застраховане на жилище

  • 1 738
  • 6
  •   1
Отговори
  • далечно
  • Мнения: 1 029
здравейте!
Интересувам се от ваши впечатления при застраховане на жилище срещу пожар и природни бедствия (май такава категория имаше). Не ме интересува примерно взлом.

Тъй като не съм правила такъв тип застраховка в БГ, бих се радвала ако споделите подводни камъни и всякакви съвети при избора на такъв тип застраховка и застраховател. Например: ако (не дай си Боже) избухне пожар и съседни апартаменти бъдат засегнати, застраховката покрива ли щетите на съседите причинени от събитие в застрахования обект (в противен случай предполагам се стига до съд за щети)?

благодаря предварително  Peace

# 1
  • София
  • Мнения: 383
Моята застраховка има добавена гражданска отговорност към трети лица т.е. наред с движимото, недвижимото имущество, кражба с взлом и земетресение застрахователят ще изплати причинени вреди от имущество, предмет на застраховката.

# 2
  • Мнения: 4 916
Днес разговарях с нашия застраховател и в момента чакам оферта. Най-общо казано застраховката срещу заметресение повишава три пъти цената.
Ние май ще правим за наводнение, пожар и кражба, с покритие и при причинени щети (не при кражбата разбира се  Mr. Green ). Искаше ми се да направим и за земетресение поне на единия апартамент, но съпружеското тяло не е кандисало засега.

# 3
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а някакви идеи къде да разровя за сравнителни оферти - т.е. да знам за какъв пакет да се интересувам?

# 4
  • Мнения: 4 916
а някакви идеи къде да разровя за сравнителни оферти - т.е. да знам за какъв пакет да се интересувам?

Има агенти, които могат да ти направят сравнение от няколко оферти. Ние имаме такъв и си работим с него, но ако ще търсиш тепърва, в мол Скай сити съм виждала офис на застрахователни брокери - от входа веднага вдясно.
И в нета съм виждала формуляри - попълваш и след ден-два ти връщат мейл с оферти.

# 5
  • Мнения: 331
Подводните камъни могат да са:
задължително самоучастие -  това означава, че застрахованият поема част от щетата за своя сметка. Ако напримел самоучастието е 10% при щета от 100 лева застрахователят ще изплати 90.
минимален праг на застрахователно обезщетение  - при наличие на праг всички щети под този праг са за сметка на застрахования. Например при праг от 300 лева и щета за 100 лева, застрахователят няма да плати нищо
формулировката на "застрахователното събитие" - при наводнение най често се има предвид природно бедствие. За наводнение в резултат на теч от водопроводи, канализация, спринклери трябва да се плати отделно.
Има ли отделна клауза за застраховка на стъкла, огледала и прозорци - най често застрахователят ги покрива само след като се плати допълнителна премия за това "допълнително" покритие.
С две думи - чети внимателно общите условия.

# 6
  • далечно
  • Мнения: 1 029
благодаря на всички и особено на Atenan за точните формулировки какво да се гледа. Дали бихте ми препоръчали да се ориентирам към някой застраховател с положителни отзиви на пазара на жилищно застраховане?

Общи условия

Активация на акаунт