Прехвърляне на апартамент

  • 18 727
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 988
ами как стои въпроса със завещанието-горе-долу какви са цените newsm78

# 16
  • Мнения: 4 916
Защо да се оспорва дарението? От кой? От авторката ли?
....мисля, че няма шансове, освен, ако не използва децата...


От сестрата на мъжа й май  Rolling Eyes Не виждам кой друг би могъл да има претенции след време.
Ми тя нали си има къща, пък и той няма претенции към нея Thinking
...

Да де, ама след време всеки наследник може да предяви претенции, ако се почувства ощетен. Вкл. нейният съпруг към къщата на сестра му и пр.  Съдилищата са пълни с роднински спорове за имоти дето навремето бащата им дал нещо устно, ама след 20 години някое от децата решило, че иска част от имота на другото.
Затова е най-добре да си опекат работата с фиктивна покупко-продажба - таксите са много високи, но след това трудно ще бъде оспорвана.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Завещанието също може да се оспорва. Има си запазени части по закон и наследниците могат да претендират за тях, независимо какво казва завещанието.

# 18
  • Мнения: 7 723
Защо да се оспорва дарението? От кой? От авторката ли?
....мисля, че няма шансове, освен, ако не използва децата...


От сестрата на мъжа й май  Rolling Eyes Не виждам кой друг би могъл да има претенции след време.
Ми тя нали си има къща, пък и той няма претенции към нея Thinking
...

Да де, ама след време всеки наследник може да предяви претенции, ако се почувства ощетен. Вкл. нейният съпруг към къщата на сестра му и пр.  Съдилищата са пълни с роднински спорове за имоти дето навремето бащата им дал нещо устно, ама след 20 години някое от децата решило, че иска част от имота на другото.
Затова е най-добре да си опекат работата с фиктивна покупко-продажба - таксите са много високи, но след това трудно ще бъде оспорвана.
Аргун, що устно?
При дарение също има купища документи,
прехвърляне на нотариални актове и т.н. Thinking
Съмнявам се, че родителите му ще се навият на вариант покупко- продажба,
при положение, че детето им е семейно... Thinking

# 19
  • Мнения: 4 916

Защото се сетих за такъв случай в нашето семейство, няма връзка със случая на авторката.

# 20
  • Мнения: 7 723

Защото се сетих за такъв случай в нашето семейство, няма връзка със случая на авторката.

По тоя повод ще споделя, че и в нашето семейство са прехвърляни апартаменти.
Не само един. Всичко е документирано и проблеми от ничия страна няма. Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 3 991
Искам само да кажа, че моите родители решиха да НИ купят апартамент, като го закупи баща ми и след това МИ го дари. Не спорих с тях. Ние с мъжа ,и обаче го продадохме, додадохме пари и си купухме ОБЩ, по-голям без въобще да ги информираме ( разбраха, когато ги почерпихме). Така, че родителите могат да имат всякакви намерения, но в крайна сметка децата си решават....

# 22
  • Мнения: 96
Родителите на мъжът ми искат да му прехвърлят апартамента, в който живеем в момента.Някой може ли да ме посъветва как точно да го направим?Четох,че чрез дарение не е добре,защото може да се оспори от трети лица.Удачно ли е да го прехвърлят чрез покупко-продажба?Има ли и други начини?Какви документи са нужни?


Щом не те засяга че няма да се оспорва-с дарение е най евтино Wink,но май се страхуваш-тогава чрез покупкопродажба Hug
Скица от кадастралният план на града и данъчна оценка са документите които трябва да изкарате Peace
Успех Hug
Най-добре е да се направи консултация с нотариус. Няма нужда от никакви адвокати. Най-евтино е чрез дарение. Нотариуса ще каже какви документи са нужни. Освен скица и данъчна оценка може да искат удостоверение за наследници, актове за граждански брак, удостоверение за липса на тежести от съда и др. Когато се дарява имот може да се поставят условия от дарителите, напр. да живеят в жилището до смъртта си, да няма право дареният да го продава и т.н. Съпругът(ата) няма право на това жилище и евентуално след развод, не получава нищо.
При покупко-продажба двамата съпрузи имат равни дялове. Документите и в двата случая са едни и същи. Надявам се да съм била полезна.

# 23
  • Мнения: 146
Извинявам се, че така се намесвам изведнъж по темата, но и за мен е доста важна.
Въпросът ми е какво се случва при смърт на родител, собственик на апартамент, прехвърлен му чрез дарение.
Ясно е, че живият съпруг/а няма права, но в този слу4ай как се рзпределя собствеността м/у децата?

# 24
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Аз мисля, че преживелият съпруг има права. Няма права само при развод, при наследство той и децата имат равни дялове. Нека кажат запознатите обаче.

# 25
  • Мнения: 96
Извинявам се, че така се намесвам изведнъж по темата, но и за мен е доста важна.
Въпросът ми е какво се случва при смърт на родител, собственик на апартамент, прехвърлен му чрез дарение.
Ясно е, че живият съпруг/а няма права, но в този слу4ай как се рзпределя собствеността м/у децата?

Не е точно така. Живият родител също е наследник на съпруга/та си. Той няма права над жилището само по време на брака напр. при развод.

# 26
  • Мнения: 96
Дяловете на имота се делят така:  1/2 за съпруга/та и 1/2 разделени между съпруга/та и децата.
Напр. ако има 2 деца - 2/3 за съпруга/та и по 1/6 за дете.

# 27
  • Мнения: 146
anna22    bouquet  bouquet
Тези дни ще уточняваме нещата, но ми се искаше да имам предварителна информация.
Още веднъж благодарности  bouquet

# 28
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Това, което е написала Анна не е така. Така мисля, че беше преди доста време. Ето сегашният текст:
Цитат
Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
Взето оттук:
http://lex.bg/laws/ldoc/2121542657

# 29
  • Мнения: 96
Това не е ли по стария закон? И то много стар май. Ето сегашният текст:
Цитат
Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
Взето оттук:
http://lex.bg/laws/ldoc/2121542657
Да, това е.
Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство.

Общи условия

Активация на акаунт