Пак за антибиотиците. Антибиограма?

  • 15 521
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 506

Бе то е дълга история, не знам с каква цел питаш или по-точно доколко те интересуват подробности. Затова казвам на кратко, пък ако искаш питай пак.
Значи след като слагахме и давахме силни антибиотици и 3 дена след всеки курс на лечение (3 на брой общо) зазляваше пак бебка, попаднахме на докторка, която "призна", че докато е пробито тъпанчето, няма страшно. Предложи ако сме навити да я водим всеки ден на промивки и да поемем риска, да я оставим без антибиотик. Така за 15-тина дена ходене в началото на ежедневни процедури, после през няколко дена (разширяване на дупчицата в тъпанчето, ако се е затворила, и дезинфекция) бебка се оправи. Междувременно ходихме и на хомеопат, не мога да кажа кое е помогнало повече, но е факт, че оттогава 2 месеца вече си е наред детето, вкл мокрене, къпане и прочее.

# 16
  • Мнения: 3 506
Ако детето ви страда от рецидивиращи отити-направете му ваксинация с Превенар (Превнар). Много е резултатна. Но и много скъпа

Birdie, благодаря ти за съвета, ценя мненията ти и с удоволствие ги чета, но съм от тези, които не са напълно сигурни в полезността на ваксините (съотношението ефектичност спрямо странични ефекти) и засега мисля да ваксинирам малката само със задължителните ваксини. Изключвам финансовата страна, щях да се справя някак си, ако бях убедена, ама пък и точно тази ваксина толкова нова ми се струва, че откровено ме е страх от нея.......

# 17
  • София
  • Мнения: 2 249

Бе то е дълга история, не знам с каква цел питаш или по-точно доколко те интересуват подробности. Затова казвам на кратко, пък ако искаш питай пак.
Значи след като слагахме и давахме силни антибиотици и 3 дена след всеки курс на лечение (3 на брой общо) зазляваше пак бебка, попаднахме на докторка, която "призна", че докато е пробито тъпанчето, няма страшно. Предложи ако сме навити да я водим всеки ден на промивки и да поемем риска, да я оставим без антибиотик. Така за 15-тина дена ходене в началото на ежедневни процедури, после през няколко дена (разширяване на дупчицата в тъпанчето, ако се е затворила, и дезинфекция) бебка се оправи. Междувременно ходихме и на хомеопат, не мога да кажа кое е помогнало повече, но е факт, че оттогава 2 месеца вече си е наред детето, вкл мокрене, къпане и прочее.

Благодаря ти. Бях чела някъде дългата история, но без края й. Просто исках да разбера как лекарите са се "справили" без антибиотик. Преди време миз беше дала един много полезен линк за изследвания, които сочат, че в около 80-90% от случаите на по-лек отит (и дори 70% от по-сериозните случаи), децата оздравяват баз антибиотик: Ear Infections (Otitis Media) in Children
Опитът ми с Ради досега сочи, че в повечето случаи, ако дадеш шанс на организма да се пребори сам, той ще се справи. За съжаление тук децата рядко го получават.

# 18
  • Мнения: 8 585
Става въпрос само за това трябва ли да се прави или не антибиограма при деца ! Та, моето мнение е че трябва да се прави, както антибиограма така и тест за чувствителност, особено ако антибиотикът се въвежда парентерално.
Когато правите посявки и те излязат положителни ( а не съмнителни поради замърсяване) задължително се правят антибиограми на изолираният материал, независимо дали антибиотика ще се даде пер.ос или интравенозно.

# 19
  • Мнения: 8 585
Опитът ми с Ради досега сочи, че в повечето случаи, ако дадеш шанс на организма да се пребори сам, той ще се справи. За съжаление тук децата рядко го получават.
Рецидивиращите отити са голям проблем. Някои от причините за рецидиви са->>нелекувани алергични ринити, дисфункция на Евстахиевата тръба, както и в нерезултатното АБ лечение. Ваксинацията с Превенар ( Превнар) е насочена срещу най-честият причинител на отити при децата-Пневмониокок-а.
Много е спорен въпроса дали изобщо може да има "вирусен отит".
Промивките и ушните капки при перфорирано тъпанче (и изобщо при детските отити) са крайно нежелателни и според някой- вредни. При адекватно АБ лечение, перфорираното тъпанче се затваря само. Необходимо е обаче да се проследи дали детето няма алергичен ринит, синузити, алергични или хронични фарингити, както и дисфункция на Евстахиевата тръба, тъй като тези са най-честите причини за рецидиви.
Нелекуването или "лекият" подход при рецидивиращи отити, носят голям риск за увреждане на слуха при децата-особено тънки нарушения, които не се долавят лесно в ежедневието, тъй като касаят определени честотни диапазони.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 249
Опитът ми с Ради досега сочи, че в повечето случаи, ако дадеш шанс на организма да се пребори сам, той ще се справи. За съжаление тук децата рядко го получават.
Рецидивиращите отити са голям проблем. Някои от причините за рецидиви са->>нелекувани алергични ринити, дисфункция на Евстахиевата тръба, както и в нерезултатното АБ лечение. Ваксинацията с Превенар ( Превнар) е насочена срещу най-честият причинител на отити при децата-Пневмониокок-а.
Много е спорен въпроса дали изобщо може да има "вирусен отит".
Промивките и ушните капки при перфорирано тъпанче (и изобщо при детските отити) са крайно нежелателни и според някой- вредни. При адекватно АБ лечение, перфорираното тъпанче се затваря само. Необходимо е обаче да се проследи дали детето няма алергичен ринит, синузити, алергични или хронични фарингити, както и дисфункция на Евстахиевата тръба, тъй като тези са най-честите причини за рецидиви.
Нелекуването или "лекият" подход при рецидивиращи отити, носят голям риск за увреждане на слуха при децата-особено тънки нарушения, които не се долавят лесно в ежедневието, тъй като касаят определени честотни диапазони.
Нямах предвид отитите (Ради не е имал досега), а изобщо най-честите детски боледувания.

# 21
  • Мнения: 3 506
.... в повечето случаи, ако дадеш шанс на организма да се пребори сам, той ще се справи. За съжаление тук децата рядко го получават.

За съжаление е така... Малцината, които имат възможност и желание да търсят повече от една гледна точка (най-често тази на педи-то) по медицинските въпроси, често намират информация когато вече е късно... Преди време например, като се рових по темата за отита и АБ, все ми попадаха статии с обратната информация - че ако не се лекува с АБ, отитът преминава в мастоидит и то в доста драматични разцветки. Ето ти една кратичка, да видиш какво имам предвид: мастоидит...
Благодаря ти за линка, дано не ми се налага да го препрочитам...

# 22
  • Мнения: 3 506
Промивките и ушните капки при перфорирано тъпанче (и изобщо при детските отити) са крайно нежелателни и според някой- вредни.

Би ли казал малко повече по въпроса? Убедена съм, че в нашия случай това бе по-добрата алтернатива в сравнение с даване на найс-ти антибиотик, но ще ми е интересено да знам за в бъдеще, ако се налага да избирам. Кое всъщност е вредно - пробиването на тъпанчето (парецентеза) или само промивките и капките? Това за капките наистина ме изненада.

# 23
  • Мнения: 8 585
Би ли казал малко повече по въпроса? Убедена съм, че в нашия случай това бе по-добрата алтернатива в сравнение с даване на найс-ти антибиотик, но ще ми е интересено да знам за в бъдеще, ако се налага да избирам. Кое всъщност е вредно - пробиването на тъпанчето (парецентеза) или само промивките и капките? Това за капките наистина ме изненада.
Когато тъпанчето е перфорирано изтича секрета и детето получава облекчение. Единственото, което правим е да съберем ако можем секрет за посявка и да предпишем АБ съгласно Антибиограмата за 10 дена лечение. Ако вече е предписан-съобразяваме с резултатите от антибиограмата. Парецентеза се прави при специални случаи-при деца доста рядко. Но спонтанната перфорация при деца е сравнително честа.
Дупчицата при обикновена перфорация е малка и се затваря лесно, ако се контролира инфекцията. Всякакви промивки и капки разнасят инфекцията широко и разширяват дупчицата на тъпанчето, която после много по-трудно се затваря. Много от капките за уши съдържат кортизон, който само благоприятства инфекцията, вместо да я ограничава и от много отдавна не се препоръчват никакви капки за уши при детските отити. Нито пък промивки при обикновени отити аз съм препоръчвал когато и да е било.
Затова обаче трябва да СЕ ГЛЕДАТ уши от педиатъра при стандартен преглед на децата. Ако има отит се започва веднага лечение, като се съобразяват и утежняващите фактори, за които писах по-горе.
Въпреки, че понякога има спонтанни перфорации още на 2 ден след началото, често перфорациите се дължат на не навременно начало на лекуването (голям излив под налягане в средното ухо). Това е много лесно да стане, ако при преглед на детето не се гледат ушичките с отоскоп и минат 3-4 дена в наблюдения и размишления.

Последна редакция: ср, 14 сеп 2005, 21:14 от Birdie

# 24
  • Мнения: 3 506
Ми значи ние тук пак сме някъде в миналото...

Парецентеза се прави при специални случаи-при деца доста рядко. Но спонтанната перфорация при деца е сравнително честа.

Не знам какво разбираш под "специални случаи", но тук се прави задължително при рецидив на отит и се поддържа до завършване втория (третия, н-тия) курс на лечение с АБ.

ако при преглед на детето не се гледат ушичките с отоскоп и минат 3-4 дена в наблюдения и размишления.

Нито джи пи то ни, нито някой от педиатрите, които са ни лекували, му е хрумвала подобна идея... Всъщност първия път заведох малката при УНГ "през главата" на джи пи то. Съмнявам се, че изобщо имат отоскоп, освен ако ЗК не ги задължава...

от много отдавна не се препоръчват никакви капки за уши при детските отити

Birdie, а това важи ли и за случаите, когато няма дупчица в тъпанчето (било спонтанна или от парецентеза)? Напоследък се изписват едни капки (не си спомням име), които са само с нещо обезболяващо. И те ли не са препоръчителни?
Това с кортизона в ушните капки винаги ми е било интересно (то си пише с големи букви на листовките, че може да влоши инфекцията) и не слагах на детето...

# 25
  • Мнения: 8 585
Парацентеза се прави по специални показания-например 2,3 ден след началото на инфекцията, ухото не се подобрява->> детето има много силни болки и при преглед се вижда напрегнато тъпанче със значим излив. Тогава се прави от ОРЛ парацентеза-като убождане-изтича течността, детето се облекчава веднага и можем и посявка да вземем. Виждате-предимствата от процедурата тук са много.
Повтарящите се отити по само себе си не налагат никакви парацентези-нужно е да разберем само защо детето прави пак отит.
Вижте тази страница:
http://www.thirdage.com/healthgate/files/11640.html
Там са посочени всички рискови фактори и как да ги избягваме.
Парацентезата и въобще процедурите около нея са травматизиращи. Парацентезата не предотвратява повторението на отита,тя не контролира рисковите фактори. Щом като с добър АБ можем да контролираме отита, не виждам защо ще правим парецентеза и ще усложняваме нещата. И след като това е и безполезно-просто не се прави. Просто е...

Основата на лечението на случайният отит е подходящият антибиотик даден за минимум 10 дена. Основата на лечението на рецидивиращият отит е пак добрият антибиотик ( може и по-широко спектърен) плюс търсене и борба с рисковите фактори.
Прегледа на ушите с отоскоп при деца е задължителен. Без преглед на уши няма педиатрично изследване!
Забраната на капките е свързана именно със страха от наличието на малки микро-перфораций-като пропуквания, невидими за отоскопа. Капките минават в средното ухо през тях и могат да причинят повече вреда,отколкото полза.
Използването на капки при вече видима перфорация е недопустимо при деца. На страницата, която Ви дадох пише изрично:

"They cannot be used if there is any chance that the eardrum has ruptured."
any chance->>и най малката възможност!!! да не говорим за видима перфорация.
За само обезболяващите капки важат същите ограничения-след две дози добър АБ обезболяването е факт, а можете да дадете и парацетамол междувпрочем. Защо тогава да слагате капки??

# 26
  • Мнения: 18
Ne e vjarno! Antibiogramata izliza do 48 chasa. Onzi den pravihme na nasheto beeb-to e na 7 mesetsa. Na vsjaka tsena iskaj napravlenie za antiboigrama i ne slushaj kak te balamosvat

Общи условия

Активация на акаунт