Възможно ли е прясното краве мляко да е вредно за децата?

  • 16 087
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 562
А бе всеки медал си има две страни.  Laughing  Повечето крави гледани в домашни условия дават около 20 литра мляко на ден. Баба и дядо обаче години наред гледаха крава, която даваше 40 литра!!!  Shocked  Това е двойно повече от средностатичстическите крави!!! Но аз не съм учудена де, свикнала съм, че добре гледаните животни могат много (това се отнася и за другите крави в селото ни). А и другите им крави не са падали под 30 литра!  Peace  Сещате се, че баба и дядо не са давали на кравите си нищо друго освен чиста вода и биологичночиста храна, нали? Wink Така че зависи от биологичните дадености на животното, но и от това как се гледа!  Peace  Хора, които пестят фуража (царевица, жито ... въобще зърно), няма как да очакват добри добиви от животните. Така че човек трябва да има и опит с тези неща, за да говори. Wink

# 16
  • Мнения: 562

 Да ви кажа ли каква е основната съставка на адаптираното МЛЯКО?


Да, моля те, кажи

Краве мляко.  Laughing  Като изключим соевите млека за алергични бебета, които обаче са още по-вредни. Wink

# 17
  • Мнения: 2 652
Естествено, че е вредно. По ред причини - образува много слуз, не може да се преработва достатъчно добре (отделя се огромна енергия за това), просто защото не е предназначено за човешки деца, и там хормоните, антибиотиците, стресът на животните и т.н. Да не говоим, че в България положението с млякото е отчайващо, трагично и покъртително. Какво мислите правят селяните - дребни млекопроизводители с млякото, което дават в изкупните пунктове? При положение, че държавата НИЩО не е направила за тях, няма контрол, няма условия, няма изисквания? Хитър Петър дои разни болни крави с мастит без да му мигне окото, в мръсни миризливи съдове, разрежда го, носи го в пункта и там всичко се събира на едно. Бррр

# 18
  • Мнения: 63
Та в крайна сметка отрова ли е прясното мляко за децата ни? Около мен има дойни крави и майка ми често купува от тях по литър-два, засега не съм давала на детето си (то има от къде да суче), но се чудя какво лошо има в домашното мляко. За купешкото е ясно.
По отношение на дребните млекопроизводители - селяните, искам да ви кажа, че всичко е до съвестта на "селянина"  Peace Нашите години наред гледаха две крави (живея в град, макар да е живо село) и издоеното мляко не се делеше на две - в мръсни и миризливи съдове за предаване на млекопреработвателите и в чисти за лична консумация  Peace И не го носеха никъде, а от мандрите идваха с едни цистерни на място да си го изкупят, ама знам ли другите какво мляко са предали и да - и нашето го сипват при другото. Но дори ние да не сме му доливали вода, кой твърди, че при обработката му не добавят?! А вярвате ли, че големите производители си имат 500 крави (примерно) и всеки ден ги къпят, мият обора и изваряват гюмовете? 'Щото майка ми преди доене им миеше виметата с топла вода, а като ги изкарат на паша, миеше и обора - ежедневно  Peace
За мастита ще мълча, но това е запушване на млечните канали   smile3505
Но близо до нас има крави, знам къде пасат, виждам как ги хранят и съм съвсем наясно с хигиената, която се поддържа около млякото, та сериозно мисля да го вкарам в менюто на детето. Незнам още кога, но може би след втората година ще пие истинско мляко... Само си размишлявам, пък то дали ще ги има кравите тогава е друг въпрос  Wink

ПП. Ирина, извинявай в такъв случай, че изместих темата, ама някак се позасегнах на тема селяните - дребни производители  Peace  Ама защо ли като не съм такъв  newsm78

Последна редакция: вт, 04 авг 2009, 02:04 от Gardenia

# 19
  • София
  • Мнения: 7 673
Та в крайна сметка отрова ли е прясното мляко за децата ни? Около мен има дойни крави и майка ми често купува от тях по литър-два, засега не съм давала на детето си (то има от къде да суче), но се чудя какво лошо има в домашното мляко. За купешкото е ясно.
Гарденийке, аз именно за купешкото питам. Тези, които си имат крави под ръка, са изключение. Та наистина се замислих - да давам ли на децата си краве мляко или не???  newsm78

# 20
  • Мнения: 340
Та в крайна сметка отрова ли е прясното мляко за децата ни? Около мен има дойни крави и майка ми често купува от тях по литър-два, засега не съм давала на детето си (то има от къде да суче), но се чудя какво лошо има в домашното мляко. За купешкото е ясно.
По отношение на дребните млекопроизводители - селяните, искам да ви кажа, че всичко е до съвестта на "селянина"  Peace Нашите години наред гледаха две крави (живея в град, макар да е живо село) и издоеното мляко не се делеше на две - в мръсни и миризливи съдове за предаване на млекопреработвателите и в чисти за лична консумация  Peace И не го носеха никъде, а от мандрите идваха с едни цистерни на място да си го изкупят, ама знам ли другите какво мляко са предали и да - и нашето го сипват при другото. Но дори ние да не сме му доливали вода, кой твърди, че при обработката му не добавят?! А вярвате ли, че големите производители си имат 500 крави (примерно) и всеки ден ги къпят, мият обора и изваряват гюмовете? 'Щото майка ми преди доене им миеше виметата с топла вода, а като ги изкарат на паша, миеше и обора - ежедневно  Peace
За мастита ще мълча, но това е запушване на млечните канали   smile3505
Но близо до нас има крави, знам къде пасат, виждам как ги хранят и съм съвсем наясно с хигиената, която се поддържа около млякото, та сериозно мисля да го вкарам в менюто на детето. Незнам още кога, но може би след втората година ще пие истинско мляко... Само си размишлявам, пък то дали ще ги има кравите тогава е друг въпрос  Wink

ПП. Ирина, извинявай в такъв случай, че изместих темата, ама някак се позасегнах на тема селяните - дребни производители  Peace  Ама защо ли като не съм такъв  newsm78

Казвай как да ти дойдем на гости за постоянно.  Joy

# 21
  • Мнения: 1 044
Ако човек чете всичко, което пишат във вестниците относно вредните храни, то тогава би трябвало да фотосинтезира, за да живее. Всичко е вредно, само че по различно време-първо писаха, че кравето масло е вредно, после че маргарина е вреден, млякото е полезно за подрастващия организъм, вече не е. Плодовете и зеленчуците са полезни, но вече съдържат нитрати и хербициди и са направо отровни, внасят се откъде ли не, мухлясват в складове, където съзряват насила. Сиренето е наблъскано с растителни мазнини и е фалшиво, киселото мляко се прави със сухо мляко и нишесте...Месото е вредно, крие опасности за бъдещето. Хлябът е вреден, затлъстява се от него, никакъв хляб! Само каши от елда, овес...Ама те пък много дразнят стомаха, май и те не саособено полезни...Яйцата са алерген, гродето е алерген, малините, ягодите, кивито, портокалите, доматите....какво да ядем? 

# 22
  • Мнения: 1 650
Мойта пие всеки ден по1 - 2 чаши домашно прясно мляко.

# 23
  • Мнения: 18
Прекален светец и Богу не е драг!
Едно време имаше методика за хранене на децата, сега четем разни книги и се побъркваме. Защото ставаме жертва на маркетинга, има една зависимост, че да може да рекламираш - трябва да имаш ниска себестойност на продукта + разходи за реклама + печалба = крайна цена за клиента (но тя трябва да не е висока)

И като се има предвид това, предполагам, че вече почти не се използва истинско мляко в индустрията - използват мляко на прах от някоя незнайна индийска или боливийска крава. А може и синтетика - не знам. Но не може кисело мляко да стои в хладилника 2 седмици и да не се развали.

За прясното мляко - мога да кажа, че не давам на моите деца да пият мляко и е много трудно с тази реклама на Нескуик и уж зърнените храни. Това ми е личната борба с алергиите. И за сега успяваме.

# 24
  • Мнения: 2 652
Ако човек чете всичко, което пишат във вестниците относно вредните храни, то тогава би трябвало да фотосинтезира, за да живее. Всичко е вредно, само че по различно време-първо писаха, че кравето масло е вредно, после че маргарина е вреден, млякото е полезно за подрастващия организъм, вече не е. Плодовете и зеленчуците са полезни, но вече съдържат нитрати и хербициди и са направо отровни, внасят се откъде ли не, мухлясват в складове, където съзряват насила. Сиренето е наблъскано с растителни мазнини и е фалшиво, киселото мляко се прави със сухо мляко и нишесте...Месото е вредно, крие опасности за бъдещето. Хлябът е вреден, затлъстява се от него, никакъв хляб! Само каши от елда, овес...Ама те пък много дразнят стомаха, май и те не саособено полезни...Яйцата са алерген, гродето е алерген, малините, ягодите, кивито, портокалите, доматите....какво да ядем? 

Просто днешният свят е пълен с митове, които основно обслужват някоя индустрия. Затова на теб ти е странно, че все се отрича по нещо. Всичко, което си написала е така, пропуснала си проблема с водата за пиене, с облъчваните с кобалт и цезий храни, козметиката, пластмасата и още няколко неща.

Но който действително иска да се храни и живее здравослно, намира алтернативи - има ги, просто трябва да се информираш, за да ги знаеш. Вместо краве мляко, чудесна алтернатива е ядковото мляко, за калций - сусам и тъмнолистни зеленчуци. Плодове и зеленчуци само в сезона, предимно български и/или гръцки (повечето от останалите се облъчват с гама лъчи при износа), хлябът - пълнозърнест, киселото мляко и сиренето - от проверена фирма (сухото вещество в млякото не е такъв проблем, по-сериозно е когато слагат емулгатори). Елдата и овесът не дразнят стомаха, напротив, но винаги трябва да се накисват от вечерта. За алергените (и алергиите) си имам съвсем друга теория и не бих лишила детето си от определена храна.

Така че, не е нужно да вдигаме ръце и да се предаваме.

И последно - не смятам, че прясното мляко е чак отрова. Просто не е за хора.

# 25
  • София
  • Мнения: 7 673
Гардения, нищо не си изместила, мила.  Hug Нали си дискутираме тук.
Момичета, много полезни отговори получих.
Безкрайно благодаря на всяка от вас!   bouquet

# 26
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
искам и аз да се цопна тук, че да видя мнения   Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 372
не смятам, че прясното мляко е чак отрова. Просто не е за хора.

 Peace

много обичах прясно мляко, но като се разчетох по подобни статии спрях да купувам. неочаквано бързо свикнах с липсата му  Peace  на детето ми нямам намерение да давам.
мисля, че полезността му ни е втълпена от едно време "Изпий си млякото!". калций можеш да си набавиш с ядки, сушени плодове и както са казали момичетата зелено-листни зеленчуци, сусам ...
за киселото не знам  newsm78 ... ама то пък не е по темата  Rolling Eyes

# 28
  • София
  • Мнения: 7 673
за киселото не знам  newsm78 ... ама то пък не е по темата  Rolling Eyes
Баш си е по темата. От всичко казано дотук, изглежда добра алтернатива.  newsm78

# 29
  • Мнения: 572
Това, което аз знам е че не бива да се дава на бебета до 10 мес. възраст прясно мляко, но след това не е проблем.

Общи условия

Активация на акаунт