Второ плакнене в пералнята?

  • 10 870
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 713
Искам да ви питам, вие пускате ли от време на време второ плакнене на прането в пералнята? Знам, че се хаби ненужно вода, но понякога имам чувство, че дрехите не са се отмили от праха, а хем винаги слагам ужасно малко от него и затова пускам още едно бързо плакнене!? newsm78 newsm78

# 1
  • Мнения: 722
А слагаш ли омекотител в пералнята? Омекотителят, освен че ароматизира прането, "пресича" останалия след изплакването и центрофугата перилен препарат. При центрофугиране след добавяне на омекотителя няма пяна от неизплакнат прах за пране, а водата остава на капки по стъклото на пералнята (може да го видиш, ако пералнята ти е с предно зареждане, при горно зареждане - не, няма стъкло на пералнята). Всъщност, точно в това се състои омекотяващия ефект, защото прането остава твърдо именно заради неизплакнатия перилен препарат, останал набит в тъканите. Добави омекотител и ще видиш резултата, а допълнителното изплакване просто ще бъде излишно!

# 2
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Много рядко и то когато пера зимните якета на съпруга ми.Тогава забелязвам пяна отпред на стъклото.

# 3
  • Мнения: 4 187
Да, понякога пускам и второ плакнене и допълнителна центрофуга !

# 4
  • Мнения: 100
Когато пера вълнени дрехи с някакъв препарат, от тези за деликатни тъкани, почти винаги пускам допълнително изплакване. Иначе - не.

# 5
  • Мнения: 4 916
Почти винаги пускам допълнителното плакнене.
Но не знаех, че омекотителите пресичат остатъците от прах - и от тях имало полза значи, а аз гледах на тях като на излишна химия.

# 6
  • Мнения: 4 300
Много рядко се случва да не уцеля количеството прах и да останат следи. Само тогава пускам допълнително изплакване.
Якетата са обемни и пухкави, затова на човек му се струва, че пералнята е пълна. А реално си трябва по малко прах.

# 7
  • София
  • Мнения: 346
Пера винаги с включена функция "допълнително вода" .

# 8
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 484
Винаги пера с допълнително изплакване, тъй като дъщеря ни е с алергия и не ползваме омекотител.

# 9
  • Мнения: 2 926
Много често ми се случва.
Колкото и малко прах да сложа, все имам чувството, че остава по дрехите.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Редовно за бебешките дрехи, рядко за останалите.

# 11
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Почти никога не ми се налага, слагам количество прах, според упътването и кг пране.

# 12
  • Мнения: 8 999
Задължително, когато пера пухенки /яке или завивка/ плакна допълнително поне по три пъти. Изобщо не ми пука за водата в случая, защото иначе прахът не се отмива само с едно плакнене и нещата стават на петна, когато изсъхнат. Всъщност винаги плакна допълнително и други якета, не само пухените.

# 13
  • Мнения: 6 713
Благодаря ви за отговорите. Всъщност и аз не ползвам омекотители, не искам още химия. На беба дрехите наистина много често ги плакна още веднъж, нашите не толкова често, като ги усетя че много ми се мазнят по пръстите. Sick

# 14
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Задължително, когато пера пухенки /яке или завивка/ плакна допълнително поне по три пъти. Изобщо не ми пука за водата в случая, защото иначе прахът не се отмива само с едно плакнене и нещата стават на петна, когато изсъхнат. Всъщност винаги плакна допълнително и други якета, не само пухените.

Ако приемаш съвети, за цветно пери с течен препарат и при пухени материи слагай по-малко количество, така ще избегнеш петната от прах и разпенването, без допълнително изплакване.

Последна редакция: чт, 24 сеп 2009, 14:14 от Скубиду

# 15
  • София
  • Мнения: 7 190
Задължително ми се случва, когато пера пердетата.
Даже и по два пъти.
Иначе остават кълбета пяна на вратата на пералнята.

# 16
  • Мнения: 441
Минах на течни препарати поради тези причини. Изключително доволна съм. Няма никави петна по дрехите.
Носиш по малко (в пазарската чанта), купуваш по рядко т.к. използваш една капачка.

# 17
  • Мнения: 1 176
И аз пера само с течни препарати, но често пускам второ плакнене - особено за хавлии, чаршафи, завивки, пердета, якета. И дрехите на малкото ми дете задължително изплаквам два пъти. Не слагам много препарат, изпира идеално дори и да е в минимално количество, но въпреки всичко, както писах по-горе - някои неща ги пускам с допълнително изплакване.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 238
Никога не съм го правила.

# 19
  • Мнения: 5 207
Не пускам допълнително изплакване. Ако видя, че има много пяна, пускам "интензивно изплакване", при което пералнята налива повече вода, но ми се е случвало два-три пъти досега.
Шушлекови якета пера само с течен препарат и то слагам 25 мл. Изплакват се добре и не остават бели следи, както от праха.
Омекотителят наистина пресича, но каква полза, като прахът пак си остава? Няма пяна, но не е премахнат изцяло, което е и целта на плакненето.

# 20
  • Мнения: 1 466
Пускам допълнително плакнене само за пердета. Все забравям, че за тях трябва да сложа по-малко прах и пералнята ми се запълва с пяна, която от едно плакнене не се премахва.
Иначе за дрехи и завивки не ми се е налагало.

# 21
  • Мнения: 1 311
Пералнята ми има опция да използва повече вода при плакнене. Стои си включена от момента, в който пуснах пералнята за първи път. Понякога я пускам да изплакне и центрофугира втори път.

# 22
  • Мнения: 6 713
По принцип и аз пера с течен препарат за пране, но на дечко дрехите пера с прах, тъй като друго няма или поне аз не знам освен прах за пране. newsm78

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 916
Много често ми се случва.
Колкото и малко прах да сложа, все имам чувството, че остава по дрехите.

Peace Все едно аз съ, го писала.
Само да отбележа, че с течните препарати е малко по-добре, като изключим РЕКС.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
По повод на течните препарати искам да отбележа, че от редовното използване на такива пералнята ми мухляса и се върнах на прахообразните.

# 25
  • Мнения: 803
Пералнята, както всеки уред, има нужда от поддръжка и почистване. Всеобща заблуда е мнението, че щом чисти/пере/ означава, че си е чиста и тя. Независимо дали се използват течни или прахообразни препарати, дали е варовита водата, тинеста или перфектна, дали текстилът ви пуска много власинки или не...машината трябва да се поддържа. Едно почистване с препарат на няколко месеца е достатъчно.
По темата - приветствам допълнително плакнене при бебешко пране или алергични проблеми. Препаратите за пералня са много малка част от химията около нас. А козметиката, която нанасяме директно на тялото? Да не отворя уста за парфюмите или химията в храните...

# 26
  • Варна
  • Мнения: 1 916
Пералнята, както всеки уред, има нужда от поддръжка и почистване. Всеобща заблуда е мнението, че щом чисти/пере/ означава, че си е чиста и тя. Независимо дали се използват течни или прахообразни препарати, дали е варовита водата, тинеста или перфектна, дали текстилът ви пуска много власинки или не...машината трябва да се поддържа. Едно почистване с препарат на няколко месеца е достатъчно.
По темата - приветствам допълнително плакнене при бебешко пране или алергични проблеми. Препаратите за пералня са много малка част от химията около нас. А козметиката, която нанасяме директно на тялото? Да не отворя уста за парфюмите или химията в храните...
Какъв препарат за почистване би препоръчал? Някой не много скъп?

# 27
  • Мнения: 4 916
По повод на течните препарати искам да отбележа, че от редовното използване на такива пералнята ми мухляса и се върнах на прахообразните.

Няма да е от течните препарати. Аз също използвам само течни от години, но такова нещо не се е случвало. Виж дали не остава някъде неизточена вода след края на цикъла и оставяй вратичката отворена, когато не переш.


... Препаратите за пералня са много малка част от химията около нас. А козметиката, която нанасяме директно на тялото? ...

Така е, но когато има проблеми, човек прави сметка на всяка единица химия и се лишава от омекотител, боди лосион и пр.

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Не знаех, че има препарати за почистване на пералня.
За детските дрехи задължително пускам второ плакнене.
За нашите не винаги.

# 29
  • София
  • Мнения: 12 554
Искам да ви питам, вие пускате ли от време на време второ плакнене на прането в пералнята? Знам, че се хаби ненужно вода, но понякога имам чувство, че дрехите не са се отмили от праха, а хем винаги слагам ужасно малко от него и затова пускам още едно бързо плакнене!? newsm78 newsm78

От време на време, ама не аз, ами мъжът ми. Той твърди така, че не се изплакват хубаво тениските му.

# 30
  • Мнения: 92
Аз винаги пускам допълнително плакнене и центрофуга.
Особено когато дрехите са по-малко, или препарата е повече.................
почти винаги имам пиана по вратичката на пералнята.
Аромата на омекотителя и праха не се губи от допълнителното плакнене (макар, че си зависи от препаратите)
Авторката - имаш причина или просто питаш?   bouquet

# 31
  • Мнения: 327
много ме учуди темата - и нарочно си прегледах упътването на моята  - ми тя винаги си плакне по 3 пъти , има опция и за допълнително плакнене (пише да се прилага при пране на хавлии, и при хора с алерии), но тогава стават 4 плакненета (!!!), което според мен е престараване. до сега май съм го ползвала 1 или 2 пъти

# 32
  • Мнения: 4 916
много ме учуди темата - и нарочно си прегледах упътването на моята  - ми тя винаги си плакне по 3 пъти , има опция и за допълнително плакнене (пише да се прилага при пране на хавлии, и при хора с алерии), но тогава стават 4 плакненета (!!!), което според мен е престараване. до сега май съм го ползвала 1 или 2 пъти

Да, и моята е с три плакнения, но мисля, че тук става въпрос за допълнителното.

# 33
  • Мнения: 327
аха, разбрах
другото което е - моята пералня има едно чучурче вътре в барабана, и след като напълни водата, докато върти дрехите от това чучурче постоянно се излива вода върху дрехите - може би тази опция помага да се изплакнат по-добре.
наистина, не помня да ми се е налагало да пускам и допълнителната опция заради недобре изплакнато пране

# 34
  • Мнения: 4 292
Случвало ми се е, но рядко се налага. Обикновено като пускам шушлякови зимни дрехи, тогава пускам допълнително изплакване.

# 35
  • Мнения: 4 916
adi_rz ,
Значи това с недобре изплакнатото пране е по две причини:
- или си сложил повече препарат
- или е самовнушение.
Моето е от второто - дори да няма останала пяна, искам да съм сигурна, че не е останало нищичко по дрехите. За по-пухкавите дрехи понякога пускам втори цикъл на плакнене.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Почти винаги пускам допълнително плакнене.

# 37
  • Мнения: 98
Аз също винаги пускам по още едно допълнително изплакване и центрофуга. Преди да го правя съпругът ми често получаваше сърбеж по тялото. Пера с Ариел и може би защото е силен го дразнеше. Откакто изплаквам допълнително вече няма проблеми. Веднъж за дрехите на детето пуснах  3-то плакнене, защото и при 2-рото имаше пяна. Интересно, но и след 3-тото отново имаше.

# 38
  • Мнения: 2 609
Редовно за бебешките дрехи, рядко за останалите.


И аз така. Peace

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
По повод на течните препарати искам да отбележа, че от редовното използване на такива пералнята ми мухляса и се върнах на прахообразните.

Няма да е от течните препарати. Аз също използвам само течни от години, но такова нещо не се е случвало. Виж дали не остава някъде неизточена вода след края на цикъла и оставяй вратичката отворена, когато не переш.


Винаги съм го правила - и вратичката отворена оставях, и чекмеджето за прах, но е факт, че когато спрях да ползвам течните препарати и по-често да пера на 60 градуса проблема изчезна. Ето и статийка по въпроса http://www.washerhelp.co.uk/usage_2.html#cl_q1 - вкратце, праха за пране, за разлика от течния препарат, съдържа избелители, които убиват бактериите и предотвратяват обазуването на мухъл и натрупването на мазнина по уплътненията и тръбите на пералнята.

# 40
  • Мнения: 6 713
Авторката - имаш причина или просто питаш?   bouquet

Питам, питам! Crazy Да видя дали само на мен ми се струва, че дрехите не са изплакнати хубаво само с нормално пране. Аз не обичам и самият аромат на праха, просто дрехата искам да мирише на чисто, с лек аромат. Аз например ползвам Ариел - еми то няма отмиване имам чувството! Sick

adi_rz, мерси за идеята! Не съм се сетила досега да видя по колко пъти плакне пералнята ми на нормалната програма.  Peace  bouquet

# 41
  • Мнения: 4 916
...

Винаги съм го правила - и вратичката отворена оставях, и чекмеджето за прах, но е факт, че когато спрях да ползвам течните препарати и по-често да пера на 60 градуса проблема изчезна. Ето и статийка по въпроса http://www.washerhelp.co.uk/usage_2.html#cl_q1 - вкратце, праха за пране, за разлика от течния препарат, съдържа избелители, които убиват бактериите и предотвратяват обазуването на мухъл и натрупването на мазнина по уплътненията и тръбите на пералнята.

 Rolling Eyes А стига бе, сега има да дебна моята пералня дали няма да мухляса някъде  newsm78 Много полезна информация даваш   bouquet

# 42
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
По повод на течните препарати искам да отбележа, че от редовното използване на такива пералнята ми мухляса и се върнах на прахообразните.

Няма да е от течните препарати. Аз също използвам само течни от години, но такова нещо не се е случвало. Виж дали не остава някъде неизточена вода след края на цикъла и оставяй вратичката отворена, когато не переш.


Винаги съм го правила - и вратичката отворена оставях, и чекмеджето за прах, но е факт, че когато спрях да ползвам течните препарати и по-често да пера на 60 градуса проблема изчезна. Ето и статийка по въпроса http://www.washerhelp.co.uk/usage_2.html#cl_q1 - вкратце, праха за пране, за разлика от течния препарат, съдържа избелители, които убиват бактериите и предотвратяват обазуването на мухъл и натрупването на мазнина по уплътненията и тръбите на пералнята.

Аз съм избрала варианта: бяло пране с прах на 60 градуса, а цветно - с течен. Засега ме устройва.

# 43
  • Мнения: 4 916
А нямате ли чувството, че точно праховете се отмиват най-трудно. Аз ги смених, точно защото при изваждането на дрехите, все ми се струваха неизплакнати. А слагах съвсем малко прах - 2-3 най- много 4 супени лъжици да речем.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 25 238
Накарахте ме сериозно да се умисля Crazy Никога не съм имала чувството, че по дрехите остава прах за пране, а като чета темата почти всички редовно или често пускат допълнително изплакване Confused

# 45
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
argun, аз само при цветното пране съм виждала понякога следи от прах, затова минах на течен препарат.
При бялото се пере на по-висока температура и се разтваря по-бързо.

# 46
  • Мнения: 4 916
argun, аз само при цветното пране съм виждала понякога следи от прах, затова минах на течен препарат.
При бялото се пере на по-висока температура и се разтваря по-бързо.

Сигурно е заради това  Peace Аз пера предимно на 30 градуса, явно не е имало достатъчно висока Т, за да се разтвори. На 60 градуса пера само спално бельо и хавлии, тай проблеми май не съм имала. Това е отговорът  Peace

# 47
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Да и аз имах предвид спално бельо и хавлии под бяло пране. Иначе всичко друго пускам на 30.

# 48
  • Мнения: 6 031
Не плакна втори път дрехите.
Омекотител слагам винаги.

# 49
  • Мнения: 22 430
Почти винаги пускам допълнително изплакване.
Ако не го пусна много често като тръгна да простирам дрехите те ми се "лигавят" в ръцете, буквално се усеща как праха не се е отмил.

# 50
  • София
  • Мнения: 8 280
И трето плакнене съм правила като пера пухенката на мъжо.

# 51
  • Мнения: 13
Аз вече не плакна по два пъти. Сега съм с нова еко пералня Whirlpool,
която ползва по-малко прах, а изпира по-добре отпреди.Simple Smile

# 52
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Мноооого рядко ми се налага да пускам допълнително плакнене- при пране на по- специфични дрехи и материи или когато прекаля с праха.

# 53
  • Мнения: 149
Здравейте! Едната програма на моята пералня има второ плакнене, което не се налага да стартирам допълнително, т.е., ако не изключа пералнята, тя изплаква дрехите отново. За самата програма пише, че тогава се слага омекотителя, но от практика установих, че като се изплакват още веднъж дрехите, дори и омекотител да сложиш, ароматът не е траен. Та затова се чудя, дали ако слагам омекотителя преди основното изплакване, а не както е посочено в указанията, пералнята ще си го "вземе"?А, наистина от второ изплакване няма нужда, особено след омекотител и точно дозиран прах

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
Дозирам  както трябва, но по навик пускам винаги второ плакнене. За по-сигурно уж.  newsm78

# 55
  • Мнения: 722
Здравейте! Едната програма на моята пералня има второ плакнене, което не се налага да стартирам допълнително, т.е., ако не изключа пералнята, тя изплаква дрехите отново. За самата програма пише, че тогава се слага омекотителя, но от практика установих, че като се изплакват още веднъж дрехите, дори и омекотител да сложиш, ароматът не е траен. Та затова се чудя, дали ако слагам омекотителя преди основното изплакване, а не както е посочено в указанията, пералнята ще си го "вземе"?А, наистина от второ изплакване няма нужда, особено след омекотител и точно дозиран прах

Няма значение кога ще сложиш омекотителя, пералнята си го "взема" точно когато тя си реши, т.е. когато е заложено в програмата. Всички съвременни перални имат поне по три отделения във ваната за препарати - за предпране, за основното пране и за омекотителя, а нашата дори има и четвърто, което така и не знам за какво точно е. И по принцип всичко, което се ползва в перилния процес се слага предварително във ваничките преди пускане, а пералнята си пуска вода през съответната вана когато му дойде времето. Обикновено в програмите е заложено омекотителят да се добави в последното изплакване, независимо колко са те, правилно си забелязала, че с всяко следващо плакнене ефектът от него намалява. И аз съм на мнение, че ако не се прекалява с праха за пране и се добави препоръчаната доза омекотител няма нужда от повече изплаквания, омекотителите по химически път деактивират останалите активни вещества от праховете за пране, не само добавят аромат. Стига да не сте алергични към някоя от техните съставки... Confused

Общи условия

Активация на акаунт