Разрешен отпуск по чл.167А от Кодекса на труда

  • 4 410
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 463
Аз лично смятам, че след като законодателят не е изрично ограничил размера на отпуска по чл. 167А от КТ когато се касае за близнаци, текстът следва да се тълкува разширително и за всеки от близнаците отпускът да е по 1 година.
Тълкуването на МТСП, че отпускът "не се удвоява" няма задължителен характер и си мисля, че въпросът е оставен на преценката на отделния работодател. Разрешиха ли  на някой от Вас отпуск по чл.167 А от КТ в размер на 6 месеца за всеки от родителите (т.е. общо 1 година) за всеки един от близнаците поотделно или Ви отказаха? 

# 1
  • Мнения: 463
Виждам, че темата е прочетена от доста хора вече. Никой не е писал обаче и се чудя има ли въобще някой, който да е използвал неплатената отпуска за гледане на дете. Изглежда, че повечето от нас са се върнали на работа след изтичане на платеното майчинство. 

# 2
  • София
  • Мнения: 1 731
За този отпуск, който се полага до 8-годишна възраст на децата ли става дума? Честно казано, от поста ти не става много ясно какъв ти е точно въпросът, за това може би няма и отговори.

Може би някоя от майките с по-големи дечица ще са по-наясно.  newsm78

Аз лично, въобще не съм си и помисляла да поискам толкова много отпуск. Въпреки че 4 месеца бяхме без ясла и даже по едно време си мислех дали да не направя постъпки да си възстановя майчинството....
Дори и за платената отпуска ми правиха физиономии - нова работа, криза, всеки ден ти набиват канчето.... знаеш как е.

Ще следя с интерес развитието на темата. Най-вероятно става дума за поредната недомислица. Но, желая ти успех  Peace

# 3
  • Мнения: 463
За този отпуск, който се полага до 8-годишна възраст на децата ли става дума?

Да. Става въпрос за този неплатен отпуск. Извинявам се, че не съм конкретизирала това във въпроса ми. А това което ме интересува е ако някой ползва такъв отпуск в какъв размер  е бил разрешен - 6 месеца за майката и 6 месеца за бащата общо за двамата близнаци или поотделно за всеки един от тях, т.е общо 2 години. Благодаря.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 849
chochko, всеки работещ родител има право да ползва неплатен отпуск в размер на 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Отпускът се отпуска за всяко едно родено дете, т.е. ти имаш право на 2х6 м. и съпругът ти има право на 2х6 м. Правото на отпуск обаче не може да се прехвърли от единия родител на другия (преди можеше, но го промениха) - общо е 24 месеца, но ти можеш да ползваш само 12, а другите 12 може да ги ползва само таткото  Peace

# 5
  • Мнения: 463
chochko, всеки работещ родител има право да ползва неплатен отпуск в размер на 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Отпускът се отпуска за всяко едно родено дете, т.е. ти имаш право на 2х6 м. и съпругът ти има право на 2х6 м.

И аз така мисля. За съжаление има едно писмо на Министерство на труда и социалната политика, което казва, че ако децата са близнаци отпускът не се удвоява, т.е. все едно че е едно дете - всеки от родителите има право на 6 месеца отпуск. Затова ми е интересно дали има такива на които е разрешен отпуск за всяко дете и такива на които е бил отказан.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 849
Хм  newsm78 Ако има нещо такова, то не трябва ли да е вписано в самия закон   newsm78 Аз по принцип смятам да ползвам този отпуск, като ми свърши майчинството.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 849
Питах в съседния подфорум - имаме право на 2х6 месеца  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 12 304
  За съжаление аз също знам че отпуска е само по шест месеца и за таткото и за майката и за двете деца

# 9
  • София
  • Мнения: 1 849
Добре де каква е логиката

# 10
  • Мнения: 770
Логика няма, отново дискриминират близнаците!

# 11
  • София
  • Мнения: 1 849
Тъй, прави сте за съжаление. Ето го становището на МТСП

№ 94РР-94 от 9.05.2005 г. относно неплатения отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
Съгласно чл. 167а, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) след използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Когато са родени близнаци, независимо от използвания от законодателя израз "за отглеждане на дете", размерът на неплатения отпуск по чл. 167а, ал. 1 КТ не се "удвоява". Това означава, че и при раждане на близнаци всеки от родителите има право на неплатен отпуск в размер на 6 месеца.


Без коментар!!!

Общи условия

Активация на акаунт