Докторантурата

  • 358 444
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 1 755
  • Мнения: 10 706
Да, не съм историк. Изворовата база също не е безпристрастна. Много от нея е изгубена безвъзвратно, а тази която е оцеляла до наши дни не е общодостъпна. И голяма част от тези, които почват да се опитват да ни учат кое как е имат докторски и професорски титли. Какво да се прави - финансови интереси.

# 1 756
  • София
  • Мнения: 6 219
Всеки учажават себе си историк оценява страстите, налични в изворовата база, голяма част от която е дигитализирана и достъпна, с множество преводи и т.н.... та стига някой да иска - световните библиотеки са на разположение, собствените архиви - също.
Надявам се, че поне правиш разлика между историци и политици, между наука и медиини драсканици. 

А финансови интереси има във всяка наука, ама хайде да не започваме поне да диплим екологичните оценки, икономическите анализи и т.н.

# 1 757
  • Мнения: 10 706
Преди известно време ми се искаше да науча повече за античната история на Варна, Балчик, Шабла и региона. Отидох да попитам в библиотеката на археологическия музей в града и отговора беше: Не предоставяме ползване на на място библиотечния фонд на граждани. Наличните ресурси може да се ползва само от научни работници. Толкова по въпроса за ползването Wink
    Израза "Всеки уважаващ себе си историк" , в който историк може да бъде заменено с учен, изобщо не ми вдъхва доверие! До сега не съм срещал такъв, който да не уважава себе си. По стечение на обстоятелствата съм присъствал на защита на дисертации. Виждал съм как кандидат дисертанти, с написани/преписани дисертации от други хора, мълчат като подметки пред научното жури, а в последствие, след като мине театъра придобиват его, все едно са открили философският камък!  Виждал съм и също така и жури, което се стеснява да зададе въпрос на дисертанта, понеже е нашо момче/момиче и да не вземе да изтърси някоя глупост, че после да се чудят какво да го правят. По стечение на обстоятелствата съм виждал и други нелицеприятни неща, които не искам да коментирам.
    Тъжното е, че по този начин наука не може да се прави. При наличието на лобизъм и липсата на безпристрастност при оценката, както и на ясни критерии няма как и да бъде по друг начин. Този въпрос скоро няма и да се реши, защото ако някой хора трябва да са честни, то те трябва да обявят своите дисертации и " научна продукция" за невалидни, което означава да си направят харакири - няма как да стане.
     Не казвам, че писането на дисертация е нещо маловажно. Не, това е нещо голямо, много труд, нерви, пари, лишения и т.н. за да може да се допренесе нещо към науката. Всичко това стои зад една качествена дисертация. Зад нея стои личност със свое мнение и позиция, която е готов да защитава аргументирано. Който иска да върви по този път просто трябва да знае какво го чака и в какво се забърква. Има и много хора, на които дисертацията им е коствала живота - не могат да преживеят факта, че журито не ги оценява правилно и последват инсулти, инфаркти ...  Но всеки сам прави своя избор.

# 1 758
  • София
  • Мнения: 6 219
е, някои сме срещали не само такива, които не уважават себе си, но и такива, които продават себе си за жълти стотинки, и разни професори без нито една книга издадена, и какви ли не още...
Затова казах още преди няколко часа, че четящия научна литература трябва да се вгледа в методологията, в научната историята на автора и т.н. Да отсее и да прецени. И това далеч не се отнася само за историята. Не става с писане на километрични постове в бг-мамма Simple Smile

# 1 759
  • София
  • Мнения: 716
Здравейте,
Въпросът ми е за след докторантурата, в случай, че някой тук е запознат.
За назначаване за главен асистент вече отпадна изпита. Доколкото разбирам все пак има някакво представяне на кандидатите - лекция, презентация...на цялата работа до този момент или...?! Имате ли по-широка представа?!

Предварително благодаря!

# 1 760
  • Мнения: 17 407
Е, не!
По питането ти става ясно, че си далеч от академичните среди. Може да не си, такова впечатление създаваш.
Отваряш правилника за прилагане на  закона за развитие на АС, качен в сайта на всеки ВУЗ и го четеш.

# 1 761
  • Мнения: 5 442
Както и правилника на самия ВУЗ.

# 1 762
  • София
  • Мнения: 716
Четох доста теми назад, току виж някъде е коментирано...
Чудя се за какво ли е тази тема?! На какви ли въпроси са готови да откликнат всезнаещите?!

Хубава вечер!

# 1 763
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Казаха ти къде да намериш информация по въпроса. Нима си очаквала някой детайлно за ти разясни процедурата в тема в бг мама?

# 1 764
  • София
  • Мнения: 6 219
Само да не остане някой с грешно впечатление - не е отпаднал изпита! Доколкото ми е известно и в убитите университети също.

# 1 765
  • Мнения: 5 442
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/content/download/204044/1 … AS_17.07.2019.pdf
Това е за СУ- вижте чл. 103, ал.4. Част от конкурса е по документи и има представяне пред журито. Тъй като част от изискванията за главен асистент  е вероятно да си доктор, тази процедура не може да се нарече изпит, но е важно да се четат документите.

# 1 766
  • София
  • Мнения: 716
В Правилника за развитие на академичния състав пише: "...кратко представяне по избрана тема, съответстваща на конкурса...". А от катедрата ми казаха: "презентация, касаеща работата досега..".
Колкото и конкретно да е, за мен е и общо. Затова търсех конкретика от някой минал през това...

Ще поживеем и ще видим... След защитата на дисертацията, това при всички положения е като детска игра. 🧐

# 1 767
  • Мнения: 5 442
Вижте за СУ в ал. 4 как е конкретизирано за 5 теми. Прочетете правилника на самия ВУЗ. Журито е задължено да го спази, иначе конкурсът се опорочава. И в СУ тези теми трябва да са по тематиката на конкурса. Във ваш интерес е процедурата да се спази точно и това да се протоколира. Най- добре и самата презентация настоявайте да стане част от протокола.

# 1 768
  • София
  • Мнения: 716
Благодаря. В нашия правилник не е конкретизирано. Написано е това, което вчера цитирах. Предполагам, че като подам документи ще ми изяснят, но процедурата те първа се завърта за мен и исках да съм подготвена по-отрано.

Благодаря за насоките. Успех!

# 1 769
  • Мнения: 975
Здравейте,
Въпросът ми е за след докторантурата, в случай, че някой тук е запознат.
За назначаване за главен асистент вече отпадна изпита.
Няма такова нещо!
Чл. 18. Академичната длъжност "главен асистент" се заема само от лице, което отговаря на минималните национални изисквания по чл. 2б, ал. 2 и 3, съответно на изискванията по чл. 2б, ал. 5 и притежава образователната и научна степен "доктор", която за специалностите от регулираните професии съответства на обявения конкурс.
Академичната длъжност "главен асистент" се заема въз основа на конкурс и избор.
Чл. 19. Кандидатите за участие в конкурса подават молба за допускане и следните документи:
1. автобиография;
2. диплом за образователната и научна степен "доктор";
3. медицинско свидетелство;
4. свидетелство за съдимост;
5. удостоверение за стаж по специалността, ако има такъв;
6. (изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г.) списък на публикации, изобретения и други научно-приложни резултати;
7. (нова - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г.) справка за изпълнение на минималните национални изисквания по чл. 2б, ал. 2 и 3, съответно на изискванията по чл. 2б, ал. 5, към която се прилагат необходимите доказателства, определени в този закон, в правилника за прилагането му и в правилниците на висшите училища или научните организации.

Общи условия

Активация на акаунт