Сладка питка за здраве!?

  • 11 431
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 387
Момичета, да ви питам знае ли някой при какви поводи се прави тази питка? Моя приятелка прави питка, която се маже с мед, след като се опече,  когато дъщеря и падна и си сцепи челото. Знае ли някой какво е поверието точно и при какви случаи се прави тази питка и на кой се раздава после?

# 1
  • Мнения: 9 460
За пръв път чувам подобно нещо!
Поредната девитина според мен Tired

# 2
  • Мнения: 6 274
За пръв път чувам подобно нещо!
Поредната девитина според мен Tired

И аз така.  Thinking
Наистина никога не съм чувала.
Я да видим някой ще знае ли.
  Wink

# 3
  • Мнения: 246
Аз правих сладка питка, когато беба стана на 40дни, първо почерпих гостите а останалата част раздадох за здраве на приятели и съседи.

# 4
  • Мнения: 9 460
Цитат
Аз правих сладка питка, когато беба стана на 40дни, първо почерпих гостите а останалата част раздадох за здраве на приятели и съседи
 
Абе ,това за 40-тя дни едно на ръка!
Принципно след като проходят падат постоянно!Не мога да си представя да меся пита при всяка екзема на дъщеря ми ooooh!

# 5
  • София
  • Мнения: 3 524
има поверие че като боледува детето или му се случи някакво премеждие се прави питка за здраве, намазана с мед отгоре и се раздава на хората, за омилостивяване на болестите. "Според народните предания на Атансовден за омилостивяване на болестта се пекат питки, които се надупчват с вилица, за да не се “надупчат” децата от шарка". източник: http://gotvarstvo.georgievi.net/a/atanas
и аз не бях го чувала Rolling Eyes

# 6
  • София
  • Мнения: 1 946
за пръв път чувам. дано не се налага на никого такава питка да прави  Praynig

# 7
  • Мнения: 626
Я колко интересно и аз чувам за първи път  Crazy

# 8
  • Мнения: 1 354
Ммм... да, интересно thumbsup и аз чувам за пръв път.

# 9
  • Мнения: 2 447
За пръв път чувам...

# 10
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 929
Ле-ле, аз ако трябваше да правя на всяко падане на дъщеря ми и сина ми сладка пита, то досега да съм изхранила целия китайски народ, барабар с част от Индия.  Mr. Green Майтапа настрана, наистина за първи път чувам за подобно нещо. Знам, че питка се прави за прощъпулника, ама за всяко падане... newsm78 Пък може в някои региони на страната това да е обичай, знам ли.  Thinking Иначе питките за здраве са друго нещо. Такава се прави за Баба Шарка (празнува се на Св.Варвара, тоест на 4 декември, а Св.Варвара е покровителка на детските болести и по-специално на шаркта). Имаше и още някакви специални дни, но не ги помня вече. Не че е задължително, такъв е обичаят, но се съмнявам в днешно време да се спазва.  Thinking Чувала съм, че при по-сериозен инцидент някои хора правят такива питки. Нещо като курбана за здраве след преживяна катастрофа. Но незнам подробности.

# 11
  • Мнения: 405
И аз не съм чувала за такава питка за здраве, ама съм навита де, да направи свекърва ми ( тя е майстора на питките) на св. Варвара. лулумба, моля те кажи подробности! Досега съм правила прощъпулник, и свекито по техен обичай като родих прави питка  по повода та покани цяло село едва ли не. Донесоха подаръци за бебето и аз после трябваше всички да ги поканя на кръщенето. Луда работа!!  Rolling Eyes
Дано са ни здрави дечицата и без питки! Praynig

# 12
  • Мнения: 6 713
И аз не бях чувала за такова нещо. Никога не е късно човек да се обогати. Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 677
Аз знам, че се раздава за здраве, ако детето много боледува или често пада. Раздава се на близки нещо сладко или се прави питка, но не знаех, че питката трябва да е сладка и да е намазана с мед.

# 14
  • Мнения: 1 740
И аз не съм чувала за такава питка за здраве.

Общи условия

Активация на акаунт