Проблеми при изплащането на болнични листове от НОИ - 2

  • 135 336
  • 1 038
  •   1
Отговори
# 960
  • София
  • Мнения: 39 141
Имам един месец без осигуровки, но на договор и НОИ са ми го сметнали на 240.
Имам и още един без работа, договор и осигуровки. Той как се смята? На 0 или на 240?

Говоря в рамките на 6те месеца назад, които се смятат за изчисляване на болничен.

всички месеци без работа,осигуровки,неплатен отпуск или на борсата се смятат на 240 лв

  bouquet


Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 10:46 от Дилянка

# 961
  • София
  • Мнения: 39 141
Продължавам с тъпите въпроси, защото все смятам, а нещо не е така.
240 Бруто, нали?
За болничен се броят само работните дни, нали?
А ако предния месец съм била в болничен 10 дни примерно, а този, за който смятам болничния - 22 дни болничен, как пиша предния месец - всички работни дни и бруто заплата или по някакъв друг начин?

# 962
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Продължавам с тъпите въпроси, защото все смятам, а нещо не е така.
240 Бруто, нали?
За болничен се броят само работните дни, нали?
А ако предния месец съм била в болничен 10 дни примерно, а този, за който смятам болничния - 22 дни болничен, как пиша предния месец - всички работни дни и бруто заплата или по някакъв друг начин?


въпроса ти е как се смята месец,в който си имала 10 дни болничен,нали ?

в този месец,за 10 те дни болничен се взима не самия болничен,а сумата,от която е изчислен
за останалите 20 дни се взима пропорционално заплатата

защо смяташ толкова-нали с НОИ се изяснихте за превода или бъркам

# 963
  • София
  • Мнения: 39 141
Ами нещо не се изяснихме с НОИ.
Даже и при два месеца на 240, пак ги смятам повече парите, отколкото те ми изплатиха!
Пак ще им пиша!

# 964
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
пусни отговорите,които си получила,за да ги коментираме

# 965
  • София
  • Мнения: 39 141
Ами аз болничните си ги смятам с този калкулатор:
http://www.ivoapostolov.eu/calculators/item/41-kalkulator-na-bolnichni

Ето моето писмо:

"За месец Август 2010 взех болничен лист от ЛКК за 17 работни дни - от 9.08.2010 до 31.08.2010.

За 6 месеца назад брутната ми заплата е такава:
Юли - 0
Юни - 500
Май - 500
Април - 500
Март - 500
Февруари - 500

По мои изчисления парите от болничния за 08.2010 трябваше да са 272 лв.

Но получих 231 лева по картата.

Може ли да ми обясните?"

Отговорите:

Здравейте,
Сметката, която си правите по принцип  не е много правилна, тъй катовземате предвид само брутното възнаграждение, но не вземате предвиднетното възнаграждение както е заложено в нашето законодателство. Не еи много ясно на колко дни сте разделили този доход  затова ви предлагамда посочите ЕГН за да мога да ви отговоря конкретно как е изчисленболничния лист.

Здравейте отново,
Имах желание да ви обясня изчислението, но се оказа че и без проверка то не е правилно по вина на бившия ви работодател СБЕ.... . Грешката им е, че не са подали данни в регистъра на осигурените лица за Юни 2010, което е преди освобождаването ви оттам. Дохода от този месец е заменен с с минималната заплата за страната-240 лв. вместо да се вземе пълния размер на дохода-брутен и нетен. Предвид на това те трябав да подадат липсващите данни и болничния да се изчисли наново.
Това, което можете да направите е да изровите някакви телефони техни и да ги уведомите за пропуска.
Ако не ви обърнат внимание ми дайте техните телефони и аз ще ги уведомя за проблема.

След това
Си изчислих с калкулатора Юни и Юли по 240, останалите по 500 и ми излезе 269.82 болничен за Август!

# 966
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
колко работни дни ти беше болничния
май 17

да,и аз изчислявач 260 лв

пиши пак с ЕГН

# 967
  • Мнения: 3 637
Момичета в какъв срок след подаване на документи за първа еднократна помощ ще ги преведът-месец-два?
Аз подадох документите на 29.09!Благодаря предварително!   bouquet

# 968
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Момичета в какъв срок след подаване на документи за първа еднократна помощ ще ги прежедът-месец-два?
Аз подадох документите на 29.09!Благодаря предварително!   bouquet


след 15 октомври
или ноември,ако не успеят да ти обработят заявлението,защото си го подала накрая на месеца

# 969
  • София
  • Мнения: 39 141
Отговориха ми!
Извадили са ми 3дни от 17 и затова има разлика!
Е защо? Нали при болничен от ЛКК не се вадят?

Поне са ми сметнали всичко бруто-нето. И с добавките за работа в празнични дни, дето ги бях забравила.
И ме питат защо не си смятам нетото. А то ми излиза по-голямо от брутото с тия добавки. Така че пак се взима брутото.

# 970
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
а сега ги питай защо не са ти изплатили първите 3 дни,като не се изплащат само при първичните болнични

или пък и при вторичните са го приели-вече и аз се обърках

сподели отговора с нас

# 971
  • Мнения: 2 200
Отговориха ми!
Извадили са ми 3дни от 17 и затова има разлика!
Е защо? Нали при болничен от ЛКК не се вадят?

Поне са ми сметнали всичко бруто-нето. И с добавките за работа в празнични дни, дето ги бях забравила.
И ме питат защо не си смятам нетото. А то ми излиза по-голямо от брутото с тия добавки. Така че пак се взима брутото.
Непосредствено преди този болничен имаш ли друг?

# 972
  • София
  • Мнения: 39 141
Отговориха ми!
Извадили са ми 3дни от 17 и затова има разлика!
Е защо? Нали при болничен от ЛКК не се вадят?

Поне са ми сметнали всичко бруто-нето. И с добавките за работа в празнични дни, дето ги бях забравила.
И ме питат защо не си смятам нетото. А то ми излиза по-голямо от брутото с тия добавки. Така че пак се взима брутото.
Непосредствено преди този болничен имаш ли друг?
Не, нямам друг болничен преди това.
Сега пък ново 20!
Превели са ми за 1,2,3,7 септември парички. Обаче в мейла пише 66.12 лв, а аз получих по картата 74.73! Shocked
Вече нищо не разбирам doh

# 973
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Дилянка,значи ти е първичен болничния и затова не ти превеждат първите 3 дни.Защо преди няколко дни каза,че е вторичен.
Сигурна ли се,че е от ЛКК-защото първичет от ЛКК звучи абсурдно

# 974
  • София
  • Мнения: 39 141
Ох, моя е грешката. Имах към 8 кинта в картата, които бях забравила! doh
Значи са си толкова парите за Септември.

Мед. картона ми не е тук, но съм почти сигурна, че болничния за Август е от ЛКК.
Даже в друга тема бях писала по въпроса за комисиите.
Бях писала, че не знам какво е първичен и вторичен болничен.

Общи условия

Активация на акаунт