Моля, дайте ми съвет -Да сменя класа или училището?

  • 3 696
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте! Ето проблема - сина ми учи в 73 СОУ. Сега ще е втори клас. Започна с голямо желание и старание в първи клас. В началото на втория срок госпожата обяви, че ще започне да награждава децата да пишат с химикал, ако тя прецени, че вече пишат старателно и чисто. Сина ми направо полудя от вълнение и искаше да е от първите. Да, обаче се оказа от последните. Госпожата ми обяви, че "по милост да не го стресира" ще му пише 5 на свидетелството. След не е един разговор със сина ми, разбрах че в старанието си детето работи по-бавно, непрекъснато трие и поправя, за да му е "перфектно за госпожата", започна да изпуска думи и букви при диктовка, изпадаше даже в истерии като сбърка. Говорих и с госпожата - според нея той е бавен, разсеян и останах с впечатлението, че й пречи на амбицията нейния клас да е най-добър. Калоян ми разказа, че тя пред всички посочва грешките на децата, прави изказвания от типа: " ти пак си последен", "пак си трил", "пак си сгрешил" и т.н. Детето ми направо не беше на себе си. Започна да ми говори, че бил тъп, щял да има само двойки, госпожата щяла да каже това или онова. Цяло лято ходим на консултации с детски психолог, упражняваме се вкъщи с диктовки и сина ми доста се успокои. ДО ДНЕС. Довършвахме читателския дневник и той сбърка една дума. Разкрещя се, разрева се, "сега госпожата ще ми пише двойка", "аз съм смотан, нищо не мога да направя като хората". Детето ми е на 8 години, аз просто обезумях. Едва го успокоих. Подхвърлих му, че може да сменим госпожата щом не уважава децата и ги разстройва така. А детето ми каза, че е свикнало с децата, а госпожата не я мрази. Не знам какво да правя. Явно е, че госпожата е проблема, защото не е наясно с детската психика или просто това не я интересува. Нейните амбиции тровят детето ми. Не вярвам, че ако говоря с нея нещо ще се промени. Помежду другото тя казва "хареше". Извинете ме за дългия разказ, но мисля че е важно. Моля ви за съвет, коментар, идеи.

# 1
  • у дома
  • Мнения: 7 171
Ако решиш да сменяш обстановката смени направо училището,не само класа...
Големият ми син ще е първокласник в училище в което има две паралелки първи клас-едната годпожа е точно такъв тип перфекционист,който ти описваш и който толерира само бързите,а другата е спокойна и уравновесена...е аз избрах да е при по-спокойната...Да, с умни и бързи деца всеки може да работи,важното е да успееш да вдъхнеш кураж и желание и на тези деца,които са по-бавни...

# 2
  • Мнения: 620
Ще си позволя да изразя мнение, не го приемай като съвет. Учителите в едно училище са колегия и колкото и някой от тях да не е прав, той ще срещне подкрепата и разбирането на останалите. Т.е. ако преместиш детенце при колега на въпросната "госпожа" /забелязала съм, че точно този тип учители като нея са най- харесвани от родителите и винаги съм се чудила защо, обзалагам се, че когато си записвала детето си в 1 клас са ти я препоръчали като "чудесен педагог"/, първата ще се постарае да изгради мнение за малчугана у избраната от теб, ще я настрои предварително срещу детето и семейството и в крайна сметка едва ли ще намериш този комфорт за малкия, към който се стремиш. Това, което трябва да направиш, докато е време  и ти си го осъзнала е, че трябва да измъкнеш детето си от тази отровна среда, в противен случай рискуваш някой съвсем случаен да смачка самочувствието, самооценката и в крайна сметка личността му. Когато му избираш следващата учителка не се доверявай на чуждо мнение и дочути приказки оттук- оттам, а 
отивайки в училище
 води детето и му позволи, след като се запознае с всички госпожи, то само да избере при коя от тях иска да учи. След толкова години стаж съм се уверила, че интуицията на децата  е безпогрешна и те по някакъв техен си начин успяват да открият кой е добър и мил човек и кой- лицемерно- мазен. Не исках да излезе толкова категорично изказването ми, а то се получи направо алгоритмично. Не ме слушай, ти си човекът, който сам ще вземе решение, просто исках да ти кажа как стоят нещата в училище.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 565
На право смени училището.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 208
Сменяй училището, но ми се струва, че дори да е виновна госпожата, реакцията на детето ти подсказва, че има някакъв друг проблем. Каква е причината да е така пренавит? Хубаво е, че си се обърнала към детски психолог, какво е неговото мнение, той все пак се е запознал с проблема, не те ли посъветва нещо, не изказа ли мнение каква е причината за създалата се ситуация?

# 5
  • Мнения: 1 073
Смени у-щето. При малкият ми син имаше този проблем миналата година. Даже...много по - дълбок. Г-жата се опитваше да се налага с дърпане на уши, удряне по д.....ето и тем подобни мерки. Отидох и разговарях с нея, след което и с директорката. Известно време имаше ефект и детето не беше стресирано пряко, но след време нещата се засилиха. Много родители негодуваха, но когато аз и една друга майка решихме да подадем оплакване до инспектората и до Министерство на образованието, никой не посмя да си сложи подписа. В крайна сметка останахме двете да се борим. Оплакване имаше, проверка също в у-щето и какво да ви кажа, оказа се , че няма доказателства. Но, поне знам, че опитахме всичко.
Резултат : от новата учебна година сме в друго у-ще.

# 6
  • Мнения: 212
Според мен недей да сменяш нито у-щето, нито класа. Явно е, че детето харесва госпожата си, затова се старае да и се хареса, но поради една или друга причина е твърде зависимо от одобрението и, допускам,  не само от нейното. Мисълта ми е, че госпожата е само катализатор, а не същинската причина за проблема. Поговори още веднъж с нея и и обясни нещата така, както си го направила тук, убедена съм, че ще се съобрази и ще бъде по- внимателна. Аз самата съм учителка, макар и на по-големи деца и мога да споделя, че има деца, които искрено се радват на 3, има и такива, които се разстройват за най- дребната грешка, на контролно, на което имат почти максимален броя точки, макар че НЕ съм правила забележки, напротив. По принцип, ако самооценката ни е прекомерно зависима от постиженията ни, това вече е проблем, който трябва да бъде решен, вероятно с помощта на психолог. Моля те не приемай мнението ми като даскалска солидарност, защото съм убедена, че където и да отиде детето, проблемът ще си остане, защото то го носи у себе си Rolling Eyes.

# 7
  • Мнения: 536
Смени училището. С дъщеря си имах проблем с едната госпожа(но в градината). И аз я водих на психолог. Нещата се оправиха когато я преместих на друго място.

# 8
  • Мнения: 34
Благодаря на всички за съветите и мненията. Според психоложката госпожата е основния виновник, защото за последните 5г е консултирала 6 деца от 73 училище от 1 до 4 клас. Не всички са били точно при тая учителка, но явно там се търсят само определен тип деца. Аз също учих в това училище  и наистина нещата там са много различни отпреди години. Наистина детето ми не е от нахаканите и дори е доста срамежлив. Желанието му госпожата да го одобри се изроди в тая форма, защото тя според е позволила да се увеличи границата между по-бързите и по-бавните. А и в занималнята им цари абсолютна анархия.  Е, явно ще сменяме училището. Ако на някой детето му учи в близките училища /в Гоце Делчев, Стрелбище, Борово, Иван Вазов/, моля дайте отзиви за тях.

# 9
  • Мнения: 195
Когато дъщеря ми беше 2 клас дойде  едно дете от 73 СОУ със същите 'оплаквания", явно не на всички деца им понася там. Стремежът е да се натоварват децата над средното ниво и да се изисква от тях повече, за да се защити репутацията на училището като "елитно".  Колко, обаче от десетките родители и роднини редящи се на опашка по няколко денонощия, за да запишат детето в 73 СОУ се замислят дали то ще се справи и ще отговори на изискванията.  Освен това  там е създадена една силно конкурентна среда, която не е здравословна на тази възраст или поне не за всички деца. 
Конкретното поведение на педагожката  не ми се коментира, и тя се опитва да се впише в състезанието и явно така може.

П.С. Да не е същата учителка, защото дъщеря ми сега беше 5 клас т.е випускът съвпада.

# 10
  • Мнения: 34
Може и да е същата. Не ми се иска да й казвам името. Жената така може и така си върши работата.  Две деца се преместиха още през годината. Незнам какви са причините. А в кое училище е дъщеря ти?

# 11
  • Мнения: 1
Zdraveite az sym uchenichka v 4 klas na 10 godini. Az ako bqh na mqstoto na vasheto dete bih poiskala da me premestqt v drugo uchilishte. Az ucha v 105 SOU "Atanas Dalchev" i naistina e mnogo hubavo. Moqta uchitelka v 1 i 2 klas beshe Nadq Plachkova ,no izlezna v maichinsvo  v 3 i 4 klas mi e Rumqna Tuneva. Tq e mnogo dobra i s neq pravim mnogo intarestni nesha , a po vypros na uchenioeto  e stroga no spravedliva i ni uchi na mnogo neshta. Syshto taka 119 uchilishte e mnogo dobro i hubavo. Poveche informaciq za 105 uchilishte i za uchitelkata: http://www.las-bg.com/ i http://pomagalo.com uchilisheto e s Italianski I izobrazitelno Izkustvo.
           

                                                                                                                                       AZ SYM MIRELA I DOVIJDANE

# 12
  • София
  • Мнения: 1 861
Когато дъщеря ми беше 2 клас дойде  едно дете от 73 СОУ със същите 'оплаквания", явно не на всички деца им понася там. Стремежът е да се натоварват децата над средното ниво и да се изисква от тях повече, за да се защити репутацията на училището като "елитно".  Колко, обаче от десетките родители и роднини редящи се на опашка по няколко денонощия, за да запишат детето в 73 СОУ се замислят дали то ще се справи и ще отговори на изискванията.  Освен това  там е създадена една силно конкурентна среда, която не е здравословна на тази възраст или поне не за всички деца.  

Те така се създават градските легенди!  Joy

eemp,
Детето ми учи в същото училище и след 2-ри клас и аз бях на прага да го местя, макар и по съвсем различни причини, но пак свързани със самочувствието! И, знаеш ли, към днешна дата (синът ми ще бъде 6-ти клас) съм безкрайно благодарна на класната, която „тропна с крак” и заяви, че не си го дава! И наистина направи всичко възможно, моето ненахакано и срамежливо дете доста да се промени и като себеоценка и като отношение към училището и към другите. Още повече, по моето скромно мнение, въпросната учителка създаде един клас от самостоятелни, мислещи, оправни деца, без веднъж да повиши тон, кротко, спокойно, без да се опитва да ги вкарва в калъп, същевременно твърдо непозволявайки родителски намеси и претенции... (съответно беше масово оплюта, че не е достатъчно строга и взискателна, че това, че онова – всеки с претенциите си!)
А училището според мен си е добро и не си заслужава да го сменяш. Не знам за коя учителка говориш, но сама знаеш, че кофти преподаватели има навсякъде, добри – също. И аз познавам някое и друго стресирано дете, както от това училище, така и от съседното, но и в двата случая става въпрос за родители, непреценили характера и чувствителността на собственото си дете, а направили всичко възможно да го запишат при „най-добрата, строга и взискателна” учителка!
Всеки от нас ще ти даде акъл спрямо собствения си опит и естествено ти най-добре си знаеш (само не бързай с обобщенията и категоризациите за училището като такова и „другия тип” деца), но според мен по-добре смени учителката, не училището. И задължително работи с детенце, този стремеж непрекъснато да търси одобрението на „авторитета” и да „истерясва”, ако не го получи много ще му пречи, където и да го преместиш...
Каквото и да решиш, дано да е най-доброто за детето! Успех!  Hug

# 13
  • Мнения: 2 898
Еemp , помисли и върху това - ако и в новото у-ще се получи нещо такова , ще стане по-лошо.Освен това смяната на у-ще си е голям стрес в тази възраст.Поговори пак с госпожата, не бъдете врагове.Уверявам те, че в у-ще децата се държат по коренно различен начин.Ако родителите имат възможност да ги погледнат скришом, ще се изумят.И по-добре госпожата да изисква повече, отколкото  да и е все едно.

# 14
  • Мнения: 303
При нас проблема горе-долу беше същия.Смениха ни г-жата в края на 1-вия срок на първи клас.Дойде нова - некадърна отвсякъде /писала съм в други теми за нея/.
 Ами моя съвет е да говориш с нея, да и обясниш, дори и с по настойчив тон и да си защитиш детето.
Откъде на къде ще си тормозя детето заради някоя си, ще го местя и ще му разбивам здравето! Никога няма да стане!
Желая ти успех!

Общи условия

Активация на акаунт