Инициатива за насърчаване на кръводарители 2

  • 173 178
  • 207
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: X
Ани, какъв ще е този нов начин, нали ще ни информираш, когато му дойде времето?   bouquet

Между другото, ние така и не отговорихме на въпросите на Bibonka.
За съжаление, аз не знам дали може да се дарява в Окръжна, даже за пръв път чувам.
Спомням си, че някой беше дарявал във Военна болница. Най-добре да се обадиш на място и да провериш.

За съжаление не знам и дали се обаждат, ако нещо с изследванията не е наред. Мисля, че е най-добре да споделиш опасенията си с лекаря на място, той ще те успокои, макар и ти сама да си знаеш, че страховете ти са неоснователни. Simple Smile

# 151
  • Мнения: 51
Здравейте и от мен, отново след много дълго време. Включвам се във връзка с изказване на Алексче: "За съжаление не знам и дали се обаждат, ако нещо с изследванията не е наред." Понеже вече 3 пъти се сблъсквам с този проблем, ще взема отношение. На няколко от кръводарителските акции, на които присъствам, се указва, че има хора, чийто изследвания не са О.К. За съжаление обаче нито кръводарителите се обаждат в Кръвния център, за да се информират, нито личните лекари или РИОКОЗ се свързват с кръводарителите, за да ги информират, че трябва да се изследват или да се лекуват. За това моята молба към всеки, който дарява за първи път или не е дарявам в последните една или два години, нека седмица след кръводаряването си да се информират за изследанията си.
Моята молба е – Нека, даряваме! Обвинения не са ни нужни... Както казва Майка Тереза: "Доброто, което правиш днес, ще бъде забравено утре. Въпреки това, прави добро!"

# 152
  • Мнения: 171
Ани - я не си слагай на сърце такива изказвания. Като не им харесва - пътя и другаде да си изливат емоциите. И какво ако освен съчувствие някой изкаже и съжаление - на фона на българската здравеопазна система всички пациенти са за съжаление. Хайде не го раздавайте на наранена гордост. Никой не ви е искал даже едно елементарно "благодаря", камо ли медали. Знаете ли какво е наранена гордост - да ходим да се молим за кръв и да ни навикват при положение, че не е нито за нас, нито за роднина или приятел. Влизаме в положение и разбираме  психическото състояние на хронично болните, но някои случаи граничат с лошо възпитание, а не с характеропатията на хрониците.

Иначе да ви кажа честно на мои познати са се обаждали, когато е имало проблем с кръвта, така случайно откриха хепатит В на колега стоматолог. Не знам дали случайно или защото са колеги, така че не мога да кажа дали имат или не такава практика.

Лек ден на всички и специално на Ани - златен медал да ти кичи малката, а от мен само едно огромно благодаря за помощта. Макар повечето да ни мислят за зверове, ние се грижим за пациентите и извън преките ни болнични задължения. За всички като Ани и останалите дарители - благодарим ви !

# 153
  • Мнения: X
А поне някъде отбелязва ли се това нещо, за да се каже на човека евентуално следващия път? И за какви проблеми става въпрос, за инфекциозни болести или за лоши показатели на самия дарител? Мисълта ми е - дали е възможно човек да дарява няколко пъти и кръвта му да не става, а той да не разбере? Аз съм си проверявала само изследванията за хепатит и СПИН.

# 154
  • Мнения: 171
По принцип хемоглобин се проверява на място, защото той е един от определящите фактори. Иначе останалите показатели като ХИВ, хеп. В и С, сифилис и ред други се правят по-късно и ако има проблем, дори и да не са ви предупредили при следващо кръводаряване при въвеждане на ЕГН в системата може да бъдете отхвърлени като кръводарители. Тази система малко куца в интерес на истината затова и доста от мургавото съсловие даряват... там има и фалшиви лични карти и т.н. но в общи линии има някакъв механизъм. Иначе може и лично да поискате да ви издадат документ с показателите на кръвта.

# 155
  • Мнения: 124
Момичета, най-добре е да се иде в кръвния център на улица Братя Миладинови зад хотел Принцес там БГ мама си имаме картотека.Трябва само в стая 105 да кажете че сте от инициативата на БГ мама и те ще ви заведат като кръводарители за пациентите с Таласемия. Процедурата е бавна защото сестрите се сменят и не всички са уведомени затова са написали Указания в този кабинет как да ни заеждат от тази инициатива!!!

# 156
  • Мнения: X
Иначе останалите показатели като ХИВ, хеп. В и С, сифилис и ред други се правят по-късно и ако има проблем, дори и да не са ви предупредили при следващо кръводаряване при въвеждане на ЕГН в системата може да бъдете отхвърлени като кръводарители. Тази система малко куца в интерес на истината затова и доста от мургавото съсловие даряват...

Да, но ако даряваш само в кръводарителски кампании, например тези в СУ?
Там ЕГН-то ти не се въвежда на момента в компютър, защото няма такъв, а данните ти се обработват доста след като кръвта е взета.
Май наистина куца системата в това отношение...

А за мургавите кръводарители винаги съм се чудела вярно ли е, че даряват по-често, отколкото е позволено (и как става), или е някакъв мит.

# 157
  • Мнения: 171
Вярно - покрай кръводарителските кампании няма как да се ползва системата (то има как де, ама не го правят - куца си работата). Но винаги може след това да си поискаш информация, само си пази бележката, която ти дават. Иначе за мургавките - не е мит, кошмар е ! правят го с фалшиви лични карти, с даряване в различни градове или различни центрове - например в София центровете на ВМА и самия Център по трансфузионна хематология почти не поддържат връзка. Не е за разказване ... голяма мъка си е.

# 158
  • Мнения: 4
От няколко години редовно дарявам кръв, понякога дори по 2 пъти в годината. Призовавам всички да го направят! Няма значение дали е за конкретна кауза или просто така. Това е безценно! Няколко минути отделени от нас, спасяват нечий живот, а ние не губим нищо! Какво по-хубаво от това!

# 159
  • Мнения: 4
Казвам се Радка от Пловдив. За да дарите кръв е необхоимо да отидете до кръвният център или да се включите в кампания по кръводаряване. Аз давам кръв отдавна, първо за роднини , по-късно в кампания на работното ми място , а сега само отивам и казвам за кой дарявам кръв.Сега отново мисля да отида, защото съм с рядка кръвна група / О-/. Ако мога да помогна на болно дете, телефонът ми е:0878/383-609.

# 160
  • Мнения: 4 306
Ради, много мило ми стана като те прочетох.   bouquet

# 161
  • Мнения: 40
здравейте мами! Знам, че има много дечица, които се нуждаят от кръв, но си позволявам да се намеся в темата ви заради моята майка. Писах в друга тема, но от притеснение все си обърквах паролата и накрая се регистрирах като гост. самоцитирам се:"Мили момичета, на майка ми и предстои кардиологична операция /коронарен байпас/ на 07.10.2010. Днес уточнявах по телефона с лекар подробности около спиране на лекарствата за разреждане на кръвта и ми казаха, че трябва да осигуря трима кръводарители. Кръвта трябва да е дарена в Националния център по кръводаряване на ул." Братя Миладинови" 112 в София и да бъде издадена бележка с името на майка ми и болницата, в която ще се извърши операцията. Ужасно съм притеснена, защото най-близките от семейството не ставаме за кръводарители- съпруга ми и баща ми са боледували от хепатит, сестра ми е с таласемия, а аз бях на специална терапия и също не мога да дам кръв. Моля, ако сред вас има желаещи да помогнат на майка ми да пишат на лични, за да дам данните. Чувала съм, че могат да се намерят хора срещу заплащане пред Центъра за кръводаряване, но съм от Казанлък и няма как да бъда сигурна. Надявам се добри хора да се отзоват, няма значение от коя кръвна група е дарената кръв, важно е да пише името на майка ми и болницата. Благодаря! " Аз продължавам да  търся сред познатите си.  За ромите пред Центъра вече прочетох. Дано за всеки нуждаещ се се намери кръв.
 
 
 

# 162
  • Мнения: 8
АЗ СЪМ ГОТОВА ДА ДАРЯ. АКО ТЕ ИНТЕРЕСУВА,ПИШИ НА Л.С

# 163
  • Мнения: 4 120
Здравейте, планирала съм утре да отида да даря кръв, настана време. В Пловдив съм. Ако някой има нужда- да ми пише, ако не аз в самия кръвен център казах последните пъти, че е за деца с таласемия и те си имат списък, надявам се все още да се случва по този начин.

# 164
  • Мнения: 4 306
инфантилна, ако е удобно ще те помоля да питаш дали имат пациент с таласемия кръвна група  А2В+ Praynig Че не ми се разкарва напразно.

Общи условия

Активация на акаунт