Издаване на м/ународен паспорт в чужбина.

  • 30 953
  • 163
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 710
Здравейте, налага се да си извадя международен паспорт с по-дълга валидност от настоящия ми и искам да подам документи и т.н. тук в консулството. Но не мога да намеря онлайн необходимите документи,  за да ги попълня и подам директно. Притеснявам се, че ако ми искат на място копие от нещо си, аз увисвам, защото около консулството ни няма ксерокс, а те не правят там копия... тоест, искам да съм готова да не ме връщат от гишето..
Някой вадил ли си е по този начин паспорт, какво е попълнил, колко струва... и най-вече за колко време става готов?
  bouquet

# 1
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Два пъти сме сменяли на6ите и един път дъ6теря ни, за възрастни искат ли4на карта и паспорт(валидни), за малката искаха българския акт за раждане и валиден бг паспорт.Паспорта може да се смени без глоба до 6 месеца след изти4ането му.Наскоро ми се наложи да вадя ли4на карта, за6тото ми откраднаха портфейла, искаха ми документа от полицията, в която обявявам кражбата и валиден паспорт (или друг бългатски документ за самоли4ност, ако книжката ти е българска съ6то съ6то става)
В Мадрид, за подаване на документи за паспорт или ли4на карта се взема 4ас по телефона.процедурата се забави първия път 6 месеца, а  вторият път 5 месеца.
най добре се обади по телефона в посолството , за да ти потвърдят дали е необходимо да вземе6 4ас или не.
А и 4 снимки, все 6те има някое фото около посолството, което да е "упълномо6тено" сире4 си пла6та процент на посолството за да пра6тат там вси4ки за снимки(както правеха тук)
Цената за смяна на паспорт в Мадрид е около 40  или 50 евро(ве4е не помня със сигурност)
успех

# 2
  • Мнения: 5 710
Ами доста трудна задача е да 'звънна'. Аз ще звънна, ама отсреща нямам случай някой да ми е вдигнал , но ще опитам, да! Особено за сроковете! Как така 6 месеца за един паспорт, ако това е невъзможна мисия по-добре да си отида до България да го извадя за седмица и да приключа..

# 3
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Сега 4увам 4е ги правят по бързо 4 или 5 месеца, поне това ми казаха  миналата седмица за ли4ната карта.
Ами доста трудна задача е да 'звънна'. Аз ще звънна, ама отсреща нямам случай някой да ми е вдигнал , но ще опитам, да! Особено за сроковете! Как така 6 месеца за един паспорт, ако това е невъзможна мисия по-добре да си отида до България да го извадя за седмица и да приключа..

Аз мислех 4е на6ето послство тук е зле, но  явно при вас е о6те по кофти 6том не вдигат телефоните..

# 4
  • Мнения: 5 710
Ами досега не са ми вдигали, мисля имейл да им напиша.

Ето тук какво намерих за срока :
"когато заявлението за издаване на паспорт е подадено в консулски или дипломатически представителства в чужбина, срокът за издаване е до 90 дни."
http://www.econ.bg/law/procedures/article115282.html

странно е, защо ви бавят документите 4-5 месеца!?

# 5
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Знам ли, оправдават се с дипломати4еската по6та, което няма никаква логика newsm78
Пъвият път като ги сменяхме ни предупредиха  4е е 6 месеца, втория казаха 5, а сега за ли4ната карта ми казаха 4 или 5.Нали знае6 4е и да ги питам, 6те ми отговорят каквото си искат.Предпоследния път така ми бяха вдигнали кръвното 4е 4а6ата преля и пуснах мейл оплакване до вън6но министерство, та госпожата консул ве4е като ме види, и ме посре6та  с тази физиономия smile3516, трудно се овладява, но понеже знае 4е ако пак изпу6и, 6те изпу6а и аз и пак 6те си препра6таме имейли.
Не знам как е при вас, но тука се правят на разсеяни, или просто не са в 4ас.Полу4авал съм толкова неадекватно отно6ение , 4е  направо се изпри6твам, като се налага да ходя за не6то до посолството.

# 6
  • Мнения: 1 436
Подадохме документи края на юни. Местното ни консулство (което е на 600 км) правиха консулски дни в нашата околия, та използвахме случая. Искаха да видят оригиналния паспорт и да им оставиш копие. Освен това, попълнена бланка за паспорт (купува се от тях), декларация за задържане на паспорта и предадресиран плик (ако искаш да ти върнат паспорта по пощата). Казаха, че документите пътуват към България с дипломатическа поща края на юли, връщат се със следващата дипломатическа поща края на септември, така че да чакаме паспортите тогава. За беля, ни се налага пътуване към България средата на септември и ме вълнува въпроса дали ще ни пуснат да излезем със старите паспорти (още валидни), при положение, че сигурно в компютъра ще е отбелязано, че има нови (които ще са някъде из дебрите на МВнР) Thinking

Последна редакция: вт, 11 авг 2009, 22:17 от Juturna

# 7
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
За беля, ни се налага пътуване към България средата на септември и ме вълнува въпроса дали ще ни пуснат да излезем със старите паспорти (още валидни), при положение, че сигурно в компютъра ще е отбелязано, че има нови (които ще са някъде из дебрите на МВнР) Thinking
Не се притеснявай , дъ6теря ми пътува със стария паспорт, който бе6е все о6те валиден  през  юни( новият все о6те не бе6е пристигнал)  а новият е бил издаден на 24 април, но ние го взехме и върнахме стария(ве4е изтекъл) на 5 август.не е имало никакъв проблем.

# 8
  • Мнения: 247
3 месеца срока и около 60 еуро Mr. Green

# 9
  • Мнения: 5 710
3 месеца срока и около 60 еуро Mr. Green

а , това е разхода сигурно само по такси и документи,  без този за влак/бензин или нещо такова...
сложи още 80х2 за 2 пъти ходене до консулството, сметката ми отиде над 200 евро.

# 10
  • далечно
  • Мнения: 1 029
10 сентс, в закона пише 90 дни, но в действителност се чака май доста повече месеци. Според консулски отдел в Милано 6-8 месеца, според Консулската служба на МВнР 4-5 месеца защото...пестят от дипломатическа поща. От МВнР (Консулска служба, телефоните им са на сайта на МВнР) ми казаха, че следващата поща от Милано е в края на август - ти не беше ли някъде в Ломбардия? Може да попиташ кога е следващата поща за Милано. +30 дни в БГ + още за прехвърляне на паспорта от полицията до МВнР. Абе...тромава работа.

Електорнно заветните бланки за лични документи не съм намерила  Tired

Тъй като ми откраднаха всички документи днес бях в Милано за пасаван. За паспорт, л.к. и книжка си отивам в София  Confused, тук нямам кога да ги чакам че без документи не се стои, а ми предстои пътуване за концерт на Мадона и куп (по-маловажни  Wink) служебни.

В БГ има услуга за 1 работен ден - специално за София е само в централното подразделение на полицията (или както там се води това на Мария Луиза). Така че оят съвет е, ако разполагаш с няколко дни да си отидеш до БГ и хич да не се занимаваш с превеликите дипломатически мисии  Tired

Лично на мен в понеделник от консулски отдел ми вдиганаха телефона точно на секундата, когато стана 9:30. Бях поразена. Днес бяха двама доста любезно служители. Работното им време е 9:30-12:30 (МИлано). Не е организирано добре (тясно помещение и т.н.), но поне днес нямаше много навалица - аз отидох в 9:30, вече имаше 4-5 души, но в 10:10 бях готова. Но е много относително, чувала съм страшни ужасии за това консулство.

Всъщност има ксерокс, но явно не го ползват, когато има опашка. Днес се запънах, че не си давам денунчата от карабиниерите (за взлома на колата) и набързо си я преснимаха. Но след мен нямаше хора.

Мисля, че за заявление за паспорт нищо не трябва да ти преснимат - занеси си настоящия паспорт, снимки, акт за раждане, евентуално ако си омъжена свидетеството за брак. Плаща се на място, но не знам колко. Ако си сменяш имена е по-сложно.

Паспорта може да се смени без глоба до 6 месеца след изти4ането му.
сигурна ли си? мисля, че нямаш право да се подвизаваш с изтекъл паспорт. Пред мен на младежа с изтекъл паспорт и за пасаван му казаха, че ще си плати глоба на базата на наказателно постановление (но естествено не знам кога му е изтекъл паспорта)

# 11
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
В Холандия също им трябваха 6 месеца (дипломатическа поща е 2 пъти в годината), затова предпочетох с пълномощно и в България (но пак се наложи да се пътува доста за него).
Днес ходих да си вадя в България. Изумително е, че нищо не се е променило там от 20 години....

# 12
  • Мнения: 1 436
затова предпочетох с пълномощно и в България

2005 и ние така направихме. Беше песен, от посолството във Вашингтон даже удариха печат на пълномощното по пощата и не се наложи да ходим дотам. Но вече не може  Tired.

# 13
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
затова предпочетох с пълномощно и в България

2005 и ние така направихме. Беше песен, от посолството във Вашингтон даже удариха печат на пълномощното по пощата и не се наложи да ходим дотам. Но вече не може  Tired.


Въобще ли не може или по пощата? Аз трябваше да ходя до Хага: голямо преживяване беше.

# 14
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222

Паспорта може да се смени без глоба до 6 месеца след изти4ането му.
сигурна ли си? мисля, че нямаш право да се подвизаваш с изтекъл паспорт. Пред мен на младежа с изтекъл паспорт и за пасаван му казаха, че ще си плати глоба на базата на наказателно постановление (но естествено не знам кога му е изтекъл паспорта)
Поне така ми казаха в посолството,   до 6 месеца няма глоба, но не може да се пътува с него newsm78,
и може да се подаде около 7 или 8 месеца преди да е изтекъл, ние искахме да сменим и ли4ните карти, но  ни оставаха 11 месеца до изти4анео им и трябва6е да ходим пак няколко месеца по късно.
Преди да влезем в об6тността си бе6е проблем изтеклия паспорт, но ссега в  ЕО съ6тата стойност има и българската ли4на карта

Общи условия

Активация на акаунт