Има ли глоба за изтекъл задграничен паспорт ?

  • 57 875
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 133
Здравейте. Предварително се извинявам ако това вече е обсъждано, но сега ми се налага бързо да разбера и нямам време да търся. Задграничния паспорт на съпруга ми е изтекъл 2006 година. Сега се налага да си направи нов. Интересува ме трябва ли да плаща глоба за това, че не го е подновил или върнал или не? А също така ако някой знае и какви са таксите за издаване на нов да сподели. Благодаря ви.

# 1
  • Мнения: 1 035
Ако не е ползуван през периода - не.

# 2
  • Мнения: 133
Ползван е само когато е бил валиден. След това не , но то няма и как.

# 3
  • Мнения: 454
Аз от личен опит знам, че до 3 месеца след изтичане на срока няма глоба. Ако са минали 1г и 3 месеца също няма. Когато си вадих последния задграничен паспорт бях много ядосана, защото разбрах за сроковете, след като бях подала документи, а ми оставаше около месец до изтичането на 1г и 3 месеца. Не си сменях паспорта, защото ми е необходим, а защото се омъжих и реших да си сменя документите накуп и спокойно можех да избегна глобата. Аз и до ден днешен не съм ползвала въпросния паспорт. Не че глобата от 20 лв е кой знае какво, но те мотаят за актове, та по банки и др. глупости. Както и да е. Аз си вадих паспорт за последно през 2006, та ако правилата са същите, следва, че мъжът ти няма да плаща глоба.

# 4
  • Мнения: 217
Закон за българските документи за самоличност - Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. български гражданин, който:
...........................
5. (доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г.) не представи документа за самоличност на органа, който го е издал, в 3-месечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването му;

От личен опит - не се прилага стриктно.

# 5
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Аз съм сменяла паспорт с изтекъл срок, не са ме глобявали..., просто връщаш стария, попълваш съответните документи и това е всичко, нямаше глаба....

# 6
  • Мнения: 68
А ,ако си си изгубил задграничния паспорт,как можеш да си извадиш нов и каква би била глобата ,когато не можеш да върнеш стария ?

# 7
  • Мнения: 133
Благодря ви момичета. Надявам се тогава да се разминем с глобата.

# 8
  • Мнения: 454
А ,ако си си изгубил задграничния паспорт,как можеш да си извадиш нов и каква би била глобата ,когато не можеш да върнеш стария ?

Аз си изгубих първият задграничен паспорт или по точно ми беше откраднат при един обир у дома. Когато отидох да си вадя нов ме глобиха 20 лв, като и втория път за изтеклия срок, платих същата сума. Само дето първия път ми връчиха лист и химикал, за да пиша обяснение, къде съм си затрила паспорта. Това обаче беше преди около 10 години, та не съм сигурна дали процедурата е същата.

# 9
  • Мнения: 2 603
Това е много неприятно, да те оберат и да се наложи да си плащаш глоба на всичкото отгоре ooooh!

# 10
  • Мнения: 1 875
 Laughing Като отида да си върна изтеклия преди доста време паспорт ще докладвам.

# 11
  • Мнения: 596
Мен пък ме глобиха мин. година,бяха минали 3 месеца от изтичането на срока му,влязох да се жалвам при началника на паспортен отдел(беше жена) и тя ми каза,че без глоба няма да се размина макар,че изобщо не бях използвала паспорта и нареди да ми намалят глобата от 20 на 15 лв.

# 12
  • Мнения: 3 456
Да, юли плащах такава глоба- 20 лв. Караха ме да пиша обяснения, защо не съм предала документа в срок.

# 13
  • Мнения: 171
Аз също платих глоба от 20 лв и конско четене Embarassed

# 14
  • Мнения: 2 603
Аз много искам да си запазя паспорта, заради печатите.. надявам се да не ми се наложи да плащам глоба.

Общи условия

Активация на акаунт