Как се прави кисел и има ли смисъл от него

  • 35 330
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 15 287
Така че, ако детето приема зърнени и картофи, спокойно си задоволява нуждите и без прословутите кисели.
Нищо против като разнообразие, вмъкване м/у зърнените, но някои деца си карат само на нишесте, при това със захар.

По тази логика, всяка храна може да бъде заместена от друга. Това, обаче, не е достатъчна причина едната да бъде отречена за сметка на другата.
Не познавам деца, които карат само на нишесте.
Децата, които ядат каша всеки ден, особено пък тези, които ядат 2 пъти дневно, приемат повече нишесте от дете, което е изяло кисел, приготвен с 1 мерителна лъжица нишесте.
Един често нерядко задаван тук въпрос, така и не намери отговор. Кое му е вредното или лошото на нишестето?



# 16
  • Мнения: 46 645
По тази логика, всяка храна може да бъде заместена от друга ...

Не, не. Имах предвид, че нишестето идва в повече. Ако приемем, че детето се храни нормално, полезните неща вече са набавени, тялото не е лишено от нищо и реално нишестето идва като излишни калории, като прибавим и захарта, вече става доста +.

Иначе за вредносттана нишестето - не мога да го твърдя 100%, но все си мисля, че всяко нещо през колкото по-голяма обработка е минало, вредата се увеличава, за сметка на ползата. Т.е. зърнените храни би трябвало да са "по-добри", а нишестето "по-лошо".

И последно - поне по мои наблюдения, повечето, които дават нишесте, прекаляват, например следобедната закуска се изчерпва единствено и само с него, няма никакво разнообразие. Иначе, ако е 1-2 пъти в седмицата, тогава - ок Peace

# 17
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
На мен педиатъра ми каза, че няма смисъл и изобщо не е задължително да давам кисел. Правих веднъж и малкия го изяде /той всъщност яде всичко/, но на мен ми се струва доста гадно и за това повече не съм и давала.

# 18
  • Мнения: 6 713
Аз също съм правила няколко пъти кисели, като не ядеше сурови плодове и не съм имала плодови пюрета под ръка. Вече си яде сурови плодовете и не правя въобще такива кисели. И аз съм против отричането на кисела, на определен етап за детето е по-добре да яде плодове с кисел, отколкото сурови. newsm78

# 19
  • Мнения: 2 495
Давам кисел на Радослав от 5-тия месец. Peace Много го харесва.За мен лично кисела има смисъл, служи за разнообразяване на кашите, а аз не желая да давам всеки ден каша. Peace

# 20
  • Мнения: 1 336
Как се приготвя кисел с компот? Струва ми се добър вариант за зимата ... За по-голямо дете естествено, на 5 месеца не съм давала кисели. Макар че този с царевично нишесте и плодове ми се струва добър вариант на кашите, но когато съм захранвала не съм го знаела.

# 21
  • Мнения: 2 521
yani_cat,с компот не съм правила,но няма да е по-различно от другия.Просто си правиш нишестето в сока от компота,а плодовете пасираш и смесваш.Обаче зимата за по-големи деца може да се прави кисел не само с ябълки и банани,но и с портокали,мандарини,киви.Все ще е по-добре от компота.
С царевично нишесте съм правила,но с пшенично натурално ми се струва по-вкусничко.
Моето не хареса и двата варианта.

# 22
  • Мнения: 9 019
Как се приготвя кисел с компот? Струва ми се добър вариант за зимата ... За по-голямо дете естествено, на 5 месеца не съм давала кисели. Макар че този с царевично нишесте и плодове ми се струва добър вариант на кашите, но когато съм захранвала не съм го знаела.

Аз пасирам целия компот или не го пасирам, да стане с цели парченца плод, както искаш, слагам го на котлона да заври, като заври изсипвам нишестето размито с вода и бъ ркам докато се сгъсти.


Hug

# 23
  • Мнения: 1 672
не намирам нищо полезно в кисела.Дъщеря ми не искаше и да го помише толкова и беше гаден.Плодовете ги яде пресни и то в доста големи количества

# 24
  • Мнения: 2 677
Никога не съм предлагала кисел.
Не намирам нищо полезно в него.

# 25
  • София
  • Мнения: 15 287
А и него ли трябва да го предлагам като пюрето по 3-4 лъжички в началото и така до като стигна желаното количество.

Този въпрос съм го пропуснала.
Зависи. Ако приготвиш кисела с царевично нишесте, ако вече си въвела царевицата с каша, примерно, не е необходимо да захранваш постепенно.
Ако не си давала царевица досега-захранваш по-бавно.
Ако добавяш плод, който детето вече е яло, пак не е необходимо постепенно въвеждане.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 10 835
Никога не съм правила кисел.Не виждам нищо полезно в него.

# 27
  • Мнения: 1 045
Защо смятате че от каша има смисъл а от кисел не?И кашата се прави с брашно кисела също.Има каши със захар,както и без.Киселът също може да се прави със или без,както има и фруктова захар,не е задължително да е бяла.Има начини всичко да е полезно,както и вредно.
Моята принцеса обожава киселчета и и правя нон стоп.С домашни компоти и пюрета без захар специално консервирани за нея.След като навърши 1г съм давала и готови на Биосет,те имат захар,но са без оцветители с овесено и плодово брашно. Peace

# 28
  • Мнения: 1 336
Ако е домашен кисел с плодове ми се струва по-полезен отколкто готова каша в кутия на която пише "плодова".

# 29
  • Мнения: 9 019
Ако е домашен кисел с плодове ми се струва по-полезен отколкто готова каша в кутия на която пише "плодова".

И аз това искам да кажа. В кухнята дават дори млечен кисел с плодове. Хем мляко, хем парченца плод, хем кремче.

Hug

Общи условия

Активация на акаунт