Ски в Италия/Австрия

  • 72 596
  • 466
  •   1
Отговори
# 315
  • Sofia
  • Мнения: 4 598
Дали можете да ме ориентирате какви са пътните такси + винетки за пътя до Австрия и обратно?

# 316
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 782
Дали можете да ме ориентирате какви са пътните такси + винетки за пътя до Австрия и обратно?
Група приятели пътуваха преди седмица с микробус/ миниван - винетките грубо 110 евро, тунелите според зависи, от къде минеш 20-тина евро.

# 317
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Дали можете да ме ориентирате какви са пътните такси + винетки за пътя до Австрия и обратно?
Проиграй си маршрута в Google map, там мисля дава актуални цени за тунелите, а може дори и цената на винетката да я има. Винетка трябва само ако ще шофирате по магистрали и за лека кола за 10 дни е около 8 евро.

Аз като отида в Австрия и малко като лудите скачам от курорт в курорт. Тази година квартирата ни беше до Hochoetz и Kühtai. Обаче успях да убедя мъжа да отскочи и видим Stubai и Hochgurgl. И двата доста натоварени ми се видяха за моя вкус, Hochgurgl беше по-добре, но и по-скъпо. Обновен, с много нови и модерни лифтове. Май имат идеята още да го разширяват. На връщане от там минахме през минерални басейни, на закрито и открито, както и приятен детски кът за по-малки деца. Моята 10 годишна щерка обаче се впечатли от откритите басейни и едвам успяхме да я измъкне от там след 3 часа киснене. Горещо ги препоръчвам, ако са ви на път http://www.aqua-dome.at/
За съжаление нямахме време да отскочи до Sölden. Живот и здраве, някоя друга зима. Там ми е мерак за един ден да обиколим трите върха с над 3000 м височина, big three мисля че ги бяха нарекли.

# 318
  • Sofia
  • Мнения: 4 598
За Словения също трябваше винетка, нали?
Не си спомням вече колко струваше.

# 319
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
има сайтове, например vinetki.eu
Може да напишеш в гугъл "винетни такси европа" и да ги видиш за секунди, аз оттам ги гледам и са актуални. Особено за държави като австрия и словения, виж вече някакви като норвегия, дания и прочие, които търсих наскоро, малко ме учудиха, че нямат такси по пътя и докато го осмисля поразрових нета бая..

# 320
  • Sofia
  • Мнения: 4 598
Благодаря! Не съм знаела за този сайт.

# 321
  • Мнения: 798
През Виена пътят е по-дълъг с около 200 км, но ние обикновено пътуваме оттам, тъй като добре го познаваме и мога да помогна за таксите през него: Сърбия - 1040 динара в посока (около 17 лв) тол такси, Унгария 2 975 форинта (около 19 лв) винетка за 10дни, Австрия 8.80 евро винетка за 10 дни, тунели няма. Добре е да се плаща в местна валута или с карта, иначе се губи от курс и в никакъв случай от Унгария не се купува комбинирана винетка за Унгария и Австрия.
Обръщам внимание на един важен момент. Добре е да се направи застраховка "злаполука при пътуване в чужбина с включена клауза практикуване на зимни спортове.

# 322
  • Мнения: 9 052
И да се има в предвид, 4е от австро - унгарската граница, около Виена особено до малко след Виена има радари на всеки няколко километра  Peace Може с бг регистрация да не полу4ат глоба, но знае ли се?

# 323
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Застраховка и обикновена да имат, после лифт картите си имат за застраховка, може да се доплатиза извозване с хеликоптер..тази другата за различно ли служи?
Ние плащаме в евро всички такси и винетки, нямат надценка, толкова излизат и също да вземеш от унгария и австрийска излиза същото. За 2 години сме минали 8 пъти, след седмица отново тръгваме, ние се лекувахме във виена и почиваме там лятото в едни детски хотели kinderhotels.co.uk
Преди и аз си мислех, че ще съм ощетена, но мъжът ми мрази такива сметки и купуваме наведнъж, после аз смятам и то е все тази.  Ако се минава през марибор особено е най-добре винетката за австрия да е купена на влизане, а не излизане от словения.

# 324
  • Мнения: 798
Застраховка и обикновена да имат, после лифт картите си имат за застраховка, може да се доплатиза извозване с хеликоптер..тази другата за различно ли служи?
Ние плащаме в евро всички такси и винетки, нямат надценка, толкова излизат и също да вземеш от унгария и австрийска излиза същото. За 2 години сме минали 8 пъти, след седмица отново тръгваме, ние се лекувахме във виена и почиваме там лятото в едни детски хотели kinderhotels.co.uk
Преди и аз си мислех, че ще съм ощетена, но мъжът ми мрази такива сметки и купуваме наведнъж, после аз смятам и то е все тази.  Ако се минава през марибор особено е най-добре винетката за австрия да е купена на влизане, а не излизане от словения.
Застраховката към лифт картата покрива спасителните разноски, но не и болничното лечение (не дай Боже).
За винетките бъркаш. В Сърбия разликата е минимална, в Унгария - по-голяма. За Словения нямам наблюдения.

# 325
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Ами аз съм си ги записала в тефтера. Надценка от евро спрямо местната валута виждам да има в няколко лева. Надценка обаче да купиш от словения за австрия или от друга граница за няколко държави няма, това исках да обясня, защото го направихме 2 пъти вече и ни излиза пак толкова.
И това да сменям форинти и динари, ако няма да съм в тези държави с престой, а само за винетките също все пак е оскъпяващо в чейнж бюрата!? Освен това не сменяш точно, ами ти остават из портмонето да се пилеят някакви местни ненужни валути. Бензин как плащате, пак ли сте сменили? Честно казано ми се вижда без смисъл, ако ще е само за винетки, но ако вече смятате да ядете и пиете, да нощувате (макар, че ние винаги спим в белград и един унгарски град) е по разбираемо. Все с евро (в хотелите) или с карта (по заведения) плащаме като сме в подобна държава.
Сърбия 9.5 евро
Унгария 12.5 евро
Австрия 8.7 евро

# 326
  • Мнения: 798
За това говоря. 3000 форинта (колкото е винетката) са 19,50 лв. 5 лв. са си 5 лв., в крайна сметка. Не е за парите, а за унгарските номера. Редовно ПОС-ът уж не им работи и те цакат в евро, просто е дразнещо, защото завишението е 25%, а не просто курсова разлика. В бензиностанции - с карта, много ясно. Там няма вариант "не ми работи ПОС-ът".
А динари си купувам тъй или иначе, защото там си заслужава да се хапне по път.

# 327
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
а форинти от България ли пак сменяте? Или на границата има къде?! От лева ли сменяте във форинти?

Ние да ти кажа спираме 1 път да заредим и това е, ядем на едно марше в Унгария. Може и да не ядем, толкова сме способни да издържаме на път и детето милото и то като нас.

На връщане нощуваме обаче, най-вече заради престой и разглеждане на нещо, все още не сме яли сръбските скари и национална кухня, братовчед ми ми похвали наскоро заведение в ниш, изкушавам се..

# 328
  • Мнения: 798
Форинти и динари купувам от София, чейнджа на Графа, на много приличен курс.
Яденето в Сърбия си заслужава, ние обикновено спираме в Нови Сад, дори в най-простата закусвалня е много вкусно.
Някой карал ли е в Зерфаус-Фис Ладис? Интересно ми е да видя мнения, тъй като за мен това е най-впечатляващата зона, в която съм карала.

# 329
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Да, аз ходих, но беше преди много години. Придържах се тогава към сините писти, заради дъщерята, тогава на 5 годинки. Беше ужасно натоварено по тях и пълно със ски училища. Мъжът и синът караха по други писти и казаха, че не било толкова лошо. Но курортът е препълнен с туристи, има навалица на основните лифтове долу и се чака в пиковите часове. Може би, ако се отиде в месец, когато училищата в Австрия и съседните страни не са ваканция, може и да е по-добре, средата на януари примерно?! Цените на картите и по заведенията са над средното ниво за Австрия, тоест по-скъпичко е. Ние не обичаме претъпкани курорти и втори път не повторихме. Иначе курортът е отлично разработен за семейства с по-малки деца.

Общи условия

Активация на акаунт