Как се прави оригинално българско кьополу?

  • 49 897
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
И аз пасирах веднъж. Ама стана като мус и се втечни Confused

# 16
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Да по-добре да не се пасира.
Домата също може да се изпече  за да не е водно

# 17
  • София
  • Мнения: 12 554
Моята версия:

2-3 печени патладжана
6-7 печени чушки - каквито има - независимо зелени или червени
2-3 домата
чесън, олио, оцет, сол и магданоз

Печените патладжани обелвам, нарязвам и намачквам с вилица. С чушките по същия начин. Доматите през пасатора. Добавям само олио, сол и чесън и магданоза и оставям в хладилника. Оцетът го слагам непосредствено преди консумация.

# 18
  • Мнения: 5 001
Печени,белени зелени чушки,патладжан,чесън.Смилат се с машинката за месо.После се разбърква със сол и доста олио.

Понякога вместо олио се слага майонеза.

Това е за рецептата за нашето семейство....

# 19
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Кьополу с домати  Shocked
Аз го правя с печени патладжани, печени чушки, орехи, чесън, лимонов сок и сол на вкус, както и олио/зехтин. Баба ми беше от странджанския край и така ме е учила и наистина слагаше и тахан, като на Блондиня рецептата.

# 20
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

и в нас се прави с домати.
нарязани на ситно, без семената, за да не става течно Peace

слагам печен патладжан, домат, много магданоз, орехи, сол, зехтин, лимонов сок.
печени чушки аз не обичам и  не слагам Mr. Green


с тахан не съм опитала,но никога не е късно, звучи вкусно  chef

# 21
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 500
Моята рецепта е следната:
 3-4 печени патладжана;
 2-3 печени пипера;
  и разликата с разпространената рецепта е,че доматките са обелени и запържени ,докато останат почти без сос-задължително запържени!Така много подчертават останалите две съставки,но я няма киселата жилка.Мачкам с вилица,не пасирам,за да се чувства зеленчука.Добавям чесън и ситно смлени орехи.

# 22
  • Мнения: 145
Моето е само от патладжан,без чушки и домати,овкусявам с чесън,магданоз,олио,оцет,сол и счукани (нарязани) орехи,за предпочитане да не се пасира,аз използвам уреда за пюре да го намачкам,така че да има структура и да се усещат парченца патладжан.

# 23
  • Мнения: 1 671
По този въпрос колко сме спорили с мъжа ми - коя е оригиналната рецепта на кьополу...

Моята майка го прави с печени зелени чушки, патладжан и домати, после ги пасира и подправя със счукан чесън, сол, оцет и олио.

Свекърва ми прави кьополу само с патладжани. Изпича ги, обелва ги, наръсва ги с малко сол да се изцедят. После ги счуква в хаванче и започва да ги бърка с олио докато сместа доста изсветлее. Слага счукан чесън, оцет и още сол и после ние отиваме да й изядем кьополуто  Heart Eyes.

Откакто сме женени го правя по втората рецепта. Само че пека патладжаните само веднъж годишно на тенекия на вилата (че иначе е голяма хамалогия), беля ги докато са топли, поръсвам ги със сол и ги прибирам в малки пликчета. После ги слагам във фризера и вадя когато поискам да правя кьополу  Wink.
Другото е, че често разбивам направо размразения патладжан с олио с пасатора, така съм готова за точно 2 минути и се получава много добре.
Тази зима изядохме 15 кг  Rolling Eyes, като се замисля този път трябва да изпека доста повече... Tired

# 24
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Ами то кьополу с домати си е жива лютеница  Laughing

# 25
  • Мнения: 5 001
Ами то кьополу с домати си е жива лютеница  Laughing
Бе не съвсем...Пак е вкусно Peace

# 26
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
То за вкусно спор няма, и лютеница, и кьополу, и имамбаялдъ обожавам - има ли патладжанче все е вкусно   Laughing

# 27
  • Мнения: 1 032
....Блонди и аз съм от Странджанския край,но за първи път чувам да се слага тахан и счукани орехови ядки!Може да пробвам и така някой път!  newsm78   bouquet

Моята баба беше от Странджата и тя винаги слагаше орехи, тахан обаче никога. В интерес на истината за първи път чувам в кьополу да се слагат чушки и домати. Рецертата, която аз знам е печен патладжан, сол, чесън, орехи и олио колкото поеме. Иначе с печени чушки, домати и патладжан аз правя салата. Режа на едри парчета всичко и заливам с оцет, олио и чесън.

# 28
  • Мнения: 804
Сиренце,има разлика между кьополу и лютеница- в лютеницата слагаме и моркови ние,свекърва ми слага и чесън на парченца,а кьополуто е по принцип печени патладжан,пипер и домати +подправки.

# 29
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Еее, не лютеница с моркови и чесън  Laughing Е, няма как, явно България въпреки всичко е голяма страна, такива разлики в едни и същи рецепти. Няма значение, важното е да ни е сладко  Laughing
Моята баба беше(Бог да я прости Sad ) от Странджанския край(изселници от Беломорска Тракия) и слагаше тахан в кьополуто и на доста други неща като се замисля.

Общи условия

Активация на акаунт