40 дневното стоене в къщи след изписване

  • 8 558
  • 147
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 9 814
И двете си деца изведох на 6-ия ден след раждането.

# 61
  • Мнения: 641
Отживелица е.
Моята дъщеря е зимно бебе и пак я изкарах на вън на 16ден.
Някакви бабешки работи са това за 40те дни.

# 62
  • Мнения: 1 427
Отживелица е, но си има съвсем логично обяснение. Понеже жената след раждането има нужда от почивка и възстановяване, а навремето не са ги щадяли много, бабите-акушерки са казвали, че родилката 40 дни трябва да не вижда хора и да седи вкъщи щото дрън-дрън... А просто това е било единствения начин да не ги метнат на полето да копат Wink

# 63
  • Мнения: 2 521
кати, тук не се вълнуват от обяснения Simple Smile  Peace
Що бе,на мен ми е интересно да прочета как се обясняват някои напълно безсмислени забрани Simple Smile
Съмнява ме дали някой и навремето дори ги е спазвал.То лятно време особено да не си изкараш детето навън толкова време си е направо връх на простотията.

# 64
  • Мнения: 718
 Joy Е.L., напълно съм съгласна
Това с 40 дни е отживелица - и жена в цикъл може да ти гледа бебето и то няма да се изрине, и дрешките му няма да ги задигнат караконджули, ако не ги прибереш от простира след стъмване и т.н. и т.н. Отпусни се и си гледай бебчето  Hug

# 65
  • Мнения: 23 122
кати, тук не се вълнуват от обяснения Simple Smile  Peace
Що бе,на мен ми е интересно да прочета как се обясняват някои напълно безсмислени забрани Simple Smile
Съмнява ме дали някой и навремето дори ги е спазвал.То лятно време особено да не си изкараш детето навън толкова време си е направо връх на простотията.
Спазвали са ги и не от прототия.Като родиш на полето,докато ти заздраветя раните и спре кървенето/не е имало превръзки/ си висиш у дома,чистиш и готвиш и гледаш малките деца.Освен това хората са били много религиозни и суеверни и са спазвали къде по-"просташки"  догми и канони на църквата и обществото.

# 66
  • Мнения: 805
След първото раждане баба ми ми звънеше по телефона да ме проверява дали ще стана да вдигна...и като вдигнех - Що вдигаш? Що ставаш? 40 дни родилката трябва да е на легло!
Е, не виждам как ще стане това, ама хайде!
А относно зимните и летните бебета - второто ми се роди при адски студ и въпреки всичко сме излизали от 6-я ден. Всичко си е въпрос на преценка!

# 67
  • Мнения: 115
Аз също извеждах детето си по-рано, имаме голям двор и доста време прекарвахме там.
На мен лично това суеверие ми беше добре дошло, защото доста хора изчакаха да мине известно време и след това ни посетиха.
Така разполагах с време и спокойствие да се напаснем с детето и да си организирам по някакъв начин ежедневието.

# 68
  • Мнения: 801
На втори ден го изкараха от ковьоза, на 3 ден от болницата ни дадоха количка да се разходим наоколо. След като ни изписаха, ни препоръчаха в дъжд, вятър и сняг да сме всеки ден навън, за да е здрав. Детето ми е седмаче.

# 69
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
Сина ми е зимно бебе, но на 18 си ден беше на вън.Ако стоя 40 дни в къщи ще полудея  Crazy

# 70
  • Мнения: 1 427
 - и жена в цикъл може да ти гледа бебето и то няма да се изрине, и дрешките му няма да ги задигнат караконджули, ако не ги прибереш от простира след стъмване и т.н. и т.н. Отпусни се и си гледай бебчето  Hug
Peace Мдаа, акушерките да не би да ги пускат в болнични когато са неразположени  Laughing
Повечето суеверия са пълни глупости, но понякога са удобно оправдание. Ако не искаш да ти досаждат гости, винаги можеш да се оправдаеш с поверието за 40 дни или ако си отпаднала и имаш нужда от помощ...Но за разходките - веднага щом се почувстваш готова можеш да ги почнеш. Аз почнах късно - към 20-тия ден, защото бях с епизиотомия и ми беше некомфортно да стоя дълго време права.

# 71
  • Мнения: 3 929
Не съм спазвала това "правило". И още много други не съм спазвала. Не знам откъде идва това поверие и защо да се спазва, но живеем в 21-ви век все пак. Ако за времето си, когато е възникнало, е имало някакъв смисъл, то за сега - не знам.
Изкарвай си спокойно бебето на разходка, ако времето навън позволява.

# 72
  • Мнения: 11
Смятам, че всички вие сте прави. При нашите баби са били други времена, народа е вярвал на различни схващания и са били по боязливи. Това си има и своите обяснения. Сега вече е друго. Времената се менят. Схващанията са различни. След време, живи и здрави, сигурно и ние ще изглеждаме така.

# 73
  • Мнения: 269
Аз също мисля, че това "правило" е отживелица. Възползвай се от хубавото време и ходете на разходки.
Аз нямах този късмет с времето.

# 74
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Абсолютна религиозна отживелица, макар че някои майки все още го спазват. Мен и Господ не можа да ме върже в къщи след ражданията повече от седмица.

Общи условия

Активация на акаунт