6-те месеца неплатен отпуск и липсата на места в градините

  • 7 421
  • 135
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 272
Малко смешно е това: знаем какво искаме - а знаете ли от кого го искате и защо (или няма значение, щом така ви устройва). Моля някой все пак да ми разясни връзката между вината на общината за липсата на места в ДГ и поемането на отговорност от държавата и работодателите. Защо все избягвате този въпрос?
Хич и не съм набрала увереност, нямаш си и на идея колко съм неуверена. Даже и детето да се адаптира лесно, проблемите ми въобще не са решени (и аз търся гледачка, която да го гледа докато тръгне на ОДЗ септември, търся и жена, която да го взима вечер от ОДЗ-то, понеже както и да го смятам, няма да мога да се класирам да го взимам навреме...и ред други проблеми). Да, и на мен гледачката ще ми излезе в началото почти колкото е заплатата ми, и на мен от чисто финансова гледна точка не ми се връзва да работя, ако пък и детето не се адаптира или боледува много и трябва да взема гледачка за постоянно, тогава съвсем няма да ми се върже, но проблемът си е мой, не на държавата. Аз съм преценила за себе си, че щом искам да запазя работата си, ще трябва да почна работа сега, пък макар и да не ми е финансово изгодно, не съм седнала да се оплаквам и да искам държавата да ме защитава, защото аз съм взела решение да родя дете. Детето е най-хубавото нещо в живота ми и е огромна радост. ТО Е МОЯ ЛИЧНА РАДОСТ. Държавата не ми е длъжна за това мое щастие. Моля престанете с тезите, че ние раждаме защото държавата има нужда от деца. Ние раждаме защото НИЕ искаме деца. И както радостта от отглеждане на едно дете си е наша, така и отговорността си е наша.

# 91
  • Мнения: 2 993
Чета и не мога да повярвам!! Shocked

А защо плащаме на държавата данъци, къде трябва да отидат тези пари?! За личните нужди на чиновниците ли?!
По твоята логика държавата  и болнични не трябва да плаща, какво е виновна тя, че някой се е разболял.
Да зареже и сираците на улицата?! Какво е виновна, че има безотговорни родители?! Rolling Eyes

Защо да ни осигурява и училища, който си е раждал дете, да си намери начин да го обучава, така ли?! ooooh! ooooh! ooooh!

Но аз да си намеря как да го гледам, а през това време да работя и пак да плащам данъци на държавата?!

 newsm78 newsm78 newsm78

# 92
  • София
  • Мнения: 6 011
Ох, откъде тръгнахме и докъде стигнахме....
Аз не знам как по-разбираемо да ти го напиша, Скарлет - неплатеният отпуск така или иначе го има, искаме семейството самО да определя кой да го ползва. Толкова ли е сложно за разбиране, направо не знам...

Относно твоят приятел и мнението му за жените, че са "тъпи патки", което ти, изхождайки от темата, си започнала да споделяш и мислиш, че е прав ...
Рядко си позволявам да бъда груба, но след като е твой приятел и контактува с теб в реалния живот, нищо чудно, че мнението му за жените е такова ...

# 93
  • Мнения: 827
Оф, не знам точно кое е смешното...

Аз пък имам много малко представа от социално осигуряване - не ми е работа, не ми е и хоби. Ама това не означава, че паса... патки. Твоите изказвания за това от кого да искаме нещата са типичен пример за т. нар. "прехвърляне на топката". И докато всеки си измива ръцете с това, че не му работа, решения няма да има.

И тъй като нямам представа, искам да попитам - къде се разпределят "майчинските", дето аз ги плащам - към общините ли? И кой определя бюджета на общината и откъде тя ги взима тези пари?

ДЪРЖАВАТА Е ДЛЪЖНА ДА ОСИГУРИ ОЩЕ 6М. НЕПЛАТЕН ОТПУСК, РАБОТОДАТЕЛЯТ Е ДЛЪЖЕН ДА ВИ ЧАКА И ДА ВИ ПАЗИ МЯСТОТО, НА ВАС ТРЯБВА ДА ВИ ТЕЧЕ СТАЖ ПРЕЗ ЦЯЛОТО ТОВА ВРЕМЕ.
ДА ДЛЪЖНА Е !!!!
и не защото на майките има се иска да си седят вкъщи още 6 месеца а защото няма места в градините
И защото няма алтернативи на детско-градинското отглеждане...няма легализирани такива.
Може за някои семейства именно тези 6 месеца да са ключови, както знаем ДГ приемат само септември и мнооооого зависи кога е родено детето (в началото, в средата или в края на годината)
Кой е отговорен за узаконяването на алтернативни на ДДЗ начини за отглеждане на деца (не става дума само за деца над 2.5г, а деца от 3 месеца до първи клас)?

Не схващате идеята. Държавата (общината) има ангажимент за осигуряването на ДГ/ ясли.
- кой последно - държавата или общината, щото веднъж според теб са свързани, после пък не са:
а знаете ли от кого го искате и защо (или няма значение, щом така ви устройва). Моля някой все пак да ми разясни връзката между вината на общината за липсата на места в ДГ и поемането на отговорност от държавата и работодателите. Защо все избягвате този въпрос?
Аз лично мисля, че са оплетени като свински черва. Ако държавата не направи постъпления, за да узакони и подпомогне (изобщо не е задължително финансово, а просто с права например) създъването на алтернативи на ДДЗ, може да задължи общините (които явно понякога са друга губерния, ама май на всички е ясно защо, нали) да осигурят детски заведения например пропорционално на броя жители на съответните общини и да построят съответните сгради например, може също така (тук вече идва така болезнения момент с финансите) да облекчи данъчно работодатели (но това не е единствен възможен вариант), които създадат условия за отглеждане на децата на работещите в съответната фирма (щото едва ли някой ще откаже да има една спокойна майка на работа, която не се притеснява как да прескочи задръстванията, може да кърми малкото бебе и да прекара с детето си обедната си почивка например), особено ако това му носи и допълнителни облаги - за съжаление тук такъв вариант имат май само Овъргаз (може и да не са единствените, но със сигурност са много малко фирмите, които предлагат подобна опция).

Но всичките мои отговори до тук са с идеята, че НЯКОЙ иска да работи, да направи нещо, а не да си измива ръцете, че това е отговорност на общината, държавата, областта?!?!?! А както виждам това е особено неприятно за НЯКОИ. Защото държавата със сигурност само ще спечели, ако майчинството се намали - нали пак стигаме до данъците и размерите им, но не прави нищо, за да реши проблемите, които съществуваха и с тригодишното майчинство, значи продължават да съществуват и след намаляването на съответното. И така да извива ръцета на хората с малки деца - защото освен това на всички е ясно, че един родител няма утре да хване самолета и да потърси късмета си някъде другаде и съответно просто играят на сигурно - хората ще се принудят да намерят начин - я бабата в блока, я детегледачка, за която ще отива цялата заплата, я с връзки в градината, където децата ще станат 30 в група (и съответно и на тридесетте ще им е зле, щото стаите не са предвидени за толкова бройки малчугани).

И последно - хайде кажи какво да се направи (явно познаваш социалната политика, общините, държавата и татковците) - ще ми се просто да разбера какво е твоето решение на проблема - не на шестте месеца майчинство по принцип, а на тези същите шест месеца, при положение, че няма места в ДДГ, между другото и в частните положението не е по-различно (поне добрите такива), а с детегледачките съвсем удряме на камък.
И щом никой не смяташ, че ти е длъжен на теб - мислиш ли, че ти ще имаш задължение да платиш осигуровките на гледачката, която ще наемеш?

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 12:10 от Ити

# 94
  • Мнения: 272
Чета и не мога да повярвам!! Shocked

А защо плащаме на държавата данъци, къде трябва да отидат тези пари?! За личните нужди на чиновниците ли?!
По твоята логика държавата  и болнични не трябва да плаща, какво е виновна тя, че някой се е разболял.
Да зареже и сираците на улицата?! Какво е виновна, че има безотговорни родители?! Rolling Eyes

Защо да ни осигурява и училища, който си е раждал дете, да си намери начин да го обучава, така ли?! ooooh! ooooh! ooooh!

Но аз да си намеря как да го гледам, а през това време да работя и пак да плащам данъци на държавата?!

 newsm78 newsm78 newsm78

Всичко е въпрос на приоритети. Именно заради изброените от теб неща плащаш данъци - за да се грижи държавата за болните, за сираците, за инвалидите. За да се поддържа националната и вътрешната сигурност и т.н. За да има инфраструктура за децата ни, да има къде да играят и да им се осигури безопасна среда (доколко това се прави достатъчно качествено и добре е въпрос на друга дискусия, аз както подчертах изобщо не съм доволна от ролята на държавата и смятам, че колкото по-малко се меси, толкова по-добре). Това трябва да са приоритетите на една държава, а не пазенето 3г. на работното място на майките. Искате социална защита на млади, здрави и очевидно мотивирани да работят хора. За вас това ли е приоритет? За мен е по-добре държавата да се погрижи, за тези които не могат да се грижат за себе си (пр. сираците), а не да инвестира допълнително в мен, понеже на мен ми е трудно (защото колкото и да ми е трудно на мен, аз имам възможност и сама да се погрижа за себе си, а други нямат). При толкова проблеми, за които държавата има да се погрижи (и за които трябва да я натискаме да се погрижи) и при толкова хора, които имат СЕРИОЗНИ проблеми (най-вече здравословни), да се твърди, че трябва да са приоритет тези доп. 6м. и именно в тях трябва да се инвестира.... Само дано някой не излезе да ми каже, че в ситуацията на ограничени ресурси предпочита да се отделят средства именно за тези 6м., а не за социално слабите или пък за сираците....Тъй като както казах соц. осигуряване ме интересува живо съм запозната със случаи на хора с много сериозни проблеми, на които наистина трябва да се помогне. Вярвам, че именно за тях трябва да се отделят средства, а не за въпросните 6м. (нали не си правите илюзията, че държавата е каца без дъно; за да се отделят средства за едно начинание, то значи те се отнемат от друго и всичко е въпрос на приоритети).

# 95
  • Мнения: 827
Всичко е въпрос на приоритети. Именно заради изброените от теб неща плащаш данъци - за да се грижи държавата за болните, за сираците, за инвалидите. За да се поддържа националната и вътрешната сигурност и т.н. За да има инфраструктура за децата ни, да има къде да играят и да им се осигури безопасна среда (доколко това се прави достатъчно качествено и добре е въпрос на друга дискусия, аз както подчертах изобщо не съм доволна от ролята на държавата и смятам, че колкото по-малко се меси, толкова по-добре). Това трябва да са приоритетите на една държава, а не пазенето 3г. на работното място на майките. Искате социална защита на млади, здрави и очевидно мотивирани да работят хора. За вас това ли е приоритет? За мен е по-добре държавата да се погрижи, за тези които не могат да се грижат за себе си (пр. сираците), а не да инвестира допълнително в мен, понеже на мен ми е трудно (защото колкото и да ми е трудно на мен, аз имам възможност и сама да се погрижа за себе си, а други нямат). При толкова проблеми, за които държавата има да се погрижи (и за които трябва да я натискаме да се погрижи) и при толкова хора, които имат СЕРИОЗНИ проблеми (най-вече здравословни), да се твърди, че трябва да са приоритет тези доп. 6м. и именно в тях трябва да се инвестира.... Само дано някой не излезе да ми каже, че в ситуацията на ограничени ресурси предпочита да се отделят средства именно за тези 6м., а не за социално слабите или пък за сираците....Тъй като както казах соц. осигуряване ме интересува живо съм запозната със случаи на хора с много сериозни проблеми, на които наистина трябва да се помогне. Вярвам, че именно за тях трябва да се отделят средства, а не за въпросните 6м. (нали не си правите илюзията, че държавата е каца без дъно; за да се отделят средства за едно начинание, то значи те се отнемат от друго и всичко е въпрос на приоритети).
Ох-ох-ох, забравих къде е крещящият емотикон....
Никоя майка тук не иска да бъде обгрижвана от държавата, хеле пък като един сирак. Става дума за това, че държавата, в частност общината, не дават възможностите, които принципно трябва да е/са осигурила/и, а напротив - отнемат такива, или за да съм по-точна - преразпределят приоритетно такива, хахахаха. И ако смяташ, че докато се оправяме по единично държавата ни ще е държава - нанайци. Ще си остане разграден двор!

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 12:31 от Ити

# 96
  • Мнения: 272
Оф, не знам точно кое е смешното...

Аз пък имам много малко представа от социално осигуряване - не ми е работа, не ми е и хоби. Ама това не означава, че паса... патки. Твоите изказвания за това от кого да искаме нещата са типичен пример за т. нар. "прехвърляне на топката". И докато всеки си измива ръцете с това, че не му работа, решения няма да има. Не става въпрос за прехвърляне на топката, става въпрос за търсене на отговорност от виновния. Виновна е общината, от нея трябва да се търси отговорност, тя трябва да се натиска да осигури достатъчно ДГ и да си "свърши работата".

И тъй като нямам представа, искам да попитам - къде се разпределят "майчинските", дето аз ги плащам - към общините ли? И кой определя бюджета на общината и откъде тя ги взима тези пари? "Майчинските" отиват във фонд "Общо заболяване и майчинство" и се управляват от НОИ, той и ти ги изплаща всеки месец. Тук общините нямат нищо общо (и не получават никакви средства от тях).

ДЪРЖАВАТА Е ДЛЪЖНА ДА ОСИГУРИ ОЩЕ 6М. НЕПЛАТЕН ОТПУСК, РАБОТОДАТЕЛЯТ Е ДЛЪЖЕН ДА ВИ ЧАКА И ДА ВИ ПАЗИ МЯСТОТО, НА ВАС ТРЯБВА ДА ВИ ТЕЧЕ СТАЖ ПРЕЗ ЦЯЛОТО ТОВА ВРЕМЕ.
ДА ДЛЪЖНА Е !!!!
и не защото на майките има се иска да си седят вкъщи още 6 месеца а защото няма места в градините
И защото няма алтернативи на детско-градинското отглеждане...няма легализирани такива.
Може за някои семейства именно тези 6 месеца да са ключови, както знаем ДГ приемат само септември и мнооооого зависи кога е родено детето (в началото, в средата или в края на годината)
Кой е отговорен за узаконяването на алтернативни на ДДЗ начини за отглеждане на деца (не става дума само за деца над 2.5г, а деца от 3 месеца до първи клас)? Естествено, че държавата, ама вие не се борите за алтернативи на ДДЗ, а за допълнителен отпуск, моля изяснете се.

Не схващате идеята. Държавата (общината) има ангажимент за осигуряването на ДГ/ ясли.
- кой последно - държавата или общината, щото веднъж според теб са свързани, после пък не са (ДГ са на общината, ДЯ са отговорност на държавата, те са към Министерство на здравеопазването):
а знаете ли от кого го искате и защо (или няма значение, щом така ви устройва). Моля някой все пак да ми разясни връзката между вината на общината за липсата на места в ДГ и поемането на отговорност от държавата и работодателите. Защо все избягвате този въпрос?
Аз лично мисля, че са оплетени като свински черва. Ако държавата не направи постъпления, за да узакони и подпомогне (изобщо не е задължително финансово, а просто с права например) създъването на алтернативи на ДДЗ, може да задължи общините (които явно понякога са друга губерния, ама май на всички е ясно защо, нали) да осигурят детски заведения например пропорционално на броя жители на съответните общини и да построят съответните сгради например Има такова задължаване, има си наредба и общината е ДЛЪЖНА да осигури достатъчен брой ДГ, вина на общината е, че не го е сторила, може също така (тук вече идва така болезнения момент с финансите) да облекчи данъчно работодатели (но това не е единствен възможен вариант), които създадат условия за отглеждане на децата на работещите в съответната фирма (щото едва ли някой ще откаже да има една спокойна майка на работа, която не се притеснява как да прескочи задръстванията, може да кърми малкото бебе и да прекара с детето си обедната си почивка например), особено ако това му носи и допълнителни облаги (за сега финансово не ги е облекчила, но пък ги е задължила със закон да осигурят тези неща - за справка Кодекса на Труда. Ако това никъде не се изпълнява, трябва да се търси отговорност от самия работодател) - за съжаление тук такъв вариант имат май само Овъргаз (може и да не са единствените, но със сигурност са много малко фирмите, които предлагат подобна опция).

Но всичките мои отговори до тук са с идеята, че НЯКОЙ иска да работи, да направи нещо, а не да си измива ръцете, че това е отговорност на общината, държавата, областта?!?!?! (Както и да си го говорим, в България има разделение на властите и децентрализация. Хубаво е да сме наясно с този факт и да знаем кой за какво е отговорен и за какво е виновен. За да се избегне прехвърлянето на топката, най-добрия начин е да се обръщаме към конкретния виновен, а не към този, на който на нас ни е удобно)А както виждам това е особено неприятно за НЯКОИ. Защото държавата със сигурност само ще спечели, ако майчинството се намали - нали пак стигаме до данъците и размерите им, но не прави нищо, за да реши проблемите, които съществуваха и с тригодишното майчинство, значи продължават да съществуват и след намаляването на съответното. И така да извива ръцета на хората с малки деца - защото освен това на всички е ясно, че един родител няма утре да хване самолета и да потърси късмета си някъде другаде и съответно просто играят на сигурно - хората ще се принудят да намерят начин - я бабата в блока, я детегледачка, за която ще отива цялата заплата, я с връзки в градината, където децата ще станат 30 в група (и съответно и на тридесетте ще им е зле, щото стаите не са предвидени за толкова бройки малчугани).

И последно - хайде кажи какво да се направи (явно познаваш социалната политика, общините, държавата и татковците) - ще ми се просто да разбера какво е твоето решение на проблема - не на шестте месеца майчинство по принцип, а на тези същите шест месеца, при положение, че няма места в ДДГ, между другото и в частните положението не е по-различно (поне добрите такива), а с детегледачките съвсем удряме на камък. Ами то решението е очевидно, трябват допълнителни ДДГ, към това трябва да са насочени усилията.
И щом никой не смяташ, че ти е длъжен на теб - мислиш ли, че ти ще имаш задължение да платиш осигуровките на гледачката, която ще наемеш? Естествено, че ще й плащам осигуровките. За да искаш нещо, трябва и да даваш. ОСИГУРОВКИТЕ ВИНАГИ ТРЯБВА ДА СЕ ПЛАЩАТ И ТО НА РЕАЛНА ЗАПЛАТА. Не може само да гледаме как да се скатаем, пък после да имаме претенции.

# 97
  • Мнения: 2 993


Всичко е въпрос на приоритети. Именно заради изброените от теб неща плащаш данъци - за да се грижи държавата за болните, за сираците, за инвалидите. За да се поддържа националната и вътрешната сигурност и т.н. За да има инфраструктура за децата ни, да има къде да играят и да им се осигури безопасна среда (доколко това се прави достатъчно качествено и добре е въпрос на друга дискусия, аз както подчертах изобщо не съм доволна от ролята на държавата и смятам, че колкото по-малко се меси, толкова по-добре). Това трябва да са приоритетите на една държава, а не пазенето 3г. на работното място на майките. Искате социална защита на млади, здрави и очевидно мотивирани да работят хора. За вас това ли е приоритет? За мен е по-добре държавата да се погрижи, за тези които не могат да се грижат за себе си (пр. сираците), а не да инвестира допълнително в мен, понеже на мен ми е трудно (защото колкото и да ми е трудно на мен, аз имам възможност и сама да се погрижа за себе си, а други нямат). При толкова проблеми, за които държавата има да се погрижи (и за които трябва да я натискаме да се погрижи) и при толкова хора, които имат СЕРИОЗНИ проблеми (най-вече здравословни), да се твърди, че трябва да са приоритет тези доп. 6м. и именно в тях трябва да се инвестира.... Само дано някой не излезе да ми каже, че в ситуацията на ограничени ресурси предпочита да се отделят средства именно за тези 6м., а не за социално слабите или пък за сираците....Тъй като както казах соц. осигуряване ме интересува живо съм запозната със случаи на хора с много сериозни проблеми, на които наистина трябва да се помогне. Вярвам, че именно за тях трябва да се отделят средства, а не за въпросните 6м. (нали не си правите илюзията, че държавата е каца без дъно; за да се отделят средства за едно начинание, то значи те се отнемат от друго и всичко е въпрос на приоритети).

Според теб аз понеже съм здрава и права, се грижа за другите и за заплатите на държавните чиновници. А когато детето ми е невръсно и имам нужда да се грижа за него, държавата с мойте пари ще се грижи за другите, а аз да се оправям както намеря за добре.
И в коя държава грижата за децата не е сред приоритетите й?
Може би плащаме много малки данъци?! В една Германия ДДСто за хранителни продукти е 7%, а ти плащаш 20%, и средства няма за децата??
Аз лично съм си прекъснала майчинството и съм работила, но по МОЕ желание. Считам, че всеки трябва да има право на избор и след солените данъци, които плащаме на тази държава, тя трябва да ни остави такъв избор и да има грижа за всеки данъкоплатец.

Аз едва ли ще родя следващо дете и едва ли ще имам нужда от тези 6м., но мисля, че докато има хора като теб, тази държава ще ни гази и мачка.

# 98
  • Мнения: 827
Оф, не знам точно кое е смешното...

Аз пък имам много малко представа от социално осигуряване - не ми е работа, не ми е и хоби. Ама това не означава, че паса... патки. Твоите изказвания за това от кого да искаме нещата са типичен пример за т. нар. "прехвърляне на топката". И докато всеки си измива ръцете с това, че не му работа, решения няма да има. Не става въпрос за прехвърляне на топката, става въпрос за търсене на отговорност от виновния. Виновна е общината, от нея трябва да се търси отговорност, тя трябва да се натиска да осигури достатъчно ДГ и да си "свърши работата".Скарлет, докато намерим отговорния, децата ни ще имат внуци. Наистина ли ти изглежда нормално да има задължения, които не се изпълняват?! Аз просто искам не да търся отговорни, а работата да е свършена. Да, знам, че щом не я е свършил, трябва да има последствия, ама кога ще стане ясно, че не я е свършил - след 4-5 години, а на нас ни трябва решение сега.

И тъй като нямам представа, искам да попитам - къде се разпределят "майчинските", дето аз ги плащам - към общините ли? И кой определя бюджета на общината и откъде тя ги взима тези пари? "Майчинските" отиват във фонд "Общо заболяване и майчинство" и се управляват от НОИ, той и ти ги изплаща всеки месец. Тук общините нямат нищо общо (и не получават никакви средства от тях). А НОИ на чие подчинение е? Що парите ми отиват там и общината ми е длъжна, пък държавата не???

ДЪРЖАВАТА Е ДЛЪЖНА ДА ОСИГУРИ ОЩЕ 6М. НЕПЛАТЕН ОТПУСК, РАБОТОДАТЕЛЯТ Е ДЛЪЖЕН ДА ВИ ЧАКА И ДА ВИ ПАЗИ МЯСТОТО, НА ВАС ТРЯБВА ДА ВИ ТЕЧЕ СТАЖ ПРЕЗ ЦЯЛОТО ТОВА ВРЕМЕ.
ДА ДЛЪЖНА Е !!!!
и не защото на майките има се иска да си седят вкъщи още 6 месеца а защото няма места в градините
И защото няма алтернативи на детско-градинското отглеждане...няма легализирани такива.
Може за някои семейства именно тези 6 месеца да са ключови, както знаем ДГ приемат само септември и мнооооого зависи кога е родено детето (в началото, в средата или в края на годината)
Кой е отговорен за узаконяването на алтернативни на ДДЗ начини за отглеждане на деца (не става дума само за деца над 2.5г, а деца от 3 месеца до първи клас)? Естествено, че държавата, ама вие не се борите за алтернативи на ДДЗ, а за допълнителен отпуск, моля изяснете се.

Аз се боря за чиста и свята република (ooooh!, да ме простят патриотите). Шестте месеца майчинство са пряко следствие на факта, че няма варианти за отглеждане на деца м/у тримесечна и шестгодишна възраст, а не на мързел, психиатрични проблеми, лигавщина или тъпота. Ти наистина ли не можеш да видиш причинно-следствената връзка и действително ли смяташ, че всички други майки са просто мързеливи и искат още по шест месеца почивка?!?!


Не схващате идеята. Държавата (общината) има ангажимент за осигуряването на ДГ/ ясли.
- кой последно - държавата или общината, щото веднъж според теб са свързани, после пък не са (ДГ са на общината, ДЯ са отговорност на държавата, те са към Министерство на здравеопазването): И какво ми каза с това - изяснихме кой на кого, ма проблем пак има? За н-ти път: никой не идва на мен да ми гледа в ръцете как върша работата си, иска се тя да е свършена както трябва. Аз имам същите очаквания и никой не може да ме убеди, че е необходимо да познавам из основи закони, кодекси и чудеса, за да искам държавата/общината (ама изобщо нямам проблем с това, че те видиш ли били разделени - да се обединят, ако искат) да е изпълнила задълженията си. Децентрализация, разделение на властта и каквото и да е още не е и не трябва да бъде оправдание, че не се работи за решаването на сериозен и наболял проблем СЕГА!

а знаете ли от кого го искате и защо (или няма значение, щом така ви устройва). Моля някой все пак да ми разясни връзката между вината на общината за липсата на места в ДГ и поемането на отговорност от държавата и работодателите. Защо все избягвате този въпрос?
Аз лично мисля, че са оплетени като свински черва. Ако държавата не направи постъпления, за да узакони и подпомогне (изобщо не е задължително финансово, а просто с права например) създъването на алтернативи на ДДЗ, може да задължи общините (които явно понякога са друга губерния, ама май на всички е ясно защо, нали) да осигурят детски заведения например пропорционално на броя жители на съответните общини и да построят съответните сгради например Има такова задължаване, има си наредба и общината е ДЛЪЖНА да осигури достатъчен брой ДГ, вина на общината е, че не го е сторила, може също така (тук вече идва така болезнения момент с финансите) да облекчи данъчно работодатели (но това не е единствен възможен вариант), които създадат условия за отглеждане на децата на работещите в съответната фирма (щото едва ли някой ще откаже да има една спокойна майка на работа, която не се притеснява как да прескочи задръстванията, може да кърми малкото бебе и да прекара с детето си обедната си почивка например), особено ако това му носи и допълнителни облаги (за сега финансово не ги е облекчила, но пък ги е задължила със закон да осигурят тези неща - за справка Кодекса на Труда. Ако това никъде не се изпълнява, трябва да се търси отговорност от самия работодател) Ха, ти да видиш, кое точно му е задължение на работодателя? Да ми осигури място за детето в ДДГ ли? Хващам Кодекса... - за съжаление тук такъв вариант имат май само Овъргаз (може и да не са единствените, но със сигурност са много малко фирмите, които предлагат подобна опция).


И последно - хайде кажи какво да се направи (явно познаваш социалната политика, общините, държавата и татковците) - ще ми се просто да разбера какво е твоето решение на проблема - не на шестте месеца майчинство по принцип, а на тези същите шест месеца, при положение, че няма места в ДДГ, между другото и в частните положението не е по-различно (поне добрите такива), а с детегледачките съвсем удряме на камък. Ами то решението е очевидно, трябват допълнителни ДДГ, към това трябва да са насочени усилията. Не, не е само и единствено това, трябва да се дадат законни възможности, да се подпомогнат други варианти, бе толкова ли е нелогично хората да имат право на избор?!?!?
И щом никой не смяташ, че ти е длъжен на теб - мислиш ли, че ти ще имаш задължение да платиш осигуровките на гледачката, която ще наемеш? Естествено, че ще й плащам осигуровките. За да искаш нещо, трябва и да даваш. ОСИГУРОВКИТЕ ВИНАГИ ТРЯБВА ДА СЕ ПЛАЩАТ И ТО НА РЕАЛНА ЗАПЛАТА. Не може само да гледаме как да се скатаем, пък после да имаме претенции. Тъй, значи ти като един послушен гражданин смяташ, че имаш такива задължения и ще ги изпълниш, а пък общината, въпреки че е длъжна (Има такова задължаване, има си наредба и общината е ДЛЪЖНА да осигури достатъчен брой ДГ, вина на общината е, че не го е сторила) може очевидно да не изпълнява задълженията си - е как така?

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 13:31 от Ити

# 99
  • Мнения: 272
Оф, не знам точно кое е смешното...

Аз пък имам много малко представа от социално осигуряване - не ми е работа, не ми е и хоби. Ама това не означава, че паса... патки. Твоите изказвания за това от кого да искаме нещата са типичен пример за т. нар. "прехвърляне на топката". И докато всеки си измива ръцете с това, че не му работа, решения няма да има. Не става въпрос за прехвърляне на топката, става въпрос за търсене на отговорност от виновния. Виновна е общината, от нея трябва да се търси отговорност, тя трябва да се натиска да осигури достатъчно ДГ и да си "свърши работата".Скарлет, докато намерим отговорния, децата ни ще имат внуци. Наистина ли ти изглежда нормално да има задължения, които не се изпълняват?! Аз просто искам не да търся отговорни, а работата да е свършена. Да, знам, че щом не я е свършил, трябва да има последствия, ама кога ще стане ясно, че не я е свършил - след 4-5 години, а на нас ни трябва решение сега.То и сега е ясно кой не си е свършил работата, не е нужно да минат 4-5 години, но като не се насочваш директно към виновния, а към по-удобния, той естествено ще те препрати и "прехвърля топката". Именно подобно разкатаване, вместо директно обръщане към виновния и карането му да си свърши работата ще загуби още 4-5 години на гърба на нашите деца. Защото да не се обърнеш към подходящата институция е най-лесния начин институциите да те разиграват до безкрай.

И тъй като нямам представа, искам да попитам - къде се разпределят "майчинските", дето аз ги плащам - към общините ли? И кой определя бюджета на общината и откъде тя ги взима тези пари? "Майчинските" отиват във фонд "Общо заболяване и майчинство" и се управляват от НОИ, той и ти ги изплаща всеки месец. Тук общините нямат нищо общо (и не получават никакви средства от тях). А НОИ на чие подчинение е? Що парите ми отиват там и общината ми е длъжна, пък държавата не??? Държавата има ангажимент по изплащане на обезщетение за майчинство. За тази цел събира пари, за тази цел ги изразходва. Държавата си изпълнява ангажимента в този случай. Общината има други ангажименти и получава средства от други източници (не от твоята заплата), така и не успях да разбера защо се опитваш да навържеш задължението на общината да ти осигури ДГ с изплащаните от теб "майчински".

ДЪРЖАВАТА Е ДЛЪЖНА ДА ОСИГУРИ ОЩЕ 6М. НЕПЛАТЕН ОТПУСК, РАБОТОДАТЕЛЯТ Е ДЛЪЖЕН ДА ВИ ЧАКА И ДА ВИ ПАЗИ МЯСТОТО, НА ВАС ТРЯБВА ДА ВИ ТЕЧЕ СТАЖ ПРЕЗ ЦЯЛОТО ТОВА ВРЕМЕ.
ДА ДЛЪЖНА Е !!!!
и не защото на майките има се иска да си седят вкъщи още 6 месеца а защото няма места в градините
И защото няма алтернативи на детско-градинското отглеждане...няма легализирани такива.
Може за някои семейства именно тези 6 месеца да са ключови, както знаем ДГ приемат само септември и мнооооого зависи кога е родено детето (в началото, в средата или в края на годината)
Кой е отговорен за узаконяването на алтернативни на ДДЗ начини за отглеждане на деца (не става дума само за деца над 2.5г, а деца от 3 месеца до първи клас)? Естествено, че държавата, ама вие не се борите за алтернативи на ДДЗ, а за допълнителен отпуск, моля изяснете се.

Аз се боря за чиста и свята република (ooooh!, да ме простят патриотите). Шестте месеца майчинство са пряко следствие на факта, че няма варианти за отглеждане на деца м/у тримесечна и шестгодишна възраст, а не на мързел, психиатрични проблеми, лигавщина или тъпота. Ти наистина ли не можеш да видиш причинно-следствената връзка и действително ли смяташ, че всички други майки са просто мързеливи и искат още по шест месеца почивка?!?!
Между 3м. и 2,5г. възраст има много добър вариант майката да си гледа детето (дори и се плаща за това пълен размер на заплатата й цяла година, това май го пропускате като социална придобивка)Явно проблемът е, че няма от 2,5г. до 6г.варианти, но тогава 6м. изобщо не ви устройват, искайте направо 3,5г. допълнителен неплатен отпуск..

Не схващате идеята. Държавата (общината) има ангажимент за осигуряването на ДГ/ ясли.
- кой последно - държавата или общината, щото веднъж според теб са свързани, после пък не са (ДГ са на общината, ДЯ са отговорност на държавата, те са към Министерство на здравеопазването): И какво ми каза с това - изяснихме кой на кого, ма проблем пак има? За н-ти път: никой не идва на мен да ми гледа в ръцете как върша работата си, иска се тя да е свършена както трябва. Аз имам същите очаквания и никой не може да ме убеди, е е необходимо да познавам из основи закони, кодекси и чудеса, за да искам държавата/общината (ама изобщо нямам проблем с това, че те видиш ли били разделени - да се обединят, ако искат) да е изпълнила задълженията си Ти ако си фризьорка, някой ще те задължи ли да му ушиеш бална рокля? Simple Smile Как така теб не те интересува кой какво трябвало да прави, но пък ти си искаш (без да си направиш труда да се информираш за законовата база). Всички актуални закони в момента могат свободно да се намерят в интернет, всеки който иска може да се запознае с тях и да знае кой за какво му е длъжен и кой не е. Не може да не си направиш дори труда да прочетеш за устройството на страната, но пък страшно много да искаш от тази страна. Именно заради такива изкавания олекват исканията ви....

а знаете ли от кого го искате и защо (или няма значение, щом така ви устройва). Моля някой все пак да ми разясни връзката между вината на общината за липсата на места в ДГ и поемането на отговорност от държавата и работодателите. Защо все избягвате този въпрос?
Аз лично мисля, че са оплетени като свински черва. Ако държавата не направи постъпления, за да узакони и подпомогне (изобщо не е задължително финансово, а просто с права например) създъването на алтернативи на ДДЗ, може да задължи общините (които явно понякога са друга губерния, ама май на всички е ясно защо, нали) да осигурят детски заведения например пропорционално на броя жители на съответните общини и да построят съответните сгради например Има такова задължаване, има си наредба и общината е ДЛЪЖНА да осигури достатъчен брой ДГ, вина на общината е, че не го е сторила, може също така (тук вече идва така болезнения момент с финансите) да облекчи данъчно работодатели (но това не е единствен възможен вариант), които създадат условия за отглеждане на децата на работещите в съответната фирма (щото едва ли някой ще откаже да има една спокойна майка на работа, която не се притеснява как да прескочи задръстванията, може да кърми малкото бебе и да прекара с детето си обедната си почивка например), особено ако това му носи и допълнителни облаги (за сега финансово не ги е облекчила, но пък ги е задължила със закон да осигурят тези неща - за справка Кодекса на Труда. Ако това никъде не се изпълнява, трябва да се търси отговорност от самия работодател) Ха, ти да видиш, кое точно му е задължение на работодателя? Да ми осугури място за детето в ДДГ ли? Хващам Кодекса...Поне писаното слово недей да изопачаваш, ти говореше за почивки за кърмене, не за ДДГ Simple Smile - за съжаление тук такъв вариант имат май само Овъргаз (може и да не са единствените, но със сигурност са много малко фирмите, които предлагат подобна опция).


И последно - хайде кажи какво да се направи (явно познаваш социалната политика, общините, държавата и татковците) - ще ми се просто да разбера какво е твоето решение на проблема - не на шестте месеца майчинство по принцип, а на тези същите шест месеца, при положение, че няма места в ДДГ, между другото и в частните положението не е по-различно (поне добрите такива), а с детегледачките съвсем удряме на камък. Ами то решението е очевидно, трябват допълнителни ДДГ, към това трябва да са насочени усилията. Не, не е само и единствено това, трябва да се дадат законни възможности, да се подпомогнат други варианти, бе толкова ли е нелогично хората да имат право на избор?!?!? Смея да твърдя, че има и други варианти (програма "В подкрепа на майчинството" на пример, това че не работи в момента е друга тема, по която трябва да се работи), пък и ние винаги имаме и друг избор, не е нужно обаче държавата да ни го осигурява този избор и разнообразие от варианти за отглеждане на нашите деца.
И щом никой не смяташ, че ти е длъжен на теб - мислиш ли, че ти ще имаш задължение да платиш осигуровките на гледачката, която ще наемеш? Естествено, че ще й плащам осигуровките. За да искаш нещо, трябва и да даваш. ОСИГУРОВКИТЕ ВИНАГИ ТРЯБВА ДА СЕ ПЛАЩАТ И ТО НА РЕАЛНА ЗАПЛАТА. Не може само да гледаме как да се скатаем, пък после да имаме претенции. Тъй, значи ти като един послушен гражданин смяташ, че имаш такива задължения и ще ги изпълниш, а пък общината, въпреки че е длъжна (Има такова задължаване, има си наредба и общината е ДЛЪЖНА да осигури достатъчен брой ДГ, вина на общината е, че не го е сторила) може очевидно да изпълнява задълженията си - е как така?Кой пък ти каза, че общината може да не изпълнява задълженията си. Нали точно това повтарям, преследвайте общината, че не си изпълнява задълженията

# 100
  • Мнения: 967
Малко смешно е това: знаем какво искаме - а знаете ли от кого го искате и защо (или няма значение, щом така ви устройва). Моля някой все пак да ми разясни връзката между вината на общината за липсата на места в ДГ и поемането на отговорност от държавата и работодателите. Защо все избягвате този въпрос?


Ограничаването на места за отглеждане на децата и същевремено ограничаването на платен/неплатен отпуск за гледане на детето при който ти се пази работното място е много популярен социалноикономически инструмент за привързване на жената към печката и намаляване на безработицата на пазара на труда. Използва се вече едно 50-60 години, има го като похват и в добрите учебници по макроикономика.
При този модел, може на пръв поглед да се мотивира завръщането на майката на работа, но всъщност реалното му действие е, че в практиката много малко семейства ще се решат на този вариант главно поради финансови причини, майката ще си остане с детето в къщи, поради невъзможност да го даде на ясла и невъзможност/нежелание да го даде на целодневна детегледачка (вие знаете ли колко струва една такава ???? и колко трябва да е брутната заплата на майката, за да може да си го позволи?). Резлтатът е, че майката губи работното си място, за да гледа детето си! В по-късен етап, включването й на работния пазар се усъществява доста трудно, много жени ще си останат вкъщи!
Всъщност това е тъжната истина на майките/домакини във всички западноевропейски страни, практикуващи тази социална политика - Германия, Австрия Simple Smile)))))))

# 101
  • Мнения: 827
Оф, не знам точно кое е смешното...

Аз пък имам много малко представа от социално осигуряване - не ми е работа, не ми е и хоби. Ама това не означава, че паса... патки. Твоите изказвания за това от кого да искаме нещата са типичен пример за т. нар. "прехвърляне на топката". И докато всеки си измива ръцете с това, че не му работа, решения няма да има. Не става въпрос за прехвърляне на топката, става въпрос за търсене на отговорност от виновния. Виновна е общината, от нея трябва да се търси отговорност, тя трябва да се натиска да осигури достатъчно ДГ и да си "свърши работата".Скарлет, докато намерим отговорния, децата ни ще имат внуци. Наистина ли ти изглежда нормално да има задължения, които не се изпълняват?! Аз просто искам не да търся отговорни, а работата да е свършена. Да, знам, че щом не я е свършил, трябва да има последствия, ама кога ще стане ясно, че не я е свършил - след 4-5 години, а на нас ни трябва решение сега.То и сега е ясно кой не си е свършил работата, не е нужно да минат 4-5 години, но като не се насочваш директно към виновния, а към по-удобния, той естествено ще те препрати и "прехвърля топката". Именно подобно разкатаване, вместо директно обръщане към виновния и карането му да си свърши работата ще загуби още 4-5 години на гърба на нашите деца. Защото да не се обърнеш към подходящата институция е най-лесния начин институциите да те разиграват до безкрай. Скарлет, става все по-забавно Laughing Еми нали това казвам - естествено, че е много по-удобно да не вършиш нищо и да чакаш съвестните граждани да те осъдят например за това. Междувременно те също така се чудят как да вържат двата края и в общия случай нямат излишно време за дългогодишни съдебни дела - много удобно, наистина

И тъй като нямам представа, искам да попитам - къде се разпределят "майчинските", дето аз ги плащам - към общините ли? И кой определя бюджета на общината и откъде тя ги взима тези пари? "Майчинските" отиват във фонд "Общо заболяване и майчинство" и се управляват от НОИ, той и ти ги изплаща всеки месец. Тук общините нямат нищо общо (и не получават никакви средства от тях). А НОИ на чие подчинение е? Що парите ми отиват там и общината ми е длъжна, пък държавата не??? Държавата има ангажимент по изплащане на обезщетение за майчинство. За тази цел събира пари, за тази цел ги изразходва. Държавата си изпълнява ангажимента в този случай. Общината има други ангажименти и получава средства от други източници (не от твоята заплата), така и не успях да разбера защо се опитваш да навържеш задължението на общината да ти осигури ДГ с изплащаните от теб "майчински". Защото ти сама показа, че държавата има задължение с моите майчински, следователно те, майчинските ми, нямат нищо общо със задължението на общината към изграждането на ДДЗ, значи на държавата трябва да се сърдя, че преразпределя времето за майчинство, която от своя страна пък е прехвърлила задължението на общината (след периода, в който се е навила така благородно да ми изплаща обещетение за риска дете) да ми осигури място за детето в детско заведение. Обаче, излиза, че аз никакви пари не давам на мойта община за това й задължение, пък тя ми е толкова задължена - сега го разбирам, да ида да направя дарение? Кои са тези други източници, от които общината получава пари? И аз продължавам ли да нямам нищо общо с тях като данъкоплатец? И щом държавата и общината поделят задължения по отглеждане на децата от родителите им (в единия случай това е чрез изплащане на майченство, а в другия - чрез места в ДДЗ, но в крайна сметка те се отнасят към един обект - детето в случая), значи йерархично погледнато държавата е отговорна за всичките ми проблеми, щото общината е в държавата и се подчинява на съответните норми, укази...

ДЪРЖАВАТА Е ДЛЪЖНА ДА ОСИГУРИ ОЩЕ 6М. НЕПЛАТЕН ОТПУСК, РАБОТОДАТЕЛЯТ Е ДЛЪЖЕН ДА ВИ ЧАКА И ДА ВИ ПАЗИ МЯСТОТО, НА ВАС ТРЯБВА ДА ВИ ТЕЧЕ СТАЖ ПРЕЗ ЦЯЛОТО ТОВА ВРЕМЕ.
ДА ДЛЪЖНА Е !!!!
и не защото на майките има се иска да си седят вкъщи още 6 месеца а защото няма места в градините
И защото няма алтернативи на детско-градинското отглеждане...няма легализирани такива.
Може за някои семейства именно тези 6 месеца да са ключови, както знаем ДГ приемат само септември и мнооооого зависи кога е родено детето (в началото, в средата или в края на годината)
Кой е отговорен за узаконяването на алтернативни на ДДЗ начини за отглеждане на деца (не става дума само за деца над 2.5г, а деца от 3 месеца до първи клас)? Естествено, че държавата, ама вие не се борите за алтернативи на ДДЗ, а за допълнителен отпуск, моля изяснете се.

Аз се боря за чиста и свята република (ooooh!, да ме простят патриотите). Шестте месеца майчинство са пряко следствие на факта, че няма варианти за отглеждане на деца м/у тримесечна и шестгодишна възраст, а не на мързел, психиатрични проблеми, лигавщина или тъпота. Ти наистина ли не можеш да видиш причинно-следствената връзка и действително ли смяташ, че всички други майки са просто мързеливи и искат още по шест месеца почивка?!?!
Между 3м. и 2,5г. възраст има много добър вариант майката да си гледа детето (дори и се плаща за това пълен размер на заплатата й цяла година, това май го пропускате като социална придобивка)Явно проблемът е, че няма от 2,5г. до 6г.варианти, но тогава 6м. изобщо не ви устройват, искайте направо 3,5г. допълнителен неплатен отпуск.. Моля, моля, м/у три месеца и 2.5 г. има ВАРИАНТ - съответните родители преценяват дали съществуващият е много добър, добър или лош. Не ти, не държавата, не общината. Няма варианти - в това аз виждам истинският проблем. Не е пълен размер, а 90% върху осигурителният доход - това е доста важна разлика много често и не разискваме как принципно в едно честно и почтено общество нещата биха били розови, а как в нашето общество нещата не винаги са. И тук сме много благодарни на човекът, който взел, та направил нещо за гражданите си - невероятно, нечувано, очевидно се дължат почести, когато вземеш, та свършиш нещо? Никой не иска принципно само отпуск - независимо дали 6 месеца или 3.5г., а иска ВЪЗМОЖНОСТИ за отглеждане на дете. Писна ми да се повтарям, на себе си чак досадих - ако ти смяташ, че е ок да има ДДГ с такса 40лв и частни ДГ с такса от над 400, или детеглидачка за минимум такава сума, то аз смятам, че това е недостатъчно. Очевидно е, че липсва вариант за тези, които не могат да дадат 400лв, но могат да отделят 100 например.

Не схващате идеята. Държавата (общината) има ангажимент за осигуряването на ДГ/ ясли.
- кой последно - държавата или общината, щото веднъж според теб са свързани, после пък не са (ДГ са на общината, ДЯ са отговорност на държавата, те са към Министерство на здравеопазването): И какво ми каза с това - изяснихме кой на кого, ма проблем пак има? За н-ти път: никой не идва на мен да ми гледа в ръцете как върша работата си, иска се тя да е свършена както трябва. Аз имам същите очаквания и никой не може да ме убеди, е е необходимо да познавам из основи закони, кодекси и чудеса, за да искам държавата/общината (ама изобщо нямам проблем с това, че те видиш ли били разделени - да се обединят, ако искат) да е изпълнила задълженията си Ти ако си фризьорка, някой ще те задължи ли да му ушиеш бална рокля? Simple Smile Как така теб не те интересува кой какво трябвало да прави, но пък ти си искаш (без да си направиш труда да се информираш за законовата база). Всички актуални закони в момента могат свободно да се намерят в интернет, всеки който иска може да се запознае с тях и да знае кой за какво му е длъжен и кой не е. Не може да не си направиш дори труда да прочетеш за устройството на страната, но пък страшно много да искаш от тази страна. Именно заради такива изкавания олекват исканията ви.... Казах, че не познавам из основи, а не че не съм запозната - това е разликата между професионалиста и любителя, доколкото разбрах ти също си любител. Установихме по-горе дружно, че задълженията са свързани и в този случай искам от фризьора да подстригва - добре при това, а от шивача да шие - също добре. Работата е в това, че все към мен се изпълняват тези услуги, за които аз чинно и прилежно съм внесла в хазната полагащото ми се задължение.

а знаете ли от кого го искате и защо (или няма значение, щом така ви устройва). Моля някой все пак да ми разясни връзката между вината на общината за липсата на места в ДГ и поемането на отговорност от държавата и работодателите. Защо все избягвате този въпрос?
Аз лично мисля, че са оплетени като свински черва. Ако държавата не направи постъпления, за да узакони и подпомогне (изобщо не е задължително финансово, а просто с права например) създъването на алтернативи на ДДЗ, може да задължи общините (които явно понякога са друга губерния, ама май на всички е ясно защо, нали) да осигурят детски заведения например пропорционално на броя жители на съответните общини и да построят съответните сгради например Има такова задължаване, има си наредба и общината е ДЛЪЖНА да осигури достатъчен брой ДГ, вина на общината е, че не го е сторила, може също така (тук вече идва така болезнения момент с финансите) да облекчи данъчно работодатели (но това не е единствен възможен вариант), които създадат условия за отглеждане на децата на работещите в съответната фирма (щото едва ли някой ще откаже да има една спокойна майка на работа, която не се притеснява как да прескочи задръстванията, може да кърми малкото бебе и да прекара с детето си обедната си почивка например), особено ако това му носи и допълнителни облаги (за сега финансово не ги е облекчила, но пък ги е задължила със закон да осигурят тези неща - за справка Кодекса на Труда. Ако това никъде не се изпълнява, трябва да се търси отговорност от самия работодател) Ха, ти да видиш, кое точно му е задължение на работодателя? Да ми осугури място за детето в ДДГ ли? Хващам Кодекса...Поне писаното слово недей да изопачаваш, ти говореше за почивки за кърмене, не за ДДГ Simple Smile - за съжаление тук такъв вариант имат май само Овъргаз (може и да не са единствените, но със сигурност са много малко фирмите, които предлагат подобна опция). Е, как да не говоря за ДЗ, дори съм дала илюстративен пример, подчертала съм съответните пасажи. Но дори и така явно има почивки за кърмене, които работодателят е длъжен да осигури, докато бебето е къде?


И последно - хайде кажи какво да се направи (явно познаваш социалната политика, общините, държавата и татковците) - ще ми се просто да разбера какво е твоето решение на проблема - не на шестте месеца майчинство по принцип, а на тези същите шест месеца, при положение, че няма места в ДДГ, между другото и в частните положението не е по-различно (поне добрите такива), а с детегледачките съвсем удряме на камък. Ами то решението е очевидно, трябват допълнителни ДДГ, към това трябва да са насочени усилията. Не, не е само и единствено това, трябва да се дадат законни възможности, да се подпомогнат други варианти, бе толкова ли е нелогично хората да имат право на избор?!?!? Смея да твърдя, че има и други варианти (програма "В подкрепа на майчинството" на пример, това че не работи в момента е друга тема, по която трябва да се работи), пък и ние винаги имаме и друг избор, не е нужно обаче държавата да ни го осигурява този избор и разнообразие от варианти за отглеждане на нашите деца. Айде сега, пак има варианти, които не работят, ама има - е, извинявай, ама за чий са ми неробатещи варианти, как точно правят живота на някого по-лесен? И говорехме за легални начини - иначе може би много могат да пратят децата си на село при прабаба и/ прадядо, но може би пък не искат. И пак - има някаква програма (само една, верно ли?) и ДДГ и ни стига толкова - фльорци, искаме повече видиш ли...
И щом никой не смяташ, че ти е длъжен на теб - мислиш ли, че ти ще имаш задължение да платиш осигуровките на гледачката, която ще наемеш? Естествено, че ще й плащам осигуровките. За да искаш нещо, трябва и да даваш. ОСИГУРОВКИТЕ ВИНАГИ ТРЯБВА ДА СЕ ПЛАЩАТ И ТО НА РЕАЛНА ЗАПЛАТА. Не може само да гледаме как да се скатаем, пък после да имаме претенции. Тъй, значи ти като един послушен гражданин смяташ, че имаш такива задължения и ще ги изпълниш, а пък общината, въпреки че е длъжна (Има такова задължаване, има си наредба и общината е ДЛЪЖНА да осигури достатъчен брой ДГ, вина на общината е, че не го е сторила) може очевидно да изпълнява задълженията си - е как така?Кой пък ти каза, че общината може да не изпълнява задълженията си. Нали точно това повтарям, преследвайте общината, че не си изпълнява задълженията Ти ми каза, че тя не ги изпълнява, значи може да го направи. Ти отново искаш да преследваме някого, че не си върши работата, а аз искам работата да е свършена - това е принципната разлика в позициите ни. Винаги е по-изгодно да не вършиш нищо, да чакаш кротко, ако някой се сети да ти се скара (чрез съд вероятно), но и в този случай кошницата е оплетена - едно такова дело може да се проточи десетилетия... Хм, особено ако дадем на лелинчото на прокурора или на етървата на съдията малко парче общинска земя, което е било предвидено за построяване на ДЗ...

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 14:56 от Ити

# 102
  • София
  • Мнения: 932
scarlette4444, Ти познаваш ли ме лично или пък някой от пишещите в темата, но лично , че реши че се боя да остана без сегашната си работа , понеже не съм конкурентна на теб  или, на коя да е друга работеща жена в момента и умирам от страх, че няма да си намеря друга работа....?
На мен може да ми харесва сегашното ми работно място , познавам си работата, познавам си достатъчно добре хората с които работя, знам им и плюсовете и минусите, сработила съм се с тях и т.н. ....
А колкото до коментара ,че щели да ми остават 200 лв , след като дам 500 най-малко за частна градина или детегледачка, прекрасно. Но аз сигурно според теб ще трябва да стоя гладна по цял ден на работа , ще трябва да се телепортирам до там , а пък за облекло , да не говорим- все пак не мога да ида по анцуг и джапанки , както ходя в нас, та да може семейството ми да е на + с 200 лв. И да проблема е ,че няма места в яслите и градините  и само за това си права за нищо друго, това да си остана в къщи в момента е принуда за  мен , а не мой личен избор, нито такъв на семейството ми.
Не можем всички да сме политици, адвокати, програмисти и т.н." престижни", високо заплатени. Някой сме социални работници, педагози - колко е заплатата в този бранш според теб. Трудно се изкарват пари дори само за частна градина , да не говорим за храна ,облекло и други необходими неща в ежедневието за едно човешко същество в 21 век. Хайде аз сега съм просто офис асистент във дадената фирма , с други думи секретарка и следя и за плащанията , та да пести шефа пари за касиер. Не ме е страх , че ще си намеря работа в друга фирма като такава , имам достатъчно опит и бързо ще наваксам и с новостите. Ама както казах повече от 700 лв надали ще ми дадат някъде , след две години майчинство и докато се докажа какво да прави семейството ми , като мъжа ми взема двойно повече пари и трудно стигат за месеца , без да се глезим. Да го накарам да гледа малката , а аз да работя и да ядем само сух хляб и да си износваме закърпени дрехи, само защото съм имала неразумието да родя дете , без да работя високо заплатена работа, така че мъжа ми да си остане у дома , пък аз да работя.
Темата беше за [b]6-те месеца и липсата на места в детските градини [/b] , а не за това колко мързеливи сме станали и се чудим от къде да изклинчим и как да ощетим работодателя и държавата и да не ходим на работа.

 И Малко спам...
 Би ли ме просветила, в какво е напреднала България със социалната си политика, може би със социалните помощи  , които безпроблемно се отпускат на една голяма част от хора , които са здрави но не искат да работят ,за сметка на това не плащат ток,вода,парно... защото държавата и без това им плаща,а те си раждат, мисля че се досещаш за коя част от хората в милата ни родина говоря ... . Не всички са така но масово са такива и тези техни помощи се плащат точно от такива като нас , които искаме да работим, ама айде да не разводняваме темата, че...
Поправи ме ако греша , много е лесно детето ти да влезне в общинска ясла/градина  и да кажеш моя избор е да работя , дори и за по-малко пари , а другите само се оплакват и не искат да се връщат на работа. Има разлика между такса 40 лв на месец и такса 500-700 лв. на месец за градина нали...?

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 15:45 от nellyani

# 103
  • Мнения: 7 263
Аз не знам как по-разбираемо да ти го напиша, Скарлет - неплатеният отпуск така или иначе го има, искаме семейството самО да определя кой да го ползва. Толкова ли е сложно за разбиране, направо не знам...

Относно твоят приятел и мнението му за жените, че са "тъпи патки", което ти, изхождайки от темата, си започнала да споделяш и мислиш, че е прав ...
Рядко си позволявам да бъда груба, но след като е твой приятел и контактува с теб в реалния живот, нищо чудно, че мнението му за жените е такова ...

Ника  newsm62 smile3501 smile3501 отскоро попадам на твои постинги, но исках само до отбележа, че вече съм твой фен  Peace
Иначе темата вече стана забавна и искрено се развличам с нея на моменти, жалкото е че има и доста други личности разсъждаващи като нашата ВисокоУважавана опонентка и още по-лошото е че те са на отговорни държавни постове и успяват да прокарат въпросната безумна идея. Twisted Evil

# 104
  • Мнения: 272
nellyani, теб не те е страх да останеш без работа. (пък и така за момента ти е по-изгодно от финансова гледна точка). Тогава какъв е проблемът? Просто не работиш (доходът ще е същият както и ако си в неплатена). Хайде някой да вземе да обясни защо работодателят трябва да му е длъжен (от доста време го задавам този въпрос и все не получавам аргументиран отговор). Отговорът "защото иначе на семейството ще му е трудно просто не върви", пробвайте с друг.
Понеже си запозната със социалното осигуряване, моля те посочи ми друга страна, където майчинството да е 2,5г, от които 410дни на 90% от брутния доход (но не повече от нетния, което в 98% от случаите се равнява на нетния доход на майката). Ако намериш дори и една страна, която да предоставя повече права на майките, ще се съглася, че държавата законово не се грижи за своите деца.

Ника, много ти падна нивото  Shocked Shocked Shocked. Няма да коментирам аз колко съм тъпа или умна, колко съм надута или самоуверена, щото това не е никакъв аргумент. Това дали аз съм черна или бяла ама изобщо не е основание да си искате повече права. Само дето вместо да вземете да дадете смислен аргумент, вие взехте да се заяждате на лична основа с мен (то определено е по-лесно, при мен винаги може да се намери какво да се критикува, но целта на занаятието не е това). При такива ви реакции как кажи ми да не се сетя за точно този мой приятел.
Други едни мили майчета ми обясняват как трябва да имат допълнителен неплатен отпуск понеже техния съпруг бил много специален, много по-добре платен и не можел да отсъства от работа  Shocked Shocked Shocked (по какъв критерии за Бога това трябва да мине пред държавата). Пак препратка към моя приятел.
Една друга мила майка ми обяснява, че тя не се интересувала от законите и нямала намерение да ги чете. Знаела, че някой е виновен, но не я интересува кой, важното е, че въз основа на това тя все пак си иска права (ама няма значение, че ги иска от грешната институция). Аз се опитвам да я информирам за законите и да й изясня нещата, но тя си знае нейното - от последния и пост  Shocked Shocked Shocked направо ми се събраха очите, едва ли може да се събере накуп толкова много противоречия изказани от един и същ човек. Но въпреки това, тя е убедена, че има права и че държавата и работодателят й са й длъжни (за вината на общината). Май тук даже няма нужда да те препращам към мнението на приятеля ми.
Трета седна да ми прави калкулации колко много общо ще работят те с таткото и как държавата затова й е длъжна. След като й ги сметнах нещата как в действителност стоят и кой на кого е длъжен, да не би да се отказа...не. Нищо, че сметките й не излязоха, тя все пак вярва, че е права (ама не може да го докаже с реални аргументи).
Мога още много да изброявам, но не ми се занимава....
Освен лични истории на кой как му е по-удобно, по-изгодно или кой как "ги чувства" нещата и "смята, че са така" (ама все пак не седне да прочете дали е прав) друго в тази тема не видях.
Ако на някой случайно му хрумне истински икономически аргумент защо исканията ви трябва да станат факт, да ми го прати на лични. Аз се отказвам от темата - просто няма смисъл да говоря на радиото. До момента май единствено аз съм ви извадила реални факти от законите (а не за това как аз ги чувствам, че са правилни нещата), а насреща ми са само емоционални словоизлияния (а и да не забравяме определението, че съм "тъпа патка". Мерси, Ника  bouquet  bouquet  bouquet, ама аз и преди теб си го знаех, още повече щом съм взела да си губя времето в този форум и да се опитвам да ви науча на нещо.)

П.С. Lennyh, слава Богу, че има и хора от управляващите, които мислят като мен, щото ако държавата се съобразяваше с всеки, на който нещо не му е изгодно, без оглед на това дали е икономически и социално обусловано, то съвсем до под кривата круша щяхме да я докараме. Знам, че е трудно да се излезе от личния и частния случай и да се погледне по-глобално на нещата и в перспектива, но то пък и затова не всеки става за държавник....

Общи условия

Активация на акаунт