За 1 гр купувате ли учебници?

  • 7 269
  • 89
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 096
До миналата година и във Варна се поемаха от родителите... явно са увеличили перото в бюджета касаещо ДГ..а ремонтите които текът в момента са по европейска програма за енергийна ефективост, която община Варна спечели.. Остава да построят обещаните нови детски градини, за да си решим проблемма с недостига на места..тогава ще застанем зад лозунга на кмета, че "Варна е най добрия град за живеене в България"

# 46
  • Мнения: 3 999
А има още какво да направи ,че да застана зад лозунга му  Crossing Arms

# 47
  • Мнения: 159
Все пак прави нещо, човека. И ние в София пострадахме при "зората на демокрацията" от реституцията. В центъра на София от 11 ДГ, бяха реституирани 6! Но никой така и не направи нищо.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 616
ESTRELA - хлапетата са в ДГ "Изворче" в кв.Трошево. Както ме уведомиха учителките, тази година всички учебни помагала, за всички групи, се отпускат от общината. Работят по "Изкуство". Събрахме парички само за канцеларски материали  Laughing Дано така да е и занапред

# 49
  • Мнения: 2 123
Ох, слава богу ... поне ще се занимават с нещо смислено, а и за нещо смислено ще си дам парите

# 50
  • Мнения: 2 149
Мишелин, това е много странно, защото не виждам логика на едни общината да дава пари, а на други не newsm78 Говоря за първа група, това ми е странно.
На нас вчера ни казаха - само предучилищната се поема от Държавата, всички други трябва да си ги купуваме ние. Нашият комплект по корична цена излиза по 18 лв, но може да напипаме и отстъпка, за Моливко говоря, 5 книжки са.

# 51
  • Мнения: 2 096
Мищелин е от Варна.. плащането на учебни помагала е според решенията на общината..в Сф си ги плащат родителите,а във Варна това се поема от общината

# 52
  • Мнения: 2 149
Aaааа, вярно! Сега схванах! Wink

# 53
  • Мнения: 2 531
Една приятелка ми каза, че в 1 гр купували чебници и тетрадки/учебни/ на децата си, като един учебен комплект бил 30 лв. Чудя се аз..така и не разбрах по коя система на МОН са, но нормално ли е да се купуват от родителите неща, които дъжавата трябва да подсигурява? Последно, в у-ще мисля, че приеха държавата да дава чебниците, в градините не е ли така?
За градините в Пловдив  Не дават ПОЧТИ НИЩОІ наколко химикала, листи  тетрадка ...
Учебните помагала ги избира госпожата по нейно осмотрение и предпочетание и ги ПРЕПОРЪЧВА на родителите- могат да се съгласят, може и НЕ !Въпроса стои така - ако искаш детето ти да има с какво да рисува  - купуваш боички, фулмастери .. и т.н. от държавата нищо не дават.Общините могат да поемат някъде, но в Пловдив специално си купуваме всичко / тази год. 30 лв/
В предучилищна и училише в първи клас са безплатни и еднократни учебниците. От там нагоре- оборотни по 3 г.  bouquet

# 54
  • Мнения: 2 149
Миналата година за яслата, купувах даже и химикалките, с които пишат госпожите в дневницте Crazy Това ми се стори пресилено, но яво жените и 20 ст не искат да дадат за работата си. ooooh!
А иначе тази година малко се чудя какво ли ще ни искат, защото не стига, че не желаят да работят с цветни А4 хартии, вместо гланцови блокчета, а искат дори да са гланцови самозалепващи...че така няма да имат развитие на умение да лепят с лепило. Да намажат опакото и да го лепнат по правилния начин newsm78 Най ме ядосва, че не стига, че събираме пари и купуваме всичко, ами накрая и имат множество претенции. Даже ни казаха да не сме купували нищо без да го сгласуваме с тях - дори за играчките. То е ясно, е няма да им вземем играчки, които не са безопасни, когато има много деца, ще ги мислим да са без дребни части и т.н., но едва ли не те искат да определят абсолюно всичко ама с нашите пари. Както и да е, кое те, кое ние ще решаваме какво да бъде.

Вчера си говоря с една колежка - ами да направят таксата 45 лв на месец и да купуват всичко от тях, а те уж 40 лв и накрая - нямат килими, нямат покривки, нямат хартия, ножички, нищо! Книжки - не, играчки - не. Confused

За допълнителните дейности - нашата градина явно добре се справя - танци, английски, плуване и футбол. Само където от второто и третото не можем да се възползваме баш, понеже сме във филиал, и ще е трудн - за точно 50 м искат бус да ги взима с/у заплащане. Еееее, да са 4-5 деца и аз ще ги прекарвам 50 м, пък и да ми плащат за това #Crazy
А като ги попитах при тази ситуация да няма сало за музикалните и танцови дейности, едните, които плащат и имат занятие добре, а другите какво ще правят, те ми казаха, че другите стояли и гледали при желание, а който не искал щял да играе пи гардеробечтата с госпожата. Само не разбирам, моето дете ако иска да слуша и танцува, тогава защ да заплащам за това - то ще го прави покрай другите hahaha Не можело да ги делят и да им казват - "мама не плаща, затова ти няма да анцуваш"  но едно е да има 10 деца, с които да се рабо hahahaи, друго е да са 25, и защо 10 ще плащат за другите 15. Не ме разбирайте погрешно, мен не ми е за издребняването, но така реално страведливост няма. Тогава защо да не се разберем да плащаме 10 такси и да си ги делим 20 семейсва - ето, те не могат да ги делят кой платил, кой не! Wink



# 55
  • Мнения: 1 187
Ние купувахме помагало за първа група, ще купуваме и за втора.

# 56
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 523
Купуваме всяка година, още от първа група.

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 2 565
В нашата градина също купихме помогало /1-ва група/, а и пари за блокчета, боички и т.н събрахме... Rolling Eyes
И всеки месец пари за консумативи ще събираме /тоалетна хартия, сапун, салфетки.../.
Нищо безплатно няма! Thinking

# 58
  • Мнения: 159
Интересно ми е, след толкова много ежемесечни покупки, човек като тегли чертата какво ще се получи. На моя приятелка и двете деца са в общинска градина. Като цяло е много доволна, но с това събиране на пари, материали,консумативи, "покъщнина"...просто е вдигнала ръце. То май сумата отива към такса в частна градина, а там пари за вода и салфетки май не събират.

# 59
  • Мнения: 2 149
Е, чак до частната няма да стигне, но определно е доста по-височка.
Да кажем базово 40 лв+ английски 18 лв+ някакво доп.занимание 16 лв+всеки месец по 5 лв го сложи т.х. и сапун,салфетки+оделно парите за помагалата и хартиите, играчките да кажем на месец да се пада 5 лв=84 лв грубо. За да са по 25 децата в грпа и както майка ми се тръшка, че сега са "инкубатори за бацили" градините. Да сложи човек и лекарствата, то минава 100 лв месечно ooooh!
Ако си с две деца, дупе да ти е яко Laughing
Нашите близначета сме приели второто да дава 50%, за да може семействата им да не издъхнат съвсем.

Иначе при нас казаха, че миналата година са били приели 2 деца на месец да носят т.х. , вода, салфетки, кухненска хартия /била по-хубава за бърсането на ръцете/, значи определно над 5 лв ще дойде, ама какво да правим....нали е за децата.
Аз затова мисля като вземем заплата и да купя нужното от нас и да им го занеса, че както започна годината, може и да не ни видят здрави, за да ги подсигурим в уречения месец Sad

Общи условия

Активация на акаунт