“Цар Симеон I” в село Сладка вода

  • 9 867
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Елина, да, там спят през седмица.
Не знам кой са дните в които пътуват, само предполагам че са понеделник сутрин и петък следобед.
Обади се и говори със самото училище.

# 16
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 146
Искам малко информация за летните лагери в Сладка вода.
Записах дъщеря ми, но в поста на Aneliya прочетох, че сутрин казвали молитва. Знае ли някой дали това е така? И въобще всяка информация ще ми е то полза. Wink

# 17
  • Варна
  • Мнения: 616
Здравейте, аз започнах темата, но след дълги едногодишни размишления реших, че не мога да бъда толкова време далече от детето си, нито пък той от мен. Записахме се първокласници в кварталното училище. Но ще оставя темата отворена, защото виждам, че за някого би могла да е доста полезна.
 

# 18
  • Мнения: 30
Здравейте, посетих училището.

Таксите не са високи- 390млв/месец за 2009/2010,
Седмично, вземат децата понеделник на обед, а ги връщат петък - май около 2 следобед.

Програмата е впечатляваща- като учебен материал.
Учат анатомия, астрономия, етнография, дори се запознават с глаголицата.

Обучението е почти индивидуално.

Много се залага на дисциплината, физическото възпитание. Децата изглеждаха доста спокойни и приветливи. Бяха в градината в свободно време. Нямаше викове, необузданост.

Не можах да разбера дали са щастливи. Със сигурност вярвам че са много добре подготвени с уч. материал.
Униформите им честно казано не ми харесаха, но това едва ли е толкова важно.
Спят по трима в стая.
По принцип целия ден им е ангажиран в занятия и почивки. На два месеца имат по една седмица ваканция. Птрез зимата спят повече. Абе- купон си е. Бяха се пръскали с вода предния ден.
Това са впечатления на пръв поглед.

Далеч от суетата и снобизма.
Вероятно ще се включим. Лагер за първи клас имат от 5-9 юли.
Ние сме за првдучилищна - дъщеря ми е на 6.Ако искам могат да я вземат сега, но аз се колебая дали ще има с кого да си играе.. Ще се радвам да да пише някой, който е имал деца там.

Последна редакция: пт, 11 юни 2010, 16:55 от elina01

# 19
  • Мнения: 21
Привет на всички мами и татковци! Simple Smile
Относно сладка вода мога да дам много информация,тъй като детето ми завърши това училище.И дори в момента е там на лагер.
Проблемът на повечето родители според мен е,че училището е тип пансион.Да,вярно е.
Но се оказа,че проблемът newsm78 е повече в главите на родителите,отколкото в тези на малчуганите.
Дъщеря ми се чувстваше страхотно там и сама искаше да я отпиша от "кварталното"училище,където я бях записал още след излизането и от детската градина.
Не е изостанала с учебния материал,защото я приеха без проблем в добро училище(да я похваля-държа си изпит детето и оценката и е втора по литература) Hug
Истината е,че ако имам финансовите възможности бих пратил там и малките дяволчета(близнаци на 3 и половина).
Още разбира се е рано да коментирам дали изборът ни е бил правилен,но поне засега не мисля,че сме сгрешили.
ИЗРИЧНО ЗАЯВЯВАМ,ЧЕ НЕ РАБОТЯ В ТОВА УЧИЛИЩЕ И НЯМАМ НИКАКЪВ МАТЕРИАЛЕН ИЛИ ДРУГ ИНТЕРЕС ДА ПРАВЯ РЕКЛАМА!!!
Ако има родители,които се интересуват и искат повече инфо бившите ученици на това училище имат профил във Фейсбук-да потърсят на "сладка вода"-мисля,че ще излезе
За връзка с мен cottonella@abv.bg Grinning

# 20
  • Мнения: 30
Идва първи клас при нас! 
Имате ли информация и мнения относно това училище.
Наистина ли отговаря на профила "училище за българска култура", заложени ли са тези принципи, които се рекламират в сайта.
Има ли и други мами като мен, които мислят и за този вариант, да си обменяме информация?

# 21
  • Мнения: 41 327
Сигурно има няколко теми за това училище тук и ми е било интересно да прочета, но никога не ми е хрумвало да си пращам детето там. Някъде на майната си, отделено от мен, да учи по кой знае каква програма... А после, като се наложи да продължава образованието си? Не е за мен.

# 22
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Всъщност е наистина добро. Децат апродължават където пожелаят. Учат се на традиционни ценности като взаимопомощ, екипност, съпричастност, самостоятелност, и да мислят.
Ако си някъде наблизо, а не през Балкана, не е лош вариант. Но по-горе съм писала - това е перфектния вариант за супер заети родители и тежко решение за останалите.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 282
Как може накой да прати детето си в такова училище ако не е самотен родител незнам, но явно съм с остарели разбирания.
Не бих си представила майка ми на 7 години да ме прати в Сладка вода сама. А Вие представяте ли си Вас да ви пратят. Ами какво като имат добра подготовка по литература, а не са целунати вечер.
Това за мен е като да изпратиш майка си в старчески дом.
Имам познати, които изпратиха детето си там , понеже не можели да се оправят с него (на 8 год).
Ами да родим по 5 и да ги изпратим там сред природата да се оправят Cry

# 24
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Много е крайно това.
Реално децата са в почти семейна среда. Тя си е семейна, но не е де юре семейство.  Аз не бих го направила, но светът и живота са шарени. Те там имат приятели и възпитателите се грижат за тях наистина добре. Не всеки може да го осигури. Накратко понякога е по-добре всеки ден гушнати от персонал отколкото по телефона с мама през седмица, без приятели и с някоя едва издържаща на стреса баба.

ПС Да не дава Господ да вземаш такива решения, но човек не знае какво го чака.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 282
"ПС Да не дава Господ да вземаш такива решения, но човек не знае какво го чака."

Дано! Но само след няколко години ще са в пубертета и няма да искат да са с нас. Нека докато можем да се насладим на миговете с тях, а не да ги отпращаме!
Защото изборът да си родител предполага и поемане на отговорност! Ако не са готови родителите да поизчакат с това , а не да прехвърлят родителските грижи на случайни хора. (Тук не визирам тези, които са принудени да го направят по някакви важни причини, на за да не нарушават спокойния си живот)

# 26
  • Мнения: 30
ЧОВЕКОЛЮБИЕ. Ако трябва да опиша училището с една дума, то тя е точно човеколюбие.

Там децата се чувстват удобно. Като в приказка!

Несправедливо горчиво звучат последните мнения, на фона на това, което видях. Заведох детето си в училището за 2 седмици по време на учебния процес.
Първи дребни резултати:
Заведох я болна, хремава от 2 месеца и с други дребни проблеми в следствие на антибиотиците. За три дена си я взех здрава.
Като я взех от автобуса ми направи впечатление че е много по-спокойна, започна да говори учтиво и внимателно, да не мисли само за себе си (едно дете е), да не се обижда ако не й купя сладолед. Върнахме се- по пътя пя и колкото можа в колата танцува. Мисля че отдавна не я бях виждала да се смее така от сърце.

Вечерта каза- искам да погледам едно филмче, мамо, но само едно, защото не е полезно. Е, гледа три кратки филмчета, после сама спря телевизора (Революция!), домъкна една игра (от рода на Не се сърди човече) и почнахме да играем, като ме помоли!  За сравнение, преди ако исках да поиграем, трябваше да я чакам да стане време за лягане. А да ме помоли за нещо- винаги смяташе че съм длъжна.

За първи път в живота си си легна без да се стига до заплахи, а просто знаейки че така е редно.

Не знам как ги карат да заобичат реда, но успяват и то без заплахи или сурови наказания, а като ги мотивират, някак си им представят реда като нещо хубаво.

-----------------------
Бих приела отрицателните мнения, че децата са си най-добре в къщи и т.н., ако училищата, в които децата на работещите прекарват по цял ден, бяха средища на хармония, добър дух, творчество, както си му реда.
А съвременните училища са средище на истерии. Първо децата изгарят от агресията, която им сипе живота отвсякъде, от лошите новини,  постоянните забрани тук не пипай, там не ходи. После от проблемите на изнервените си родители.
Самите учители- как да съчетаят и да се справят с кривиците на всички за да създадат хармоничен колектив от 30 деца и 60 родителя. И те прегарят и стигат до апатия. Пускат се по течението.
Училищата са в най-добрия случай средища на надпревара, суета, излъгани очаквания, дори някаква безсърдечност има между децата. А в най-лошия- на озлобление на децата, наркотици и престъпност.
Сравняване еди кой си е купил еди какво си, дай сега и ние - джи ес ем за 400 лв. на второкласник, а родителите нямат за обувки. Луда работа!

--------------------------------
Там е....   просто каквото трябва да е.
 
Връзка с природата, свобода, игра, в която и самите възпитатели участвуват. Не се оставят децата без контрол никога. Но контролът е под форма на забавление. Гледахме децата - помагат за отглеждане на растения и това ги зарежда с гордост. Който иска- никого не задължават, ама всички искат. Гледахме възпитателите - учат малките да скачат на въже и скачат с тях.

Не се говори грубо, заповеднически на децата, така че да се чувстват виновни. С децата се говори с уважение. Проблемите се обсъждат с родителите.

Програмата учебната е достатъчно сериозна, не е вярно че не излизат подготвени. Напротив, мислена е с голямо внимание. Има всичко стандартно плюс екстра дисциплини.

Часовете са рапределени през целия ден, като имат часове сутрин и следобед с по-дълга почивка по обед, като първи и втори клас спят 1 час.
Телевизия не гледат просто защото нямат време за това. Гледат образователни филми. Вечер преди лягане ходат на разходка когато е топло, а през  зимата сигурно играят на игри вътре, защото имат доста колективни игри.
Ами за три дена дъщеря ми започна да ми показва мъжки, женски шпагат, свещ и още някои неща. Не че ги владееше, но обясняваше кое е лесно, кое трудно, как се прави. Разбрах че учат ушу.

Средата. Много е важно човек в каква среда попада. Там внимават за отношенията между децата да са хармонични и отношения на взаимопомощ. На мен ми стана много приятно, на автобуса с Ели не можехме да се ориентираме къде е багажа и едно малко момче предложи да помогне и наистина намери раницата ни и беше толкова мило.

Вие си правете изводите за себе си къде са по-добре децата. Всичко е въпрос на светоглед.
Ето една статия с която съм в синхрон:
http://www.indigovo.info/2009/04/blog-post_11.html

# 27
  • Мнения: 1
! Но само след няколко години ще са в пубертета и няма да искат да са с нас. Нека докато можем да се насладим на миговете с тях, а не да ги отпращаме!

а някога запитвали ли сте се *защо* няма да искат? защо вие не сте искали?
не е ли защото толкова много сте ги стискали в прегръдките си че не им е останало дъх?
нито възможност да видят и други гледни точки?
че ужасно сте им омръзнали с натякванията си и с грижите си, които може и да са чистосърдечни но не са съобразени с тях? че всъщност само гледаме само собствения си кеф и не ги зачитаме?

А децата са си техни собствени. имат си собствено мнение.  но за да станат самостоятелни, трябва да се научат на това. А в къщи не става - там всичко е предварително сдъвкано.. А за да станат отговорни и да мога т да мислят сами - също трябва да се научат на това. В къщи не става. В т.нар. държавно училише също не става - там се гони обеднен масов модел на образование отпреди 100 години. Когато поименното изброяване на войниците от битката при Ватерло е било "голяма-работа". Само вижте елементите на т.нар '"характеристики" -  напр. точката "знае своето място в йерархията"... От такива става само електорат и чиновници, а не свободомислещи хора.

Абе само си представете - училище, в и около което никъде и никой не пуши. изобщо. Можете ли? В България? Сега? Където думата (само)"дисциплина" се счита за мръсна?
Да, може. И може да се редуват игра-учене-ядене-природа-почивка. Вместо само "в калъпа (училище)-- в другия калъп (вкъщи)". Но за това трябва отговорни родители. Които май ги нема.. или се лъжа?
Дано да се лъжа..

# 28
  • Варна
  • Мнения: 616
Привет отново Simple Smile Дали някой има информация за тези летни лагери, които предлага училището? Някой който вече е ходил и има отзиви. Синковеца вече е по-големичък и въпреки, че се отказах от училището, може би е време да го пусна на лагер. Тази година и сестра му ще е първи клас и цяло лято ще са двамата в къщи, ще трябва да им измисля полезни и интересни занимания Simple Smile

# 29
  • Мнения: 41 327
Леле мале, Samo как ни закова всички безотговорни родители, дето не си пращаме децата на пансион и дето им даваме второклсно ерзац образование. Умрях от срам и разкаяние Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт