Селски проблеми

  • 27 460
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 300
в момента и аз правя ремонт на селска къща и бях изправена пред същия проблем- как да се справим с отходните води?!
според мен вариантите са основно 2:
септична яма, ако се ползва като вила или пречиствателна станцийка, ако се живее постоянно, защото може да се направи хидро-мелиоративна система и да се напоява двора.

Много чудно как ще поливаш двора, като в септичната яма отива и водата от пералнята, мивката, миялната и банята с все препарати и пяна. То да не е като да си пикаеш в лехите с репички  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 58
септична яма, ако се ползва като вила или пречиствателна станцийка, ако се живее постоянно, защото може да се направи хидро-мелиоративна система и да се напоява двора.
Много чудно как ще поливаш двора, като в септичната яма отива и водата от пералнята, мивката, миялната и банята с все препарати и пяна. То да не е като да си пикаеш в лехите с репички  Mr. Green
Аз бих казал обратно: ако живееш постоянно - септична яма. Аз също съм чувал/чел че "пречиствателните станцийки" са капризни към косми и т.н. Напояваш си двора, когато е трева, но не поливаш краставиците, защото не е толкова чиста водата.
Какво лошо има в септичната яма - малко се просмуква, но пак бактериите и червеите преработват всичко. Когато спре да се просмуква - най-много да се напълни. Тогава или я почистваш (все едно имаш септична шахта и всички стени са бетонирани, нищо не се просмуква). Или си правиш нова септична яма.
Докато правехме нашата гледах и си мислих: когато (след години) спре да се просмуква... може би е възможно, отвъншна страна на септичната яма, близо до стените да се изкопае в дълбочина и да се напълни с чакъл - ще играе роля на дренаж. Малко или много, ще увеличи живота на септичната яма.

# 17
  • Мнения: 4 300
Ами колкото и грозно да звучи едно е да се събере всичката пяна в яма, пък била и тя небетонирана, но под нивото на земята и да си се разгражда там, съвсем друго е да си поливаш тревата, цветята или каквото е там на повърхността със запенена вода. Дори не мога да си представя някой да си го помисли  ooooh!

# 18
  • Мнения: 803
Рокси е абсолютно права!
Толкова химия има  в ежедневието ни, че дори и с най модерната пречиствателна станция не бих поливал.
Ето тук нищехме подробности:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=313088.msg11722095#msg11722095

# 19
  • Мнения: 58
Ами колкото и грозно да звучи едно е да се събере всичката пяна в яма, пък била и тя небетонирана, но под нивото на земята и да си се разгражда там, съвсем друго е да си поливаш тревата, цветята или каквото е там на повърхността със запенена вода. Дори не мога да си представя някой да си го помисли  
Не е толкова трагично. Не мисля, че водата се пени Simple Smile и пишеше че водата не мирише. Все пак е удобно да не хабиш вода, ако имаш много райграс - това им трябвало на хората, това са направили/измислили, а ние сме само търговци Sad
И друго за тези пречиствателни станции - ние когато четохме, аз не успях да разбера: как се поддържа (цапам ли се), кой ще я ремонтира (колко време му трябва за да дойде в селото), консумативи и т.н. - всичко това колко ще ми струва.
Докато септичната яма - виждал съм много лоши примери за външна тоалетна, направо трагедия, но дори и така тя все пак може се ползва (на 80 год. как ли ще ремонтирам пречиствателната станция или плащам за това). Правиш я малко по голяма (дори 3х3х3 е повече от необходимо) - и после кеф ти баня, кеф ти вана.
За прах за пране и други - до колкото помня четох че не пречи да отива всичко в септичната яма, т.е. не е хим. замърсяване, не е нещо което няма да се разгради дълги години.

# 20
  • Мнения: 34
Здравейте! След търсенето на селски имот, да се похваля вече си имам. Сега започнах с нови покупки ... като за село. Коси, мотики, триони и т.н. И естествено сега има и други проблеми. Търся съвет за изграждане на септична яма. И какво мислите за преносимите химически тоалетни? Ще съм много благодарна за всичко споделено!

Какви коси, какви мотики  Laughing Аз за селския имот принадлежностите ги разбирам като барбекюта, хамаци и надуваеми басейнчета  Laughing
За химическата тоалетна - имаш ли откъде да й намираш лесно химикалите ??

ау браво на теб  Joy

# 21
  • Мнения: 11
Зависи каква е пречиствателната станция.Ако вземеш от българските ,за да ти е по-евтино - си прав- няма смисъл.Но хората в Европа са си решили проблема качествено.То си е до технология.Там законите са безмилостни и си има инстанции,които взимат проби на изхода на пречиствателните станции.Затова са важни европейските сертификати.Ако искаш да си решиш проблема един път за винаги е най-добре да си купиш качествена пречиствателна станция от най-съвременен тип.Няма никаква поддръжка .Пречистването е аеробно като технологията е със сертификат като научна разработка.
Аз съм доволна от това как си решихме проблема.И аз в началото бях малко " Тома неверни" ,но ходих,гледах ,разговарях с хора ,които я ползват и се убедих.

# 22
  • Мнения: 4
Здравей Simple Smile
Точно преди около година и аз бях в твоето положение - голямата чуденка за септичната яма.
Мислих и четох страшно много за тези химически тоалетни, но се оказа, че не са чак толкова лесни за експлоатация, колкото една обикновена септична яма.
Принципно една химическа тоалетна се прави с утайник и преливник, като непрекънсато в нея (през даден период) трябва да се слагат бактериите, които осъществяват химичния процес. Не са скъпи, но не са и евтини. Трябва много да се внимава какво се излива в тоалетната, т.е. трябва да няма косми от домашни любимци, косми, тоалетна хартия и подбни, защото тези отпадъци ще "отровят" бактериите и няма да може да се осъществи "пречистването". Съответно - не бива да се изливат и препарати в една такава тоалетна.
Също - не е верен много факта, че след пречистването водата става за поливане. Тя става за поливане, но само на цветя и рай грас. Ако един ден решиш да си полееш магданоз, например, не е желателно.
Тук вече зависи колко селска искаш да ти е къщичката и дали имаш желание да си гледаш нещо, било то и подправки само Simple Smile
Поддръжката излиза много по-сложна и не си заслужава.
Септичната яма е най-добре да не е с плътни бетонови стени. Най-хубаво е да се направи с отворено дъно - т.е. дъното да не се залива с бетон, за да може земята да просмуква.
А стените е най-добре със суха зидария.
По закон септичната яма трябва да е на около 3 метра отстояние от оградата ти - особено ако имаш съседи. Особено и ако са заядливи Simple Smile
Поддръжката на една такава яма е най-лесна. Водата се просмуква в почвата надолу и по-рядко викаш фекалка, за да изхвърля "твърдото" вещество.
Лошо става, когато наблизо има кладенец - тогава е възможно от подпочвените води, мръсотиите да стигнат и до кладенца и да развалят качеството на водата.
Също е хубаво, ако имотът е под наклон, да я сложиш в най-ниската част (макар, че има опасност да се пълни повече от дъждове и т.н., но водата попива, така че не е страшно)
Хубаво е, да прецениш каква е почвата като се започне копаенето на ямата - ако е глинеста, тогава ямата няма да попива добре - ще викаш по-често фекалка.
Така че - помисли хубаво преди да решиш къде ще е ямата.
Но на село всеки има септична яма и никой не гледа закона, така че - смело напред - копай и зидай... Simple Smile
Химическа тоалетна и пречиствателна станция са две съвсем различни неща.Водата,която излиза пречистена от пречиствателна станция може да се влива в река /ако си сложиш качествена станция ,разбира се/.

# 23
  • Мнения: 41
За усовностите съм съгласна! Трябва да се внимава като се избира ако се купува ,защото има много ментета и ставаш жертва- купуваш си септична яма ,но по-скъпо.За сега май чешките са най-добри и като технология и във всяко отношение.Те са аеробни и не се иска никаква поддръжка после. Най-добре погледни тук:  www.hg-sons.hit.bg  По принцип инвестицията се изплаща с времето.Стига да можеш да я направиш.

И ние си купихме  такава.Доволни сме. Peace

# 24
  • Мнения: 972
Добре де,други хора в това село няма ли?!
Те какво са направили по въпроса за септичните ями?!
Поразпитайте тамошните си комшии,които отдавна сигурно са намерили решение на проблема и те ще ви посъветват! newsm10

Общи условия

Активация на акаунт