как се справяте с живота на квартира

  • 6 458
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 593
В моминските си години живях на квартира във Велико Търново.
Да се разправяш с хазяи си е кофти-изживяване (ето как един приятел с дар-слово описва живота в Търново) но аз лично попаднах на добър хазяин. Той живееше на горния етаж и даваше 2 стаи от долния етаж под наем. Винаги можехме да се обърнем към него в случай на нужда, всички ремонти бяха за негова сметка.

Ако смятате, че ще ви бъде интересно, мога да ви разкажа как е уреден въпросът с квартирите в ЮАР.

# 16
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
. Живота си е навсякъде един и същи, всичко зависи как ще си подредиш дома, така че да ти е удобно и уютно.

 Peace

# 17
  • Мнения: 627
cybercat, Да, много ми е интересно, разкажи, моля те

# 18
  • Мнения: 593
Такаааа...

Ако си собственик и искаш да си дадеш жилището под наем, се свързваш с агент, който работи срещу определена комисионна.
Наемателят се свързва с този агент и подписва договор за наем за определен период (примерно 12 месеца). Дава се депозит в размер на един наем и тогава може да се нанесеш. Сещо така наема се плаща предварително (напр. наема за юли се плаща в края на юни или от 1 до 7 юли) Нанасяйки се в жилището, в едноседмичен срок наемателят прави инвентаризация на състоянието на жилището и я дава на агента. Описва се буквално всяка драскотина. Ако има нужда от ремонт - той е за сметка на агента. На мен например трябваше да ми сменят душа в банята и да ми ремонтират мивката в кухнята.
Тази предварителна инвентаризация се прави, за да не ми търсят сметка за тези дребни повреди, когато реша да се изнеса от тук. Сега, ако ние нанесем някаква повреда, средствата за ремонта ще бъдат удържани от депозита и останалата част от него следва да ми бъде възстановена.
Квартирите в повечето случаи се дават необзаведени, има само гардероби в спалните. Само кухненският бокс е обзаведен както си трябва - мивки, шкафчета, плотове, печка.
Докато съм наемател, собственикът на жилището няма право да идва тук. Той си работи с агента. Допустимо е да дойде, след предварителна уговорка, но това се случва много рядко. Аз например въобще не познавам нашите хазяи.
Надявам се да съм била максимално изчерпателна.

Наистина, квартирите са скъпички, но пак ти излиза по-евтино да си на квартира, отколкото да плащаш ипотека.

Последна редакция: пт, 19 юни 2009, 13:05 от cybercat

# 19
  • Мнения: 156
... и да ми ремонтират кухнята в мивката.

 Joy

жалко, че аз като живеех на кватрира трябваше да се занимавам с толкова много простотии и не по-малко прости хазяи - така, както описваш е много по-цивилизовано. само не разбрах, защо евентуален ремонт е за сметка на агента/агенцията? не трябва ли да е за сметка на собственика - все пак е негово жилището?

# 20
  • Мнения: 593
Виж сега, foreplay... тук има хора, които с това се занимават - строят жилищни комплекси и ги отдават под наем чрез агенции. Собственика си прибира наемите, агенциите си прибират комисионните всеки месец.
Преди да се нанесем в апартамента, той беше подговен за нас. Имало е нужда да се пребоядисат стените, да се смени ваната и да се изчисти килима. Предполагам, че е било за сметка на депозита, оставен от предишните наематели. Агента е длъжен да подготви мястото за новите наематели. Щом агента не си е отворил очите да види, че сифона на мивката капе - ще ми го поправи за своя сметка. Ама не ги мисли - те не се занимават само с едно жилище, а с много.  Laughing

# 21
  • Мнения: 46 518
cybercat, говориш за Пропърти мениджмънт, в България е слабо разпространено, основно при луксозните имоти го има, но все още не е масово като при вас, защото малко собственици се навиват да платят цената за въпросната услуга.

# 22
  • Мнения: 627
Аз пък си мисля, че няма нищо лошо в това хората да си пускат обяви и да си намират наематели, както и да си търсят сами квартири. Някак паразитно ми се вижда това звено на посредника. Дано не съм обидила някого...

# 23
  • Мнения: 46 518
Аз пък си мисля, че няма нищо лошо в това хората да си пускат обяви и да си намират наематели, както и да си търсят сами квартири ...

Разбира се. Никой не твърди обратното, просто коментираме определен вид услуга, от която стана дума, че cybercat е доволна  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 12 665
Това е разликата в агентите-посредници. В България нямат никаква отговорност и от това идва недоволството на хората. 

# 25
  • Мнения: 593
Ооо, не искам да развалям темата на julia_89, само дадох своя отговор.
Нарочно отворих дума първо за живота си на квартира в България - исках да кажа, че и в България положението не е толкова зле, ако попаднеш на свестни хазяи.
julia_89, по-скоро ме притеснява, че се налага да живеете близо до свеки.  Confused
Ама дано да си попаднала на свястна свекърва.  Grinning Praynig

# 26
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Две години живяхме на квартира. Жилището стана "вкъщи" за мен и семейството ми още първия месец.

# 27
  • Мнения: 46 518
Това е разликата в агентите-посредници. В България нямат никаква отговорност и от това идва недоволството на хората.  

За да носят отговорност, собственикът трябва да я даде, ако той не иска, няма как да стане Simple Smile ако трябва да са недоволни на някой, това са собствениците, имотът е техен, решението също.

Всъщност какво значение има? Отговорност се търси от този, който е подписал договора, дали е фирма или физическо лице, важното е да се изпълни уговорката ...

Последна редакция: пт, 19 юни 2009, 13:54 от Не се сърди, човече

# 28
  • Мнения: 428
Живеем на квартира със съпруга ми и двете ни деца вече почти 4 години. За справянето - справяме се, но така копнея вече за наш дом... А уж се настанихме временно тук.  Confused

# 29
  • Мнения: 593
Всъщност какво значение има? Отговорност се търси от този, който е подписал договора, дали е фирма или физическо лице, важното е да се изпълни уговорката ...

Точно така.
Може би повечето притеснения и несигурността идват точно от липсата на договор.

Общи условия

Активация на акаунт