***богородични пости***

  • 7 489
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 677
Не го възприемам като диета, но и не смятам секса със съпруга за "лоша помисъл". Интересуваше ме въпроса от религиозна гледна точка, но ми беше неудобно да попитам монахинята, с която говорих.

Мисля, че ще е полезно да се споделят рецепти  и наистина, ако някой може да каже повече - за мен ще бъде много интересно. Нямам намерение да свалям килограми. След посещението в един манастир и разговора с една монахиня там, почувствах, че имам нужда от това, още повече, че предстояха Богородичните пости.
Не знам дали ме разбирате - сякаш всичко така се подреди. Никога преди не съм изпитвала нужда да постя, нито съм се интересувала особено от "техническата" страна на въпроса. Затова сега питам. Извинявам се, ако въпросите ми ви изглеждат глупави. От мястото на темата наистина може да се направи извод, че пишещите в нея възприемат поста като вид диета. Точно затова ще се радвам на компетентни съвети относно постите.
Предварително благодаря  Hug

Последна редакция: пн, 03 авг 2009, 16:09 от fata_morgana

# 16
  • Мнения: 4 806
Сексът е забранен. Не защото е лош помисъл, а защото постът е време на физическо въздържание. Въздръжание и от забавления, светски разни работи.
И този пост ще спазвам, както и предишния.
А с темите явно има проблем. Защото има две категории - възприемащи поста като диета и постещи.
Аз съм по-скоро от вторите. Умерено ме провоцира диетичното отношение. Затова и не пиша често в темата.
Все пак няма да е лошо да се споделят и рецепти разни.
Този пост е с разрешена употреба на олио.

# 17
  • Мнения: 886
Не го възприемам като диета, но и не смятам секса със съпруга за "лоша помисъл". Интересуваше ме въпроса от религиозна гледна точка, но ми беше неудобно да попитам монахинята, с която говорих.
Благодаря за отговора все пак.

Аз точно от  религиозна гледна точка ти отговорих. Моя грешка, че го формулирах в едно изречение. ...просто Асса... го е писала по-подробно.  Забранени  са доста неща, но се правят изключения за храната.  Hug

Накратко  от устава на БПЦ -" Постът не е цел, а средство за смирение на плътта и очистване от грехове. Без молитва и покаяние постът се превръща само в една диета".-

''Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце;
като видиш беден не се отвръщай от него, но му помогни с каквото можеш;
не завиждай никому;
не осъждай никого;
не поглеждай с пожелание;
не протягай ръце към онова, което не ти принадлежи;
не подавай ухо на клевети и лъжливи сведения за ближния си;
нека устата ти да са затворени за всичко лошо за твоя ближен;
пости с очи и уши, с ръце и нозе, с ум и сърце! ''

Последна редакция: пн, 03 авг 2009, 16:21 от .mira.

# 18
  • Universe
  • Мнения: 1 556
 newsm51 Привет и аз в темата - нещо като 2 в 1  Peace
От 1 август съм на плодове /по Лидия Ковачева/ и сега видях темата - подходяща съм и за тук, още повече, че години наред спазвам коледните, великденските и богородичните пости.
Олиото е разрешено, сексът - не /...просто Асса... /

 На 6.август. - Преображение Господне - се разрешава консумирането на риба  Peace

Последна редакция: пн, 03 авг 2009, 18:59 от lenny_pld

# 19
  • Мнения: 131
 Mr. Green Taкам сега изчетах сичко и разбрах за секса.Добрече ми казахте.Иначе аз си спазвам поста.Неска съм на малко сливи и 1 краставица и 1 домат Simple Smile

# 20
  • Universe
  • Мнения: 1 556
 Party Ехоооооооо, постите ли  Wink
Аз днес съм на диня  Peace
 Wink И не забравяйте помислите  Hug

# 21
  • Мнения: 2 677
Това ми прозвуча като: "Блажиш ли, блажиш ли, дядо попе?"  Laughing
Постим си мирно и кротко.

# 22
  • Мнения: 131
Здравейте.Да знаете, че днес може да се яде риба.Аз например днес щях да съм на лунната диета, но видях, че може да се яде риба и то нали само днес може и ся преди малко ядах скумрия на скара  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 131
Здравейте.Аз още постя и си спазвам всичко стриктно.А вие  Sunglasses Mr. Green

# 24
  • Мнения: 4 344
и аз продължавам с поста.
а откъм отслабване имате ли ефект?

# 25
  • Universe
  • Мнения: 1 556
 Hug Продължавам и аз - така или иначе съм на плодолечение  Peace При мен има ефект откъм килограмите, но когато си правя нормални пости - не свалям,а при коледните даже качвам  Sad
Успех на всички   bouquet

# 26
  • Мнения: 131
и аз продължавам с поста.
а откъм отслабване имате ли ефект?
Mи аз на петровденските пости отслабнах с 2 килограма, ама сега май не съм.

# 27
  • Popovo
  • Мнения: 219
Най накрая ви открих.От кога си търся компания за постенето,но не намирах темата.И аз съм с вас и тези пости. Peace

# 28
  • Мнения: 131
 Mr. Green Здравейте.Има още само 2 дена от постите-не се ли радвате-аз да и чакам да стане 15ти.

# 29
  • Където е сърцето
  • Мнения: 394
Здравейте отдавна не бях влизала тук.И аз продължавам поста ама то не остана и утре .Всеки сам разбира поста по различен начин.Аз от олио и растителен маргарин не съм се лишила.За секса когато се пости е забранен,но аз не го спазвам .Мъжът ми рядко си идва немога да го лиша.Поста не го правя за диета,защото и след великденския бях качила кг.и сега няма да е по-различно.Всеки сам го разбира по свой си начин.

Общи условия

Активация на акаунт