Студени супи

  • 8 264
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Това зелено каспачо много добре звучи, малко му попремина сезона на спанака, а аз замразен не консумирам, но ще потърся.

# 31
  • Мнения: 804
Към студените супи да прибавя и една лесна и много лека супа:
              Студена супа от извара

Извара 1ч.ч. и 2ч.ч. доматен сок се пасират.Към тях се прибавят 1с.л. олио,1к.л. захар,1с.л. лимонов сок и се подправя със сол,чер пипер и магданоз.Отново се пасира до хомогенна смес.При поднасяне се поръсва с наситнен магданоз,нарязано на кубчета сварено яйце и кротони.

         Млечна супа
Кисело мляко 1кофичка се разбива добре и към него се прибавят нарязана на кубчета краставица и 1с.л. олио.Наситняват се 2твърдо сварени яйца и с тях се поръсва супата.Поднася се изстудена и поръсена с наситнен магданоз.
ПП.Ако млякото е гъсто,супата се разрежда с вода!

# 32
  • Мнения: 27 524
              Студена супа от извара

Извара 1ч.ч. и 2ч.ч. доматен сок се пасират.Към тях се прибавят 1с.л. олио,1к.л. захар,1с.л. лимонов сок и се подправя със сол,чер пипер и магданоз.Отново се пасира до хомогенна смес.При поднасяне се поръсва с наситнен магданоз,нарязано на кубчета сварено яйце и кротони.

Тази звучи страхотно, само ще пропусна яйцето. Мерси  Hug

# 33
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
              Студена супа от извара
Извара 1ч.ч. и 2ч.ч. доматен сок се пасират.Към тях се прибавят 1с.л. олио,1к.л. захар,1с.л. лимонов сок и се подправя със сол,чер пипер и магданоз.Отново се пасира до хомогенна смес.При поднасяне се поръсва с наситнен магданоз,нарязано на кубчета сварено яйце и кротони.
Тази звучи страхотно, само ще пропусна яйцето. Мерси  Hug

а аз олиото  Crazy

Майка ми прави Студена, жътварска супа... Или т.нар. джанкова супа.
Лук, зел. боб, моркови, картофи и 20-ина джанки се варят. Обилно с копър накрая. И сол, де.

# 34
  • Мнения: 1 849
Брях, бях забравила жътварската... баба я правеше само от джанки или вода с оцет и казваше, че лятото най-утолявала жаждата.

Аз правя една измислена сурова, Червена хрупанка: смлени пресни домати, хрупкава червена чушка на парченца или иглички, морков на тънки резанчета по 1 см, копър (може др. зелена подправка,моите това ядат), зехтин, сол, вода, лед

# 35
  • Вече на село
  • Мнения: 569
              Студена супа от извара
Извара 1ч.ч. и 2ч.ч. доматен сок се пасират.Към тях се прибавят 1с.л. олио,1к.л. захар,1с.л. лимонов сок и се подправя със сол,чер пипер и магданоз.Отново се пасира до хомогенна смес.При поднасяне се поръсва с наситнен магданоз,нарязано на кубчета сварено яйце и кротони.
Тази звучи страхотно, само ще пропусна яйцето. Мерси  Hug

а аз олиото  Crazy

Майка ми прави Студена, жътварска супа... Или т.нар. джанкова супа.
Лук, зел. боб, моркови, картофи и 20-ина джанки се варят. Обилно с копър накрая. И сол, де.

Това + домати - картофи при нас се нарича гръмната чорба и много се консумира в горещите дни   Nature Sunny

# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ооо и домати, да. Пропуснала съм ги.

Та джанкова супа:
Поправа се нарязаният на парченца зел. боб. Маха се тази вода и се слага да ври в друга. Като поомекне, се добавя морковче, после лук, после картофи, накрая домати и съвсем на финала - джанки. Но трябва да са кисели. Да не сладнят. Поръсва се с копър.
Бон апети   chef

# 37
  • Мнения: 225
Не знам дали някой преди мен е дал тази рецепта(нямах време да прочета всичко  Embarassed).
Баба на село ми правеше "Кисело"
Нарязана краставица,Чесън,домат,копър,печена чушка,сол,олио,оцет и студена вода.
Много е вкусно и разхлаждащо. Simple Smile

# 38
  • Мнения: 1
   Късно видях тази тема, но искам да споделя моя опит за студените летни супи. Не съм готвач, но обичам експериментите в кухнята. Миналото лято, когато внукът ми ни беше на гости, (той умира за таратор, а през деня, когато сме на работа, няма кой да му го направи), измислих да направя "основа за таратор" - вода, сол, чесън и подправки - магданоз и копър. Слагам ги в хладилника и ако иска таратор-сипва в чинията основата, настъргва краставица, добавя кисело мляко и готово!
   Една вечер обаче нямахме кисело мляко, а магазина отсреща беше затворил. Опитах с оцет, но стана прекалено кисело и затова добавих захар. Стана доста прилично и вкусно. Затова започнах да ги слагам предварително в основата, или, както се шегувах, в таратора без мляко и краставици! Като използвах основата, започнах да правя и други комбинации - например слагам само краставици, домати, морков и олио, или смачкани варени картофи и сирене, нарязвал съм варено яйце, не съвсем узряли ябълки и круши или изобщо, каквото съм намерил в хладилника!
   Моята рецепта за основата на тези супи е следната:
   на 1 литър вода слагам:
   - две супени лъжици оцет - "Кулинар" или "Новоселска гъмза" - т.е. от по-скъпите.
   - две супени лъжици захар.
   - 1/2 супена лъжица сол - почти не ям солено, другите си досолват.
   - ситно нарязани 1 глава  чесън (или 1 стрък пресен), по 3-4  стърка магданоз и копър.
Правя по-големи количества, кото сипвам в по-малки бутилки и държа в хладилника (ако ги оставя в тенджерата, вечерта я намирам  стоплена на масата)!
   Наблягам на "моята рецепта", защото всеки има различен вкус и трябва да открие какво най-много му харесва. Трябва да прави опити и да открие тази комбинация,  която най-много му е по вкуса, така че да му е вкусно, ако пие само основата без нищо друго или ако натопи в нея залче хляб или сухар.
   По този начин на всяко ядене може набързо да си направим "течна салата", "кисело" или "жътварска чорба", или както искате го кръстете, с това, което ви хрумне и намерите в хладилника. Така и ние, мъжете, без много усилия може да се покажем като кулинарни корифеи. Така например моят внук е горд с измислената от него рецепта, която включва кисело мляко, натрошен чипс и брускети "Марети".
   Да ви е сладко!

# 39
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Две вече и мои супи от Испания

ГАСПАЧО

Продукти за 4 порции:

4 домата
2 краставици
2 червени чушки
3 скилидки чесън
2 малки правоъгълни хлебчета
зехтин
сол
черен пипер

Приготовление:

Хлябът се нарязва на филиики и се препича във фурната - става като сухар.
Пасират се доматите, краставиците, солта и чесънът.
Сместта се изстудява.

Сервира се в купички като се добавя във всяка зехтин, смлян черен пипер и малко чушки, нарязани на лентички. Отделно се сервират на порция по 3-4 малки филийки сухар.

ТРАДИЦИОННА СУПА
(не й запомних името)

Продукти за 4 порции:

4 домата
3 скилидки чесън
хляб за кротони
100 гр. хамон (от Била или Халите)
Масло
зехтин
сол
черен пипер

Приготовление:

Нарязват се филийките на кубчета и кротоните се запържват в малко масло .
Доматите, солта и чесънът се пасират.
Сместта се изстудява.
Преди сервиране сe добавя зехтин и черен пипер, разбърква се добре.

Сервира се в купички като се добавя във всяка по няколко резена хамон.
Отделно се сервират кротоните.

Последна редакция: вт, 20 окт 2009, 16:03 от InaDot

# 40
  • Мнения: 592
Запис! Много интересна тема.

Общи условия

Активация на акаунт