Колко ви струва първолакът?

  • 34 476
  • 291
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 13 512
a за работа в клас(освен часовете по рисувне) необходими ли са по 12 цвята моливи и фулмастери?
12 не, но 6 да.
samo ot едното , нали? И на мен ми се струват много тежки тези несесери. Смятам  да  взема такъв за вкъщи, а за училище да взема от меките, като този, показан на снимка по-долу.

# 46
  • Мнения: 7 821
a за работа в клас(освен часовете по рисувне) необходими ли са по 12 цвята моливи и фулмастери?
12 не, но 6 да.
samo ot едното , нали? И на мен ми се струват много тежки тези несесери. Смятам  да  взема такъв за вкъщи, а за училище да взема от меките, като този, показан на снимка по-долу.
Зависи от учителката и това дали в учебниците им дава да пишат с флумастри, ако не - ще им трябват и двете. На Вики по някое време през годината им искаха и 4 цвята химикалки.

# 47
  • Мнения: 24 467
Зависи и дали училището е на една или на две смени. Ние сме на една, нямаме и занималня следобеда вече в стаята и децата си оставят за цялата година в нея всичко по рисуване и физическо, ако искат, не го носят всеки ден.
За първи клас също зависи с какво ще им каже да рисуват учителката, ние бяхме по избор- който иска с фулмастери, който иска- с бои или моливи. Нещата, които са необходими по всяко време на годината, е най- добре да се уточнят с класната.
Същото и за физическото- при нас гледам момиченцата са по избор- с анцунзи, с клин и тениска, с къси гащи и тенска/потник- според времето навън, а когато захладнее и са в салона е същата работа. Т.е. не са нужни дори два комплекта.

# 48
  • Мнения: 285
Не си спомням къде точно съм писала, че подготовката на първокласник струва 1000лв. Thinking
Това, че аз съм дала толкова, далеч не означава, че важи за всички. Имах списък-изпълних го (вярно е,че в него имаше и много ненужни неща). Купих скъпа раница и несесер за да изкара с тях цялата учебна година. Раницата се оказа неудобна, а скоро след това се развалиха циповете. Имаше неща, които купувах по няколко пъти......и то не защото съм се изхвърляла, а защото ми се наложи. Веднъж, защото детето ми е разсеяно и не пази. Веднъж, защото по магазините е пълно с какви ли не боклуци.

на фона на 1000-та лева, как си ги запомнила тези чорапки?

Паметлива съм Mr. Green

# 49
  • Мнения: 1 817
Синът ни завърши първи клас. Помня, че и аз си мислих, че ще похарчим доста пари по подготовка, но не се оказа така. Успяхме да се вместим до 100 -ина лева.
Помагалата от списъка излезнаха към 30-40 лв./избирахме по-качествени/, но те са дребни неща и не хвърлят пари./ раницата  по-обикновена -20 лв./ Малко дрешки /не скъпи/ Дрехите от миналата година все още му ставаха.
И сега като се замисля всичко си е било добре. И раницата все още си е здрава. Wink
На родителската среща обаче ни събраха пари за ремонт на класната стая, касетофон и тем подобни. Мисля  по 30 лв. бяха Rolling Eyes

# 50
  • Мнения: 300
Здравейте,и аз ще имам първолаче #CrazyНие нямаме възможност за сега да и усигорим собствено бюро но ще си пише на своята маса в детската.А за консумативите смятам че100лв. ще ми стигнат.За облеклото грубо около200лв. съм предвидила дано да ми стигнат.

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Какво е необходимо е отново е плод субективна преценка /на учителката и наша/.

Аз не се сещам да съм купила нещо, което да се е оказало излишно. По-скоро се сещам за доста неща, които ми бяха посочени като необходими, аз се опитах да не купя и после купувах допълнително.

Някъде по-горе погледнах, че са писали, че повече от 10 тетрадки не се нужни. За дъщеря ми ни поискаха минимум 40. Аз реших, че тази жена не е с всичкия си и, естествено, не купих посочената от учителката бройка. Оказа се, че 40 съвсем не ни оправиха. Мисля, че съм купила около 60 поне в последствие. На средния и 10 му бяха много. А за най-малкия 20 стигнаха точно. И за тримата, всяка госпожа си е казала точно какво иска и от опит знам, че ако учителките кажат, че нещо е необходимо, то няма начин да не влезе в употреба. Чак с третото дете го разбрах това обаче. Simple Smile

За мен е немислимо да се мине с един анцуг. Особено за момчетата е абсолютно задължително да имат поне два. За Наталия, например, изрично ни бяха казали, че искат гуменки. Аз такова нещо не пожелах да купя, защото тя има маратонки цял куп. Е, докато не купих гуменки не ме оставиха на спокойствие. За мен торбите за физическо не са екстра е заветна необходимост. Екипа за физическо си го носят всеки път и аз всяка вечер го преглеждам. Няма как да го оставят в училище. И да им предложат, аз не го считам за уместно. Няма никакво значение училището дали е на две или на една смяна. Нашето е на две, но при нас децата си имат лично гардеробче и там може да се оставя всичко. Необходимите неща по русиване, например, стоят там. Не ги разнасят. Но физическото - не. Раниците и на тримата са доста големи, спокойно побират екип по физкултура. Но моите деца го ностя отделно по ред  причини.

Аз за нито едното дете не съм купувала пръчици и сметало. Предупредиха ни, че няма да са ни необходими. Но при нас цветните моливи винаги са били абсолютно задължителни. За Наталия взимам поне по два комплекта, защото там се ползват много, за момчетата един е напълно достатъчен. По-малко от 12 цвята за мен не са цветни моливи. Simple Smile Флумастери винаги сме купували, защото са били в списъка със задължителните пособия, но особено в първи клас не съм усетила да се ползват. При нас винаги са искали и подложки за русиване. Аз купувам и едни специални "неразливаеми" чаши. За първокласник ми се струват особено подходящи. Пергели и триъгълници изобщо не са необходими, никой и не им иска, но линийка и острилка, както и МНОГО на брой обикновени моливи са добре дошли.

Това, което чак за тертото дете ни предложи едната госпожа се оказа особено удачно за първолак - папки, във всяка от които се подрежда целият комплект учебници по даден предмет. После в раницата слагаш 3-те или 4-те папки за деня и вадиш направо папката с всичко необходимо вътре за съответния час. Така хем винаги е подредено и пригледно, хем нищо не се забравя, хем за детето е много лесно да се оправи, тъй като по всеки предмет има поне по 4-5 учебника, тетрадки, сборника. Това средния сам пожела да го прави /вече не първокласник/ и на момчетат им е много удобно. Ангел завърши вече 3-ти клас, но "папковата" система все още е на почит.

Аз купих и несесер от големите, които се продават пълни и са на цената на една раница. Купих и подобен на този, който е на снимката. Последният не сме го ползвали изобщо. Не е удачен за първокласник изобщо по моему.

Аз купувам кутии за храна, които и до ден-днешен се ползват. За всеки приготвям всяка сутрин сандвичи и сок, независимо коя смяна са и без кутии за храна не мога да съществувам. И тримата имат и шишета, които не сме се убили да ползваме и спокойно могат и без тях.

Моят съвет е много внимателно да слушате какво ще ви кажат на родителската среща, защото госпожата много подробно си казва изискванията и това е важно и /да си дойдем на думата/ да си приготвите едно поне 500 лв.

# 52
  • В офиса
  • Мнения: 4 029
Това с папките е страшно идейно. Благодаря, сама нямаше да се сетя.

И на мен малките несесери не ми се виждат удачни за 1-ви клас. Само ще рови като кокошка и ще разпилее половината неща, а накрая ще заключи, че това което й трябва не е вътре (говоря за моята госпожица)
Несесерът не е задължително да е от големите, тройни, но мисля, че задължително трябва да се отваря като книга и тя да може да вижда и да достига до всичко, което й трябва.

Кутиите за храна и шишетата също ми се струват излишни. Вярно, красиви са, но не ми изглеждат функционални. Едно време все едно само кутии за храна сме имали Simple Smile)) Пръчици, сметала - по-скоро ще купя за брат й, отколкото за нея  Sunglasses

За сметка на това за канц. материали ще кажа: колкото повече, толкова повече.
Нашата равносметка от ПУК е: 2 несесера (единият стана на баница, моливите го пробиха отстрани, разши му се това, в което се слагат моливите; другият е здрав и читав и сигурно с него ще почне 1-ви клас). 4 комплекта цветни моливи. При това не защото чак толкова са писали, а защото като вземеш да остриш един и той се чупи поне по 3-4 пъти. Най-накрая  намерих жестоки, по 2 цвята в молив - от едната страна единия, от другата другия. Хем много цветове в малко моливи, хем не се чупеха (ама бяха 8 лв. опаковката) Та сега ще взема 2-3 такива. Поне видях, че си струват. От черните моливи заминаха към 10. Къде загубени, къде подарени.... Сега ще трябват поне 2 пъти повече. Гуми - 3 бр, острилки пак толкова. Или загубва, или някое дете й взема, а не връща. Отделно ако острилката, или гумата е скапана, става мазано в тетрадката. Та тази година ще подготвя едно чекмедже с всякакви канц. материали, да има да вадя.

Гуменките са по-леки, така че сигурно ще ги предпочета пред маратонките. За клинчета хубаво напомнихте.

# 53
  • Мнения: 5 877
И Анка през предучилищната отнесе един несесер с моливи и флумастери, майка ми й го беше дала - развали се единият цип и край. Едно от малките несесерчета си мъкне, но определено не с толкова гордост. После й подариха един троен несесер с принцеси - голямо гледане и въздишане пада, пази си го за първи клас.
За клинчетата и аз благодаря, нямаше да се сетя също. По-скоро се чудя дали да купувам нарочно горнище, като ги гледам, не се различават особено от суичърче с цип. Може би все пак ще изчакам да видя какво ще ми поискат.
На нас не ни искат материали за водни бои, чак малко ме е яд, само акварелни моливи. Но пък вкъщи може да рисува колкото ще.
Сметало не искат, нито пръчици, нито допълнителни неща. Имаме някакви сметала в наследство, не ги ползва въобще.

Ще ми се да й купя две-три хубави бели ризки, получи една такава от една приятелка и ужасно много й се радва, защото била ученическа. Иска да я носи под път и над път. Да знаете къде са най-хубави и изгодни?

Оф, ужасно е приятно това пазаруване Simple Smile

# 54
  • Мнения: 577
Запис-нагласила съм едни 200 лв. нямам представа дали ще ни оправят.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Днес купихме раничката и несисера. Изборът беше Уинкс.Моливи, бои, и подобни принадлежности имаме в достатъчни количества.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 6 880
Давам един глас за несесера показан от Ели. Другите са непрактични и тежки. При нас напр. децата бяха на малки чинове, като разтвори несесера/отворен =формат А4/ и няма място за тетрадка, помагало...
За анцузите - купих 3 броя защото имаха 3 дена физическо. И въпреки, че не е мърлява и не се цапа кой знае колко, два дена с един и същи анцунг/изобщо дреха/ не бих я пуснала на училище. Едни гуменки които стояха в шкаф в класната стая за в салона и едни маратонки за навън.
Останалите учебни пособия купувах в движение а не предварително, когато и каквото трябва. Книжарници дал Господ, всичко има вътре.
Бюрото и & наследи от брат си.
Май най-много пари дадох за омразните полууниформи. SickТолкова бях ентусиазирана  обаче сега не ги понасям.

# 57
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз не пускам моята дъщеря два дни с едни и същи дрехи. Моята пък е малко мъличка, затова с дрехи винаги съм запасена. Та анцунзи ще взема най-малко 2 броя.

# 58
  • Мнения: 7 821

Аууу, сега излезе, че ние сме мърлячи  Wink.

И аз не пускам децата с едни и същи дрехи повече от ден  Crossing Arms Simple Smile, но Вики не ходи с анцузи на училище. Преоблича се за физическо, а имаше 2 часа на седмица. Е, за 2 учебни часа= 1 астрономически си го пусках непран за втория с чиста съвест.

# 59
  • Мнения: 5 877
чакай, че сбърках темата  Joy

Общи условия

Активация на акаунт