Предаването на 19.09 - за недоносените бебета и техните мами

  • 6 552
  • 65
  •   1
Отговори
# 30
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
супер идея, ама мислем еднакво, точно за това говорехме и с Йосариан на кю-то в момента:))

# 31
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Деси, чак до ЮАР не можем да ти се обадим, ама има ли начин да се запишеш на компютъра то ще е във формат wave ili mp3 аз ще ти дам достъп до моето FTP да качиш материала, ще стане супер разказ?
Просто да седнеш и да го разкажеш както на теб ти харесва, ние ще го обработим, ако има грешки или нещо и да го разделиш на 2 части - за маймунските неща и другата за това как подготвят мамите да знаят всичко?

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 927
По повод повдигнатата тема за ваксините от agneshka, искам да допълня, че от септември месец започва да функционира комисия, която да решава дали да се отлагат/отменят ваксини. Това го разбрах след грандиозен скандал с ХЕИ Пловдив. По мое настояване и след  писмено становище на наблюдаващия ни неонатолог с нашето Джи-пи започнахме да поставяме на бебчо само ДТ ваксина/без коклюшната компонента/. Края на август ни предстоеше последния/трети/ прием, но когато отидохме се оказа, че санитарен инспектор от ХЕИ е забранил да се поставя ваксината докато комисия не реши дали да глоби нашето Джипи Shocked
Естествено мъжът ми отиде в ХЕИ и след среща с шефката на въпросната инспекторка всичко се реши. Оказа се, че тази комисия започва да функционира от септември. Не стана ясно защо тази женица спря ваксината, при положение, че имаше вече два приема и е безмислено да се слага вече ДТК newsm78

# 33
  • София
  • Мнения: 4 412
И аз си мисля, че предложението на Агнешка за първата част е добро. Може би да се спомене и къде има неонатологични отделения,  и кои са с най-голям опит.
От разказа на Деси ми хареса, че рисковите бремености се подготвят със знания в областта. За мен всяка бременна трябва да се самообразова в тази насока, както за многото други неща свързани с раждането.
Това с кенгурото за мен е екзотика, предполагам, че е подходящо за страни с по-топъл климат и традиции в носенето на бебетата. Но медиите обичат интересните разкази.
Аз съм се интересувала в Щатите и Западна Европа и ми казаха, че няма разработена система за двигателна рехабилитация на недоносените бебета, просто ги чакат по-късно да проходят. Не знам дали е вярно.
Втората част - рехабилитациите, според мен малко се размива в темата "преждевремено родени", защото след първоначалните прегледи децата с нужда от рехабилитация попадат в група с други непреждевремено родени деца - например ако има нужда от двигателна рехабилитация, там е в група с други деца, родени доносени.

# 34
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
 за втората част - да ама рехабилитацията и наблюдението на недоносените е малко по-различно, заради наличието на т.нар. календарна възраст и корегирана възраст и при рехабилитация - било с рехабилитатор, или логопед или психолог се наблюдава с особена вжност съотношението между двете възрасти, за разлика от рехабилитацията на другите деца

# 35
  • Мнения: 1 710
Да се наблегне на това, че информацията не значи непременно, че ще родиш такова дете. Имах случай с майка, която е бременна и не искаше да знае нищо за моето дете - да не вземе да я "зарази". И друг от сорта - "Моето като е недоносено не значи че ще има проблеми като твоето". Стига вече сме си заравяли главите в пясъка - да, информацията може и да не е приятна за слуха и да води до много страхове, но както много от нас знаят - тя често е била фатална за децата ни. И няма майка, която да не се пита - не можеше ли от по-рано да започне всичко.
Някой го беше писал, ама пак да се подчертае - за да се започне рехабилитация, ако вече има установен проблем - не трябва да се чака бебето да заякне. Така само се губи време.
И също - профилактиката. Аз съм за да изискаме не само за недоносените деца да има прегледи от невролози. А както е по цял свят - задължителен преглед и при ортопед и при невролог.

# 36
  • Мнения: 4 414
Втората част - рехабилитациите, според мен малко се размива в темата "преждевремено родени", защото след първоначалните прегледи децата с нужда от рехабилитация попадат в група с други непреждевремено родени деца - например ако има нужда от двигателна рехабилитация, там е в група с други деца, родени доносени.
права си, че не само преждевременно родените ходят на тези рехабилитации...просто те са рискова група...по мое мнение/което може и да не е основателно/, всички преждевременно родени е добре да ходят на рехабилитация до достигане на термина си, а после - в зависимост от развитието си, може да ходят или да не ходят, но задължително трябва да се наблюдават.
друго нещо за което се сещам е храненето. много от педиатрите не отчитат фактора "коригирана възраст"...в клиниката говорих с една майка, чието бебенце беше родено в края на 6-и месец...на втория месец след раждането, лекарката му беше въвела сокчета Shocked, а от третия искаше да ми дават пюрета! е, че то още не си е достигнало термина, ще яде пюрета Close на майката и се беше сторило неправилно и ме попита ние как сме захранени...отплеснах се, ама дано сте разбрали какво имам предвид Embarassed

# 37
  • София
  • Мнения: 4 412
За коригираната и календарна  възраст - ама как може някой да не отчита тези разлики... Но какво ли се учудвам - в градинката при нас почти никой не знаеше, че има безмлечни и безглутенови каши. Та може и някоя майка на недоносено бебе да не знае за коригирана и календарна възраст - е то търсенето на знания е личин избор.
Втората част може би е добре да се казва ранна рехабилитация на потенциални заболявания или нещо подобно. Поне на нас при прегледите  при логопед, психолог, невролог не са ни правили нищо по различно от другите рискови деца, освен да ни коригират възрастта.
Преди малко прослушах предаването за интеграцията - Нина има много добър глас за радио водеща, хареса ми. Успех!

# 38
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Някой да има на Вили Брайнхолст поредицата "Ало мамо, Ало татко" или поне, "Ало мамо аз съм тук?"
От толкова местене от едно място на друго, не мога да намеря къде съм ги сложила Twisted Evil

# 39
  • Мнения: 4 414
аз имам "Виж, мамо! Виж, татко!"...ако ти върши работа...

# 40
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
тя ще свърши, ама не е по темата за предстоящите бебета, ама за следващата възраст  bouquet

# 41
  • Мнения: 4 458
По темата и по въпроса за неонатолог в предаването искам да предложа да поканите шефката на Неонатално отделение в Шейново! Тя се грижеше 15 дена за моите деца и съм страшно доволна от нея.

А, що се отнася до това какво да следят майките, мога да кажа че трябва да следят температурата в кувиозите. За съжеление много от кувиозите по болниците са в меко казано лошо състояние и често се случва да се повреди нещо без никой да го забележи!

На едната ми дъщеря кувиоза беше много студен и детето се беше свило на кълбо. Никой не е обърнал внимание не от немърливост а просто защото стойностите отчитани на екрана бяха направо перфектни. Някаква повреда в предаването на данните от кувиоза към екрана. Добре че вечерта като си пъхнах ръката да се порадвам на детео усетих че е ледена и казах на сестрите!

Другото за което трябва да следят майките, до колкото могат разбира се, е дали на децата редовно се слагат очила при облъчването.

А, по време на бременността...... Тези кото са определени по един или друг повод за рисков фактор да спазват инструкциите на лекаря и да почиват повече  Grinning

Сетих се и за ваксините. Всички недоносени се ваксинират на навършени за съответната ваксинация месеци не от датата на раждане аот датата на термина!!!! Ако едно дете е родено месец по-рано от термина се ваксинира месец по-късно от нормално родените деца! Предполагам разбрахте какво искам да кажа!
Тази схема важи и за захранване и т.н.

Успех с предаването

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 927
kiara, как така си си пъхнала ръката в кувиоза? Мен не ме пускаха дори в отделението/и на двете места имаше врата от която само се показваха да дават информация/

# 43
  • Мнения: 117
Здравейте,
Аз съм Д-р Йонов и работя в Отделението за новородени-УМБАЛ Плевен, което се състои от неонатално интензивно отделение, сектор за специализирани грижи, отделение за здрави доносени деца и сектор тип кенгуро.
Темата живо ме интересува. Бих могъл да споделя нашия опит в отглеждането на недоносените новородени, техните медицински проблеми по време на престоя им в интензивните отделения и отделенията за доотглеждане на недоносени деца, грижита тип Кенгуру както и грижите и проследяването им през първата година от живота им. На територията на град Плевен имаме вече и почти 2 годишен опит с "Училището за родители". Също много интересна за дискусия е темата за контакта лекар - новородено - родители.
 За мое голямо съжаление в момента не мога да съм достатъчно активен и едва ли бих могъл да взама участи в предаването. Бих искал да предложа на модераторите Искрица и Йосариан да отворим тук във форума наше виртуално УЧИЛИЩЕ ЗА РОДИТЕЛИ(въпреки, че самият той на практика е училище от родители за родители ). Темите за обучение могат да се предлагат от вас, както и специалистите които да отговарят на тях. Надявам се и на вас мами да доразвиете идеята ми.

# 44
  • Мнения: 882
DrYonov
 
бОГ ДА ВИ блАГОСлОВИ newsm17 и дълги години да помагате на майките и дечицата!

Общи условия

Активация на акаунт