"Развеждам се" със София...

  • 17 783
  • 263
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 5 228
Някои от изброените в поста на d_e_t_e_l_i_n_a_69  са световно-известни с чистия си въздух. Сега като е затворен "Кремиковци", ще ги направят курорти. Аз  и Бухово бих прибавила.

И Гара Яна. Там дори доматите и зелето са много полезни - могат да се взимат като хранителна добавка при недостиг на олово и други тежки метали в организма.

# 211
  • Мнения: 2 759
...абсолютно нищо не гарантира. Гарантира по-ниски доходи.
                           То пък в София всички са милионер до милиардера понеже.
                           Тази тема малко ме притесни в процеса на четене: има много хубави места, но ако не е Кремиковци - ще е завод за цветни метали. Или летище. Или антени на военните. Толкова ли няма наистина чисто място в Бг? Аз предлагам да допълним темата с местата с допълнителен бонус. Например за Приморско или Поморие не помня, но има сериозни бонуси за семейства с малко дете/деца. Т.е. ако авторката планира още бебета, може да се ориентира натам. Условието беше да си живял няколко години в града. Бтв, не че нещо, но си имаме темичка за пчеларство във форума.

# 212
  • Мнения: 89
Защо споменавате Горни Богров, Бухово и гара Яна, не знаете ли че те са тоно до завода Кремиковци, а хората от гара Яна отдавна бяха "евакуирани" и изселени , като получаваха апартаменти в софийския квартал Металург, за къщите си. Децата там често се разболяват от левкемии, как може да го препоръчвате ?!
Да междублоковите пространства ме вълнуват, защото сега живея в блок, дала съм си срок от 2-3 години, ако дотогава не съберем за къща, просто продаваме апартамента и си купуваме етаж от къща. Апартаментът и без това  струва скъпо, а животът в него не струва грам, за същите пари можем да купим приказна къща в малък град. Проблемът обаче не е в парите, проблемът е в работата и двамата сме прекалено квалифицирани, работа в малък град ще има, само ако си завъртим собствен бизнес, а затова се искат още пари накуп, за първоначални инвестиции...
Иначе къща си имаме - на дядото, до самия бряг на Дунава, като отидем там и се забравяме, просто не ни се прибира обратно, лежим си следобед на брега, хапваме качествена храна, пътуваме до всякакви близки забележителности, включително по Балкана. Имаме и други места, но кой ще ти пътува часове наред до Дунава или до морето? Кой, защото това си е свръхумора, пътищата не са чак толкова добри, срещу теб винаги може да изскочи някой идиот и да те заличи от пътя, не си е работа, ако човек пътува, трябва да е на максимум 1 час път. Иначе дядото се разведе успешно със София - от пролетта до есента си е на селото, а през зимата по театри и опери , не му е залипсвал културния жживот защото си обурудва дома с всичко необходимо - компютър,  уредби, телвизори, какво да му липсва - шума, стреса, мръсотията ли?!

Но , ако сте родени в малки села и градове, няма как да разберете този глад на  гражданчетата по дивото и естественото , по непретенциозните села, по недокосната природа. вярно, сигурно е трудно да се издържи 12 месеца, но навсякъде живеят хора и има големи градове наблизо...

# 213
  • Мнения: 1 008
Аненка за Бухово и Гара Яна се шегуват.
Може ли да обясниш последната част
на поста си?

# 214
  • Мнения: 2 759
...Но , ако сте родени в малки села и градове, няма как да разберете този глад на  гражданчетата по дивото и естественото , по непретенциозните села, по недокосната природа...
                          Аненка, имах тежък ден, а ти ме разсмиваш до сълзи - благодаря ти   bouquet! Преди да обърна страничката бях останала с впечатлението, че те дразнят хората, които рекламират родните си места. Но не - всъщност те не разбират какво притежават, и защо гражданчетата ги влече натам. Честно казано в обкръжението ми има доста хора от провинцията, и странно: всички искат да си ходят обратно, но уви няма работа там.
                          Всъщност всичко, което исках да кажа е, че постингите ти ми харесват, съгласна съм с повечето от нещата, и   bouquet!

# 215
  • София
  • Мнения: 62 595
Абе, разбирам го този глад! Както беше написал някой по-назад, бъркате туризма с емиграцията. На мен ще ми е най-добре, ако мога по (не)магически начин да печеля в София, обаче същите тези пари да живея на по-приветливо място. На децата ми да са им подносовете всичките благинки в София, обаче и да тичат на воля на някое чисто място. Хем да не е пренаселено, обаче да имам бърз достъп до всички възможни здравни заведения и специалисти. Да, ама не! Налага ми се да правя компромиси и да си избера развитие и по-висок стандарт срещу спокойствие и по-нисък стандарт с по-ограничени възможности за развитие.
А иначе, много ми е хубаво като отида в родното си място да си почина или да заведа децата за ваканцията - това е туризмът. Обаче след известно време се сещам защо съм го напуснала същото това родно място, въпреки всичката му хубост, готини хора и т.н. - проблеми с намирането на работа и ограничеността във възможностите - ето, това е "емиграцията". Поне при мен е така. Не е задължително да важи и за другите хора.

Много е кофти, когато заради болест се налага човек да се мести. Но все пак здравето на детето е по-важно.

# 216
  • София
  • Мнения: 9 903
Темата ми беше интересна,до момента в който не прочетох едно изказване,а именно за софийските аутистчета. Rolling EyesПисах и лично на авторката на този велик бисер,помолих я да бъде така добра да се извини за тая велика глупост,но тя дори не ме удостои с отговор.Пиша като майка на едно от тези софийски аутистчета...стана ми обидно,но явно само на мен.За другите може и да е весело.
Съжалявам,че съм толкова извън основния замисъл на темата,но не се стърпях.

# 217
  • Варна
  • Мнения: 2 269
Валенцето недей, остави, няма смисъл! Тя "милата" не е виновна. Ти му говориш, оно си рупа ли рупа.
Дори не може да осъзнае какви глупости ръси.

# 218
  • София
  • Мнения: 6 187
Не виждам смисъл в преместването в селище в близост до София и пътуване векидневно до София и обратно. Пак дишаш софийския въздух, пак висиш в задръстванията и пак даваш луди пари за бензин, че даже и много повече. newsm78
Напротив, има смисъл и то доста. Аз живея в Доброславци и никога не бих отишла да живея в София (поне не доброволно  Mr. Green). Да, работя в София и вися в задръстванията, но вечер като се пробера ми е много по-спокойно, като мина околовръстното и все едно камък ми пада от сърцето. Живея в голяма къща с двор, не се чудя къде да паркирам, спя в абсолютна тишина и т.н. И не давам луди пари за бензин (Доброславци е на 10 км. от Обеля и оттам с метрото), даже идвам на работа по-бързо от някои колежки, живеещи в Младост или Дървеница например. От друга страна, мога да се възползвам от всички удобства на София - болници, заведения, магазини, кино и т.н. Е, има и недостатъци - един приятел е страстен пушач - като му свършат цигарите в 12 вечерта, пали колата и отива до София. Ама повечето хора са си свикнали да си правят сметка и си пазаруват предварително.
А да не ви казвам в последните години колко много хора си накупиха къщи в Доброславци, Балша, Мрамор и околните села, че и под наем има. Хем е доста близо до София, хем е по-евтино.

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 09:42 от Дидка-бандитка

# 219
  • France
  • Мнения: 726
Аз и мъжът ми сме софиянци.
Преди 4 год. се премстихме в Хасково. Посочихме града на картата, без да сме идвали тук. Разстоянието се взима за 2ч 15-30 мин.
Града е приятен, сравнително чист / от известно време се позанемари.../, малък/ от единия до другия край се стига за 1ч пеша/, с такси от краен квартал до центъра е 2лв. Наемите са ниски - за тристаен, необзавезен, хубав, лукс, се плаща около 300лв. По-обикновените са по 220.
Има много извънкласни занимания за децата: танци, спорт, езикови курсове, кръжоци. Таксите са около 30лв/мес. За ваканциите се организират занимални за децата- целодневни. Детето ходи на такава и струва 60лв/мес. Къде в Сф ще оставяш детето си за цял ден срещу символични суми???
Има страхотен театър. Всеки месец поне по 3 известни постановки на софийски театри се показват на хасковската сцена. Гастролират и други. Интересното е, че докато трае постановката, има занималня за децата, където детски артисти ги забавляват. Това е безплатно!
На 15км от града са Хасковските  минерални бани. Водата е изключително лекувита за костно-ставни проблеми.
Може да се пазарува в Одрин или Гърция- границата е на 45 мин от тук. Гръцкото море е по-близо от нашето  Laughing
Хората се спокойни. Имат особен манталитет, ама аз вече не обръщам внимание на това.
На особена почит е сиестата тук  Joy Обедната почивка може да се проточи няколко часа....
Градът е особено привлекателен за производителите. Ние сме такива, и виждаме плюсовете- ниски наеми на производствените помещения, къси разстояния, по-ниски цени на някои материали.
Като цяло, тук се живее много спокойно.
Относно въздуха: тук има постоянно въздушно течение, но само във високата част на града. В централната не е така. В началото на темата, имаше таблица за замърсеността на градовете по 10-бална система. Хасково имаше оценка 6, а Сф 1.
Зимата е много мека. Почти няма сняг. Пролетта идва по-рано, есента е дълга и топла.
Не искам да прозвучи като реклама на града, но има много предимства, особено за предприемачите.
Иначе, любимите ми градове са Търново и Благоевград.

# 220
  • Мнения: 4 551
Миналата година посетих Карлово и останах очарована... Абе направо се влюбих в този град! Това планината да ти е в градския парк...  Laughing Страхотен град наистина! Само не знам с работата как стоят нещата, особено 'сега' (демек, в кризата).  Rolling Eyes
Абе я сложете една анкета с 20-тина града, па да видим какво ще излезе.

# 221
  • Мнения: X
Валенцето, нищо смешно не виждам в подобни тъпизми за аутистчетата. Повечето хора, които не сме срещали този проблем трябва да се извиняваме за несъобразителността си и нещата, които казваме без изобщо да мислим как нараняваме. Извинявам се за оф топика.

Дидка-бандитка, напълно подкрепям! Особено сега с метрото живеенето до София е чудесен вариант. Имам приятели и роднини в Нови Искър, Доброславци, Костинброд и всички са на това мнение.  За съжаление, на авторката няма да й свърши много работа заради специфичния здравен проблем. Между другото в Мрамор нямаше ли протести преди време заради кариери някакви?

# 222
  • София
  • Мнения: 6 187
Да, но мраморци успяха да се преборят, обаче в Балша май няма да успеят. Сега има една кариера, а вече е подписано и одобрено за втора, която ще се намира на 200 м. от къщите.  ooooh! Има събрана подписка и почти ежеседмично се организират протести, но няма кой да ни чуе. Иначе в Балша и Доброславци е много тихо и спокойно (особено след като закриха и военното летище).

# 223
# 224
  • Мнения: 228
Самоков Peace.Хубаво е,с чист въздух и природа,с възможности за намиране на работа в Самоков или Боровец,с бърз достъп до Сф и нейните предимства(опера,театри,забавления и работа).Добра инфраструктура и възможности за развитие на децата(спортни зали,писти,терени за мотокрос)Абе спортен център...Заповядай,напоследък е все по-често срещано софиянци да се местят към нас и това ако не е субурбанизация-здраве му кажи

Е,наистина си имаме 5000 рома,но за община от 43000 не е чак толкова фатално.Те не създават проблеми

харесвам Сандански,Враца,Тетевен,Трявна,Копривщица,Севлиево,Търново  и мноого харесвам Калофер

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 23:02 от bravy

Общи условия

Активация на акаунт