Кексовете ми са все сурови...

  • 931
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 718
Ами това е, по принцип не съм голяма кулинарка (очевидно), сега се уча, по принцип като следвам някоя рецепта обикновено ми се получават нещата, но не и с кексовете - там винаги провалът е 100%. Последно правих ето тези кексчета, по-елементарно от това здраве му кажи, резултатът е потресаващ, на външен вид ги докарах, но отвътре си останаха сурови след близо 2 часа печене  Rolling Eyes Shocked. Правила съм още 2 пъти опити за сладкиш горе долу с такива съставки като на кексчетата - пак суров, последният път свекърва ми даже го пече и  пак остана суров, не знам вече къде толкова може да бъркам? Не разбивам съставките достатъчно ли? Ползвам кадява захар Мусковадо и се чудех дали не е от нея, но все пак тя е точно за сладкиши и кексове, не знам вече, ако можете да помогнете с някое предположение ще съм много благодарна!  bouquet

# 1
  • Мнения: 27 524
2 часа  Crazy Явно проблемът е във фурната ти  Simple Smile Каква е, как индикира градусите? Кога и на колко градуса слагаш кекса?

# 2
  • Мнения: 718
О фурната ми си е перфектна отвсякъде, Електролукс, даже е на няколко месеца, съвсем нова, всичко, което се готви в нея става  Shocked, изпича се перфектно. Сложих ги на предварително загрята фурна на 200 градуса, после видях, че трябва да се пекат на 150 и намалих, освен заради печенето на 200 C известно време да съм ги прецакала, не знам вече. Аз по-скоро се чудя дали не бъркам някъде генерално при разбъркването или нещо друго, защото просто всички кексове се изпичат идеално отгоро и отдолу, даже стават с твърда коричка, а отвътре остават лепкави, сурови.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 618
Аз винаги пека кексовете на незаграята фурна. Слагам ги и тогава включвам. Но според мен проблема ти е в сместа и в бъркането й Peace

# 4
  • Мнения: 718
Но според мен проблема ти е в сместа и в бъркането й Peace
И аз така мисля, затова и пуснах тема тук, ако мога да си изясня точно къде бъркам. Значи за кексчетата на Блонди изсипах всичко заедно (както е и указано в рецептата) и разбърквах с миксер около 10-ина минути(може и по-малко да е било) на най-бързата степен, може би съм попретупала разбъркването, не знам. Вие как разбърквате, колко време, и т.н.

# 5
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Нека Блонди се вкл. , но смятам , че яйцата се разбиват със захарта до пухкава пяна .....аз пък никога не мога да сгреша кекс....не , че се хваля , но са ми специалитет ....пандишпанените най-вече.
Ако имаш интерес подробно ще ти разкажа какво и как правя...

# 6
  • Мнения: 27 524
Не съм ползвала миксер, само разбърквам. Няма нужда от пяна. Винаги стават  Simple Smile
Досега кекс не ми е оставал суров, не е проблемът при бъркането и смесването, при печенето е  Peace

Трябва да си опознаеш фурната, твоята явно е по-силна и следва да намаляваш градусите с около 20, моята е така - ако пише 170, пека на 150, но аз на вентилатор. Явно са ти силни реотаните, затова ти се появява коричка горе и долу /по правило на кексовете не би трябвало да има твърди корички, поне на повечето/. И започва отвън да прегаря, а вътре остава глетаво.

# 7
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Блонди - Твоя си е рецептата , аз не съм я правила , но щом няма нужда от разбиване на яйцата , значи наистина проблема е в печенето .

О фурната ми си е перфектна отвсякъде, Електролукс, даже е на няколко месеца,съвсем нова , всичко, което се готви в нея става  Shocked, изпича се перфектно. Сложих ги на предварително загрята фурна на 200 градуса, после видях, че трябва да се пекат на 150 и намалих, освен заради печенето на 200 C известно време да съм ги прецакала, не знам вече. Аз по-скоро се чудя дали не бъркам някъде генерално при разбъркването или нещо друго, защото просто всички кексове се изпичат идеално отгоро и отдолу, даже стават с твърда коричка, а отвътре остават лепкави, сурови.

Тук виждам проблемите -  нова фурна , винаги проблем с кексовете , докато и хванеш цаката и второ - станало е като запечатване отвън и затова са останали сурови отвътре .
Сложи или в студена фурна и тогава пусни на 150 и към края увеличи на 200 за да се зачервят , ако така ги харесваш или в леко затоплена .
2часа , които се ги пекла са им дошли като сушене и кората е станала още по непробиваема за вътрешната част , която е имала нужда да се надигне и разпукне , за да се изпече.

# 8
  • Мнения: 9
вземи друга рецепта ,имам предвид от друг човек и опитай пак ,един кекс трябва да се напука за да е добре изпечен

# 9
  • Мнения: 718
Много ви благодаря за съветите Блонди и Миг незабравим, страшно много!
Точно така се получи - станаха с непробиваема кора, твърда като сухар  Shocked, въпреки че се разпукнаха, пак останаха сурови. Значи доколкото разбирам, за да се избегне получаването на такава коричка трябва да пека на по-слаби градуси и да не загрявам предварително нали така, ???
Миг незабравим много ще се радвам да споделиш по-подробно за кексовете   bouquet

# 10
  • Мнения: 27 524
За нищо  Hug
Нещо важно - в кексовете и сладкишите е добре накрая да се прибавя брашното, което е смесено със содата и/или бакпулверът. Разбъркваш, сипваш в намаслената и леко набрашнена тавичка и веднага пъхаш в загрята фурна! Веднага и загрята, защото содата и бакпулверът не търпят чакане в смесено състояние - само със сухо са ок /брашно/, но има ли допир до течност, започват да губят свойствата си  Simple Smile Затова се прибавят с брашното някрая и процесът с печенето и съответно набухването да започне веднага. Ама, че дълго стана  Blush

вземи друга рецепта ,имам предвид от друг човек и опитай пак ,един кекс трябва да се напука за да е добре изпечен

Така е.  Peace Те се разпукват, не е от рецептата  Simple Smile

Опитай този на Сладка Хапка, пека го сега - този, първият - супер лесен е  Peace

# 11
  • Мнения: 1 912
Опитай да печеш на долен реотан на 170,а към края може и отгоре

Общи условия

Активация на акаунт