Шест лепила съм стъкмила...ученическа злободневна

  • 8 034
  • 134
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 399
Раzбирам че е удобно всичко да се накупи на куп, но някак си не води ли това до раzхищение? newsm78 Когато лепилата са 6, не свършват ли по_бърzо отколкото когато са 6 пъти по 1. Поне такива са моите наблюдения върху други неща в домакинството. Не се ли губят, не иzостават ли в края на годината, къде zапочнати, къде недовършени., едно прибрано, друго се търкулнало в някой ъгъл. Толкова малки деца естествено не умеят да се грижат zа голямо количество вещи и като че ли би им било по_лесно да следят 2 молива и 1 лепило. Едни такива неща ми се въртят в главата, доколко това раzточителство е въzпитателно и то не само от гледна точка на парите, а и zаради пестеното на ресурси, опаzване на околната среда и т.н.

# 31
  • Мнения: 5 710
Току що по радиото казаха, че стъкмяването на раницата  струва 100 евро.
Самата раницата 60-70 (маркова, не може инак) и после почват сметките за учебниците...

# 32
  • Мнения: 1 550
O, искам и аз в Холандия да пратя децата на училище!  Mr. Green
 Mr. Green
От време на време и аз оценявам преимуществата на Холандия Mr. Green
Та специално се разрових за да видя кога ще почнат и нас да ни брулят Thinking
Принципно в основното училище (4- 12 години) всичко е безплатно. Всички разходи се поемат от Министерството на Образованието. Има нещо като доброволна родителска контрибуция, като всяко училище само определя размера на сумата. За нашето училище ако не се лъжа беше около 30 € за миналата година. Излишно е да ви казвам колко малко родители си правят труда да платят нещо Crazy
След основното училище вече се започва със закупуването на учебни пособия, като това е в зависимост от типа училище- техникум, гимназия и т.н. Какви са там разходите вече, нямам идея. Но предполагам, че не са малки след като учебниците са по принцип много скъпи. Съдя по моето следване, къде за една година ми струваше около 600 € Rolling Eyes
НО повечето разходи се декларират в данъчната декларация и се възстановяват. Отделно колко помощи се получават за да се подпомогнат децата.
Надявам се Калинка да се включи с по- прецизна информация за разходите за основно образование.

# 33
  • Мнения: 3 367
Vjara ,факт!У дома имам извадени по 1 лепило ,10 маркера и 3 листа хартия само точно по тази причина.Надявам се и в у-ще да се озаптяват.
Инак системата ми харесва и на мен,занимавам се 1кратно / година.
Нашата К (пълен ден) "струва" около 50$,вкл.разница "маркова" според разбиранията ми (тук не е толкова важно ми се струва колкото в Европа,поне засега),кутия за храна и  помагала.Най-скъпа беше кутията за обяда,но е баш такава дето предполага пестене на материал дългосрочно,а и за нас храната е много важна Laughing
Учебници нямат до момента,насетне мисля им дават от у-щето,ако не го върнеш читав-тогава плащаш.

# 34
  • Мнения: 3 491
Раzбирам че е удобно всичко да се накупи на куп, но някак си не води ли това до раzхищение? newsm78 Когато лепилата са 6, не свършват ли по_бърzо отколкото когато са 6 пъти по 1. Поне такива са моите наблюдения върху други неща в домакинството. Не се ли губят, не иzостават ли в края на годината, къде zапочнати, къде недовършени., едно прибрано, друго се търкулнало в някой ъгъл. Толкова малки деца естествено не умеят да се грижат zа голямо количество вещи и като че ли би им било по_лесно да следят 2 молива и 1 лепило. Едни такива неща ми се въртят в главата, доколко това раzточителство е въzпитателно и то не само от гледна точка на парите, а и zаради пестеното на ресурси, опаzване на околната среда и т.н.
Ами не, не се търкаля нищо из класната стая, не се разхищава. Аз съм помагала в училището, децата знаят, че всичко си има място, така ги учат още в самото начало, и този ред се спазва. Имат някаква задача в клас, вземат каквото им трябва, после пак го оставят, където му е мястото. Преди да тръгнат, масичките им са винаги подредени. Случвало ми се е дете да си забрави ръкавицата или шапката при прехода автобус-класня стая-кръжок-занималня, например, но за 4 години (смятано от предучилищната на първото дете насам) за учебни пособия не е ставало и дума. В края на годината си връщат и ножицата, и линийката, и маркерa, и моливите, и кутията за моливи, и флумастрите, и папките със съдържанието в тях, и тетрадките, може и тук таме някое недовършено лепило да има, не ми е минавало през ума да проверявам.
П.п. Ceга случайно видях, че двете стикчетата лепило, които се използват у дома, са с надписаното име на малкия син. Значи са ми били доставени у дома в края на учебната годината. Явно нищо, което може все още да се използва, не се хвърля.

Последна редакция: вт, 25 авг 2009, 16:13 от блажка

# 35
  • Мнения: 3 367
Колкото и да има ред,едно е да  знаеш че имаш 1 лепило от сега до лятото,друга е нагласата като майка ти пред очите ти е купила 12 стика и 2 туби.Това си е отделна тема, определено има свръх-консумация, в редица случаи ненужна за моите разбирания. Има сякаш тенденция децата да се учат на не-разхищение/рециклиране/внимание към средата и околните  в последните години,не е лесна промяна обаче с поколение научено че 30 салфетки от макдоналдс са правило,а 20те ката дънки-жизнена необходимост.

# 36
  • Мнения: 3 491
Ох, и друга тема има - патологията на това да се взираш и търсиш навсякъде нещо нередно, консуматорско, материално, страшно, заплашващо ... Ами ако няма нищо страшно? Как ще живeeм, като го няма "врагът"? Като в едно стихотворение, където чакали варварите, и се подготвяли за варварите, крепостни стени вдигали, пък накрая се оказало, че варвари изобщо нямало. "И как така без варварите?" - се пита в стихотворението. "За нас поне те бяха  разрешение."
Който иска, да си търси варвари. Аз излизам навън с децата, в отпуска съм, не мога да си я губя в търсене на косми под чиито и да било езици.

# 37
  • Мнения: 4 399
Колкото и да има ред,едно е да  знаеш че имаш 1 лепило от сега до лятото,друга е нагласата като майка ти пред очите ти е купила 12 стика и 2 туби.Това си е отделна тема, определено има свръх-консумация, в редица случаи ненужна за моите разбирания. Има сякаш тенденция децата да се учат на не-разхищение/рециклиране/внимание към средата и околните  в последните години,не е лесна промяна обаче с поколение научено че 30 салфетки от макдоналдс са правило,а 20те ката дънки-жизнена необходимост.

Да, именно, точно това е и моята мисъл. На децата се покаzва от малки как се паzарува на едро и как колкото повече купуваш, толкова е по_евтино и толкова повече имаш. Съответно прахосването на ресурс е по_евтино. За Бога братя купувайте, дори и да нямате нужда!

Блажка, не е търсене на враг, факт е че в Европа и Щатите мащабите на всяка стока в супера са раzлични. Тука няма чували по 5 кг. ориz. Това е отражение на раzличния начин на живот и ценностна система на европееца и американеца. Но това вече е малко иzвън темата в случая.

# 38
  • Мнения: 3 491
Блажка, не е търсене на враг, факт е че в Европа и Щатите мащабите на всяка стока в супера са раzлични. Тука няма чували по 5 кг. ориz. Това е отражение на раzличния начин на живот и ценностна система на европееца и американеца. Но това вече е малко иzвън темата в случая.
Е, аз съм от село, Вяра, дали ще е европейско или американско, все тая. Simple Smile Баба ми и родителите ми, и всички около тях, като правят зимнина, я правят така, че да им стигне за цялата зима, в големи количества, и не изяждат всичко наведнъж.
Адвентските календари са също европейска традиция, на която възпитателният смисълът е точно това: децата да виждат повече лакомства от един вид на едно място, но да знаят, че могат да си позволят всеки ден по едно.
И не се харчи по-малко, като се купи повече наведнъж, а като бъркаш в портмонето на често. Затова в България левчето върви по-бързо, понеже уж са малки суми, но са на често. Тук, като се пазарува по-нарядко, си даваш сметка за голямата тежест на малките неща, като ги видиш струпани на една сметка, и се замисляш.
Едно дете, като види майка си да купува повече неща, може да поиска да ги изхарчи всичките наведнъж, може и да не иска, зависи от детето и майката. Но ще знае, че това му е за цялата учебна година, и няма да скрибуца през месец да му купиш това или онова. За мене системата работи чудесно.

# 39
  • Мнения: 1 909
Стана ми любопитно - какво толкова ще лепят за една година - цели шест лепила? Аз  купих точно три лепила за цялата минала учебна година, много добре си спомням.

При нас и тетрадките, и учебниците, се осигуряват от училището. Имаха някакви минимални изисквания за флумастери, химикали, моливи, гуми и линии, които през годината подновяваме при нужда.

След седмица започват училище и тогава ще ни дадат списъка на необходимите неща, но определено не ме стресира тази тема.

# 40
  • Мнения: 11 329
Аз да пиша за учебниците - до миналата година съм ги купувала сама. Доста голямо перо са.
От тази година нашата провинция взе мерки и въведе програма за ползване под наем, срещу такса от 40 евро.
Така с таксата на двамата избих учебниците само на единия!  ooooh! Crazy

# 41
  • Мнения: 3 491
Стана ми любопитно - какво толкова ще лепят за една година - цели шест лепила? Аз  купих точно три лепила за цялата минала учебна година, много добре си спомням.

чумби, на този въпрос могат да отговорят родителите на децата, които са купили 6 лепила. Така или иначе в началото на учебната година има обща родителска среща, на която могат да се питат такива неща, ако учителката/учителят не отговори самоинициативно.
От моите деца на едното му искат две лепила, на другото - едно. Аз обаче сложих две и на другото - да ми е мир главата, за всеки случай. Не искам никакви евентуални мрънканици за лепило ни в клин, ни в ръкав, по средата на учебната година, тогава имат по-важни неща да вършат и е по-натоварено. Колкото по-малко камъчета, пък било то и песъчинести, толкова по-добре за мене. Най-много да не го изхарчи това лепило, но едва ли ще го затрие, и пак ще се използва - я за в къщи, я (живот и здраве) за по-догодишния списък.

# 42
  • Мнения: 3 367
Стана ми любопитно - какво толкова ще лепят за една година - цели шест лепила? Аз  купих точно три лепила за цялата минала учебна година, много добре си спомням.
Аз мисля (спекулирам,нямам опит) че се случва точно предположеното от Вяра-губят се капачки,съхнат,не се уважават вещите защото има още 11 (буквално!), хоп и хайде ново, едва ли 5 год дете ще "излепи" 12 стика и 2 туби които снабдих по списъка.

# 43
  • Мнения: 3 491

Аз мисля (спекулирам,нямам опит) че се случва точно предположеното от Вяра-губят се капачки,съхнат,не се уважават вещите защото има още 11 (буквално!), хоп и хайде ново, едва ли 5 год дете ще "излепи" 12 стика и 2 туби които снабдих по списъка.
Ако това наистина се случва, ще си е проблем на вашето училище. Но аз не бих прибързвала със спекулациите и допускането, преди да имам собствен опит, и бих изразила критично мнение едва след като имам опит. "To assume, means to make an ass out of u and meкакто казват местните.  Simple Smile

# 44
  • Мнения: 3 367
блажка,благодаря за напътствието. Базирам спекулацията си на известен опит с арт-занимания в 1. прискул, 2. детски игрови групи, 3. занимания в библиотеката и 4. езикова група в около поне 15 различни конкретни места. Опитът ми се простира отвъд "лепилата", ежедневно съм свидетел на повсеместно разхищение на сходен род материали,от малки и големи. Чудесно би било опитът ми да  е  изолиран.

Общи условия

Активация на акаунт