Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 53 969
  • 883
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 135
здравейте момичета въпросът ми е какво толкова трябва да се подаде за осигуровките че да взимам майчинство,спряха ми го декември месец и край отивам в нои казват нямате осигуровки,отивам в нап същата работа Sickа счетоводителката твърди че се внасят осигуровки,кажете моля ви се какво да направя

# 61
  • Мнения: 51
Здравейте!
Имам един въпрос. Синът ми е 1.6г., има вероятност да имаме второ дете,което евентуално ще се роди през април 2010. Майчинството ми изтича през януари 2010. В случай, че поради опредлени причини не искам да се върна на робота в тези месеци, а да изкарам на болнични, докато дойде 45-дневния за раждане, върху какво ще се определя размера на болничния и в последствие, майчинството за второто дете.
И още нещо, въобще възможен ли е този вариант или има някакво условие, при което трябва да се върна за някакви дни на работа, за да имам право отново на болнични.
Ще съм благодарна на всички за отговора. Hug

# 62
  • Мнения: 11
Здравейте дами, моят въпрос е следният:
Към настоящият момент синът ми е на 9 месеца и 19 дни, с бащата на детето нямаме брак, но живеем на семейни начала, искам да Ви питам дали мога да прехвърля майчинството си на бащата,  който е на постоянен трудов договор, а аз да се върна на работа. Ако има такава възможност какво трябва да направим и как ще се изчислява тогава майчинството?
Разчитам на вашата помощ, за което предварително Ви благодаря!

Последна редакция: ср, 22 юли 2009, 11:45 от poaro

# 63
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте искам да получа компетентен съвет положението при мен е следното -бременна съм и терминът ми е на 18 февруари2010г. трябва да излезна по майчинство 01.01.2010г.като върна 12месеца назад  имам 2 м.на борсата,след това 2м. във фирма която фалира и до края на юли съм в друга ферма,която също ще затвори и ще трябва да търся работа ОБАЧЕ НЕ Е СИГУРНО ЧЕ ЩЕ НАМЕРЯ ЗАЩОТО СЪМ БРЕМЕННА-въпросът ми е какво майчинство ще взимам изобщо като нямам нужня 12м.осигурителен стаж преди термин и ако успея да намеря някой познат да ме усигорява 2м. преди раждане дали ще ми помогне да взема майчинство

А това ли ти е целия стаж до момента? 12-те месеца не трябва да са непосредствено преди излизане в болничен за бременност и раждане, а изобщо през живота ти. Ако не си на договор към 01.01.2010 г. няма да получаваш обезщетение, а ще имаш право само на социални помощи и то, ако доходът на член от семейството не надвишава 350 лева на база предходните 12 месеца.

# 64
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
здравейте момичета въпросът ми е какво толкова трябва да се подаде за осигуровките че да взимам майчинство,спряха ми го декември месец и край отивам в нои казват нямате осигуровки,отивам в нап същата работа Sickа счетоводителката твърди че се внасят осигуровки,кажете моля ви се какво да направя

А подадени ли са данните за обр. 1 в НАП и кога  Thinking

# 65
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте!
Имам един въпрос. Синът ми е 1.6г., има вероятност да имаме второ дете,което евентуално ще се роди през април 2010. Майчинството ми изтича през януари 2010. В случай, че поради опредлени причини не искам да се върна на робота в тези месеци, а да изкарам на болнични, докато дойде 45-дневния за раждане, върху какво ще се определя размера на болничния и в последствие, майчинството за второто дете.
И още нещо, въобще възможен ли е този вариант или има някакво условие, при което трябва да се върна за някакви дни на работа, за да имам право отново на болнични.
Ще съм благодарна на всички за отговора. Hug

Еви, мисля, че вчера ти отговорих в друга тема  newsm78

Можеш да излезеш в болничен незабавно след изтичане на отпускът за гледане на 1-вото дете, но той ще бъде изчислен върху размера на обезщетението, т.е. 240 лева на месец. Ще получаваш минималното обезщетение за бременност и раждане, което ще се определи за 2010 година.

# 66
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте дами, моят въпрос е следният:
Към настоящият момент синът ми е на 9 месеца и 19 дни, с бащата на детето нямаме брак, но живеем на семейни начала, искам да Ви питам дали мога да прехвърля майчинството си на бащата,  който е на постоянен трудов договор, а аз да се върна на работа. Ако има такава възможност какво трябва да направим и как ще се изчислява тогава майчинството?
Разчитам на вашата помощ, за което предварително Ви благодаря!

Можеш, да. Обезщетението на бащата се изчисли на база неговите доходи.

# 67
  • Мнения: 11
Можеш, да. Обезщетението на бащата се изчисли на база неговите доходи.

Изключителни благодарности за оказаната помощ!

# 68
  • Мнения: 20
Здравейте момичета Бременна съм в петия месец с близнаци
Четох четох и не намерих точно това което ме интересува
Какъв е размера на еднократната помощ при раждане на близнаци на едно място пишеше че е 2400 лева а на друго 1200
И след раждането месечните ми помощи в размер за едно дете ли ще бъдат или ще получавам и за второто
Много ви благодаря предварително  newsm12

# 69
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте момичета Бременна съм в петия месец с близнаци
Четох четох и не намерих точно това което ме интересува
Какъв е размера на еднократната помощ при раждане на близнаци на едно място пишеше че е 2400 лева а на друго 1200
И след раждането месечните ми помощи в размер за едно дете ли ще бъдат или ще получавам и за второто
Много ви благодаря предварително  newsm12

Еднократната помощ за раждане се изплаща и на двете деца в размера за второ дете, т.е. по 600 лева за всяко от близначетата - общо - 1200 лева.
Месечните помощи за дете са по 35 лева за всяко от децата - общо 70 лева, като доходът на член от семейството не трябва да надвишава 350 лева.

# 70
  • Мнения: 236
Здравейте момичета! Имам един въпрос. Предстои ми да вляза в болница за няколко дена а в момента съм по майчинство. Има ли право бащата на някакви болнични например за да гледа малкия?

# 71
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте момичета! Имам един въпрос. Предстои ми да вляза в болница за няколко дена а в момента съм по майчинство. Има ли право бащата на някакви болнични например за да гледа малкия?

Да, но ако ти си прекратиш отпускът за гледане на дете и ползваш болничен за периода, в който си в болница.

# 72
  • Мнения: 936
Имам следното чудене - при положение, че работодателят не може да ме съкрати без разрешение от инспекцията по труда, защото съм с дете под 3 години, мога ли аз по собствено желание да поискам прекратяване на договора?
Проблемът при мен е, че бях назначена след като забременях, за да мога да получавам обезщетение. Детето ми навърши 2 г. и аз си пуснах 6-месечен неплатен отпуск за гледане на дете. След това, когато детето ми ще е на 2 г. и 6 м. аз би трябвало да напусна...

# 73
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Имам следното чудене - при положение, че работодателят не може да ме съкрати без разрешение от инспекцията по труда, защото съм с дете под 3 години, мога ли аз по собствено желание да поискам прекратяване на договора?
Проблемът при мен е, че бях назначена след като забременях, за да мога да получавам обезщетение. Детето ми навърши 2 г. и аз си пуснах 6-месечен неплатен отпуск за гледане на дете. След това, когато детето ми ще е на 2 г. и 6 м. аз би трябвало да напусна...

По взаимно съгласие между двама ви може без проблем да се прекрати договора. Може и с предизвестие от твоя страна  Peace

# 74
  • Мнения: 4 978
още един въпрос с молба за помощ

свързан е с изискване връщане на неправомерно изплатено според РУСО обезщетение
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=416412.0

Общи условия

Активация на акаунт