Помогнете със съвет за жилищен проблем

  • 6 212
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 282
И на мен ми прилича на запушен комин.
При нас един комшия събира стари мебели и с тях се отоплява,
но от лаковото им покритие и лепилата по комина отвътре се бяха образували едни налепи, които го запушваха.
Много старите мебели, отпреди 50-60 години, са правени от едни залепени със смола и тежки лепила летви между две плоскости и като се запалят от тях се точи точно такъв черен твърд налеп, който се наслагва по стените на комина и го запушва.
Поне при нас това беше проблема, едно хубаво чистене оправи работата.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Не,със сигурност не е запушен. Майка ми е това направи.Да чисти чуждите комини.Тя както казах вече,не пали печка, но плати по 20 лв.на етаж, тоест 180 лв. за почистване до първия етаж. Проблема е в лошо строителство навремето, пестене на материал и сега избива отвсякъде.
Найка,какъв е този правилник за общи части?

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Ей тука се хванах за нещо от закона за етажната собственост.Дали ще свърши работа. Те два пъти са идвали от кметството и са увъртали че това е проблем на майка ми. Трябва да докажем ние че тавана не е проблем на майка ми. newsm78

Извършване на неотложен ремонт
[Препратки от актове]
Чл. 49. (1) В случаи, когато сградата или отделният вход в режим на етажна собственост се нуждаят от неотложен ремонт, с решение на управителния съвет (управителя) незабавно се отпускат финансови средства от фонда по чл. 50.

(2) Когато във фонда по чл. 50 липсват средства или средствата са недостатъчни, председателят на управителния съвет (управителят) незабавно свиква общото събрание по реда на чл. 13, ал. 1 да приеме решение за набиране на средства за извършването на ремонта.

(3) Ако общото събрание не бъде свикано или не вземе решение по реда на ал. 2, председателят на управителния съвет (управителят) или заинтересованите лица уведомяват кмета на общината или района за обстоятелствата по ал. 1.

(4) Кметът на общината извършва проверка и издава заповед, с която задължава собствениците да осъществят в определен срок ремонта по ал. 1. Заповедта се съобщава на председателя на управителния съвет (управителя) и може да се обжалва пред административния съд по местонахождението на етажната собственост.

(5) Когато заповедта по ал. 4 не е изпълнена в срок или е допуснато предварително изпълнение по нея, неотложният ремонт се извършва от кмета на общината или района. В тези случаи въз основа на заповедта и платежните документи за извършените разходи се издава изпълнителен лист в полза на общината или района за събиране на вземането по реда на Гражданския процесуален кодекс.

# 18
  • Мнения: 843
    Браво, започвай от това:-))  Успех!!  bouquet

# 19
  • Мнения: 3 323
Имахме подобен проблем от комин, който само минава през нашия апартамент, дори нямаме отвор при нас, но - същото положение...дим, черни течове...от пукнатини в стената. Извикахме бригада, разбиха стената и се оказа, че самото коминно тяло не е измазано с там ...нещо си отвън, а направо с варова замазка. Поради това, че варта била "шуплеста" и от слягането на сградата се появили пукнатини в нея - затова било...Не знам дали обяснявам с правилните термини, така разбрах от майсторите. Щом 2 пъти сте ремонтирали вашата част и теча е над нея (доколкото разбрах), трябва да се провери това пространство между покрива и вашия апартамент - да не би там да не е измазано или напукано. Също да се направи много добро уплътнение на мястото където въпросния комин влиза в плочата към вас, т.е. над вашия таван. Чувала съм също за едни метални тръби - имало ги на Стройко-то, които се слагат вътре в комина, за да се изолира напълно достъпа на дим към некачествените снадки на коминните тухли. Нещо като кюнец в комина, така го разбирам - не съм ги виждала.

Общи условия

Активация на акаунт