БЪРЗИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ-хранене и захранване

  • 22 934
  • 738
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 15 262
Последната форумска тенденция за създаване на теми "Бързи въпроси и отговори" не подмина и този подфорум.  Simple Smile
Една от майките, пишещи тук, попита дали може да направим такава тема и в "Хранене с млека за кърмачета и захранване" и с Пандора решихме, че няма причини да не може.
Така че-ето я и темата. За бързи въпроси, когато не ни се иска да питаме в отделна тема.
Надявам се, обаче, че тук няма да се вихри спам или чат. 
Ако се окаже, че темата има живот и наистина е полезна-може и да я заковем. Времето ще покаже.

# 1
  • Мнения: 106
 Набързичко да попитам тогава, че да не се ровя из останалите теми.
 Малката е на 6 месеца, но започнах да я захранвам по различно от каката. Затова не съм сигурна в действията си.
 До преди 10 дена беше само на кърма. Сега на обяд започнах да й давам картовче, после добавих морков, но не го понесе нещо - повръща и ака зелено. Спрях го. Дадох тиква - много й хареса. След това карфиол. Всичко е от Хип. Въпросът ми е: Тъй като давам от малките бурканчета (по 125 гр) я дохранвам с кърма от гърдата, от която е яла на предното хранене. Така правилно ли е? Идеята ми е да не преяде, ако й дам от пълната гърда, но пак повръща понякога. Май множко и идва...
  И още нещо да питам  -  сега какво следва да дам - плодово пюре или каша, или и двете? и кога?  Питам защото нашата лекарка е отпуска почти до края на месеца, а на мен ми се струва, че тя има нужда от повече храна - започна да се буди нощем по 2 -3 пъти и  се кърмим, а си спеше добре... Много благодаря предварително!!!

# 2
  • Мнения: 379
viara_ara , то май няма как да кажем дали е правилно да дохранваш от гърдата от която вече е яла малката - ти си я познаваш най-добре и сама трябва да прецениш дали й е достатъчно или пък й е много.
аз започнах захранването с плодови пюренца,после зеленчукови,после кашичка, а сега и месни. да уточня,че моя бебо е на 6м също. въвеждах новите храни през 2 седмици. сега педито ни каза пак през 2 да въвеждам кисела и попарата.
аз пък се чудя дали вместо с прясно мляко да не правя кисела на бебо с водичка - той е 10кг на 6м и ми се струва,че може киселчето да е малко по-диетично с водичка. не виждам начин да му намаля храната,защото ако не си поеме мечтаните 180мл вода +6л АМ /общо към 210мл/ пищи и се дере. педито вика - намалявай храната - ама й е лесно да го каже - бебето се дере - а аз гладно да го държа  newsm78
та затова си мислех за кисела с водичка - какво ще кажете. Thinking

# 3
  • София
  • Мнения: 12 555
Първо много бързо въвеждаш новите храни. Бебето затова реагира. Кърмила си я допреди 10 дена и сега изведнъж за 10 дена си въвела четири нови неща. Абсурд просто.

Спри всичко и започни отначало, като въвеждаш нов зеленчук на 5-7 дни. Т.е пет дена само картоф, след това картоф и тиква, след това на 15-ия ден картоф и морков и така.

За грамажа се действа по същия начин - изведнъж не може да и дадеш 125 грама. Постепенно.

Каша - безмлечна и безглутенова - даваш следобяд или сутрин - по избор. Захранването пак започва с няколко лъжици и следене за реакции.

# 4
  • Мнения: 379
добре де - според нашата педи - плодовите /като цяло/ са нова храна и се въвеждат като цяло - сиреч: даваш един плод и следиш, на следващия ден добавяш друг и т.н. след две седмици друг вид - примерно зеленчуковите и т.н. дори аз питах дали всеки нов плод трябва поотделно да се въвежда, а тя каза,че щом съм въвела вече плодовете, можело и като комбинация да ги давам - по 2-3 нови наведнъж  newsm78 аз така и правех и хубаво,че нямаше реакция,че как щях да разбера от какво е  Thinking

# 5
  • София
  • Мнения: 12 555
добре де - според нашата педи - плодовите /като цяло/ са нова храна и се въвеждат като цяло - сиреч: даваш един плод и следиш, на следващия ден добавяш друг и т.н. след две седмици друг вид - примерно зеленчуковите и т.н. дори аз питах дали всеки нов плод трябва поотделно да се въвежда, а тя каза,че щом съм въвела вече плодовете, можело и като комбинация да ги давам - по 2-3 нови наведнъж  newsm78 аз така и правех и хубаво,че нямаше реакция,че как щях да разбера от какво е  Thinking

Ей това са пълни глупости. Какво е общото между круша и ябълка? Имат съвсем различно действие върху стомаха и перисталтиката.
Всеки плод и всеки зеленчук се въвеждат отделно и се изчаква няколко дни за реакция.

# 6
  • Мнения: 379
добре де - според нашата педи - плодовите /като цяло/ са нова храна и се въвеждат като цяло - сиреч: даваш един плод и следиш, на следващия ден добавяш друг и т.н. след две седмици друг вид - примерно зеленчуковите и т.н. дори аз питах дали всеки нов плод трябва поотделно да се въвежда, а тя каза,че щом съм въвела вече плодовете, можело и като комбинация да ги давам - по 2-3 нови наведнъж  newsm78 аз така и правех и хубаво,че нямаше реакция,че как щях да разбера от какво е  Thinking

Ей това са пълни глупости. Какво е общото между круша и ябълка? Имат съвсем различно действие върху стомаха и перисталтиката.
Всеки плод и всеки зеленчук се въвеждат отделно и се изчаква няколко дни за реакция.
това ми обясни лекар - не съм си го измислила аз. аз като цяло съм доста страхлива и предпазлива при давнето на нови храни, ама те нали затова са учили. а и все като питам нещо - след съветите всеки казва - питай педиатър и аз питах. Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 15 262
Ясно е, че не си го измислила ти.  Simple Smile
И все пак-nana77 е права. Всяка нова храна се въвежда самосотятелно или в комбинация с други неща, с които вече си захранила.
Сама си го написала-ако има реакция, няма как да разбереш от какво е.
Дори и най-безобидното на пръв поглед нещо може да създаде проблем на бебето.

# 8
  • София
  • Мнения: 12 555
добре де - според нашата педи - плодовите /като цяло/ са нова храна и се въвеждат като цяло - сиреч: даваш един плод и следиш, на следващия ден добавяш друг и т.н. след две седмици друг вид - примерно зеленчуковите и т.н. дори аз питах дали всеки нов плод трябва поотделно да се въвежда, а тя каза,че щом съм въвела вече плодовете, можело и като комбинация да ги давам - по 2-3 нови наведнъж  newsm78 аз така и правех и хубаво,че нямаше реакция,че как щях да разбера от какво е  Thinking

Ей това са пълни глупости. Какво е общото между круша и ябълка? Имат съвсем различно действие върху стомаха и перисталтиката.
Всеки плод и всеки зеленчук се въвеждат отделно и се изчаква няколко дни за реакция.
това ми обясни лекар - не съм си го измислила аз. аз като цяло съм доста страхлива и предпазлива при давнето на нови храни, ама те нали затова са учили. а и все като питам нещо - след съветите всеки казва - питай педиатър и аз питах. Peace

Да бе така е - ама не винаги са прави.

# 9
  • Мнения: 379
Ясно е, че не си го измислила ти.  Simple Smile
И все пак-nana77 е права. Всяка нова храна се въвежда самосотятелно или в комбинация с други неща, с които вече си захранила.
Сама си го написала-ако има реакция, няма как да разбереш от какво е.
Дори и най-безобидното на пръв поглед нещо може да създаде проблем на бебето.
кажете сега за кисела  newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 15 262
Не знам какво имаш предвид под кисел.
Ако говориш за онези боядисани смески от пакетче, на които пише "кисел"-не бих дала такова нещо.
Аз правех млечен крем от натурално нишесте-първо царевично (безглутеново), по-нататък и от пшенично. Към него добавях пасиран суров плод или плодово пюре.
Киселът е млечно хранене, а до навършването на 1г. на Иво се стараех при всяко хранене да получава мляко под една или друга форма.

# 11
  • София
  • Мнения: 15 262
Само да допълня-сега виждам, че бебето ти е на 6м. Нишестето се вари във вода. След като се охлади-към него се добавя АМ. На тази възраст още е рано за обикновено прясно мляко.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 555
Не знам какво имаш предвид под кисел.
Ако говориш за онези боядисани смески от пакетче, на които пише "кисел"-не бих дала такова нещо.
Аз правех млечен крем от натурално нишесте-първо царевично (безглутеново), по-нататък и от пшенично. Към него добавях пасиран суров плод или плодово пюре.
Киселът е млечно хранене, а до навършването на 1г. на Иво се стараех при всяко хранене да получава мляко под една или друга форма.


Принципно си права, ама аз съм давала от готовите на Биосет - ядеше ги Кало. Правих ги без мляко. С вода.

Иначе принципно може да се направи на по-късен етап по старата си класическа рецепта - компот с намачкани плодове.

# 13
  • София
  • Мнения: 15 262
Абе ще ги яде-къде ще ходи. Ама не е редно. Боичка за цвят, ароматизаторче за вкус-не бих хранила бебе с такова нещо. В натуралното нишесте няма такива химии. Ако ще има вкус и аромат на плод-нека да е от истински плод.

# 14
  • София
  • Мнения: 12 555
Абе ще ги яде-къде ще ходи. Ама не е редно. Боичка за цвят, ароматизаторче за вкус-не бих хранила бебе с такова нещо. В натуралното нишесте няма такива химии. Ако ще има вкус и аромат на плод-нека да е от истински плод.

Така е, ама съм отдавна в групата на лошите майки  Mr. Green Поне да си затвърждавам реномето Joy

Общи условия

Активация на акаунт