Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 54 007
  • 883
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 147
Дано, защото както е написано го разбрах, че го махат. Успокоих се Simple Smile

# 406
  • Ловеч
  • Мнения: 782
Здравейте, искам да попитам, ако примерно на 19 април 2010 се натрупват 12 месеца стаж и тогава ще започна да взимам майчинство то тогава до април Социалните ли ще изплащат помощи или НОИ ще изплащат болничните, които имам?
Този 45 дневният болничен от Социалните или от НОИ се изплаща? Дано сте ме разбрали какво питам...

# 407
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ив* ,всички болнични се плащат от НОИ,ако имаш необходимия стаж.Ако го нямаш,ще започнеш да получаваш като го натрупаш.Тези болнични,които ти вървят докато натрупаш стажа реабно ти изгарят.За тях няма да получиш нищо от НОИ.
Докато започнеш да получаваш обезщетение от НОИ,имаш право на социално майчинство ако отговаряш на изискванията за доход на член от семейството-равен или по-малък на 350 лв бруто.

# 408
  • Мнения: 38
Здравейте! Искам да попитам на 28.12 ми изтича майчинството 2 години . Знам че мога да ползвам една година неплатена. Въпроса ми е ако през тази една година забременея каква ще ми бъде базата за определяне на майчинството? Тази на която съм била преди да родя първото си дете или минимална заплата. Благодаря ви!

# 409
  • Ловеч
  • Мнения: 782
Ив* ,всички болнични се плащат от НОИ,ако имаш необходимия стаж.Ако го нямаш,ще започнеш да получаваш като го натрупаш.Тези болнични,които ти вървят докато натрупаш стажа реабно ти изгарят.За тях няма да получиш нищо от НОИ.
Докато започнеш да получаваш обезщетение от НОИ,имаш право на социално майчинство ако отговаряш на изискванията за доход на член от семейството-равен или по-малък на 350 лв бруто.

Имам 3 болнични, единия ми го отказаха [7 дневния] заради 6 месеца стаж, а другите ми ги изплатиха. Този, които сега взех 45 дневния преди термина изплаща ли се ? И, ако да от кого? Във фирмата в която работя ли трябва да го занеса или в Социалните? Защото днес ми казаха, че трябвало в Социалните, а от фирмата ми казаха, че им трябва на тях зада оправдаят това, че не съм на работа.
И след този 45 дена болничен до колкото разбрах ще имам още 2 те ще ми се изплащат ли или не?
Служителка в Социалните ми каза, че нямало да ги изплащат от НОИ, а те щели да ми изплащат по 100 лв... някакви такива глупости, но не била сигурна. Та сега не знам какво да правя...

# 410
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ив* ,до 19 април 2010 няма да получаваш никакви пари от НОИ.Всички болничини няма да ти се платят от никого,защоот нямаш стаж.Всички болнични ги носиш на работодателят.Нали на него пише фирмата ти,а не соц службата?
Както писах преди до 19 април може да получаваш социално майчинство /тези прословути 100 лв/,ако отговаряш на изискванията за доход.Ако отговаряш подай документи в соц службата.

# 411
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Искам да попитам на 28.12 ми изтича майчинството 2 години . Знам че мога да ползвам една година неплатена. Въпроса ми е ако през тази една година забременея каква ще ми бъде базата за определяне на майчинството? Тази на която съм била преди да родя първото си дете или минимална заплата. Благодаря ви!

има 12 м неплатена,ако нямате брак или сте разведени.иначе е 6 м
базата ще ти е мин раб заплата

# 412
  • Мнения: 11 004
Здравейте!
Моя приятелка, която в момента е бременна в 6 м., се осигурява на 400 лв. и има необходимия осигурителен стаж от 12 месеца. Досега не е ползвала болнични, които да й намалят осигурителната ставка. Счетоводителката на фирмата, в която е назначена, й е казала, че макар да отговаря на всички условия да получава 90% от заплатата си през първата година, има вероятност от НОИ да не й изплащат тези 90%, а около 200 лв., което е дори под минималната работна заплата.
Възможно ли е това?!?!

# 413
  • Пловдив
  • Мнения: 834
Здравейте!
Моя приятелка, която в момента е бременна в 6 м., се осигурява на 400 лв. и има необходимия осигурителен стаж от 12 месеца. Досега не е ползвала болнични, които да й намалят осигурителната ставка. Счетоводителката на фирмата, в която е назначена, й е казала, че макар да отговаря на всички условия да получава 90% от заплатата си през първата година, има вероятност от НОИ да не й изплащат тези 90%, а около 200 лв., което е дори под минималната работна заплата.
Възможно ли е това?!?!
Обезщетението за бременност и раждане в никакъв случай не може да бъде по-малко от МРЗ Peace

# 414
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Linofrina,ащо 12 те месеза назад е била осигурявана на 400 лв,обезщетението ще й е 310 лв месечно.Ако 6 е била на МРЗ /или не е работила/,а другите 6 м на 400 лв-240 лв месечно ще получава

То не можа да бъде по-малко от мин раб заплата,но практиката показва показва,че за жена примерно осигурена на 280 лв,НОИ превежда по-малко от МРЗ.Въпреки,че в закона е упоменато,че в такива случай се превежда МРЗ

Последна редакция: вт, 08 дек 2009, 14:14 от Elfita

# 415
  • Мнения: 11 004
То не можа да бъде по-малко от мин раб заплата,но практиката показва показва,че за жена примерно осигурена на 280 лв,НОИ превежда по-малко то МРЗ.Въпреки,че в закона е упоменато,че в такива случай се превежда МРЗ

Май има нещо такова при нея... тя е започнала да се осигурява в друга фирма щом е разбрала, че е бременна. Настоящият й работодател не я осигурява, а работи при него от няколко години. Sick
Счетоводителката на фирмата, в която е фиктивно назначена, й е казала за жена, която е била в същата ситуация и после получавала майчинство 160 лв.

Elfita,   bouquet

Последна редакция: вт, 08 дек 2009, 13:07 от Linofrina

# 416
  • Ловеч
  • Мнения: 782
Ив* ,до 19 април 2010 няма да получаваш никакви пари от НОИ.Всички болничини няма да ти се платят от никого,защоот нямаш стаж.Всички болнични ги носиш на работодателят.Нали на него пише фирмата ти,а не соц службата?
Както писах преди до 19 април може да получаваш социално майчинство /тези прословути 100 лв/,ако отговаряш на изискванията за доход.Ако отговаряш подай документи в соц службата.

Да, разбрах вече. Значи ми изгарят 3 болнични включително и този 45 дневния.
Благодаря за информацията.

# 417
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ив* ,след болничинте се подава и една декларация за обезщетение от 135 до 410 я ден.По тази декларация ще започнеш да получаваш пари след 19 април.
Дотогава-от социалните,ако отговаряш на изискването за доход

# 418
  • Мнения: 240
Здравейте,
искам да попитам има ли разлика в документите, които трябва да подаде бащата за ползване на 15 дневен отпуск след раждане на дете, когато бащата е само осигуряващ се? Thinking Grinning Grinning

# 419
  • София
  • Мнения: 389
Здравейте,
Имам следния въпрос.
Предстои ми връщане на работа, но директно при нов работодател. Какви документи е необходимо да бъдат подадени, за да получавам полагаемите ми се 120 лв до навършване на 2 г. на детето. Старият ми работодател ме накара да попълня Декларация за промяна на обстоятелствата, в която искам да ми се прекрати излащането на обезщетението поради прекратяване на Договора. Това значи ли, че трябва да попълня още една такава декларация за новия работодател, в която да искам да се възстанови това плащане?
Детето ще ходи на ясла (частна), в случай че това има значение.

Общи условия

Активация на акаунт