Здравословно хранене по време на бременност

  • 29 506
  • 88
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 114
През първата бременност похапвах доста от всичко, не съм се ограничавала от нищо ( е чипс и подобни хрупкави измислици не съм консумирала). Качих 18кг. като бебчето ми се роди 4.050кг. Свалих после лесно килограмите лека полека с ходене, упражнения и по-леки храни (плодове,зеленчуци). Да обаче сега съм бременна отново (преди 1 седмица новината ни зарадва в къщи) и ще видя как ще бъде за напред хапването. Успех на всички.

# 31
  • Мнения: 631
Не мога да разбера какво значи разумно???
Първата бременност качих 9 килограма, но не можех да ям нищо друго освен сирене, зрънчо и мандарини. Никакво месо не можех да понасям да не говорим за риба, мляко или зеленчуци.
Сега през втората бременност ям всичко, дори неща, които никога не съм яла преди, без да се ограничавам и до тук съм 10 кила, като последния месец нищо не съм качила, а даже очаквам да сваля сега накрая.

Според мен наистина ако нямаш някакви предписания, заболявания и т.н.т. организма си изисква различните храни в определено време.

# 32
  • Мнения: 1 045
Аз съм яла каквото ми се е яло ,без да прекалявам с торти и сладкиши.Качих 12 кг без да се лишавам.
Моята теория е че трябва да ядеш нормално и разнообразно и ако бременността е лека да има движение. Peace

# 33
  • Мнения: 64
Цитат
В интерес на истината точно това схващане докарва на много майки гестационен диабет или висока захар, която е вредна за бебето. Няма нищо лошо да ограничиш малко въглехидратите по време на бременност, даже е полезно. Всички като забременеят, решават, че могат да плюскат като малоумни, което може да навреди както на бебето, така и на майката. Няма такова нещо като "ядеш за двама".

Масово чувам от бъдещите майки ,че трябвало да се ограничават по време на бременност!
Ами не е ли по-важно детето,от фигурата
То всеки си има различно виждане по въпроса,но аз съм против ограниченията, стига яденето да е с мярка.

Именно защото детето е по-важно е добре да има ограничения в храненето. Но това касае ограничения най-вече по отношение качеството на храната. А и самият израз "яденето да е с мярка" означава, че все някъде ядящият трябва да се спре. Така че ограничение в храненето по време на бременност, според мен, би трябвало да означава избор на добре балансиран качествено и количествено хранителен режим, а не "ще хапна един геврек да не взема да кача килца" Всяко нещо е добре, когато е с мярка  Peace

Аз първо да поздравя всички бъдещи и настощи майки в тази особено важна и интересна за мен тема - нова съм и това ми е първия пост във форумите  Mr. Green  Mr. Green

Абсолютно съм съгласна с мненията на svetlanka, autumnsphere и eli! Смятам, че бременноста е идеалното време една жена да се замисли с какво се храни, точно защото вече не носи отгворност само за себе си. Аргументи от сорта "организмът си знаел какво му трябва" и че не трябва да се ограничаваш за мен лично не съществуват. Като си пристрастен към цигари, кафе, сладко, организмът определено ще си "иска"  Wink

Въпреки че ние, жените, повече се интересуваме от здравословно хранене от нашите половинки, срещат се и доста заблуди. Много е важно човек да се информира от правилни и разнообразни източници и да не се оставя да бъде подвеждан от разни мнения, а да може да отсява. Защо например някои твърдят, че по време на бременност не трябва да се яде риба? Моето мнение е, че рибата е един чудесен източник на белтъчини (да не говорим за Омегите, ама те не са във всички риби) и лично аз го предпочитам пред месото. Ако пък ви се яде месо (аз бях много месоядна преди да забременея, но сега нещо хич не го понасям), според мен по-удачният вариант е да се яде телешко, тъй като желязото (така необходимо в този пердиод) се съдържа в червените меса, т.е. пилешкото не може да ти го осигури, а свинското го изключваме като цяло заради мазнините.

Друго нещо, което не мога да не коментирам от тази тема е водата. Някъде тук се спомена, че не трябвало да се пие вода, а да се набавят течности предимно от плодове и зеленчуци. Е това просто не мога да го приема!  Shocked По последни изследвания дори и количества от 8 чаши на ден или 1,5л вода (не течности) не са достатъчни. Препоръчителният дневен прием се определя, разбира се, в зависимост от теглото, но абсолютния минимум е 2л. Аз пия по 3. Често срещана заблуда е, че пиенето на вода води до задържане. Това обаче се оказва най-голямата глупост. Точно тези, които имат проблеми с отоци (също и целулит!), трябва да пият много вода! Да не говорим за ползите за храносмилането (констипация Wink) и метаболизирането на мазнините. 

Съгласна съм, че всеки организъм е различен. Наистина има жени, които си остават гладни и дебели цял живот, а аз съм от "кльощавите кучки", които могат да ядат каквото и колкото си поискат и пак не им се лепи. Но истината е, че не си го позволявам.

За мен рецептата за добра форма и добро здраве за вас и детето ви е: умерена консумация на месо (1-2 пъти седмично) и млечни, 2-3 пъти риба, много сурови или с лека термична обработка (пара  в идеалния случай) зеленчуци (всеки ден, без пропуск), плодове (сутрин или между храненията, никога за десерт), много вода (особено при физическо натоварване и жега), варива (бобени, зърнени), пълнозърнест хляб, сурови ядки, задължително спорт, никакво газирано, сладки, мазни баници, вафли, чипс и всякакви свръхобработени храни бъкани с Е-та.

Опитвам се и аз да живея по този начин. Вярвам, че няма жена, която спазва такъв режим, да не може да отслабне или поне да усети подобрение във физическото си състояние  Simple Smile

Много дълго стана, за което се извинявам, ама аз да си кажа всичко, което ми е на сърцето..... Peace

# 34
  • Мнения: 163
Смятам, че здравословното хранене е особено важно по време на бременността. Качество, а не количество. Не бива да се тъпчете сега - не е полезно нито за вас, нито за бебето. В никакъв случай не яжте за двама и знайте, че диетите са абсолютно противопоказни в този период. Важно е да има баланс. Аз не се ограничавам, но се старая и да не прекалявам с нищо - всичко, което е вредно за мен, е вредно и за бебето.

# 35
  • Мнения: 1 558
Не се вманиачавай толкова Stop Яж всичко,което ти се яде Peace

# 36
  • Мнения: 1 924
При една общо взето здрава жена,която не се е мъчила дълго време с диети,
по време на бременност организмът сам си 'посочва' това,от което има нужда,
(затова и внезапният глад за определени храни и промяната на вкусовете) Grinning

Съветът да се избягват висококалорични,но нездравословни храни-тестени,захарни,мазни- общо взето изчерпва темата.
Според апетита,нищо насила , и - в умерени количества Grinning

Водата-според жаждата.Доверявайте се на организма си,не на твърде противоречивите
препоръки...общо взето НЯМА единодушно определение какво е здравословно харнене и кои храни изключва то:lol:

# 37
  • Мнения: 248
zаписвам се и аz да следя темата......рецепти zа zдравословни и лесни zа приготвяне ястия 6те помогнат много на такива като мен Simple Smile

# 38
  • Мнения: 320
Не се вманиачавай толкова Stop Яж всичко,което ти се яде Peace


 е да ама аз пък ядох синьо сирене Sadпосле прочетох ,че не трябва било опасно заради няква бактерия...а  уж чета

# 39
  • Мнения: 44
принципно е добре да си хапваш по малко от всичко, което ти се преяде и по-често, а не едновремешни глупости, яж за двама и после се чуди човек как да сваля, риба съм яла, но не супер често, плодове и зеленчуци- задължително  Peace

Поста на Феникс също е много хубав.


На този принцип съм и аз. Така и правя, като внимавам да не прекалявам с количеството. Теста и мазнотии по принцип съм избягвала и сега ще е така. Не че ако ми се прияде нещо тестено, няма да си хапна, но ще е нарядко и умерено.
Залагам на разнообразието, а между другото така ми идва и отвътре.
Доктора ме предупреди, че максимума на качените килограми през цялата бременност да не надвишава 12 - 15 килограма.
Сутрин обаче, да ви кажа  се събуждам гладна като вълк, но забелязвам, че ми трябват две-три хапки от някаква храна за да ми мине.
Та аз карам на по често, по малко и на разнообразна храна.

# 40
  • Мнения: 64
принципно е добре да си хапваш по малко от всичко, което ти се преяде и по-често, а не едновремешни глупости, яж за двама и после се чуди човек как да сваля, риба съм яла, но не супер често, плодове и зеленчуци- задължително  Peace

Поста на Феникс също е много хубав.

На този принцип съм и аз. Така и правя, като внимавам да не прекалявам с количеството. Теста и мазнотии по принцип съм избягвала и сега ще е така. Не че ако ми се прияде нещо тестено, няма да си хапна, но ще е нарядко и умерено.
Залагам на разнообразието, а между другото така ми идва и отвътре.
Доктора ме предупреди, че максимума на качените килограми през цялата бременност да не надвишава 12 - 15 килограма.
Сутрин обаче, да ви кажа  се събуждам гладна като вълк, но забелязвам, че ми трябват две-три хапки от някаква храна за да ми мине.
Та аз карам на по често, по малко и на разнообразна храна.


Абе и аз в общи линии съм съгласна с Феникс, ама пак да си кажа:

Организмът не знае какво е полезно за него!

Не казвам, че като ти се прияде адски много нещо трябва да се стискаш на всяка цена, но ако по принцип обичаш да си хапваш сладко, тестено и мазно, точно по време на бременността трябва да се замислиш, че от тия неща за организма ти полза няма, нищо че си ги иска.

Така че съветът "по-често и на малки порцийки" е най-добър според мен.  chef

# 41
  • Мнения: 1 924
Организмът не знае какво е полезно за него!

Всъщност на теория знае,но на практика си права-понеже цивилизованите хора ядем такива простотии,че отдавна сме го объркали Simple Smile

# 42
  • Мнения: 363
Много полезна темичка. Ще я следя. Опитвам се да се храня здравословно, но и се изкушавам отвреме на време. А някой чувал ли е за ограничение на алергенни храни в последните месеци на бременността? Имаме фамилна обремененост и се замислям по въпроса.

# 43
  • Мнения: 64
Много полезна темичка. Ще я следя. Опитвам се да се храня здравословно, но и се изкушавам отвреме на време. А някой чувал ли е за ограничение на алергенни храни в последните месеци на бременността? Имаме фамилна обремененост и се замислям по въпроса.

Абе чувала съм за морските храни - миди и разни такива, но, предполагам, ако не са съвсем читави  newsm78

Ама това не ме спря да изплюскам една цяла порция "натюр" на Дълбока, хи-хи - нищо не ми стана

Тъпото е, че май ако ти се проявят някакви алергии по време на бременност и кърмене ги предаваш и на бебето, затова е добре да се наблюдаваш за ринит, обриви и ако е възможно да се върнеш назад, да помислиш какво си яла или дали си се излагала на нещо потенциално алергенно - битова химия, млечни продукти, всичко с консерванти, фъстъци, карантия.......

Ето тук много статии по темата: http://www.bg-mamma.com/articles/index/0/47

# 44
  • Мнения: 3 042
А аз така и не разбрах мога ли или не да си варя прясно мляко от крава или коза (имам и двете възможности - наблизо) и да пия, както и подквасено кисело мляко от тях, ако не са от магазина, а купени от човек, който гледа крави и кози!?!

Общи условия

Активация на акаунт