За новия семеен кодекс

  • 4 987
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 303
мога ли да проведа с вас една консултация например по скайпа?

Разбира се, пуснала съм ти бележка със скайпа ми! Ще съм по-късно онЛайн Simple Smile

# 16
  • Мнения: 7 120
Други новости в СК:

- При развод имаш право да си запазиш фамилното име придобито от брака и без съгласието на бившия/бившата.
До приемането му можеше, но само ако бившия е съгласен.

- А също така, че паричните влогове не са семейна имуществена общност.

- Има определение за режима на лични отношения между родител и дете.

-  При развод по вина, т.е. по исков ред, съдът се произнася по вината само, ако е поискано от страните.
Разбира се- пак се изследва въпросът за вината, но само като начин за доказване на иска.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 493
Момичета, е … ; СК!

Лично аз харесвам няколко неща в кодекса:
- издръжката като минимален размер е 1/4 от МРЗ за страната. Отделно от това е посочено, че издръжката трябва да осигурява на детето живот, такъ какъвто е имало до развода на родителите си;

Сега ако не се лъжа - МРЗ е 240 лв така ли - значи мин издръжка е 60 лв.
Ако имаш присъдена издръжка 40 лв - какво става - автоматично ли ти се увеличава или ти си завеждаш дело - плащаш на адвокат 250 лв и ти определят нова издръжка - 60 лв. И при всяко мърдане на МРЗ ли завеждаш дело????? Как ще се регулират нещата - със дело за промяна на издръжката или с някаква молба до съд или нещо друго.

# 18
  • Мнения: 168

Момичета, ето тук може да видите текста на новият СК!

Лично аз харесвам няколко неща в кодекса:
- издръжката като минимален размер е 1/4 от МРЗ за страната. Отделно от това е посочено, че издръжката трябва да осигурява на детето живот, такъ какъвто е имало до развода на родителите си;

Сега ако не се лъжа - МРЗ е 240 лв така ли - значи мин издръжка е 60 лв.
Ако имаш присъдена издръжка 40 лв - какво става - автоматично ли ти се увеличава или ти си завеждаш дело - плащаш на адвокат 250 лв и ти определят нова издръжка - 60 лв. И при всяко мърдане на МРЗ ли завеждаш дело????? Как ще се регулират нещата - със дело за промяна на издръжката или с някаква молба до съд или нещо друго.
[/quote]

Точно и мен това ми е чуденето. И задължително ли трябва адвокат, при промяна на издръжка?[

# 19
  • Мнения: 187
А няма ли увеличение на издръжката, пак ли ще се плащат смешни издръжки?
Вчера четох как е в Русия - за едно дете 1/4 от заплатата, за 2 деца 1/3, за 3 и повече деца 1/2.

# 20
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Няма да стане явтоматично увеличението на издръжката, която имате присъдена, към момента на влизане на СК в сила!!
Ще трябва да се води дело.
А хонорара ще искате да ви бъде присъден в решението по делото за издръжка.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 493
Няма да стане явтоматично увеличението на издръжката, която имате присъдена, към момента на влизане на СК в сила!!
Ще трябва да се води дело.
А хонорара ще искате да ви бъде присъден в решението по делото за издръжка.
Как така - не те разбрах как да е присъден хонорара - нали например - аз отивам при адвокат и го наемам за да води дело от мое име и адвоката си казва хонорара, как така колкото му присъди съдът Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 183

Представя се пълномощното  и договора за адвокатска помощ,който се сключва с адвоката,като в тях  пише хонорара  за адвоката.След това се иска ответника да плати и адвокатските разноски.Стискайте ми палци,след половин час ни е делото за увеличаване на издръжката.Ще ви разкажа какво съм успяла да постигна.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Няма да стане явтоматично увеличението на издръжката, която имате присъдена, към момента на влизане на СК в сила!!
Ще трябва да се води дело.
А хонорара ще искате да ви бъде присъден в решението по делото за издръжка.
Как така - не те разбрах как да е присъден хонорара - нали например - аз отивам при адвокат и го наемам за да води дело от мое име и адвоката си казва хонорара, как така колкото му присъди съдът Rolling Eyes

Доколкото знам, в решението на съда може да се включи и хонорара на адвоката на този, който печели делото. А този, който губи плаща този хонорар плюс всички съдебни такси, които по принцип си се плащат. Това поне съм виждала да става при друг вид дела, но предполагам, че принципът или не знам там как се кава, е един и същ.

# 24
  • Мнения: 187

Стискайте ми палци,след половин час ни е делото за увеличаване на издръжката.Ще ви разкажа какво съм успяла да постигна.



Стискам палци!  Wink
Трябва да ви я увеличат!  Grinning

# 25
  • Мнения: 183
От 80 на 100лв е предложението от ответната страна,което мога да приема в рамките на 20 дни.А само лекарствата за ранния пубертет са 400лв месечно.

# 26
  • Мнения: 168
Добре де , ами приемай и на 02.10 пак за друга по-висока издръжка.

# 27
  • София
  • Мнения: 4 493
От 80 на 100лв е предложението от ответната страна,което мога да приема в рамките на 20 дни.А само лекарствата за ранния пубертет са 400лв месечно.
Знам как се чувстваш, при мен на тази тема ми се обясни че е тези 50 лв които дава са предостатъчно за детет на 13 години. Смяташ ли че ако продължиш да отстояваш позиции ще успееш да постигнеш по - голяма сума? Какво казва адвокатът ти?

# 28
  • Мнения: 183
От 80 на 100лв е предложението от ответната страна,което мога да приема в рамките на 20 дни.А само лекарствата за ранния пубертет са 400лв месечно.
Знам как се чувстваш, при мен на тази тема ми се обясни че е тези 50 лв които дава са предостатъчно за детет на 13 години. Смяташ ли че ако продължиш да отстояваш позиции ще успееш да постигнеш по - голяма сума? Какво казва адвокатът ти?
Трябва да  представя на съда цените на лекарствата ,които приема детенце newsm78.Нищо че съм представила един куп рецепти.Адвоката ми казва да приема тези 100 лв, и след 6 месеца пак да  искаме увеличение ,след влизането на новия СК в сила.
 Утре трябва да платя униформата за училище."Само" 100 лв струва,или една нова издръжка Grinning
Не ми е ясно как ще ги получа,той тези сега не плаща че сме стигнали  до съдебен изпълнител ,запор  на заплата и дознание по чл. 183 от НК.
А ти как си се оставила с тези 50 лв?Този "татко" добре ли е?

# 29
  • Мнения: 184
Вчера говорих с адвокат за размера на издръжките в новия семеен кодекс-трябва да излезе наредба ,която да определя размера им.Мисля,четрябва да направим всичко възможно за едни по-разумни суми-не като сегашните!Аз лично ще следя народните представители от моя район на кои комисии са членове в НС и ще потърся тяхното съдействие.Трябва да действаме и чрез Интернет

Общи условия

Активация на акаунт