол, празни пликове и такива с по 20 лв- също...Не съм се женила, за да изляза на печалба, спомените са ми доста скъпи.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
А сватбата защо се прави? Като срочен влог в банката ли?
Никаква възвръщаемост не сме търсили от сватбата. А и защо да търся? Сватбата е за веселбата. Все пак човек веднъж се жени (или поне първия път мисли така).

# 22
  • Мнения: 4 380
не знам чие куче си ближе задника.....

Но искам да ви кажа, че примерно баба ми ми подари 2 комплекта чаршафи, които "о, боже" - ползвам.... Сигурно са от неизвестно кое лето господне, но не съм й ги върнала...

А тези, които са ми са се обадили с идеята "пари или сервиз" искаш - вие какво бихте отговорили....
СЛедвайки модните тенденции (хммм...предстои ми да ходя на  сватба и ми казаха, като питах, по-добре пари - май не само моето куче си ближе задника), може да получиш или сервизи 102 във формата на сърчица и комплекти ароматни свещи, или пари....ти избирай.

И какъв подарък вие бихте направили?? Примерно в тая финансова криза, като знаете, че влюбените бленуват за малка кола, на старо купена, мда...по-удачно да им подарите (както родата от Пловдив примерно) едно тиганче със сгъваема дръжка и книжка с рецепти! Но....това е по Вашия вкус...Аз (като булка) ще се съобразя с Вашия вкус и нищо, че мразя розово, ще нося пижамата от сатен, която така прилежно са ви подарили на предния Ви рожден ден  Rolling Eyes

......................ама нали главнто е да е весело и да става купон.
Peace

Разбира се че ще им подаря книжка с рецепти и не пари. Те може да искат и нова яхта. Никой не забранява искането- да си го постигат сами! Аз отивам на сватба за да оставя нещо за СПОМЕН от моето там присъствие. А не за да им помагам в печалбите на мечтаната яхта.

Каква наглост само да се изрича дори. Някои хора капка срм нямат. Sick

Както си е било селяндурско, така си е и до ден днешен. Sick Мизерен народ-мизерни нрави.

# 23
  • Мнения: 804
Каква наглост само да се изрича дори. Някои хора капка срм нямат. Sick

Както си е било селяндурско, така си е и до ден днешен. Sick Мизерен народ-мизерни нрави.

Ксения, лично за теб   bouquet
Аз не се осмелих да го кажа така директно.
Ще ни погълне селенията ей! Страшно става!

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 21:36 от Бабилия

# 24
  • Мнения: 4 300
Бабилия, редактирай овреме  Wink

По темата нямам никаква идея, имаше хора, които ни "подариха" пари, дори не помня колко. И аз като Андариел виждам в сватбата веселба с приятели, а не светско или комерсиално събитие. Дори и само цветя да е донесъл някой, пак се радвам че ме е уважил.
Може би възвръщаемостта зависи от това какво ще кажете на поканените.

# 25
  • Мнения: 60
значи ако човек има различно от вашето "гражданско" мнение, се превръща в тотален, вечен "селяндур" .

......Надявам се, че авторката пита не с цел наистина възвръщаемост, а че те ще си плащат сватбата и иска да си направи горе долу сметка какъв заем примерно да тегли. ooooh! Обаче в зара винаги има и 10 броя сервизи, 3 ютии и 5 прахосмукачки-освен, ако с поканата не им упоменавате да са пари, което пък би било много грозно.
Peace

# 26
  • Мнения: 5 710
Все пак момичето не говори за печалба, а за възвращаемост.
Сигурно някои хора я постигат, да. Нали минават там с едни чаши за наздравица и всичко живо им бута пликчета, които се отделят в кошничка  Flutter Най-зорко следената кошничка на една сватба.
Според мен до някаква степен се избиват разходите по сватбата, няма как иначе, тъй като битува общото схващане че подаръка ( парите) трябва горе долу да 'покрият куверта".
Моята нищо не ми е струвала, свеки плати всичко, мир на праха й.
Тя моята струваше и 200 евро, но това е др. тема  Mr. Green Mr. Green

# 27
  • Мнения: 886

Нещо си в грешка скъпа. И по стара и по нова традиция сватба се прави за да се сподели радостта от създаването на семейство с близки и познати.

Което противоречи на каквито и да било сметки за чеизи, сервизи или възвръщаемост.

Ами всъщност, без да се заяждам не е така. Сега може и да е, но е възникнала като скрепяване на договор относно материалното статукво и най -вече статута на бъдещите деца, а после се е развила като годеж- на който   сватовете се разбират за финансовата част , и сватба- официалното сключване на договора подкрепен с обредните хлябове и т. н, а днес с ресторанта. На годежа момата е показвала чеиза, на сватбата се е допълвал. Да не спамим повече, има си книги.

Аз обаче не разбирам, защо се нахвърляте така срещу момичето, искало да печели newsm78. Ами ако иска сватба  да се повесели с близки, иска да се види в бяло, а в тази криза не знае дали може да си го позволи?, ако иска да се ориентира дали да тегли кредит или просто да се откаже?
А относно
Цитат
Мизерен народ-мизерни нрави.

Вие на колко сватби в ''цивилизована'' европа сте ходили? Аз съм била и там въобще не се притесняват от това да кажат какво да им подариш, да ти напишат магазина от който да го купиш и с удоволствие приемат в брой. Както казвате въпрос на манталитет.  Laughing

# 28
  • Мнения: 139
Зависи кого си поканил.
Някои хора имат късмета да имат интелигентни роднини и приятели, които проявяват съобразителност, уважават празника им, знаят цената на новото начало (която не за дължително се измерва в пари) и тогава излизат поне на нула, а може и с нещичко отгоре, но има и доста хора с посредствено обкръжение, които успяват геройски да съберат от гаечен ключ за москвич, до маркуч за пералня "Перла" и пият по една студена вода, че с парите за черпене на сульо и пульо са могли да идат на пътешествие, например.

# 29
  • Мнения: 156
а защо им е важно да правят сватба, на която да канят сульо и пульо се чудя?

Общи условия

Активация на акаунт