Дебели ли са българските деца?

  • 16 552
  • 230
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 600
За съжаление има доста затлъстели българчета. Виновно е не само храненето в училище, което е супер нездравословно, а най-вече културата на хранене в къщи. За съжаление повечето деца се хранят с мазни храни, сандвичи, хамбургери, пици и тем подобни калорийни бомби. И лошото е че дори да се опитваш да си храниш детето здравословно пак не можеш защото повечето храни са натъпкани с всевъзможни Е-та. Липсата на движение пък довършва картинката. Дано поне тази наредба се спазва до някъде и вече не им дават в училище само кроасани, баници и намазани филии.

съгласна съм - важна е културата на хранене, която създават родителите в къщи, и то в съвсем крехка възраст. аз съм гледана от майка ми само с готвена храна, и то защото не сме имали пари да се храним навън, но ми е създало навик да готвя редовно. така гледам и детето си, за добро или лошо. сега като седнем на ресторант тя си поръчва само супа или нещо готвено, ако няма доста трудно намира какво да яде. понякога си мисля колко лесно щеше да ми е да не готвя ами да се храним навън или да купуваме полуфабрикати, ама не съжалявам - поне детето има нормални хранителни навици. опита шоколад на 2 години, чипс на 3, но и това ми се струва рано. всички познати деца си ядяха след първата година.

смятам, основното не е наличието на тези храни, а бездействието на родителите, когато децата правят избор. по-лесно е да дадеш, когато мрънка, но трябва да се намесиш при съдаването на вредни навици.

аз цял живот съм в битка с килограмите и не искам и детето ми да е така. затова внимавам какво яде, макар че опитва и вредни храни.

за наредбата смятам, че е добра стъпка. дори и да продават всичко в близкия магазин, най-малките няма да отидат до там. някои големи няма да имат време. все е от полза. но основната работа е в къщи - не да забраняваш, а да обясняваш до припадък защо са вредни тези храни.

синът на мъжа ми от първия брак е на 13 г, към 160, 72кг. майка му не готви, яде сандвичи, чипс, кроасани. когато му прави супа, била някаква "готова". дори не я знам каква е. в къщи отказва да яде готвена храна, само пържоли и картофи или спагети. много деца са така и вината е само наша, това е.

# 16
  • Мнения: 2 137
Първо сме виновни ние- родителите.Честа гледка е- родителите си пушат по 2 кутии цигари дневно, а нямали пари за спорт на детето!Даже съм влизала в конфликт с една майка от нашите в класа на щерката за това.Не мога да си представя как има такива родители и факт е , че децата са повечето с наднормено тегло.
Одобряваме наредбата двете с щерката.Вчера й казах за това начинание.Тя няма проблеми с теглото, но се занимава с танци от 6 годишна и самия им треньор им обяснява за правилното приемане на храните!

# 17
  • Мнения: 4 303
Да, има много деца с наднормено тегло. За съжаление. И да, родителите са виновни, защото от най-ранна възраст се започва с предлагането на неподходящи храни, пък после се мрънка, че в училищата продавали само боклуци. Аз имам приятелка, която сама приготвя храна на детето си и то не се изкушава от вафлите и чипсовете от училищните лафки. Но си има култура на храненето, така е научено.
 
Честа гледка е- родителите си пушат по 2 кутии цигари дневно, а нямали пари за спорт на детето!
Явно спортът не е от такова първостепенно значени като цигарите. Аз също съм чувала подобни оправдания, далеч не само от пушачи. Много се пренебрегва значението на спорта, а той е важен не само за физическото развитие на детето. Чрез него се учат и на дисциплина и упоритост, създават контакти, лесно се приобщават в чужда среда.

Последна редакция: пт, 21 авг 2009, 10:22 от Клото

# 18
  • Мнения: 804
.....
 Долкото си спомням и ние ядяхме същите храни, но май Е-тата почти ги нямаше, а животните не получаваха толкова много хормони.
Дори да предположим, че храните са били същите, "движението" ви беше много по-активно. Днес да срещнеш буйни, играещи деца си е направо екзотика.

ПП: Франческа, детския спорт не трябва да е "платено" мероприятие.

# 19
  • Мнения: 2 137





ПП: Франческа, детския спорт не трябва да е "платено" мероприятие.

Да, съгласна съм.

# 20
  • Мнения: 4 629
хубаво са го измислили , но дали децата свикнали на такива неща няма да ги купуват от близкото магазинче до училище ?
според мен медиите и рекламите също са виновни - става модно събират се разни хартийки от пакетчетата и това продава.
и как няма да са свикнали като масово по градинките ги ядат от 1годишни , поне около нас е така не мога да си го обясня защо изобщо са ги извели навън ,за да изядат по един куп боклуци с мръсни ръце и да ги преберат.
хранителните навици наистина се изграждат в детството и в по- късна възраст си личат предпочитанията.
много родители дори не признават че дебелото им дете има проблем  и от това страда цялото му битие , което е престъпно.
моето дете късно научи за тези храни , но беше неизбежно те са навсякъде около нас
постояно се разправяме и ми е супер трудно да му обясня , винаги налита като види някой да яде и ме обвинява защо не му купувам , в крайна сметка аз излизам лошата.
като за да не се настървява преди съм му давала по хапка, и съм обяснявала колко са вредни нищо че са вкусни и е минавал номера , но не и сега.
най ме е жал за децата който наистина не трябва да ядат тези неща по лекарско предписание , колкото и да са нащрек майките все ще се  намери някой щедър да предложи или детето да види постояните пакети в детските градинки и кътове.
според мен всички сме длъжни да имаме предвид тези работи на обществени места, а не да разтройваме горките дечица и да си гледаме само своето. затова аз храна навън не нося

# 21
  • Мнения: 75
Дори и да похапват повечко, ако излизат навън по-често да играят и да тичат, няма да трупат всичко в организма. Моят син е на 12 години и ми  е трудно вече да го накарам да излезе и да играе. Само пред компютъра и телевизора стои. Още не е станал дебел, но искам да го предпазя.

# 22
  • Мнения: 199
Много се радвам, че поне тук във форума е пълно с хора, които смятат, че родителите създават вкусови навици у децата и това ми дава надежда. Иначе навсякъде в квартала сме заобиколени с мъничета, похапващи junk food. Честно казано не съм сигурна как точно трябва да предпазя малкия-засега определено предпочита готвени неща и супи и умира за плодове, вкъщи почти никога не се ядат "боклуци" пред него, но навън му предлагат, естествено аз обяснявам, че той не яде такива неща  Mr. Green, но се е случвало той да иска и да се разплаче, а въпросният родител ми казва :"ами как ще яде като не е опитал дайте му да опита и той ще прояде няма страшно" ooooh!
Та по темата със сигурност е някаква мъничка крачка напред забраняването на тези храни в училищата.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Много добро начало е тази наредба. За съжаление в нашето училище няма лафка и стол, и децата си купуват разни неща от барачките покрай училище. Което автоматично значи , че при нас нищо не се променя . Но поне в другите училища ще се постави едно добро начало за по-правилно хранене.

# 24
  • Мнения: 7 640
според мен са дебели.
Когато аз ходех на училище, имаше по едно-две пухкавички във випуск, на които всички се подиграваха.
Сега определено не е така.

# 25
  • Мнения: 1 817
Да , според мен са дебели.
Дори и да не им се вярва на майките и бабите, но е пулно с тромави само 'леко закръглени' деца. И няма нищо чудно в това. Като знаем с какво се хранят, колко спортуват и какви са им заниманията за съжаление. Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 14 654
Дебели са и родители им са дебели. Въобще българите са дебели и болни, защото не знаят как да се хранят и винаги са си били такива.
Имала съм и аз дебели съученици, а повечето бяха закръглени, но наричани "нормални" от родителите си. Нормалните и преди, и сега ги наричат кльощави.
Наблюденията ми са, че след 7-8 годишна възраст се виждат първите признаци на затлъстяване, някои се усещат и успяват да овладеят положението.
Радвам се много за наредбата, от есента синът ми тръгва на предучилищна и видя ли в лавката им боклуци, мигом ще позвъня в РИОКОЗ. Поне малките, които не напускат училищния двор през междучасията, няма да си купуват пирожки, зрънчо и кроасани.

# 27
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Приветствам наредбата, но само със забрана няма да стане. Всяко второ детенце в количка, което вече може да седи, държи пакетче със зрънчо или солети- това е началото на изграждането на нездравословни хранителни навици.
Скоро се втерщих от едно 9-годишно дете - за 5 мин. омете 4 кюфтета с гарнитура и няколко филии хляб, после и десерт поиска и майка му не му отказа ooooh! А детето наистина има нужда от диета и ако беше моето щеше да получи само салатата.

# 28
  • Мнения: 1 817
Често от малки са им разширени коремчетат и после какви порции поглъщат, не е истина просто.
Има си стандарти, но на нашите БГ деца са им малки порциите в детските кухни или в детските градини. Често чувам такива оплаквания...че то колко били порцийките.
Сбъркана ни е системата.

# 29
  • Мнения: 991
Дори и да похапват повечко, ако излизат навън по-често да играят и да тичат, няма да трупат всичко в организма. Моят син е на 12 години и ми  е трудно вече да го накарам да излезе и да играе. Само пред компютъра и телевизора стои. Още не е станал дебел, но искам да го предпазя.
Ами може би той вече е на възраст, когато заниманията със спорт биха били по-привлекателни от игрите навън.

Общи условия

Активация на акаунт