Физкултура

  • 10 552
  • 18
  •   1
Отговори
Здравейте,сина ми е първи клас.Той има алергия към фъстъци и нещо като асма,ама не точно,по скоро съвсем лека асма.Доста се разравях по разни форуми,а и личния ми лекар не можа да ми обясни точно,как точно да го освободя от физкултурата?Мисълта ми е къде да идем и към какви лекари да се обърнем?Ако може да ми обясните или препоръчате лекар,който лесно освобождава,че се притеснявам да не стане нещо с тая физкутура!
                                                Мерси предварително!!!

# 1
  • Мнения: 2 480
Казва се "астма". Не зная дали е необходимо да го освобождавате от физкултура. Най-добре е  да се посъветвате с пулмолог, а не с личен лекар. Все пак физкултурата е необходимост. Може да има вариант на олекотено спортуване в неговия случай.  Но най-добре ще прецени специалистът-пулмолог.

# 2
  • Германия
  • Мнения: 240
Първо няма да е лошо да се поинтересуваш, каква е точната диагноза на детето, оставам с впечатление, че не си много наясно.
Познавам човек с много тежка форма на астма, който тренира по минимум 2 часа на ден  Peace Според мен не е необходимо да го освобождавате от физкултура, просто говорете с учителя да не го натоварва много. А и по мои спомени физкултурата в началните класове изобщо не е натоварваща, а просто игра.

# 3
  • София
  • Мнения: 39 765
Предполагам, че детето трябва да мине на ТЕЛК.
Видях бележка на вратата на у-щето на дъщеря ми, че за освобождаване от физическо възпитание се изисква представяне на медицински протокол (каквото и да значи това), издаден от личната лекарка.
Попитайте в у-щето какво се изисква за освобождаване от физическо възпитание.

# 4
  • Мнения: 1 523
За освобождаване от часовете по физическо възпитание и спорт се изисква протокол от ЛКК и молба до директора на училището.Поинтересувайте се и от крайния срок - в нашето училище е до 10.10.

# 5
А къде могат да ми издадат такава молба?

# 6
  • Мнения: 1 523
Молбата трябва лично да я напишете.

# 7
  • Мнения: 43
Margaritkataa,
синът ми е с бронхиална астма, но не съм го освобождавала от физическо. Това е любим предмет за малките ученици, не покриват нормативи, всичко е под формата на игри. Какво ще прави детето докато другите играят? Ако получава пристъпи при физическо натоварване вече е по-различно. Личният лекар трябва да издаде документ за освобождаване. Можеш да питаш медицинската сестра в училище. Можеш и просто да говориш с учителката по физическо да не участва в много натоварващи игри (ако въобще има такива). Синът ми е в 3 клас и не е имал проблеми с физическото.

# 8
  • Мнения: 284
Голямата ми дъщеря е с астма.Когато попитах за освобождаване /преди 6 години обаче/ от часовете по физкултура,разбрах,че се освобождават напълно деца с документ от ТЕЛК,а като няма -  трябва да имат оценка по физическо. Взех й бележка от алероголога,при който е диспансеризирана,че детето е с астма,и че не трябва да се натоварва физически.Бележката се съхранява от класният ръководител. Говорих с учителя по физкултура да не я натоварва да покрива нормативи като бягане например,проблем не съм имала вече няколко години,учителите са внимателни.Пък и тя е вече голяма,пази се сама.

# 9
  • Мнения: 1 523
Документи за освобождаване от ФВС, издадени само от личния лекар не важат.Трябва протокол от лекарска комисия.

# 10
Значи отивам при личния и той ми дава документ и после при класната?

# 11
  • Мнения: 2 480
Значи отивам при личния и той ми дава документ и после при класната?
Защо ли се хабим да пишем?

# 12
Ем извинявай ама досега всеки каза различни неща!!!Толкова ли не можеш да ми обясниш като на малоумна в коя болница първо да ида???Мисълта ми е адреса....

# 13
  • Бургас/София
  • Мнения: 309
Всички пишат едно и също - протокол от ТЕЛК. Не знам само как ще ви издадат такъв с диагноза нещо като астма. Що се отнася до "адреса  е..." , трудно ще ти го даде някой като не си писала от къде си.

# 14
  • Мнения: 43
Не е необходим ТЕЛК. Преди години ставаше с бележка от личния лекар, сега явно е необходим ЛКК-протокол, подписан от 3-ма лекари. Отиваш при личния лекар и искаш ЛКК-той се подписва и осигурява подписите на още двама лекари. Поне при нас това е чиста формалност-не се събират на специална комисия и т.н. Най-добре първо питай медицинската сестра в училището какво искат-бележка или ЛКК. После-при личния лекар.

Общи условия

Активация на акаунт