Докторантурата

  • 358 000
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 1 815
  • Мнения: 17 407
Там, където имат интерес. Научен.
Аз никак не се учудвам на подобно питане, предвид опошлената и девалвираща академична кариера. Да ме извинят онези, защитили дисертации, различни от подобия на дипломна работа.

# 1 816
  • Мнения: 32
В крайна сметка след толкова коментиране, никой не е дал ясен отговор на поставения въпрос. Аз съм завършила бакалавър икономика и съм магистър по право. Правото ми е на сърце и към такава докторантура съм се насочила, защото да - това е сферата, в която искам да се развивам и която обичам! Това ми идва отвътре... какво толкова, ако просто бяхте отговорили? Дали ще стане вече е друг въпрос. Трябва си наистина сериозна подготовка.
Успех!

# 1 817
  • Мнения: 286
В крайна сметка след толкова коментиране, никой не е дал ясен отговор на поставения въпрос. Аз съм завършила бакалавър икономика и съм магистър по право. Правото ми е на сърце и към такава докторантура съм се насочила, защото да - това е сферата, в която искам да се развивам и която обичам! Това ми идва отвътре... какво толкова, ако просто бяхте отговорили? Дали ще стане вече е друг въпрос. Трябва си наистина сериозна подготовка.
Успех!
Благодаря Ви joli8907,очаквах коментари като по-горните.Все пак сме в Бг и тук при зададен въпрос поне двама трима ще ти обяснят колко си тъп.☺☺☺А на Вас успех в тома,което Ви е на сърце

# 1 818
  • Мнения: 1 380
До неразбралите: Няма смисъл да питате каквото и да било в тази тема! Или въпросът Ви ще бъде класифицикаран като "глупав", или ще Ви бъде отговорено, че сте длъжна да знаете отговора и да се засрамите, че питате!
Дисертация може и да са написали успешно някои дами тук, но човечност и добро възпитание не са усвоили!
Успех на всички кандидат-докторанти!

# 1 819
  • София
  • Мнения: 1 877
Мога да споделя моето виждане за изпита по английски в СУ, съвсем скоро го държах - юни, 2019, така че се надявам информацията да е полезна.
Като цяло изпитът ми се стори лесен и по-скоро проформа, но имайте предвид, че моето ниво на владеене на езика е доста високо. За подготовка си бях избрала два учебника по специалността ми от библиотеката на Стопанския факултет (при нас също имаше изискване авторът да е native speaker).Не съм се подготвяла специално, не съм правила превод на 100 стр., просто вечерта преди изпита погледнах тук-там в учебниците, за да не ме изненада терминологията или нивото на сложност.
Самият изпит се провежда пред комисия от 2-ма човека, като всеки изпитващ работи с по един кандидат (т.е. двама човека се изпитват по едно и също време). Изпитващият първо ме попита кои 100 странци съм подготвила и избра един параграф, който ми даде да подготвя за устен превод (имах около 5 мин. за подготовка). След превода ме попита за няколко термина от текста, да обясня на английски какво означават. Не са ме питали нищо от граматиката. Изпитът приключи с въпроси около това какво мисля да изследвам в дисертацията, с какво се занимавам и такива общи неща.

# 1 820
  • София
  • Мнения: 6 219
Е, не може да се очаква, че с аплаузи ще бъдат приети въпроси, които общо взето стават ясни още в първи семестър... като например откъде да се намери литература и трябва ли/ не трябва ли да има консултация с бъдещия научен ръководител.

За това, с което съм се захванала не бих споделила във форум. Ценя си анонимността тук.

# 1 821
  • Мнения: 17 407
Не е само до анонимност. Човек с желание за научно развитие знае какво иска, без да задава неадекватни въпроси.

# 1 822
  • Мнения: 787
Мога да споделя моето виждане за изпита по английски в СУ, съвсем скоро го държах - юни, 2019, така че се надявам информацията да е полезна.
Като цяло изпитът ми се стори лесен и по-скоро проформа, но имайте предвид, че моето ниво на владеене на езика е доста високо. За подготовка си бях избрала два учебника по специалността ми от библиотеката на Стопанския факултет (при нас също имаше изискване авторът да е native speaker).Не съм се подготвяла специално, не съм правила превод на 100 стр., просто вечерта преди изпита погледнах тук-там в учебниците, за да не ме изненада терминологията или нивото на сложност.
Самият изпит се провежда пред комисия от 2-ма човека, като всеки изпитващ работи с по един кандидат (т.е. двама човека се изпитват по едно и също време). Изпитващият първо ме попита кои 100 странци съм подготвила и избра един параграф, който ми даде да подготвя за устен превод (имах около 5 мин. за подготовка). След превода ме попита за няколко термина от текста, да обясня на английски какво означават. Не са ме питали нищо от граматиката. Изпитът приключи с въпроси около това какво мисля да изследвам в дисертацията, с какво се занимавам и такива общи неща.
Благодаря ти за отговора! Аз съм на ниво В1 и съм доста наплашена от този изпит, но ако и при мен мине както при теб, се надявам че поне петица или в най-лошия случай 4,50 ще вържа. Аз съм си подготвила стоте страници, сега уча непознатите думи, които в процеса на четене съм изваждала.

Спомняш ли си дали диалога между теб и комисията се провеждаше на български или всичко беше изцяло на английски? Напр. въпроси от рода - изясни какво означава този термин, това време или тази част на речта кога се използва и т.н. - такива въпроси на какъв език ги отправя комисията?

Иначе ми се струва, че тази година ще е много късно декемврийския изпит по езиците в СУ - имам колежка, на която първия изпит по специалността е сложен на 17.12. Това означава, че английския може и на 23.12. да отиде. Обикновено се провеждаше около 10.12. Може би сега със смяната на мандатите на ректори и декани се получава някакво административно забавяне.

# 1 823
  • София
  • Мнения: 1 877
Margarita1976, не искам да те стресирам, но при ниво B1, ще ти се стори трудничко. Намери си лесна книга за превода и добре се подготви. Диалогът е основно на английски, с изключение на частта, в която се прави превода от английски на български.

# 1 824
  • София
  • Мнения: 6 219
При мен и на двата изпита само на английски ми говориха.

Иначе независимо от подмяната на ръководството никой няма да има намерение да работи след 20 декември. Simple Smile
Могат да направят някои комисии по-късно, така или иначе зачисляването обикновено е от някои февруари - зависи от факултетните съвети и катедрите кога ще минат.

Мислете си за науката и изобщо не се занимавайте с учене на думи и текстове преди да е минал изпита по специалността.

В1 си е напълно ОК за този изпит. Само трябва да се внимава със стила на подбрания автор - да има ясна и точна мисъл.

# 1 825
  • Мнения: 787
Благодаря за отговорите! Доста съм стресирана от сега, дано това напрежение не ми изиграе лоша шега на самия изпит.

Книгата не бих казала, че е трудна. Като времена е използвано само сегашно просто и сегашно перфектно. Аз съм в сферата на природните науки, където по принцип изреченията са ясни и стегнати. Може би ако бях хуманитарна дисциплина щеше да е по-сложен текста - с повече времена, с пряка и непряка реч и т.н.

Не случайно ви питах за това на какъв език се провежда комуникацията. Най-големият ми страх е да не ми говорят нещо изпитващите и да не разбера какво ме питат, че ще стане лошо.

Вчера звънях в отдел Докторанти, но казаха че още няма дата за изпита по език. По това време предишни години вече са се знаели датите, което ме навежда на мисълта, че ще е по-късно. Но няма лошо, ще има повече дни за подготовка.

# 1 826
  • София
  • Мнения: 6 219
Ако не разбираш нещо винаги може да помолиш да повторят. Хората знаят, че кандидатите са под напрежение. Аз лично, въпреки че нямах притеснения цялата треперех.

# 1 827
  • Мнения: 787
Ако не разбираш нещо винаги може да помолиш да повторят. Хората знаят, че кандидатите са под напрежение. Аз лично, въпреки че нямах притеснения цялата треперех.
Ужас!
Ти колко време чакаше докато те извикат? Май доста дълги опашки се вият и цял ден може да се откара в чакане, а точно това чакане е най-убийствено..

# 1 828
  • София
  • Мнения: 6 219
Не много. Достатъчно са комисиите. Може би 2 часа ми отне всичко.

# 1 829
  • София
  • Мнения: 1 877
Не много. Достатъчно са комисиите. Може би 2 часа ми отне всичко.
Това е и моето наблюдение.

Маргарита, не се притеснявай предварително! За да стигнеш до изпита по английски, ще трябва успешно да си минала писмен и устен по специалността, което е много по-сериозно и сложно. При условие, че си избрала подходящ учебник с достъпен текст и се справиш добре на превода, според мен изпитващите ще са благосклонни и ще се съобразят с нивото ти.

Последна редакция: вт, 12 ное 2019, 17:29 от Eiphnh

Общи условия

Активация на акаунт