Отговори
# 15
  • Мнения: 5 940
Всичко си зависи от детето и способността му за концентрация. Чета книги на Иво буквално от новороден, даже и по време на бременността му четях Embarassed
Имаме много, не съм ги броила. Той е на периоди - понякога дни наред  иска да му чета само "Мечо Пух", друг път "Колите", най любими са му тези в стихотворна форма и с картинки, за разни автомобили и машини -трактори, булдозери, пожарни.
Не съм измервала колко време на ден чета, но така всеки ден го приспивам, със събуждането също иска книжка. Понякога през деня си идва до мен с книжката.
Правила съм опит да чета и на други деца, с които общува Иво -някои харесват, други не, омръзва им максимум за пет минути.
Децата са различни -едни са двигателно по-активни, нестоящи на едно място,  други имат по-голяма способност за концентрация.
Синът ми също знае азбуката, но това може би идва от факта, че така се сетих да го занимавам в по-студените зимни месеци, научи я за два дни благодарение на един шарен, весел пъзел. С негова помощ,  с помощта на Бебе Айнщайн и минаващите коли на улицата пък научи цветовете. Вече филмчета отказва да гледа, не го и насилвам, смятам, че е по-добре. Телевизия никога не е гледал.
Децата се развиват, освен според заложбите си,  и според въображението и интересите на родителите. Ако в семейството майката шие, а таткото майстори разни неща по къщата, вероятно детето ще проявява интерес към шевната машина, чука и т.н. Което също е познание за света, не по-лошо.
Синът ми вече сади цветя, защото дядо му е вълшебен градинар. Всичко си зависи от средата и желанието да му предадеш уменията. Нито едно познание не е излишно, а децата са като попивателни.

Последна редакция: сб, 27 юни 2009, 08:56 от valerie

# 16
  • Мнения: 3 066
Валери-така е ,съгласна съм! Баща й е бивш спортист-каякар и още отсега иска да я вземе на лодката!аз пък освен всичко друго изкарах и квалификация за фитнес инструктор по Тае-Бо и с 2-ма роднини в бившите национални отбори и 2 -ма футболисти,а баба(майка ми) атлетка може и спортистка основно да стане ,но засега искам да заобича книгите като нас с баща й ! онзи ден отиваме на селото на баща й,и се натъкнахме на неговата детска библиотека с детски приказки1той ми е споменавал,че много ги е обичал приказките наред с приключенските романи,но аз си мислех,че аз имам повече книги на тази тематика от него!Боже мили,нямаше такава която аз имах да я няма плюс още 20-тина,а навремето нямаше така богато и пищно илюстрирани книжки като сега! Та,неговите издания бяха по-стари от моите ,защото се оказа че има много и от майка си ,та сега ще ги претапицирам с твърди корици и ще запазя наследството !

Последна редакция: сб, 27 юни 2009, 09:15 от tanyatais

# 17
  • Мнения: 9 973
помни стихчета-игри предимно:балона се надува,самолет номер 5.....

# 18
  • Мнения: 3 066
Деси-не ги знам тези стихчета! Какво представляват?Откъде да ги сваля?

# 19
  • Мнения: 413
Робен обича много книгите, всяка вечер преди лягане около 30 минути се занимава сам - най-много обича да прелиства и да разглежда, като повтаря това, което първият път сме разказали по кижката - разбирасе не се цели изречения, но навързва по 3 думи, понякога и граматически правилно. Най-много харесва големите книжки с твърди корици и много цветни и красиви рисунки, както и тези, които имат прозорчета и под тях са скрити картинки или стихчета. Обича да му чета, но не пълните текстове, а по-съкратени варианти на приказката, обикновено свързано с картинката. Много обича музиката, танците и да му пея. В яслата му четат приказки преди обедния сън на английски - той е в английска ясла. Там имат и кът за четене с книжки - децата много го харесват, намирала съм го понякога там в дъждовните дни - разглежда си някаква любима книжка. За "бейби Айнщайнс" - много ги харесва и това е единственото нещо, което гледа по-продължително по-телевизията. По Тв за 2-3 минути гледа само ако има деца, които говорят или пеят.
Принципно е двигателно по-развит, координиран и активен от връстниците си, но това не му пречи да се концентрира или "зацикля" над определени дейности - четене, сглобяване, поправяне, миене на чаши и чинии, боядисване, рисуване. "зациклянето" понякога продължава между 30 и 40 минути. Концентрацията може да бъде развивана и то от бебешка възраст, след 4-5 месец /а можеби и по-рано/ - периода, в който бебето изисква от майката да бъде винаги до него и да го забавлява - тогава то трябва да бъде оставяно понякога само за да започне да се занимава само, да изследва, да проявява интерес. Изследването и проявения интерес, любопитство, водят и до концентрация. Ако се седи само до детето и се забавлява непрекъснато, концентрацията вече започва да става проблем. Тя се развива и с много повторения и поощрения, с изисквания за постижение - дребни неща, които са по силите на бебето или малкото дете - например хвърляне и вдигане, клякане, първи опити за рисуване, първи опити за самостоятелно хранене - всяка една самостоятелна дейност изисква концентрация и повторение.

# 20
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Дъщеря ми има две етежерки с книжки, не съм ги броила Wink. Започнах да се занимавам с нея от както стана на 7-8 месечна. Първоначално само с картнки на животни, обяснявах и как прави всяко от тях, така се научи да издава определените звуци. Около 13-14мес започна да проявява интерес и към книжки с повече елементи, а от 18мес започна да слуша и кратки истории. Гледа Baby Einstein  от 13-14мес, а от известно време се заглежда и по анимации.
Винаги е проявявала интерес към книжките, на една година и взехме много хубава енциклопедия "Моите първи 100 животни", на 15мес ги знаеше всичките, даже преди известно време имахме на гости наши приятели и им  я показваше. Мъжа беше много изненадан като му посочи тукана и му казва "тукан", а той се смее и и отговаря "браво на теб", а мен ме поглежда и ме пита "каква е тази птица, бе, аз даже не я знам" hahaha.

# 21
  • Sf
  • Мнения: 978
Има доста книги, които с интерес си разглежда. Не къса. Знае животни и ги показва и назовава. Заниманията ни не траят повече от десетина минути на ден, за часове изобщо не става дума. Телевизор вкъщи няма и я пазя далеч от всякакви анимации и подобни развлечения. Максимално време прекарва навън и прави това, което отговаря на възрастта й - опознава света.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 064
Ние засега сме само на книжки с картинки. Пробвала съм да му чета, но не проявява особен интерес.
Не смятам, че децата трябва да стават професори на 2 години, както и да се бърза с научаването на разни неща, които не са подходящи за възрастта. Децата са любопитни по природа и сами показват какво искат да научат.
Непрекъснато обяснявам кое какво е и все нещо попива.

# 23
  • Мнения: 2 011
Книжки,предимно с картинки,с не повече от 3 изречения на страница.Много обича да четем и разглеждаме.Нямаме график,по колко часа на ден да четем.Книжките стоят на достъпно за нея място.Когато иска да четем,взема книжка,идва при мен и казва "Мамито чете ника(т.е. книжка)".Нямам амбиции да е свръхинтелигентна,когато и колкото иска.
Не гледа филмчета по тв,това ограбва фантазията на детето.

# 24
  • Мнения: 3 066
ТТ_БГ-страхотна идея за английската ясла!
И съм съгласна с теб относно повторенията-няма запомняне иначе!
ТЕОПР-значи сте като нас!Аз започнах на 5 дни,но след 3-4 месеца изобщо стана заглеждане!Браво на детето-ще научи и тати на нещо! Flutter
Мисис ЛОВЕТ-  иска ми се да мога да живея като Вас без ТВ,но си признавам телеман съм и той е вкл. нон0стип!Но пък малката си седи в нейната стая пвечето време от деня!Страхотна идея е това детето да опознава света само ,сред птиродата по собствен начин,но май няма да можем засега!
Браво на всички Ви!

Луда Мара-така е ,не трябва да са професори,но искам да знае повече неща от повечето деца! Абе,мания!
ДУНАЙКА-харесва ми това с носенето на кницки,при нас са на горен рафт и не ги стига,но пук топката е на земята и когато й се доиграе с мен ми я носи и подхвърля към мен!

# 25
  • Мнения: 542
ние имаме много книжки!опитвам се да чета но по скоро гледаме картинките!или аэ чета а тя си гледа друга книжка!мисля че чак след 3 години има смисъл в четенето на книжки!

# 26
  • Мнения: 1 008
Права е Писето.Аз гледам моето дете-
интересно и е,като се разглежда картинките,
но започна ли да чета се разсейва.

# 27
  • София
  • Мнения: 3 099
Ние засега сме само на книжки с картинки. Пробвала съм да му чета, но не проявява особен интерес.
...

Опитай с кратките стихотворни форми.

"От зори до мрак буботя
все работя, все работя...
Возя всякакъв товар
тухли, пясък, глина, вар,
маси, печки, след това
въглища или дърва.
Ако трябва и козлета,
и прасенца, и телета
карам ги насам-натам
аз съм камион голям"  Mr. Green

Издателство "Златното пате". При нас са любими стихотворните форми с транспортна тематика...  Tired

# 28
  • Мнения: 6 618
На 13м. азбуката на 2год сигурно трябва да я знае.
Прекалено ми се струва .Има време за всичко.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 099
...
Мисис ЛОВЕТ-  иска ми се да мога да живея като Вас без ТВ,но си признавам телеман съм и той е вкл. нон0стип!Но пък малката си седи в нейната стая пвечето време от деня!
...

Тя си седи сама, а ти си гледаш ТВ?  Shocked През повечето време от деня?   Shocked

Не ми е работа, но ми стана интересно: привикваш я само за да и четеш ли?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт